3 min.
Uśmiech sposobem na atrakcyjność i zdrowie

zdjęcie: unsplash.com
Najnowsze
22.04.2021
Szczepienie na COVID-19 a dzień wolny od pracy. To „koszt, który może zostać przez firmy poniesiony”?
21.04.2021
Czy respiratory zabijają a szczepionki to eksperyment „godny Hitlera”? Doktor Michał rozprawia się z teoriami koronasceptyków
19.04.2021
„Chcemy, aby od 10 maja każdy dorosły mógł zapisywać się na szczepienie” – zapowiada premier
18.04.2021
„Karmazynowy przypływ i krwawa Mary”. Jak mówimy o okresie?
18.04.2021
„Wasza ‘wolność’ i ‘spisek’ się kończy, kiedy nie możecie złapać tchu”. Ratownik o nagonce na medyków „zaangażowanych w pandemiczny spisek”
Uśmiechnięta osoba jest postrzegana za bardziej atrakcyjną, towarzyską i pewną siebie. Jest także zdrowsza, ponieważ śmiech jest źródłem dobrej energii. Łagodzi stres i ułatwia nawiązywanie kontaktów. Badania pokazują, że trzy czwarte z nas odwzajemnia uśmiech innej osoby i tyle samo uśmiecha się, by inni mogli go odwzajemnić!
Pozytywny wpływ uśmiechu
Uśmiech potrafi zamaskować nasze prawdziwe emocje. Sztucznie wywołujemy go u siebie, chcąc zadowolić innych lub uniknąć konfliktu. Angażuje mięśnie wokół oczu, dodając błysku i unosząc policzki. Śmiech, nawet ten wymuszony, to źródło dobrej energii. Może załagodzić stresującą sytuację, ułatwia nawiązywanie kontaktów i sprawia, że czujemy się lepiej. U ludzi uśmiech jest jednym z przejawów radości i szczęścia, ale potrafi być również zasłoną tego, co czujemy naprawdę.
Czym jest uśmiech?
Dla jednych uśmiech jest po prostu wyrazem twarzy, dla drugich to afekt, który jest ekspresją emocji i nastrojów. Uśmiech powstaje poprzez napięcie mięśni w okolicach kącików ust i wokół oczu. Angażuje od 5 do 53 mięśni.
Naukowcy z Norwegii i Szwecji dowiedli, że dwutygodniowe noworodki potrafią rozpoznać wyraz twarzy swoich rodziców. Badania opublikowane w piśmie „Journal of Vision” dowodzą, że maksymalna odległość, z której noworodki czytają mimikę człowieka, wynosi 30 cm. Stojąc dalej, twarze są dla nich rozmazanymi plamami, tak samo twarze statyczne i bez uśmiechu. Dopiero te uśmiechające się lub rozgniewane zaczynają wyglądać „po ludzku”.
Prozdrowotne korzyści uśmiechu
Uśmiechając się nasz mózg wydziela endorfiny, substancje, które zmniejszają fizyczny i psychiczny ból lub cierpienie, dodatkowo rośnie poczucie zadowolenia. Badania pokazują, że ludzie często uśmiechają się sami do siebie, żeby poprawić sobie nastrój. Uśmiech często powoduje śmiech, który nas dotlenia i powoduje, że poprawia się krążenie. Poprawia pracę serca, płuc i mięśni, aktywizuje się układ odpornościowy. Uśmiech przekłada się na chemiczne reakcje organizmu, które mogą wpłynąć na pracę całego ciała. Badania pokazują, że spontaniczny uśmiech może załagodzić ból skurczowy, który często towarzyszy chorobom mięśniowym. Śmiech wspomaga również zdolności poznawcze, co dowiedli uczeni z kalifornijskiego Uniwersytetu w Loma Linda, którzy sprawdzali czy poczucie humoru ma wpływ na poprawę pamięci.
Uśmiechnięta osoba wydaje się nam bardziej atrakcyjna, towarzyska i pewna siebie, takie osoby są częściej doceniane w pracy. Z badań wynika, że kobiety które uśmiechają się częściej niż mężczyźni, zajmują podobne stanowisko w pracy lub przyjmują typowo męską rolę społeczną. Kobiecy uśmiech jest dla mężczyzn bardziej atrakcyjny niż makijaż. Badanie przeprowadzone przez markę Orbit Complete wykazało, że 69 procent osób uważa, że kobiety są bardziej atrakcyjne, gdy się uśmiechają, niż wtedy, gdy mają na sobie makijaż, ale są smutne lub nie mają pozytywnej ekspresji twarzy.
Opracowano na podstawie Wyborcza.pl
Zobacz także
Udostępnij koleżankom
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

21.04.2021
Oleg Nowak, „Lekarz na kółkach”: Nie myślę o sobie jako o osobie niepełnosprawnej. Po prostu pracuję. Ciało nie może mnie ograniczać

19.04.2021
Justyna Moraczewska: gdybym znała swoją wartość, nie dałabym się uderzyć

17.04.2021
Helen Mirren: Mężczyźni robią to, ponieważ młode dziewczyny są bezbronne. Chodzi o władzę i kontrolę

16.04.2021