Ćwicz jak Jane Fonda. Fitness w atmosferze lat 80. to świetny pomysł na babski wieczór
Body i legginsy z lycry, kolorowe getry i opaski na głowę. No i na naszym polskim gruncie dodatkowo nieśmiertelne: „Aerobik, aerobik supergwiazdę z ciebie zrobi!”. Pamiętacie? Tak się to zaczęło… Przenosimy się w zapomniany świat początków fitnessu!
Fitness jest dziś tak mocno zakorzeniony w naszej kulturze, że większość z nas nawet się nie zastanawia, kiedy właściwie się w niej pojawił. A było to całkiem niedawno. W latach 80. – przesyconych bajecznym kiczem, który jednych przeraża, a innych pociąga i inspiruje ‒ na sportową scenę wkroczyła Jane Fonda. I dalej wszystko potoczyło się jak kula śnieżna! Aktorka po roli w filmie „Barbarella” uznana została za symbol kobiecości, a jej sylwetka budziła zachwyt nie tylko mężczyzn. Nic więc dziwnego, że fitness w aranżacji Fondy szybko stał się popularny. Dlaczego jednak znana aktorka nim się zajęła?
Jane zawsze miała obsesję na punkcie swojej wagi, imponowały jej idealne sylwetki baletnic (aktorka nawet uczyła się baletu). Od zawsze zmagała się z bulimią, którą ostatecznie pokonała dopiero w wielu 37 lat. Kiedy po złamaniu nogi nie mogła kontynuować lekcji baletu, postanowiła, że będzie ćwiczyć według planu opracowanego przez Leni Cazden. Trening Cazden szybko przerodził się w trening Fondy. W 1982 roku nagrała pierwsze wideo z zestawem ćwiczeń Jane Fonda’s Workout, który okazał się prawdziwym hitem i sprzedał się w ponad 17 milionach egzemplarzy.
Wkrótce aktorka otworzyła swoją własną firmę Jane Fonda Workout Inc. oraz własne studio w Beverly Hills. Po kilku miesiącach była już właścicielką dwóch kolejnych sal ćwiczeń ‒ w Encino i San Francisco. Kluby okazały się wielkim sukcesem, a sama Fonda fitnessowym autorytetem. W ciągu kilku lat biznes przyniósł jej dochód w wysokości 70 milionów dolarów. Co ciekawe, zysk został przekazany organizacji politycznej ‒ Kampanii na rzecz Demokracji Gospodarczej założonej przed jej ówczesnego męża Toma Haydena.
Fot: Katarzyna Milewska
Sama aktorka, mimo że nie uważała się za sportowy autorytet, chciała wykorzystać swoją popularność, by nakłonić kobiety do ćwiczeń i zdrowego trybu życia. Trzeba przyznać, że mocno przyczyniła się do uruchomienia ogromnej fitnessowej machiny. Machina nie zatrzymała się do dziś, a aerobik stał się klamrą kultury popularnej. Sama Jane Fonda nigdy ćwiczyć nie przestała. Dziś ma 81 lat i wciąż zadziwia świetną formą. Wydała też nową książkę i dwie płyty z ćwiczeniami.
Fitnessowe formuły wciąż ewoluują. Powstają nowe pomysły i systemy treningowe. Trzeba jednak przyznać, że żadna z nich nie cieszy się taką popularnością jak niegdyś treningi Jane Fondy. Nic nie stoi na przeszkodzie, by cofnąć się w czasie, przywdziać maksymalnie kolorowe lycrowe wdzianko i w atmosferze lat 80. poćwiczyć jak Jane. To naprawdę jest megafun! I może być świetnym pomysłem na babski wieczór inny niż wszystkie…
Każde z prezentowanych ćwiczeń wykonaj 10 razy w 3 seriach.
Przysiad
Mimo że przy przysiadach Jane Fonda często używała krzeseł, na szczęście technika pozostawała poprawna. Wówczas jednak nie schodziło się do głębokich przysiadów. Biodra opuszczało się maksymalnie do linii kolan. Reszta jednak pozostaje bez zmian.
Cofnij biodra, pięty przyklej do podłoża, plecy pozostają proste, a łopatki ściągnięte. Kolana lekko skierowane na zewnątrz (nie schodzą się do środka). Zejdź do przysiadu i napinając pośladki, wyprostuj się.
Odwodzenie nogi i wznosy ramion
Stań prosto, następnie ugnij ręce pod kątem prostym i unieś w górę (tylko do linii ramion). Dodaj do tego jednoczesne odwodzenie nogi w bok. Zwróć uwagę na ustawienie stopy – jest na flexie.
Unoszenie nogi w tył
Stań prosto, napnij mięśnie brzucha, a dłonie połóż na biodra. Przenieś ciężar ciała na jedną nogę. Napinając mocno pośladek, unoś prostą nogę w tył (powtórz 10 razy). Następnie wykonaj ćwiczenie na drugą nogę.
Wykrok
Wykrok w przód, w bok lub tył? Nie z Jane Fondą. Jedyne, co masz robić podczas tego ćwiczenia, to stanąć szeroko i uginając nogi w kolanach, schodzić w dół i powracać do góry. Pilnuj jednak, aby korpus był prosty, nie pochylaj się zanadto w przód, napnij mięśnie brzucha, a podczas wykonywania ćwiczenia patrz na wprost.
Fot: Katarzyna Milewska
Przyciąganie kolana
‒ Step Touch i trzy kolana! Takie hasła na zajęciach z aerobiku słyszymy do dziś. Było to jedno z ulubionych ćwiczeń Jane Fondy. Stań prosto, wyciągnij ręce przed siebie. Przenieś jedną nogę do tyłu. Przyciągając kolano, jednocześnie ściągnij ręce blisko ciała. Łokcie poprowadź blisko ciała.
Fot: Katarzyna Milewska
Hill Back
Klasyk. Stań szeroko i przenosząc ciężar ciała raz na jedną, raz na drugą nogę, uginaj nogę w kolanie. Obowiązkowo dodaj do tego ruch ramion. Ugnij je pod kątem prostym i unoś w górę do momentu, w którym łokieć znajdzie się na linii z ramionami.
Fot: Katarzyna Milewska
Skoczne odstawianie nogi w bok
W treningu Jane Fondy nie może także zabraknąć elementu kardio. Stań prosto i unieś ręce w górę. Następnie przeskakując z nogi na nogę, odstawiaj raz lewą, raz prawą nogę w bok.
Fot: Katarzyna Milewska
Wyskok na „cztery”
To krok, który nawiązuje do tańca. Dynamicznie idziesz trzy kroki do przodu. Na czwarty ‒ wyskocz, unosząc w górę kolano i przeciwną rękę.
Brzuszki
Połóż się na plecach i unieś jedną nogę prostą w górę. Przeciwną dłoń załóż za głowę i wykonuj spięcia skośne brzucha, zbliżając łokieć ugiętej ręki do kolana prostej nogi. Wykonaj ćwiczenie w dziesięciu powtórzeniach i zrób to samo na drugą stronę.
Unoszenie bioder
Połóż się na plecach. Proste ręce połóż wzdłuż ciała. Napinając mocno mięśnie pośladkowe, unieś biodra w górę. Zatrzymaj ruch na 3 sekundy i wróć do pozycji wyjściowej.
Unoszenie nogi w klęku podpartym
Ustaw się w pozycji klęku podpartego. Wyprostuj jedną nogę (stopa – flex). Napinając mocno mięśnie pośladkowe, unieś ją w górę. Zatrzymaj na sekundę za każdym razem, kiedy jesteś w górze. Zrób 10‒15 powtórzeń w trzech seriach na każdą nogę.
Fot: Katarzyna Milewska
Polecamy
Ćwiczenia na kolana – co zrobić, aby je porządnie wzmocnić?
Burpees to jedno z najlepszych ćwiczeń w świecie fitness. Podejmij wyzwanie!
Czym są biegi przełajowe i jak się do nich przygotować?
Tapering – twój sposób na przebiegnięcie maratonu. Czy zrobisz to sama?
się ten artykuł?