Przejdź do treści

Polub zasadę „to również minie”. Przyda się nie tylko, kiedy masz zły humor i wszystko idzie nie tak

Polub zasadę „to również minie” Adobe Stock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

Dowodów na to, że wszystko ma swój kres, jest dużo. Ktoś był dwa tygodnie temu chory na grypę, a teraz czuje się świetnie i jest okazem zdrowia. Ktoś inny pół roku temu złamał sobie rękę, a potem ręka się zrosła i teraz funkcjonuje bardzo dobrze. Pamiętam książki i piosenki, które były bardzo popularne dokładnie rok temu, a dziś mało kto o nich pamięta. Wszystkie te wydarzenia, pomysły i odczucia ewoluowały, aby z czasem zmienić się w swoje dokładne przeciwieństwo. I o to chodzi w zdroworozsądkowym i uspokajającym podejściu pod hasłem „To również minie!”.

Nie przeżywaj tak mocno

Myśl towarzysząca temu podejściu jest prosta: nie ma sensu przeżywać zbyt mocno chwil smutku, rozczarowania czy złości, bo sytuacja jest dynamiczna i prędzej lub później okoliczności się zmienią, a te uczucia znikną. Działa też sytuacja odwrotna.

‒ Gdy jesteśmy szczęśliwi i sprzyja nam los, mamy tendencję do nazywania siebie królami życia, panami świata i snucia planów na wiele lat do przodu, w których wszystko nam się udaje – mówi psycholog Marzena Szczygieł. – Niestety, czas szczęścia i hossy też nie trwa wiecznie i gdy spotyka nas coś cudownego i bardzo miłego, fajnie mieć świadomość, że jest dobrze, ale niech tej świadomości towarzyszy czujność, że ta dobra passa może się niebawem skończyć – dodaje psycholog.

Najważniejsze jest jedno: po głębszym zastanowieniu łatwo dojść do wniosku, że tego typu myślenie działa naprawdę uspokajająco.

W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:

Zdrowie umysłu
Less Stress from Plants 60 kaps. wegański
60,00 zł

Spóźniłeś się na pociąg? Przyjedzie następny!

Takie podejście do życia opiera się na założeniu, że wszystko jest dynamiczne. Straciliśmy miłość? Przyjdzie nowa! Przegraliśmy? Odegramy się przy najbliższej okazji. Zostaliśmy zranieni? Uczucie zranienia również minie i zastąpi je paleta innych emocji i odczuć. Czekasz zdenerwowany na stacji kolejowej, bo uciekł ci pociąg? Wsiądziesz do kolejnego i tam twoją uwagę zaabsorbują nowi ludzie, nowe sytuacje i… nowe problemy, na przykład ze znalezieniem miejsca do siedzenia. Sytuacja diametralnie się zmieni.

Podobną historię w jednym ze swoich poradników opisuje amerykański psychoterapeuta Richard Carlson, którego bardzo bliski przyjaciel Robert i jego wspaniała dziewczyna zginęli w wypadku samochodowym w drodze na jego ślub. Carlson w książce „Nie zadręczaj się drobiazgami” opisuje to zdarzenie jako najbardziej bolesne przeżycie, jakie go spotkało, przez które chciał odłożyć ślub. Jak pisze psychoterapeuta, „z czasem jego ból zamienił się we wdzięczność, że mógł poznać takie osoby jak jego przyjaciel i jego dziewczyna”. To potwierdza, że nawet największy ból przemija albo wraz z czasem osłabia się jego działanie. Ta świadomość pomaga nabrać dystansu i spokoju.

– Wszystko, co jest bardzo bolesne i trudne, jest takie tylko na krótszą lub dłuższą chwilę, ale na pewno nie na wieczność – mówi psycholog. – Gdy jesteśmy pewni, że wszystko przeminie, każdy nasz stan emocjonalny ‒ mała chandra lub duży spadek nastroju ‒ mamy mniej problemów z wybaczaniem innym ludziom, wybaczaniem samym sobie i podchodzeniem z uśmiechem i czujnością do tego, co się dzieje. To naprawdę cenna perspektywa – przekonuje Marzena Szczygieł.

Zgodnie z myślą zawartą w tym tekście ten artykuł też ma już swój koniec. I czas już postawić w nim ostatnią kropkę.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Sukces wpędza cię w zakłopotanie? Nie umiesz się nim chwalić? Skorzystaj z rad psychologa

„Profesjonalna ofiara karmi się zainteresowaniem emocjonalnym i zaangażowaniem innych” – mówi Dominika Cwynar

Kobieta i mężczyzna

Czy to, że czasem nie chcecie się przytulać, jest powodem do zmartwienia? Kilka faktów o związkach i (nie)przytulaniu

Flashback – czym jest, jak sobie z nim radzić i gdzie szukać pomocy?

„Wypalenie zawodowe często współwystępuje z budowaniem na pracy swojej tożsamości” – mówi psycholożka biznesu Patrycja Sawicka-Sikora

Felinoterapia – kiedy jest wykorzystywana i kto może ją prowadzić? Nauka o kototerapii

Czy na pewno musisz mieć wszystko pod kontrolą? Co to jest omnipotencja i kogo dotyczy? 

Dorota Minta, psycholożka, psychoterapeutka

„PTSD z pracy? Znam takie przypadki” – mówi Dorota Minta, psycholożka i psychoterapeutka

Resocjalizacja – czym jest, czy pomaga, jakie przepisy obowiązują? Zmiany w ustawodawstwie od marca 2023 roku

„Jeśli wchodzimy do towarzystwa i nasz wzrok skupia jedna osoba, możemy mieć podejrzenie, że to wampir, osoba uzależniająca” – mówi Anna Jera, współautorka książki „Wolna i szczęśliwa. Jak wyzwolić się z toksycznego związku”

„Za spektakularnymi efektami i wielkimi sukcesami często jest bardzo mroczne tło”. O kulcie bycia wiecznie zajętym mówi Dagmara Kokoszka-Lassota

„Rytuały w relacji pozwalają uzyskać poczucie bliskości, intymności i bezpieczeństwa, za którym kryje się przewidywalność” – mówi Mirela Batog

Kobieta

Kiedy czekamy na miłość, awans i lepszą wersję nas samych, wiele tracimy. Kasia Bem radzi, jak żyć tu i teraz

Jak mówić do osób z otyłością? Wyjaśniają eksperci z Dietetyka #NieNaŻarty

Co mówić osobom z otyłością, żeby je wspierać, a nie dołować? Wyjaśniają eksperci z profilu Dietetyka #NieNaŻarty

Kobieta stoi na ulicy

Ty czy twój mózg. Kto podejmie decyzję o tym, co dziś obejrzysz na Netfliksie?

Bez przygotowanego umysłu nie rozpoznamy przełomu. Serendypia to dar dokonywania szczęśliwych i przypadkowych odkryć

Kobieta trenuje jogę

„Odpuść sobie”. Ale jak to zrobić? Kasia Bem zapewnia, że joga może w tym pomóc

Nie generalizuj!

„Zawsze się spóźniasz” i „Nigdy po sobie nie sprzątasz”! O tym, dlaczego nie warto generalizować

Lubisz oglądać stare zdjęcia? Uważaj, żeby wspomnieniom nie poświęcać za dużo czasu!

Kim jest osoba niebinarna? Co różni interpłciowość i niebinarność?

Co to jest dobra rozmowa, mówi psycholożka Iza Maliszewska: „Musimy porozmawiać” brzmi strasznie, to zwiastun tragedii

kobieta praca

10 podstępnych zjadaczy czasu. Sprawdź, co ty robisz z tej listy

„Każdy czasami się myli i jest to zupełnie normalne”. Jak decydować, żeby potem nie żałować? Podpowiada psycholożka Sylwia Sitkowska

Kobieta

Nie planuj wszystkiego. „Patrzymy często tam, gdzie chcemy się znaleźć, i przez to zdarza nam się przeoczyć to, co dzieje się tu i teraz”

×