Przejdź do treści

Rusza pierwszy proces o gwałt dokonany przez rosyjskiego żołnierza w Ukrainie

Kobiety protestują
Rusza pierwszy proces o gwałt dokonany przez rosyjskiego żołnierza w Ukrainie/ Photo by Beata Zawrzel/NurPhoto via Getty Images
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

W czwartek w Ukrainie odbędzie się wstępna rozprawa w pierwszym procesie rosyjskiego żołnierza oskarżonego o gwałt. Mężczyzna podczas rosyjskiej inwazji miał dopuścić się zamordowania cywila i zgwałcenia jego żony we wsi Bohdaniwka niedaleko Kijowa.

Pierwszy proces rosyjskiego żołnierza oskarżonego o gwałt

Oskarżony to 32-letni Michaił Romanow, który 9 marca miał dopuścić się przerażającej zbrodni. Rosyjski żołnierz oskarżony jest o zabicie cywila – mężczyzny o imieniu Ołeksij, a następnie wielokrotne zgwałcenie żony zamordowanego. Romanow miał zgwałcić 33-latkę wraz z innym żołnierzem po tym, jak obaj wtargnęli do domu małżeństwa w Bogdanówce, wsi położonej w niedalekiej odległości od Kijowa. Jak wynika z akt sprawy, mężczyźni po zamordowaniu męża kobiety i zgwałceniu jej, wyszli z domu a następnie wrócili dwukrotnie do miejsca zbrodni i ponownie wykorzystali żonę zabitego. Tożsamości drugiego mężczyzny nie udało się ustalić.

Jak podała agencja Reuters, prokurator zajmujący się przypadkami przemocy seksualnej poinformował, że obecnie w Ukrainie prowadzone są dochodzenia w 50 podobnych sprawach. Liczba przestępstw na tle seksualnym w trakcie wojny jednak jest znacznie wyższa. Jak informuje biuro rzeczniczki praw człowieka w Ukrainie, tylko w dwóch pierwszych tygodniach kwietnia do ukraińskich służb zgłoszono przypadki ponad 400 gwałtów dokonanych przez rosyjskich żołnierzy.

Matka trzyma na rękach dziecko. Stoją przed pociągiem

Podejrzani uciekają z Ukrainy

Ludmyła Denisowa, ukraińska rzeczniczka praw człowieka w maju informowała o tym, że każdego dnia infolinia pomocy psychologicznej otrzymuje doniesienia o przestępstwach seksualnych popełnianych przez Rosjan na Ukraińcach. Rzeczniczka mówiła o drastycznych przypadkach przemocy seksualnej, która dotyka nie tylko kobiety, ale także bardzo małe dzieci oraz seniorów. Denisowa opisywała historie m.in. zgwałconej dziewięciomiesięcznej dziewczynki, dwuletniego oraz dwóch mężczyzn w wieku 67 i 78 lat.

„To jest ludobójstwo narodu ukraińskiego ze szczególnym okrucieństwem! To pogwałcenie nie tylko norm międzynarodowego prawa humanitarnego, ale także samej jego istoty, moralności cywilizowanego świata!” – napisała w mediach społecznościowych.

Ukraińskie władze badają obecnie tysiące zgłaszanych spraw, w których rosyjscy żołnierze oskarżani są o zbrodnie wojenne. Jak przekazała Reutersowi prokurator generalna Iryna Wenediktowa, wielu podejrzanych uciekło z Ukrainy, jednak niektórych udało się schwytać przez Ukraińców jako jeńców.

Do tej pory ukraiński sąd rozstrzygnął sprawy kilku osób oskarżonych za zamordowanie ukraińskich cywilów. Wyrok dożywocia usłyszał m.in. sierżant Wadim Szyszymarin, którego oskarżono o umyślne zastrzelenie nieuzbrojonego cywila w obwodzie sumskim na północy Ukrainy. Skazano również dwóch rosyjskich żołnierzy na 11,5 roku więzienia za ostrzał osiedli mieszkaniowych w Charkowie.

Rosjanin nie został schwytany i według ukraińskich władz przebywa w Rosji. Jeśli zostanie uznany za winnego, będzie można aresztować go w innym kraju.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: