2 min.
Ruch odmładza mózg

Ilustracja: shutterstock
Dlaczego niektórzy z nas długo zachowują jasność umysłu, a inni wraz z wiekiem narzekają na problemy z pamięcią? Powodem może być to, na ile jesteśmy aktywni fizycznie. Bo okazuje się, że sport doskonale konserwuje nasz mózg.
Kierujemy się często takim oto tokiem rozumowania: jeśli chcemy zrobić coś dla zdrowia fizycznego – zaczynamy przede wszystkim więcej się ruszać, zaś jeśli chcemy zrobić coś dla intelektu – czytamy książkę, wybieramy się na sztukę teatralną lub ciekawy wykład. Okazuje się jednak, że być może nic nie zadziała na mózg lepiej, niż właśnie codzienna dawka ruchu. Kolejne badania potwierdzają, że aktywność fizyczna (niezależnie od wieku!) pozytywnie wpływa na naszą pamięć, inteligencję, inaczej mówiąc: pracę neuronów. Dzięki temu możemy zapobiec wielu problemom, które naturalnie pojawiają się wraz z wiekiem.
Daleko szukać nie trzeba. Miesiąc temu w piśmie PLoS One ukazało się badanie pod kierunkiem dr Agnieszki Burzyńskiej z University of Illinois. Udział wzięło w nim stu zdrowych mężczyzn w wieku 60-80 lat, reprezentujących różny poziom aktywności fizycznej (do pomiaru użyto krokomierza). Naukowcy sprawdzali, jaki jest poziom tlenu dostarczany do mózgów uczestników w zależności od ich kondycji fizycznej. Zauważono znacznie bardziej pozytywne efekty u tych, którzy ruszali się więcej. Za pomocą badania rezonansem magnetycznym odkryto też u tych mężczyzn szybszą wymianę informacji miedzy neuronami, co według autorów oznacza lepszą pamięć i szybsze myślenie.
Część z nas pewnie zastanawia się, jak często i jak intesywnie trzeba ćwiczyć. Już godzina umiarkowanej aktywności dziennie to skuteczniejsza praca mózgu – uważają naukowcy. Dlatego zalecają nawet drobne zmiany w codziennej rutynie, na przykład: ruszać się choć parę minut co godzinę, samochód częściej zastępować pieszą wycieczką, zamiast windy wybierać schody i, jeśli mamy taką możliwość, oddawać się pracom w ogrodzie. W ten sposób zapewnimy swojemu mózgowi pożądaną ilość tlenu.
Warto też pamiętać o innych nawykach, które „odmładzają” nasze neurony. Są to nie tylko odpowiednio długi sen, zrezygnowanie z papierosów, ograniczenie alkoholu i stresu, ale też rozmowa z lekarzem, jeśli niepokoją nas problemy z pamięcią. Bo czasem pogorszenie myślenia czy koncentracji może być skutkiem działania lekarstw lub – o czym niewiele osób wie – nieleczonego nadciśnienia. Dlatego zachowajmy czujność i nie pozwólmy, by upływający czas zbyt łatwo przejął kontrolę nad naszymi umysłami.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Zdrowie umysłu
Less Stress from Plants 60 kaps. wegański
60,00 zł
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

30.01.2023
Beata Siemaszko, działaczka Grupy Granica: „Nie mamy gwarancji, że któryś sąd nie powie nam: hola, hola, pomaganie wcale nie jest takie legalne, jak się wam wydawało!”

29.01.2023
„Okazało się, że potrzeba mówienia o śmierci jest ogromna, tylko dotychczas nie było na nią przestrzeni”. Czym jest ruch „o śmierci przy kolacji”

27.01.2023
Hela Tokarz z Kolektywu Chemia: Osoby zgłaszające się na SOR po odurzeniu tzw. pigułką gwałtu często nazywane są „naćpanymi” i są ignorowane

26.01.2023