Przejdź do treści

„Prawidłowo prowadzony kompostownik w domu nie wydziela nieprzyjemnego zapachu. A po deszczu przyjemnie pachnie ziemią” – mówi Julia Wizowska, autorka książki „Nie śmieci”

Julia Wizowska. Źródło: instagram
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Joga na stres. Ćwiczenia relaksujące, dzięki którym odprężysz ciało i duszę 
Coming out w wieku 95 lat? To możliwe! Maybelle Blair, zawodniczka kobiecej ligi bejsbola, wychodzi z szafy
Dramat polskich szpitali. „Powinny być jedynie tłem do horrorów” – komentuje Siostra Bożenna i pokazuje zdjęcia
Sean Bean kwestionuje pracę koordynatorów intymności. „Doświadczenie bardzo hamujące”
Na świecie żyje więcej emerytów niż dzieci. To pierwszy taki przypadek w historii

Jaskółcze gniazdo, kompostownik, szampon w kostce czy torba z koszuli – o tym, że nieśmiecenie jest twórcze i przyjemne, przekonuje Julia Wizowska, autorka książki „Nie śmieci” oraz z bloga nanowosmieci.pl.

Marta Chowaniec: Co jest potrzebne, aby powstał hamak „jaskółcze gniazdo”, z którego jest pani znana?

Julia Wizowska: Podstawą jest koło. Najpierw wypróbowywałam sploty na hula hopie. Potem pomyślałam o czymś trwalszym: skoro rower jest w stanie utrzymać człowieka, to jako siedzisko świetnie może sprawdzić się felga rowerowa. Drugie koło – to oparcie i jest ono robione na zamówienie u stolarza, bo ciężko znaleźć takiej wielkości alternatywę, której można dać drugie życie. Sznurki pochodzą z recyklingu. Są potrzebne jeszcze kółka do zawieszenia hamaka – tutaj znakomicie sprawdzają się kółka do karniszy z grubego i mocnego metalu. Każda makrama, dzierganie czy haftowanie czy innego rodzaju rękodzieło, jest pewnego rodzaju medytacją. Uspokajamy się, wprawiamy się w trans, pozwalamy myślom spokojnie płynąć, odprężamy się, „czyścimy” głowę. To sposób na odstresowanie się po całym dniu pracy. Wyplecenie takiego hamaku zajmuje sporo czasu – przez tydzień możemy skupić się nad nim wieczorem.

View this post on Instagram

? Drogie Dziewczyny, Kobiety! Siostry! ? Na co dzień jesteście cholernie dzielne. Multitaskingowo ogarniacie rzeczywistość na 15 poziomach wtajemniczenia. Zawsze wiecie co, gdzie w domu leży i kiedy do kogo zadzwonić z życzeniami urodzinowymi. Jesteście samodzielne, niezależne, silne, ambitne i kreatywne. Choć na co dzień totalnie zabiegane. Wiem, bo jestem "tam" z Wami 😉 Też mam czasem ochotę rzucić wszystko w cholerę. Też bywam zmęczona, rozdrażniona i zestresowana. Też miewam tremę i wątpliwości. Też zdarza mi się łapać zadyszkę… Wtedy zwalniam. Daję sobie prawo do bycia nieidealną. Uczę się odpuszczać. Z mniejszym niż kiedyś buntem przyjmuję, że czegoś dziś nie zrobię – trudno, przekładam to na jutro, dziś mam pilniejsze potrzeby. Siebie. ? —————- Kochane Dziewczyny, Kobiety! Siostry! Z okazji zbliżającego się naszego święta życzę Wam, byście częściej myślały o sobie. Dbały o swoje potrzeby. Przytulały siebie ? Bo jesteście dla siebie najważniejsze! —————– Mam też dla Was prezent na Dzień Kobiet – trwającą przez cały weekend wieeeeeeeeelką zniżkę na e-kurs wyplatania hamaków siedzących. Wyplatanie ze sznurków jest pewnego rodzaju medytacją – rutynowe powtarzalne czynności pozwalają się wyciszyć i oczyścić umysł. A bujanie się w gotowym hamaku uspokaja, daje poczucie bezpieczeństwa i odpręża. ? Do końca weekendu ? podstawowy pakiet e-kursu kosztuje 99 zł (zamiast 199 zł), dostęp do lekcji wideo, notatek wizualnych i grupy wsparcia macie od razu. ? Pakiet rozszerzony to koszt 259 zł (zamiast 369 zł), zawiera on to wszystko, co podstawowy + materiały fizyczne potrzebne do wykonania hamaka (mocne metalowe i drewniane obręcze, sznurki, kółka do zawieszenia). Linkt do e-kursu czeka na Was w bio. ???

A post shared by Julia Wizowska (@nanowosmieci) on

Znakomicie wpisują się w bardzo modny styl skandynawski i boho, pasują do wielu wnętrz. Czy myślała pani o tym, jak o rodzaju biznesu?

Zobaczyłam te hamaki kilka lat temu na zagranicznej stronie internetowej. Postanowiłam taki wypleść – zamknęłam się na dwa tygodnie w pracowni i wypróbowywałam różne sploty i sposoby wykonania. A skoro jest duże zainteresowanie warsztatami, to się tylko cieszę. Do tej pory udział w nich wzięło w sumie ponad 200 osób. Wiele osób przychodzi na nie, bo wiedzą, że to świetna zabawa i chcą interesująco spędzić czas. Nie mają wtedy niczego innego na głowie, są wyłącznie ze sobą w miłym towarzystwie, nie myślą o problemach, rodzinie i pracy. A przy okazji mogą się nauczyć nowych rzeczy np. wiązań makramowych. Mam też dostępny na blogu kurs online z wyplatania takiego hamaka – dla osób, które nie mogą uczestniczyć w warsztatach stacjonarnych.

Ile ma pani takich „jaskółczych gniazd” w domu?

Jeden (śmiech). To nieduże mieszkanie z miejscem tylko na jeden hamak.

para w Nowym Jorku

Hamak pięknie się prezentuje, ale trudno mi sobie wyobrazić kompostownik w standardowym warszawskim czy innym miejskim mieszkaniu. Szczerze mówiąc kojarzy mi się on z wiejską gnojówką i chyba śmierdzi?

Prawidłowo prowadzony kompostownik nie wydziela nieprzyjemnego zapachu. Poza tym, do kompostowników domowych nie można wrzucać mięsa, nabiału i innych rzeczy, które mogą szybko się psuć i przy tym nieprzyjemnie pachnąć. Umieszczamy w nich: warzywa, obierki, owoce, skorupki po jajkach – jedyny odpad zwierzęcy. Taki kompostownik przyjemnie pachnie ziemią po deszczu. Mały można postawić w kuchni, większy – na balkonie albo w piwnicy. Kiedy mieliśmy remont w domu, pojechaliśmy z mężem na urlop do agroturystyki. Przy łóżku stał kompostownik, nikt nie zorientował się po zapachu, że tam jest. W kompostowniku trzeba umieścić też dżdżownice.

Dżdżownice w domu?!

Tak (śmiech), one się z kompostownika nie wychylają, no bo po co? Przerabiają odpadki. W sumie w kompostowniku powstają dwa produkty. Po pierwsze: biohummus albo herbatka kompostowa, bo z wyglądu przypomina właśnie herbatę. Podobny biohummus możemy kupić w sklepach ogrodniczych, ale dzięki kompostownikowi możemy go zrobić samemu, wiedząc, z jakich odpadków powstał. To wartościowy nawóz dla roślin balkonowych i parapetowych. Co dwa tygodnie w swoim mieszkaniu podlewam nim sukulenty i dzięki temu rosną jak szalone na parapetach (śmiech). Drugi produkt to kompost, który również jest wykorzystywany jako nawóz np. do pomidorków na balkonie.

View this post on Instagram

#zostańwdomu – ogarniaj balkon! A nasz balkon totalnie potrzebował ogarnięcia! ? Gdy rok temu robiliśmy remont mieszkania, ominęlismy balkon, a potem potraktowaliśmy tę przestrzeń jako składzik niepotrzebnych materiałów. Wraz z nadejściem cieplych dni, postanowiłam coś z tym zrobić. Tym bardziej, że balkon jest póki co naszym jedynym "oknem na świat" i miejscem rekreacji na świeżym powietrzu ? _________________________________________________________________ Nad nowym wyglądem pracowałam przez tydzień – przewińcie paluchem i zobaczcie zdjęcia przed i po ? Niezła różnica, co? Powiem Wam jeszcze w tajemnicy, że remont udało się zrobić prawie bezkosztowo, dzięki wykorzystaniu materiałów i narzędzi które miałam i które dostałam od @RyobiToolsPL w ramach współpracy. ✌ Upcykling jak się patrzy! Drugie życie dostały palety (po kafelkach, ceramice łazienkowej i płytkach, które dotarły do nas rok temu podczas remontu mieszkania), folia malarska (do wyłożenia rabatek), rolety (to ten dywanik na podłodze), zasłony (kupione przeze mnie dawno temu w lumpeksie, potem ufarbowane na turkus i przerobione na pokrowce na poduchy)! ? Na stories obejrzyjcie etapy powstawania kwietnika (zielnika?) krok po kroku. A na dniach na blogu znajdziecie obszerny artykuł o tym, jak tanio i upcyklingowo można wyremontować balkon! ??? ________________________________________________ Idę się glebnąć na balkonie. A Wy dajcie znać, co ciekawego ostatnio przerobiliście i jakie pomysły macie na swoje balkony! Możecie nawet opublikować swoje upcyklingi, dodając hashtag #RyobiZeroWaste ???

A post shared by Julia Wizowska (@nanowosmieci) on

Co jest potrzebne, żeby przygotować taki kompostownik?

Chęci i trochę czasu. Nie trzeba się też zrażać na początku. Bierzemy dwa wiadra, jedno wkładamy w drugie, w wewnętrznym wiercimy takie otwory, żeby herbatka kompostowa mogła wydostawać się do wiadra zewnętrznego. Do niego wkładamy też dżdżownice, trochę ziemi, mokrego pokarmu, np. ogryzki po jabłkach. Zamykamy, przyglądamy się, co jakiś czas dorzucamy porcję obierków.

W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:

PROMOCJA
Zdrowie umysłu
Less Stress from Plants 60 kaps. wegański
60,00 zł 90,00 zł
Agnieszka Pocztarska / Czytamy Etykiety

Jak u pani wygląda segregacja śmieci? Jest panie pewnie bardzo skrupulatna, nie męczy to panią?

Nie (śmiech). Segregujemy śmieci od siedmiu lat. Tyle czasu to już naprawdę można się nauczyć i kompostowania i segregacji (śmiech). Nie jest to też wielki problem. Na początku segregowaliśmy do trzech pojemników, bo taki był system w Warszawie. Teraz mamy już pięć. W wysuwanej szufladce pod moim zlewem znajdują się cztery niewielkie wiadra dziesięciolitrowe. Jeden z nich to właśnie kompostownik, drugi pojemnik jest na papier, trzeci – na plastik i metal, a czwarty – na odpadki zmieszane. Na szkło mamy sztywną torbę, która stoi w przedpokoju, zabieram ją, kiedy idę do sklepu. Po drodze opróżniam torbę ze szkła i lecę z nią na zakupy. Weszło mi to w krew i nie sprawia żadnego kłopotu.

Czy w Warszawie segregacja śmieci może sprawić kłopot?

Wszędzie może. Najwięcej jest pytań o odpady bio. Na moim osiedlu w brązowym pojemniku na „bio” można zauważyć też ogrom zupełnie zbędnych tam reklamówek foliowych. Z tak zanieczyszczonych odpadków roślinnych ciężko jest wyprodukować wartościowy kompost. W pracowni, gdzie prowadzę warsztaty kompostowania, w centrum Warszawy, korzystamy z osiedlowego śmietnika na podwórku, wewnątrz kamienicy. Ostatnio zauważyłam, że kosz z napisem „bio” ma zamieszczony czerwony krzyżyk, oznaczający, że nie został odebrany ze względu na nieprawidłową segregację odpadków. Wewnątrz znajdowały się wspomniane już woreczki foliowe, kubeczki po jogurtach, butelki plastikowe, butelki szklane.

Lubi pani porządek?

To zależy. Kiedy pracuję, mam twórczy nieład na biurku. Utrzymuję porządek w szafie. Nie mam dużo par ubrań czy butów. Nie ma jak zrobić tego bałaganu (śmiech).

Kobieta układa bukiet kwiatów

Ma pani chyba tylko to, co nosi i używa. Z czego to wynika?

Chyba z minimalizmu. Nie lubię mieć dużo rzeczy wokół siebie. Swoje kosmetyki zastępuje tymi bez opakowań. Zamiast żelu pod prysznic – mydło w kostce, które wykonuję sama, zamiast szamponu w płynie w butelce – szampon w kostce. Kiedy przestaję używać konkretnej rzeczy, chcę ją przekazać dalej, żeby nie zagracała mi przestrzeni. Z tego powodu nie lubię również otrzymywać niechcianych prezentów-niespodzianek. Szybko je puszczam w obieg. Moja rodzina wie o tym, pytają, co chciałabym dostać. Z mężem zaś dajemy sobie prezenty ręcznie robione. A propos. Jakiś czas temu z poplamionej koszuli mojego męża uszyłam torbę na wspólne zakupy.

View this post on Instagram

Gdy 5 lat temu zakładałam bloga Na nowo śmieci, słyszałam: "JESUZMARYJAWIZOSKA! Zwariowałaś! Kto o tych śmieciach będzie czytał? Nikt!". ? W tyłku miałam takie opinie. Robiłam swoje, rozwijałam stronę, a potem już firmę. Dziś o "tych śmieciach" czyta na blogu 50-60 tysięcy osób miesięcznie ✌ ✌✌ _________________________________________________ Gdy z dziewczynami – Gosią i Kają @meadladies oraz Robertą – otwierałyśmy pracownię @czteryrazytrzy, na każdym kroku musiałyśmy tłumaczyć, że nie jesteśmy wielbłądami i wiemy, co robimy (po co się w ogóle tłumaczyłyśmy?). Ale oczywiście słyszałyśmy: "Warsztaty chcecie tu prowadzić? To są TACY ludzi, którzy chcieliby chodzić na TAKIE warsztaty??". A my przez te prawie trzy lata stworzyłyśmy niezłą markę i utorowałyśmy drogę kolejnym warszawskim eko warsztatowniom. Palec pod budkę, kto z Was był na naszych zajęciach, pokażcie się niedowiarkom! ??? _____________________________________________________ Gdy nadeszły czasy izolacji, zewsząd słyszałam: "Trzeba przenosić się online, tylko to uratuje firmy!". I wszyscy przenieśli się online, zrobił się w Internecie tłum ? A ja wtedy właśnie zauważyłam, jak rośnie sprzedaż drukowanej (!) wersji #NieŚmieci. Nie ebooka, nie audiobooka, tylko właśnie starej dobrej analogowej książki. Czy dziwi mnie to? Ani trochę. Bo po całym dniu bycia online w pracy, online spotkań ze znajomymi i online rozrywek, też chcę sobie poodcinać wszystkie kable i po prostu glebnąć się na łóżku z papierową książką. Najbardziej offline, jak to tylko jest mozliwe ??? Życzę Wam więc, moje drogie i moi drodzy, byście kierowali się w życiu swoimi przeczuciami i własną intuicją. A nie opinią czy zdaniem obcych ludzi ? Nie przejmujcie się tymi, którzy będą chcieli podciąć Wam skrzydła. Robcie to, co podpowiada Wam serducho! ?

A post shared by Julia Wizowska (@nanowosmieci) on

Pani siedzi również w dziennikarstwie.

Teraz trochę mniej. Odeszłam z zawodu. Kilkanaście lat pracowałam jako reporterka. Pisałam teksty ekonomiczno-społeczne. Pracowałam też na terenach objętych konfliktami, jak Kair w czasach Arabskiej Wiosny. Dwa lata na Donbasie zbieraliśmy razem z Grześkiem Szymanikiem materiały do książki o wojnie.

Teraz napisała pani książkę – reportaż „Nie śmieci”.

Oczywiście korzystałam z doświadczeń reporterskich. Chciałam zobaczyć, co się dzieje z odpadami, jak są zagospodarowane, jak jest naprawdę. Dlatego przez dwa lata jeździłam po Polsce, odwiedzałam różne zakłady, do których trafiają nasze domowe odpady i śledziłam ich dalszą drogę. Zwiedzałam sortownie, przedsiębiorstwa, które recyklingują albo w inny sposób odzyskują surowce z naszych domów i mieszkań. W Polsce jest ogromny głód tej wiedzy. Mieszkańcy mówią: „Mamy obowiązek segregacji, ale nie wiemy, po co mamy to robić, jaki jest tego cel!”. Więc ja im o tym w książce opowiadam. Ale „Nie śmieci” to nie tylko reportaż, ale również poradnik, bo dzielę się w książce swoimi (i nie tylko swoimi, bo rozmawiam o tym z wieloma osobami – teoretykami i praktykami) sposobami na ograniczenie odpadów, na bardziej świadome minimalistyczne życie.

Patenty babci na bycie zero waste

Czy po napisaniu tej książki jest pani optymistką w sprawie polityki śmieciowej czy naszego codziennego powszechnego śmiecenia?

Jestem realistką. Jeśli komuś wydaję się, że odpady w Polsce nie są przetwarzane, to nie ma racji. Bo przetwarzane są. Ale też nie oznacza to, że wszystkie są poddawane recyklingowi. Prawda leży pośrodku. Nie daję sobie też wmówić różnych ekonowinek, że są one zawsze przyjazne dla środowiska. Wiem, jak to wygląda po drugiej stronie kosza i nie zawsze te ekonowinki są przetwarzane.

Na koniec – segregować śmieci?

Na pewno lepiej segregować niż nie segregować. Jeśli segregujemy, mamy cień szansy, że odpady zostaną przetworzone. Zresztą dzisiaj mamy takie technologie, które umożliwiają recykling pewnych odpadów, inne – nie umożliwiają, ale za dwa lata mogą być dostępne kolejne, lepsze. Do tego momentu warto nauczyć się prawidłowej, dokładnej i systematycznej segregacji śmieci. Lepiej to robić niż nic nie robić.

Julia Wizowska – dla znajomych „Babka od śmieci”, bo edukuje w zakresie odpadów i pokazuje, jak dawać drugie życie niepotrzebnym rzeczom, by jak najmniej z nich trafiało do kosza. Od 2015 roku prowadzi bloga nanowosmieci.pl, od 2017 organizuje warsztaty zero waste i upcyklingu, współtworzy ekologiczną pracownię Cztery Razy Trzy w Warszawie. Autorka książki „Nie śmieci”, współautorka książek „Po północy w Doniecku” i „Długi taniec za kurtyną”.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Bez marnowania. Kuchnia zero waste / pexels

Zostało ci mięso i warzywa z rosołu? Oto, jak możesz je wykorzystać

Zostały ci resztki ryżu z obiadu? Elwira Rogoda podpowiada, jak je wykorzystać

Zostały ci resztki ryżu z obiadu? Elwira Rogoda podpowiada, jak je wykorzystać

Co zrobić ze skorupkami jajek po Wielkanocy? Podpowiadamy, jak je możesz wykorzystać

Co zrobić ze skorupkami jajek po Wielkanocy? Podpowiadamy, jak je możesz wykorzystać

Dziewczyna zagląda do lodówki

7 sposobów, żeby przestać marnować jedzenie

Czy niebieskie paragony możemy wyrzucać do pojemników na papier? Wyjaśnia Kasia Wągrowska

Wyrzucając słoiki, odkręcasz nakrętki? Kasia Wagrowska wyjaśnia, dlaczego to duży błąd

Wyrzucając słoiki, odkręcasz nakrętki? Kasia Wągrowska wyjaśnia, dlaczego to duży błąd

Co zrobić, żeby świąteczne jedzenie się nie zmarnowało? Podpowiada Sylwia Majcher

Co zrobić, żeby świąteczne jedzenie się nie zmarnowało? Podpowiada Sylwia Majcher

Tylko w Wielkiej Brytanii 8 mln dyń po Halloween, zamiast na talerz, trafia kosza. Sylwia Majcher podpowiada, jak ich nie marnować

Tylko w Wielkiej Brytanii 8 mln dyń w czasie Halloween trafia do kosza. Sylwia Majcher podpowiada, jak ich nie marnować

Sylwia Majcher: ratowanie jedzenia przed zmarnowaniem jest powodem do dumy, nie wstydu

Sylwia Majcher: Ratowanie jedzenia przed zmarnowaniem jest powodem do dumy, nie wstydu

Jak kupować mniej ubrań? Wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad

Gdzie nie wyrzucać jedzenia?

Gdzie nie wyrzucać jedzenia? Niby to oczywiste, ale wiele osób wciąż nie ma pojęcia

Jak osoby starsze dbają o klimat?

„Starsi może i biorą foliówki, ale rzadko kiedy wyrzucą jedzenie do kosza”. Ekspertka od zero waste podpowiada, czego możemy nauczyć się od starszego pokolenia

Jeden Polak średnio emituje ponad 8 ton CO2. Paulina Górska wyjaśnia, jak możemy zmniejszyć ślad węglowy

Jeden Polak emituje ponad 8 ton CO2 rocznie. Paulina Górska podpowiada, jak zmniejszyć ślad węglowy

Sylwia Sikorska: Kubeczek menstruacyjny ma tylko jedną wadę, można zapomnieć, że ma się okres

Rusza EkoOkres, czyli akcja edukacyjna rzecz promocji wielorazowych produktów menstruacyjnych. Hello Zdrowie patronem medialnym

Jak pasteryzować świąteczne dania? / iStock

Jak pasteryzować świąteczne dania? Wyjaśnia Jagna Niedzielska

Świąteczne potrawy - co mrozić, a co wekować? Podpowiada Jagna Niedzielska

Świąteczne potrawy – co mrozić, a co wekować? Podpowiada Jagna Niedzielska

Jak przygotować święta w duchu zero waste? Podpowiadają ekspertki z Czytamy Etykiety i Jagna Niedzielska

Jak przygotować święta w duchu zero waste? Podpowiadają ekoaktywistki: Agnieszka Pocztarska i Jagna Niedzielska

marnowanie jedzenia w Polsce / iStock

92 kg jedzenia rocznie wyrzuca przeciętny Polak! Ekoaktywistka o wynikach najnowszego badania dotyczącego marnowania jedzenia

„Przestańmy robić zakupy na zasadzie 'zastaw się, a postaw się'” – Jagna Niedzielska o „zero waste” w blokowej kuchni

filiżanka z herbatą

Recykling zużytych ekspresówek. Nie wyrzucaj, wykorzystaj

Jak segregować odpady w małej kuchni? Podpowiada Kasia Wągrowska, aktywistka na rzecz zero waste

Jak segregować odpady w małej kuchni? Podpowiada Kasia Wągrowska, aktywistka na rzecz zero waste

Z zero waste też można przesadzić. Dietetyczka Anna Reguła o sygnałach, że przeholowaliśmy

Z zero waste też można przesadzić. Dietetyczka Anna Reguła o sygnałach, że przeholowaliśmy

Czy jedzenie na wynos może być niebezpieczne? Odpowiada Mama Chemik

Czy jedzenie na wynos może być niebezpieczne? Odpowiada Mama Chemik

Najpopularniejsze

Ćwiczenia na biust

Ćwiczenia na biust. 6 sposobów na jędrne piersi

Kobieta wąchająca kwiat

Choroby mają zapach – wiedziałaś o tym?

Kobieta mindfulness

Mindfulness dla początkujących. Kasia Bem zdradza 5 prostych zasad uważności

Intymne dolegliwości rowerzystek. Sprawdź, jak zadbać o siebie w trakcie rowerowych wojaży

Kobieta w stroju fitness

Oponka na brzuchu. Jak zredukować ten problem?

kobieta na wydmach

„Odpuszczanie” jest dobre dla ambitnych i konsekwentnych kobiet – podpowiada nam psycholożka Anita Kruszewska

Kobieta ćwiczy

Ćwiczenia na wzmocnienie kręgosłupa – łatwe i skuteczne

Kasia Bigos trenerka

Ćwiczenia z hantlami – wypracuj smukłe ramiona

5 rozmów, które warto abyś przeprowadziła ze swoim partnerem lub partnerką

Twój kręgosłup potrzebuje rozluźnienia? Oto kilka pomocnych ćwiczeń, skorzystaj

Ćwiczenia na rozciąganie barków

Rozciąganie stawów barkowych – te ćwiczenia na pewno ci się przydadzą

Kobieta ćwiczy

Dzień się dopiero rozpoczął, a ciebie już ktoś wyprowadził z równowagi? Poznaj 5 kroków, które pozwolą zapanować nad emocjami

Smartfon a dolegliwości / istock

Smartfon a dolegliwości, które może wywołać. To nie tylko bezsenność

7 najgorszych typów butów dla twoich stóp. Jakie obuwie może być niebezpieczne?

Fit Matka Wariatka / Facebook

Agresja i fałszywa troska na profilu „Fit Matki Wariatki”. Przyszedł czas na pato-fitness. Hello Zdrowie mówi temu nie!

Kobieta popijająca winko

„Alkoholiczka, która pije wino albo piwo, twierdzi, że nie ma problemu”. Kobiecy alkoholizm

×