Przejdź do treści

Żabka czy kraul? Jakie są style pływackie i jakie wybrać zależnie od warunków zdrowotnych? 

Jakie są style pływackie i jakie wybrać zależnie od warunków zdrowotnych?  Adobe Stock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

Pływanie to jedna z podstawowych aktywności fizycznych, których uczą się dzieci. Jednak jako dorośli często zapominamy o korzyściach z niej płynących. Poznaj wszystkie style pływania i dowiedz się, jak dobrać odpowiedni dla siebie pod względem potrzeb zdrowotnych, urazów lub celów sylwetkowych. Jak często pływać i kto powinien unikać tej aktywności?

Jakie są style pływackie? 

Wyróżnia się 4 podstawowe style pływania: kraul, klasyczny, motylkowy, grzbietowy. Poza tym istnieje jeszcze piesek, ower i strzała. Każdy z nich ma swoją technikę, która pozwala nie tylko przynosić lepsze rezultaty, ale też zapobiegać urazom.  

Kraul

Technika jest tu dość prosta. To najszybszy styl pływacki. Określa się go też jako styl dowolny i jest on często wybierany podczas zawodów pływackich. Pływanie kraulem najbardziej angażuje mięśnie pleców, rąk, mięśnie boczne tułowia. Wskazany jest dla osób, które zmagają się z bólami odcinka lędźwiowego kręgosłupa. 

Styl klasyczny (żabka)

Pływanie żabką wymaga koordynacji pracy rąk oraz nóg. W czasie nabierania powietrza należy się też skupić na wytworzeniu dużego oporu. W przeciwieństwie do kraula to jeden z wolniejszych stylów pływania. Jak pływać żabką prawidłowo? Należy skoordynować pracę rąk i nóg z pracą głowy. W tym stylu pracują lędźwie, mięśnie brzucha, ud, ramion, pośladków oraz mięśnie piersiowe. Doskonały styl dla tych, którzy chcą wzmocnić kręgosłup i poprawić wydolność oddechową. Żabka to styl zalecany dla osób, które zmagają się z chronicznymi bólami pleców. 

Styl motylkowy (delfin)

Pływanie delfinem jest najtrudniejsze. Opanowanie prawidłowej techniki zajmuje bardzo wiele czasu, ale przynosi dużo korzyści. Pracuje w nim całe ciało, a ruchy muszą być płynne. Przypominają one styl pływania delfinów – falisty. Jak pływać delfinem? Gdy głowa jest w górze, to biodra muszą być w dole i na odwrót. Oddech należy brać tylko podczas wynurzania i zaleca się robić to jak najrzadziej (o ile pozwala na to pojemność płuc). Do pracy są zaangażowane szczególnie mięśnie pleców: czworoboczny, równoległoboczny i mięśnie grzbietu. Doskonały wybór dla osób, które chcą rozwijać szybkość i poprawiać wydolność oddechową. Do tego pomaga w ćwiczeniu równowagi. Ze względu na intensywność tego stylu zalecany jest jako uzupełniająca aktywność dla biegaczy, która pozwala pracować nad prędkością bez obciążania stawów oraz kręgosłupa. Ortopedzi zalecają go też u dzieci, młodzieży i dorosłych w celu zwalczania płaskostopia. 

Styl grzbietowy

Pływanie na plecach to doskonały wybór dla osób, które mają problemy z odcinkiem lędźwiowym kręgosłupa. Pływanie grzbietem wzmacnia mięśnie brzucha, pośladków, rąk oraz nóg. Jeden ruch rąk przypada na 6 uderzeń nóg. Styl grzbietowy poprawia ruchomość i giętkość kręgosłupa oraz rozluźnia mięśnie karku i szyi. 

W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:

Odporność, Energia, Beauty
Naturell Witamina B Complex Vegan, 180 tabletek
79,99 zł
Energia
Vigor UP! Fast o smaku pomarańczowym
23,07 zł
Energia
Vigor UP! Fast o smaku owoców leśnych
23,07 zł
Energia
Oryal After Party, 18 tabletek
35,97 zł
Instruktor pływania podpowiada, jakie błędy najczęściej popełniamy na basenie /fot. shutterstock

Piesek

To bardzo popularny styl wśród dzieci, ponieważ sprawia im też dużo radości. Nie powinno więc zatem dziwić, że w trakcie jego wykonywania produkowane są endorfiny. Bywa więc, że psychoterapeuci zalecają swoim pacjentom pływanie właśnie tym stylem, aby aktywować produkcję hormonów szczęścia. Imitowanie ruchów, które wykonują zwierzęta podczas pływania pozwala na bawienie się tą aktywnością. Styk ten poza tym wzmacnia mięśnie rąk i nóg, co przekłada się u dzieci na lepszy rozwój. 

Ower

Ten styl najlepiej sprawdza się wtedy, gdy pływasz w otwartych akwenach wodnych lub jeziorach, gdzie mogą pojawić się nagłe zmiany nurtów. Styl ten bowiem polega na pływaniu na boku i przekładaniu rąk do przodu nad głową. To bardzo trudny styl pływacki, ale jednocześnie doskonały dla mięśni brzucha i nóg. Dodatkowo przyczynia się do poprawy krążenia oraz wydolności oddechowej. 

Strzała

To drugi po piesku najbardziej lubiany styl przez dzieci. Nogi wykonują ruch pionowy (nożyce), a ręce są wyprostowane przed głową i złączone ze sobą tworząc kształt strzały. Taki układ rąk pozwala uzyskać lepszą prędkość, ponieważ łatwiej przecina wodę. Wzmacnia mięśnie grzbietu oraz brzucha. Ten styl pozwala dzieciom oswoić się z wodą i poczuć się pewnie. Nie wymaga dużo siły, więc jest dobry dla tych, którzy nie mają dobrej kondycji, ale chcą nad nią pracować.  

Skolioza

Skolioza a pływanie 

Poznając wszystkie style pływania z pewnością zauważyłaś, że wszystkie pomagają w zwalczaniu problemów z plecami. Pływanie szczególnie zalecane jest przy wadach postawy, takich jak skolioza. Ponieważ większość stylów wymaga odpowiedniej pracy rąk to pływanie rozkurcza mięśnie takie jak dźwigacz łopatki, czworoboczny i piersiowy większe. Biorą one udział w procesie oddychania, a każdy ich przykurcz może pogarszać oddech.  

Zresztą nie tylko skolioza jest wadą, z którą pływanie sobie doskonale radzi. 

Wszystkie techniki pływania polegające na zagarnianiu wody, jak styl klasyczny czy motylkowy aktywizują mięsień zębaty przedni, prosty brzucha oraz równoległoboczny. Te zaś zapobiegają rozwojowi wad, które pogarszają funkcjonowanie mięśni stawowych.  

Pływanie zapobiega asymetriom barków, łopatek, a także garbieniu się. Przy tym ostatnim problemie doskonałym remedium będzie styl grzbietowy. 

Kto powinien pływać? 

Tak naprawdę pływanie jest aktywnością, która jest wskazana dla wszystkich. Jest odpowiednia zarówno dla dzieci, jak i dorosłych, a także osób starszych. Również kobiety w ciąży mogą ją praktykować, bez forsowania się (odpada zatem pływanie kraulem oraz delfinem). Jest to też sport często wskazywany dla osób z otyłością. Jest to dla nich idealny sposób na rozpoczęcie walki o zrzucenie wagi bez obciążania stawów, kręgosłupa, a także pozwalający na dostosowanie tempa do własnych możliwości. Pomaga też w usprawnieniu pracy układu krążeniowo-oddechowego, który to jest bardzo obciążony przy dużej wadze. 

Pływanie zaleca się też osobom, które zmagają się z chorobami układu oddechowego, np. z astmą, ponieważ pomaga ono w poprawie wydolności tego układu i pozwala ćwiczyć oddech. 

Jeśli masz problemy z dyskopatią to pływanie może pogłębić twoje problemy. Dlatego jeśli chcesz uprawiać tą aktywność, warto wcześniej skonsultować się w tej sprawie z fizjoterapeutą lub ortopedą, który wskaże indywidualne, najlepsze dla ciebie rozwiązanie. 

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

„Nie bez powodu ten rodzaj garbu ma taką, a nie inną nazwę – 'wdowi’ odnosi się do bólu po stracie bliskiej osoby”. Skąd się bierze wdowi garb i jak się go pozbyć

5 fit dziewczyn – 5 najlepszych ćwiczeń na kręgosłup

Dziewczyna pływa w basenie

Kontuzja, stres, ból pleców, słaba wydolność oddechowa? Jest na to jedna odpowiedź – basen

Styl motylkowy – technika, korzyści, ćwiczenia pomocnicze

Ćwiczenia na plecy. Jak wzmocnić mięśnie kręgosłupa?

Kobieta pływa w basenie ogrodowym

10-latek uratował tonącą matkę, która w basenie dostała ataku padaczki. Wideo mrozi krew w żyłach i wzrusza do łez

Dziewczyna kąpie się z morzu

Kąpiel z dreszczykiem, czyli co na nas czeka na publicznych kąpieliskach?

Utonięcie - jedna z najczęstszych przyczyn zgonów / istock

WOPR ma plan, by dziś nikt nie utonął. 25 lipca obchodzimy Światowy Dzień Zapobiegania Utonięciom

Jak przestać się garbić? Ćwiczenia na odcinek piersiowy

Kobieta na plaży

Kurort wprowadza kary za sikanie do morza. Mandaty wyższe niż koszt wakacji!

Zastanawiasz się, czy warto chodzić na basen? Zobacz, co zyskasz, decydując się na pływanie

Ćwiczenia McKenziego – przykłady rehabilitacji, wskazania i przeciwwskazania

Kobieta ćwiczy

Oto 7 ćwiczeń, za które twój kręgosłup ci podziękuje. Wystarczy niewiele, by poczuć znaczną różnicę

Bolą cię plecy? Ulgę mogą przynieść ci poste ćwiczenia

Kobieta i mężczyzna ćwiczą

Ćwiczenia na kręgosłup dla każdego, czyli sposób na zdrowe plecy. Jak właściwie dobrać zestaw ćwiczeń?

„Nie ma co tęsknić za biurowym fotelem, praca zdalna może działać na naszą korzyść” – przekonuje fizjoterapeuta Sebastian Król

Kobieta ćwiczy

Ćwiczenia na wzmocnienie kręgosłupa – łatwe i skuteczne

Instruktor pływania podpowiada, jakie błędy najczęściej popełniamy na basenie /fot. shutterstock

Pływasz i pływasz, ale nie widzisz postępów? Instruktor pływania podpowiada, jakie błędy najczęściej popełniamy na basenie

Ćwiczenia na kręgosłup. Wzmocnią odcinek lędźwiowy i uśmierzą ból

Ćwiczenia na kręgosłup – pokonaj ból pleców

Aqua fitness – zalety zajęć w wodzie. Efekty aqua aerobiku

Sala operacyjna

Nowatorska operacja gdańskich lekarzy. „Jesteśmy w tego typu zabiegach liderami w skali światowej”

Rebecca Meyers rezygnuje z igrzysk w Tokio. "Tego już wystarczy"

Mistrzyni paraolimpijska rezygnuje z igrzysk. „Dlaczego w 2021 r., jako niepełnosprawna osoba, muszę walczyć o swoje prawa?”

Julian Sobiech

Julian Sobiech: Gdy ekran laptopa jest zbyt nisko, mięśnie dosłownie ciągną za mózg

Kobieta na siłowni

Nowe ograniczenia związane z COVID-19. Rząd m.in. ograniczył dostęp do basenów i siłowni

×