Przejdź do treści

„Wkurzyłam się maksymalnie. Na was kobiety. Na część z was…” – pisze Paulina Młynarska. Chodzi o dyskusję na temat nowej kampanii, która mówi m.in., że miejsce kobiety jest w kuchni

Paulina Młynarska / fot. Tatiana Jachyra
Paulina Młynarska / fot. Tatiana Jachyra
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Siatkarka
Katarzyna Skorupa o dyskryminacji kobiet w sporcie: Jesteśmy 'ładnym’ dodatkiem
Dziennikarka Anna Lalka wyznała, że padła ofiarą gwałtu. "Byłam przekonana, że zrobiłam coś złego"
Dziennikarka Anna Lalka wyznała, że padła ofiarą gwałtu. „Byłam przekonana, że zrobiłam coś złego”
Mężczyzna stoi przed lustrem
„Czy kiedykolwiek nazwałeś dziewczynę 'laską’? Albo zagwizdałeś na nią, gdy szła ulicą?”. Kampania „Nie bądź tym facetem” pokazuje, że seksistowskie żarty to nie podryw a przemoc!
Studentki i studenci
„Winny jest sprawca, nie spódnica, nie bluzka, nie alkohol, nie ofiara”. Magdalena Jutrzenka komentuje kontrowersyjne zalecenia Śląskiego Uniwersytetu Medycznego
Jamie Lee Curtis i jej transpłciowa córka Ruby o ich relacji o comin-oucie. "Imię to była najtrudniejsza rzecz. Imię, które nadałaś dziecku"
Jamie Lee Curtis i jej transpłciowa córka Ruby o ich relacji po coming-oucie. „Imię to była najtrudniejsza rzecz. Imię, które nadałaś dziecku”

„W związku z durną reklamą, w której znane babki bawią się z publicznością w żarciki pod hasłem «Miejsce kobiety jest w kuchni» i w związku z tekstami na temat filmu i książki «365 dni» mam u siebie na FB kolejne dyskusje, w których jak niepodległości bronicie pogardy i krzywdy wam wyrządzanej…” – pisze Paulina Młynarska w swoim najnowszym poście na Facebooku. To odpowiedź na dyskusję na temat nowej kampanii marki Porta pod hasłem „Otwórz się na siebie”, której ambasadorkami zostały Magdalena Różczka, Gabi Drzewiecka i Lara Gessler. 

Kampania „Otwórz się na siebie”

„Otwórz się na siebie” to hasło nowej kampanii marki Porta, zajmującej się produkcją drzwi. Porta chce w ten sposób wpłynąć na kobiety, by otworzyły się na stereotypy o sobie i zaczęły myśleć o nich w inny sposób – jak o czymś pozytywnym i zmieniającym świat. Kampania rozpoczęła się od pojawienia się na mieście billboardów z kontrowersyjnymi hasłami typu: „Miejsce kobiet jest w kuchni” czy „Kobiety są przewrażliwione na punkcie dzieci”. Dopiero po jakimś czasie okazało się, że to część akcji, której ambasadorkami są: Magdalena Różczka, Gabi Drzewiecka i Lara Gessler.

I tak Lara Gessler przekonuje, że „jeśli umiesz gotować, masz dużo więcej władzy niż zasiadając przy niejednym stole negocjacyjnym”. Magdalena Różczka wyjaśnia natomiast, że przewrażliwienie na punkcie dzieci jest cechą pozytywną. „Bo dzięki temu los dzieci pozostawionych zaraz po urodzeniu nie jest mi obojętny” – mówi Różdżka. Jest też Gabi Drzewiecka, której przypisano hasło: „kobiety ciągle gadają i gadają”. Jak dodaje dziennikarka, to dzięki temu, że lubi mówić, została dziennikarką.

Paulina Młynarska o kampanii

Kontrowersyjne teksty kampanii sprawiły, że wiele osób zaczęły o niej pisać, w tym Paulina Młynarska.

„Wkurzyłam się maksymalnie. Na Was kobiety. Na część z Was. Bowiem w związku z durną reklamą, w której znane babki bawią się z publicznością w żarciki pod hasłem „ Miejsce kobiety jest w kuchni” i w związku z tekstami nt. filmu i książki „365 dni” mam u siebie na FB kolejne dyskusje, w których jak niepodległości bronicie pogardy i krzywdy WAM WYRZĄDZANEJ.

Wyśmiewacie zaangażowanie w piętnowanie zachowań i stereotypów, które WAS KRZYWDZĄ. Co jest z Wami nie tak?
Dajecie przy tym koncertowy popis niewiedzy na temat ruchu, który od 100 lat (zaledwie) WAM UTOROWAŁ DROGĘ DO SZKOŁY I URNY WYBORCZEJ.

Te dyskusje, o filmie romantyzującym gwałt, albo o idiotycznej, szkodliwej treści reklamowej, są super potrzebne, bo wpływają na to jak w przyszłości będzie przedstawiana kobieta w mediach i reklamie. A to modeluje konkretne zachowania, które mają bezpośredni wpływ na los konkretnych ludzi. Konkretnie: na to to czy spotka ich/je krzywda czy nie. Tymi ludźmi możecie być Wy! Tak trudno to zrozumieć?
Piszecie: „ Pani Paulino, po co te nerwy, ja tam wolę dystans i uśmiech, jestem spełniona jako kobieta”. Super!

Zapewne te wczesne feministki, dając się bić i zabijać, zamykać siłą w szpitalach psychiatrycznych, w więzieniach, lżyć, wyśmiewać, pozbawiać praw do opieki nad dziećmi, wszystko po to, żebyście dziś mogły „ się spełniać”, też powinny mieć przez cały czas swojej działalności uroczy i pełen dystansu uśmiech na ustach. Też byście im to poradziły?

Poczytajcie sobie o cenie jaką zapłaciły kobiety, którym zawdzięczacie to, że nie jesteśmy już (przynajmniej w części) traktowane jak gadający żywy inwentarz. I jaką cenę obecne działaczki na rzecz praw kobiet płacą nadal i jeszcze długo będą płaciły, zanim krzywda kobiet (i innych marginalizowanych grup) przestanie być jak powietrze, którym oddychamy.

Wyobrażacie sobie, że będący przy zdrowych zmysłach, umiejący czytać i pisać czarnoskóry mieszkaniec USA nie wie kim był Martin Luther King?
Tak widzę część z Was, niestety.

Wiele z Was nie zadało sobie nigdy żadnego trudu, by dowiedzieć się komu zawdzięcza to co ma i jakim kosztem. Wszystko odnosicie do siebie, do swojego podwóreczka, pouczacie nas, osoby zaangażowane w to, żeby Polska nie osunęła się całkiem w patriarchalne 4 litery, że nie mamy dystansu! Coś Wam powiem. Nie mamy i nie chcemy mieć! Jesteśmy zaangażowane i uważamy, że to ma sens. Może wasze wnuczki nam podziękują. Może któraś z Was, kiedy będziemy jej bronić przed atakami takich kobiet, jakimi jesteście teraz.

Wiecie co jest straszne? To, że w polskiej szkole nikt nie uczy historii ruchów równościowych. Ale to nie jest usprawiedliwienie. Są książki, są strony internetowe.
Właśnie teraz ława przysięgłych w NY deliberuje nad wyrokiem w pierwszej sprawie kryminalnej przeciw Hervey’u Wiensteinowi. Nie byłoby tej sprawy, gdyby kilka kobiet i kilku mężczyzn 3 lata temu posłuchało tych, którzy radzili dystans. I nie byłoby potem milionów konkretnych, pojedynczych decyzji podejmowanych przez różnych ważnych ludzi, aby jednak nie molestować, nie gwałcić, bo zrobi się afera, bo jest #metoo.

Jeśli choć jedna osoba (nieważne jaka płeć i orientacja) nie została lub nie zostanie zgwałcona dzięki temu to już jest wielki sukces. Tą kobietą możesz być Ty.
Dziękuję za uwagę, idę pomedytować i pomodlić się do Bogini o ten dystans, psia mać, bo czacha mi dymi.
#metoo” – napisała Paulina Młynarska.

Instagram

Na post Pauliny Młynarskiej zareagowało wiele kobiet.

„Paulino, dziękuję Ci, że jesteś i uświadamiasz. Niestety „kult chłopa” trwa nadal i będzie trwał jeszcze długo myślę. A najgorsze w tym wszystkim jest to, że kobieta kobiecie wrogiem, a powinnyśmy się solidaryzować ze sobą i się wspierać”,

Reklama „cieniutka i żałosna”, ale wkurzająca na maxa. Zapewne jakiś błyskotliwy tkwiący mentalnie w odległych epokach, (gdzie kobieta to kościół-kuchnia-dzieci) miszczu ją wydumał. Dziwne i zaskakuje jest to, że wzięły w niej udział osoby znane i wydawałoby się potrafiące dostrzec dwuznaczność owego 'dzieła'”,

„Jestem totalnie za tym, o czym Pani pisze! Jestem tak mega wdzięczna, że Pani pisze o kobietach, o świadomości i nieświadomości kobiet, że nadal godzimy się na zachowania niedopuszczalne tak naprawdę, jestem wdzięczna, że Pani to mówi, pisze i nie zgadza się. Bo ja się też nie zgadzam! Wysyłam Pani dużo wspierająco-dziękująco-wdzięczno energii!!!!”,

„Pani Paulino, ma Pani rację najtrudniej zmienia się mentalność ludzi. Prawa kobiet rozumie i docenia nie wiem jaki procent kobiet. Dla drugiej połowy ważna jest kasa. Nowe ciuchy, paznokietki, imprezki… Prawa kobiet… „przecież mamy”’ – czytamy w komentarzach.

Kobiety przeciw stereotypom – jak to zrobili inni?

Pomysł akcji był – teoretycznie – dobry. Widać, że jej twórcy zainspirowali się kampanią „Women acknowledged” walczącą ze stereotypami, z którymi spotykają się kobiety w środowisku zawodowym. Czegoś jednak zabrakło. Może finezji i wyraźnego sygnału, że to przewrotna walka ze stereotypami, z którymi spotykamy się na każdym kroku?

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

„Jak łączy pan karierę z wychowywaniem dzieci?”. Ania Kęska bierze pod lupę pytania, których mężczyźni nigdy nie usłyszą, a kobiety są nimi bombardowane

„Jak łączy pan karierę z wychowywaniem dzieci?”. Ania Kęska bierze pod lupę pytania, których mężczyźni nigdy nie usłyszą, a kobiety są nimi bombardowane

Kobieta

Po raz pierwszy w historii łódzkiej Filmówki na reżyserię dostały się same kobiety

Kazimiera Bujwidowa /grafika: Joanna Zduniak

HELLO PIONIERKI: Jak Kazimiera Bujwidowa sprawdzała, czy Rydygierowi wyrosły włosy na ręce, kiedy trzy pierwsze kobiety zaczęły studia na UJ

Józefa Joteyko

HELLO PIONIERKI: Jak Józefa Joteyko rzuciła na kolana najważniejsze uczelnie Europy, a w Polsce zamknięto przed nią większość naukowych gabinetów

Kobiety

Czeszki mogą porzucić sufiks „-ova” w nazwiskach. Prezydent podpisał ustawę

Magdalena Koleśnik / Sweat/ Gutek Film

Magdalena Koleśnik: Chodzi o to, aby budować swoje plemię, rodzinę z wyboru

Olympia Dukakis: Jestem bardzo szczęśliwa, że mam przyjaciół o różnych seksualnościach. Niektóre z nich są dla mnie zagadką

Marta Frej/ Archiwum prywatne

Marta Frej: Żyjemy w kraju, który oficjalnie nienawidzi kobiet. I nie jest to sytuacja, gdy chce mi się rozśmieszać ludzi

Magda Mołek / zdj. Łukasz Sokół

Magda Mołek: My, polskie kobiety, jesteśmy wychowywane w kulturze oceny, w kulturze „nie popełniam błędów”, „jestem idealna”

Magdalena Lamparska / zdj. Tola Piotrowska

Magdalena Lamparska: Ktoś zabrał nam dziewczyńskość! Jesteśmy nastolatkami, a potem od razu kobietami, mamami, żonami

Janet Yellen: Zbyt wiele kobiet cierpiało z powodu molestowania i dyskryminacji w trakcie swojej kariery

Frances McDormand: Przeważnie grałam bohaterki wspierające mężczyzn. To częsty scenariusz wielu kobiet, że wspieramy głównych bohaterów

Melinda Gates: Na specjalne okazje dostaję od męża sweter albo piżamę. Zazwyczaj zapomina schować torbę z prezentem

Astronautki NASA

Jedna z nich będzie pierwszą kobietą, która postawi nogę na Księżycu. NASA podała skład zespołu Artemis

Sarah Fuller

Sarah Fuller została pierwszą kobietą, która zagrała w meczu Power 5. To wielki krok dla kobiet i feminizmu

Kamala Harris

Kamala Harris pierwszą kobietą na stanowisku wiceprezydenta w historii Stanów Zjednoczonych

Patti Smith: Ty decydujesz o swoim przeznaczeniu. Zamierzasz się rozpaść czy walczyć?

Uczennica

„Plakat jest wulgarny i przekracza granice prywatności”. Uczennica LO skrytykowana za normalizowanie menstruacji. Skandaliczna reakcja dyrektorki

Ruth Bader Ginsburg

Sędzia Ruth Bader Ginsburg nie żyje. Ikona feminizmu i jedna z najbardziej wpływowych kobiet miała 87 lat

Catherine Deneuve: Czasem dochodzi się do momentu, że szuka się nowości i eksperymentów

6 powodów, dla których warto obejrzeć dokument „Miss Americana” o Taylor Swift

Ciało bogini za nic się nie wini. Dzięki akcji Aleksandry Domańskiej tysiące kobiet pokochało swoje ciało

„Żądam edukacji menstruacyjnej od wczesnych lat szkolnych, a w reklamach podpasek krwi w kolorze krwi, a nie paryskiego błękitu” – mówi Anna Zajdel, aktywistka

Babska solidarność istnieje! Zobacz profile na Instagramie, które przeczą teorii, że kobiety się nie wspierają

Najpopularniejsze

Ćwiczenia na biust. 6 sposobów na ujędrnienie i podniesienie piersi

8 rzeczy, których organizm kobiety nie wybacza po 30-tce

Choroby mają zapach – wiedziałaś o tym?

Kobieta mindfulness

Mindfulness dla początkujących. Kasia Bem zdradza 5 prostych zasad uważności

Twój kręgosłup potrzebuje wsparcia? Oto kilka ćwiczeń, które go wzmocnią

4 sposoby na pozbycie się oponki z brzucha. I nie chodzi wcale o robienie brzuszków

kobieta na wydmach

„Odpuszczanie” jest dobre dla ambitnych i konsekwentnych kobiet – podpowiada nam psycholożka Anita Kruszewska

Ćwiczenia na rozciąganie barków

Rozciąganie stawów barkowych – te ćwiczenia na pewno ci się przydadzą

Kobieta popijająca winko

„Alkoholiczka, która pije wino albo piwo, twierdzi, że nie ma problemu”. Kobiecy alkoholizm

Kobieta trzyma psa na rękach

Stres. Jak sobie z nim radzić? Oto 14 pomysłów, jak poradzić sobie ze stresem

Fit Matka Wariatka / Facebook

Agresja i fałszywa troska na profilu „Fit Matki Wariatki”. Przyszedł czas na pato-fitness. Hello Zdrowie mówi temu nie!

Po pracy nie masz już na nic siły? Oto 6 sposobów na odzyskanie energii wieczorem

Dzień się dopiero rozpoczął, a ciebie już ktoś wyprowadził z równowagi? Poznaj 5 kroków, które pozwolą zapanować nad emocjami

Gdy kobieta staje się przedmiotem, a gwałt wydaje się romantyczny

„365 dni”: gdy kobieta staje się przedmiotem, a gwałt wydaje się romantyczny

7 najgorszych typów butów dla twoich stóp. Jakie obuwie może być niebezpieczne?

barbara pasek

„Gdybym po kolejnym ataku przestała szukać odpowiedzi, to skończyłoby się to śmiercią” – Barbara Pasek o swoich zmaganiach z boreliozą