Przejdź do treści

Stanie na rękach – sztuczka, która wiele zmienia

Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

W momencie, gdy kładziesz dłonie na ziemi i odrywasz od niej stopy, cały świat przestaje istnieć. Czujesz się znowu jak dziecko, dla którego nie istnieje nic innego poza tym, co robi tu i teraz. Bo stanie na rękach to więcej niż tylko cyrkowa akrobacja…

Jeśli nie mamy nic wspólnego z akrobatyką, sztukami cyrkowymi czy zaawansowaną jogą, stanie na rękach może się nam wydawać prawdziwym kosmosem. Stać na dłoniach do góry nogami? Nie ma takiej możliwości! Magia tej sztuki polega na tym, że jest osiągalna dla większości przeciętnie wysportowanych osób, ale by ją opanować, trzeba zacząć ćwiczyć.

Stanie na rękach ‒ szkoła cierpliwości

Pewnie, że stanie na rękach to nie jest prosta sprawa. Opanowanie tej umiejętności wymaga cierpliwości, wiary w siebie i samozaparcia. Proces uczenia się może trwać wiele miesięcy, a postępy przychodzą tylko wtedy, jeśli ćwiczymy systematycznie. Każdy ma oczywiście swoje tempo uczenia się i każde ciało pracuje inaczej – jedni będą uczyć się szybciej, inni potrzebować będą więcej czasu. Regularne treningi to jednak konieczność w każdym przypadku, jeśli chcemy któregoś dnia stanąć na rękach bez pomocy ściany czy asysty. Długa droga, którą trzeba przejść, aby opanować tę umiejętność, jest jednak niezwykłą podróżą, również w głąb samego siebie, i to ona sama powinna być dla nas przyjemnością i procesem, który daje nam radość.

Stanie na rękach ‒ mocne ciało

Stanie na rękach często ocenia się jako ćwiczenie, do którego należy się wcześniej przez wiele tygodni fizycznie przygotowywać, aby nabrać siły ramion i mięśni korpusu. Oczywiście, ćwiczenia na pewno nam nie zaszkodzą, ale najlepszym treningiem na stanie na rękach jest nic innego jak… stanie na rękach! Już same próby odwrócenia się do góry nogami zwiększają świadomość ciała i wzmacniają je. Nasze ramiona, brzuch i plecy stają się silniejsze, zaczynamy czuć mięśnie, których nigdy wcześniej nie używaliśmy, i pracować nimi coraz świadomiej i mocniej.

Bardzo ważne jest, aby zaczynać treningi, mając do tego odpowiednie podstawy i znając generalne zasady pracy z ciałem w tej pozycji. Warto pojawić się na zajęciach bądź warsztatach u profesjonalistów. Mając odpowiednie fundamenty, unikniemy popełniania błędów już na starcie i późniejszego problemu z wyplenieniem ich z naszej praktyki. Prawidłowe ustawienie ciała, spięcie mięśni i praca nad balansem to bardzo ważne elementy.

Stanie na rękach ‒ reset doskonały

Lubimy uprawiać sporty, bo odrywają nas od codzienności i są formą medytacji w ruchu. Nie zawsze jesteśmy tego świadomi, ale nasz umysł naprawdę odpoczywa, gdy wykonujemy ćwiczenia fizyczne. Stanie na rękach jest na tyle angażujące fizycznie i psychicznie, że nie pozostawia nam przestrzeni do myślenia o czymkolwiek innym niż ewolucja, którą właśnie wykonujemy. Jest ekscytujące i stanowi doskonały reset po ciężkim dniu. A satysfakcji daje co nie miara, zwłaszcza gdy zaczynamy zauważać efekty naszej ciężkiej pracy.

Nauka stania na rękach zwiększa pewność siebie i wiarę we własne możliwości. Wymaga włożenia w nią wysiłku i regularnego ćwiczenia, więc jeśli osiągniemy przynajmniej część tego, do czego docelowo dążymy, powinnyśmy być zadowolone, że doszłyśmy tak daleko. A dojście do jednego punktu zwiększa tylko głód dojścia do następnego, zakładając oczywiście, że nie zniechęcimy się po kilku tygodniach. Jeśli w końcu uda nam się wykonać akrobacje, które są zarezerwowane tylko dla tych najwytrwalszych, uwierzymy we własne siły, a także we własną zdolność radzenia sobie w trudnych sytuacjach i zdobywania skomplikowanych umiejętności ‒ nie tylko na sali gimnastycznej, ale także w codziennym życiu.

Stanie na rękach – to jest zdrowe!

Odwracając się do góry nogami – czy to wykonując stanie na głowie, na przedramionach, czy właśnie na rękach – i dźwigając tym samym ciężar własnego ciała, wzmacniamy kości, chroniąc je przed osteoporozą, zwiększamy ukrwienie i dotlenienie górnych partii ciała. Poprawia się nasze wyczucie równowagi, zwiększa siła ramion i korpusu. Nie jest to jednak ćwiczenie dla osób, które mają poważne problemy zdrowotne, w tym problemy z sercem, wysokie ciśnienie, choroby oczu, doznały wcześniej urazów kręgosłupa bądź mają problemy ze stawami górnych części ciała. Dlatego warto porozmawiać z lekarzem, jeśli mamy wątpliwości, czy odwracanie się do góry nogami jest w naszym przypadku dobrym pomysłem.

Jeśli nic nie stoi na przeszkodzie, rozpocznij tę niezwykłą przygodę! Dowiedz się, jak zacząć:

Stanie na rękach – krok po kroku

 


Marta Witecka – trenuje akrobatykę pod okiem trenerów akrobatyki sportowej oraz zagranicznych mistrzów tej dziedziny. Regularnie uczestniczy w międzynarodowych warsztatach z nauczycielami AcroYogi z Europy i Stanów Zjednoczonych (Uczestniczka AcroYoga Solar Immersion w Berlinie  oraz AcroYoga Lunar Immersion w Londynie). Praktykuje jogę i nieustannie testuje nowe aktywności. Promotorka AcroYogi w Polsce.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: