Przejdź do treści

Lusine Duryan: Osoby z niepełnosprawnością nagminnie spotykają się z opiniami, że nie powinny posiadać dzieci i partnerów

Lusine Duryan
Lusine Duryan: Osoby z niepełnosprawnością nagminnie spotykają się z opiniami, że nie powinny posiadać dzieci i partnerów/ fot. archiwum prywatne
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Siatkarka
Katarzyna Skorupa o dyskryminacji kobiet w sporcie: Jesteśmy 'ładnym’ dodatkiem
Dziennikarka Anna Lalka wyznała, że padła ofiarą gwałtu. "Byłam przekonana, że zrobiłam coś złego"
Dziennikarka Anna Lalka wyznała, że padła ofiarą gwałtu. „Byłam przekonana, że zrobiłam coś złego”
Mężczyzna stoi przed lustrem
„Czy kiedykolwiek nazwałeś dziewczynę 'laską’? Albo zagwizdałeś na nią, gdy szła ulicą?”. Kampania „Nie bądź tym facetem” pokazuje, że seksistowskie żarty to nie podryw a przemoc!
Studentki i studenci
„Winny jest sprawca, nie spódnica, nie bluzka, nie alkohol, nie ofiara”. Magdalena Jutrzenka komentuje kontrowersyjne zalecenia Śląskiego Uniwersytetu Medycznego
Jamie Lee Curtis i jej transpłciowa córka Ruby o ich relacji o comin-oucie. "Imię to była najtrudniejsza rzecz. Imię, które nadałaś dziecku"
Jamie Lee Curtis i jej transpłciowa córka Ruby o ich relacji po coming-oucie. „Imię to była najtrudniejsza rzecz. Imię, które nadałaś dziecku”

– Słyszą, że nie dadzą rady wychowywać dziecka albo że dzieci nie chcą mieć rodziców z niepełnosprawnością, więc nie powinny chcieć nikomu wyrządzać takiej krzywdy. Słyszą, że nie mogą być partnerkami/partnerami, bo kto chciałby się z nimi związać. Nierzadko mówi się im, że będą kamieniem u nogi dla drugiej osoby, bo trzeba się nimi opiekować i stale poświęcać im  uwagę – zauważa Lusine Duryan. Z koordynatorką projektu Avalon Active i Sekson rozmawiamy o tym, że niepełnosprawność nie jest barierą w miłości, seksie czy życiu rodzinnym.

 

Ewa Wojciechowska: Niepełnosprawność i seks – dla wielu osób to nie idzie w parze. Osobom z niepełnosprawnością odmawia się prawa do miłości i założenia rodziny. Jak dużą skalę ma problem?

Lusine Duryan: Przeogromną. Osoby z niepełnosprawnością nagminnie spotykają się z opiniami , że nie powinny posiadać dzieci lub żyć w związkach. Fundacja Avalon w 2020 roku przeprowadziła badania na grupie 800 osób z niepełnosprawnościami. Najbardziej zaskakujące i dotkliwe w wynikach okazało się to, że w pierwszej kolejności dyskryminacji dopuszczają się osoby najbliższe. Przyjaciele negują potrzeby osób z niepełnosprawnościami i nie dopuszczają do myśli, że te mogą być w związku. Natomiast rodzice rozpościerają klosz, są nadopiekuńczy, co nie pozwala dzieciom wyfrunąć z domowego gniazda. W przypadku związku osoby pełnosprawnej i z niepełnosprawnością bywa, że rodzina tej pierwszej wątpi w związek, argumentując, że osoba z niepełnosprawnościami nie będzie w stanie np. zajmować się dzieckiem. W ten sam sposób podważają sferę seksualną relacji.

Co wtedy słyszą osoby z niepełnosprawnościami?

Przeważnie, że nie dadzą rady wychowywać dziecka albo że dzieci nie chcą mieć rodziców z niepełnosprawnością, więc nie powinni nikomu wyrządzać krzywdy. Słyszą, że nie mogą być partnerkami/partnerami, bo kto chciałby się z nimi związać. Nierzadko mówi się im, że będą kamieniem u nogi dla drugiej osoby, bo trzeba się nimi opiekować i stale poświęcać uwagę. To błędne przekonania. W Fundacji Avalon spotykamy wiele osób z niepełnosprawnością, które żyją w związkach z osobami pełnosprawnymi i udowadniają, że można dzielić się obowiązkami małżeńskimi w taki sposób, aby każdy czuł się dowartościowany.

Muszę też zwrócić uwagę na dość popularne przekonanie, że jeśli już osoba z niepełnosprawnością miałaby się z kimś związać, to powinna wybrać osobę pełnosprawną, bo inaczej nie poradzi sobie w życiu. Osobom z niepełnosprawnościami wmawia się, że ktoś musi je wspierać.

Lusine Duryan

Lusine Duryan, fot. archiwum prywatne

Wiele osób uważa, że osoby z niepełnosprawnościami nie bywają ofiarami nadużyć seksualnych. Ważna jest w tym przypadku edukacja od podstaw, by wiedzieć, kiedy przekraczane granice, i w ogóle szerzenie wiedzy odnośnie tego, że takie nadużycia mają miejsce

Społeczeństwo też często zastanawia się, w jaki sposób osoby z niepełnosprawnością mogą uprawiać seks i czy w ogóle „to robią”…

Osoby z niepełnosprawnością bywają bardziej świadome swojego ciała i własnych możliwości. Wiedzą, że muszą odpowiednio się przygotować do tego, aby ich życie seksualne z partnerem było udane. Co ciekawe, sfera intymna nie bywa najczęstszym problemem wśród takich par. Fundacja przeprowadziła badania z partnerkami i partnerami osób z niepełnosprawnością. Okazało się, że większym problemem w relacjach jest np. to, że mężczyźni nie potrafią pogodzić się z tym, że kobieta przejmuje ich obowiązki w domu.

W Fundacji Avalon dostępne są nieodpłatne porady seksuologa dla osób z niepełnosprawnościami i ich bliskich. Jakie są najczęściej zgłaszane problemy?

Najczęściej zgłaszane problemy związane są z popędem seksualnym. Wiele osób z niepełnosprawnością nie wie, jak sobie z nim poradzić w momencie, kiedy nie może znaleźć partnera czy partnerki. Osoby z niepełnosprawnością ruchową nabytą pytają, w jaki sposób mogą wrócić do swojej sprawności seksualnej sprzed wypadku, jak stać się znowu atrakcyjną osobą dla siebie i dla innych lub jak podejść do życia seksualnego w nowej rzeczywistości. To są różnego typu aspekty, które poruszane są w zależności od rodzaju niepełnosprawności.

Niestety potrzeby seksualne osób z niepełnosprawnościami nie są w ogóle zauważane społecznie, co stawia dalsze bariery i tworzy stereotypy. Nie mamy reklam np. prezerwatyw, w których występowałyby osoby z niepełnosprawnością.

Uważam, że osoby z niepełnosprawnością powinny być bardziej widoczne w ogóle we wszystkich rodzajach reklam. Nie ma ich w reklamach prezerwatyw, ale rzadko występują również w innych reklamach. Chcemy pokazywać, że osoby z niepełnosprawnością mają rodziny, mogą żyć w związkach prowadzić udane życie intymne. To przede wszystkim powinno się zmienić. Przez brak takich osób w sferze publicznej tworzą się w społeczeństwie mity, w które wierzą często same osoby z niepełnosprawnością.

Jakie to są mity?

Wiele osób uważa, że osoby z niepełnosprawnościami nie bywają ofiarami nadużyć seksualnych. Ważna jest w tym przypadku edukacja od podstaw, by wiedzieć, kiedy przekraczane granice, i w ogóle szerzenie wiedzy odnośnie tego, że takie nadużycia mają miejsce. Warto, by osoby z niepełnosprawnościami chodziły na zajęcia z samoobrony, by wiedziały, w jaki sposób mogą się bronić.

Wiele też mitów krąży w społeczeństwie na temat niemożności posiadania dziecka przez osoby z niepełnosprawnościami.

Na szczęście ginekolodzy udowadniają nam, że to nieprawda. Oczywiście w niektórych sytuacjach jest to trudniejsze, jednak istnieją specjaliści, którzy nie boją się podjąć prowadzenia takiej ciąży. Przez te mity istnieje szeroki wachlarz braku odpowiednio dostosowanej przestrzeni architektonicznej do tego, żeby dostać się np. do lekarza ginekologa czy urologa.

W Sekson prowadzicie tak zwaną mapę dostępności. Na czym ona polega?

To wyszukiwarka miejsc dostępnych dla osób z niepełnosprawnościami na terenie całej Polski, można ją znaleźć na stronie projektu Sekson. Bardzo nam zależy, by pokazać gabinety ginekologiczne, urologiczne, fizjoterapeutyczne, psychoterapeutyczne, seksuologiczne, które są przystosowane do przyjęcia pacjenta z niepełnosprawnością ruchową bądź sensoryczną. Przygotowaliśmy również kryteria dostępności. Mam nadzieję, że dzięki nim więcej miejsc zostanie dostosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnością, dla których powszechny brak takich miejsc jest główną barierą w dostępie do placówek medycznych. W Warszawie czy innych dużych miastach ten problem jest mniejszy, jednak bardziej uwidacznia się w mniejszych miejscowościach.

Wróćmy do raportu na temat seksualności i rodzicielstwa osób z niepełnosprawnościami. Jakie najważniejsze wnioski zostały z niego wyciągnięte?

Możemy dostrzec, gdzie osoby z niepełnosprawnością poszukują partnera lub partnerki. Ponad 44 proc. badanych wskazało, że szuka drugiej połówki w internecie i za pomocą różnego typu aplikacji. Ok. 39 proc. poznało swojego partnera/partnerkę przez znajomych. To ważny sygnał dla nas jako fundacji i w trakcie Konferencji Sekson, która odbędzie się w pierwszy weekend października, będziemy opowiadać między innymi o tym, w jaki sposób przygotować swój profil na portalach randkowych, o czym mówić lub jak poradzić sobie z odrzuceniem.

Osoby z niepełnosprawnością wskazują również często, że odczuwają bariery psychiczne lub fizyczne w realizowaniu swoich potrzeb seksualnych. Niektóre osoby mają np. trudności z przedostaniem się na łóżko. Warto zwrócić uwagę, że aż 94 proc. badanych czuje się zależnych od innych, jest to dla nich istotna bariera w spełnianiu marzeń.

Podobnie sprawa wygląda w odniesieniu do bycia rodzicem?

Tylko 29 proc. badanych planuje mieć potomstwo i twierdzi, że nie czuje obaw w związku z tym. Natomiast ok. 22 proc. chciałoby mieć dzieci, ale martwi się, czy podoła zadaniu. 15 proc. ankietowanych wskazuje, że nie chce mieć dzieci z innych powodów niż niepełnosprawność i kolejne 15 proc. świadomie rezygnuje z bycia rodzicem przez niepełnosprawność.

W trakcie konferencji, którą organizuje Sekson i Fundacja Avalon, dotyczącej seksualności i rodzicielstwa osób z niepełnosprawnością ruchową, chcecie pokazać osobom z niepełnosprawnościami, że mogą mieć dzieci i być w szczęśliwych związkach.

Dzięki tej konferencji chcemy zwiększyć świadomość społeczną w zakresie potrzeb, ale również barier, jakie napotykają osoby z niepełnosprawnościami, które żyją wokół nas. Nasze wydarzenie i cały projekt Sekson ma charakter inkluzywny. Chcemy dotrzeć do jak największego grona osób, które być może postrzegają seksualność i rodzicielstwo osób z niepełnosprawnością przez pryzmat stereotypów – chcemy  je obalić. Ważne jest dla nas również, by wspierać osoby, które przez mity i stereotypy dotyczące niepełnosprawności nie wierzą w siebie.


2-3 października odbędzie się kolejna edycja ogólnopolskiego i najważniejszego w Polsce wydarzenia poświęconego seksualności i rodzicielstwu osób z niepełnosprawnością ruchową (OzN) – Konferencja Sekson. Hello Zdrowie objęło wydarzenie swoim patronem medialnym.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

"Serio poprosiłaś go o chodzenie? Nie wiesz, że kobieta powinna czekać?". Seksuolożka wyjaśnia, dlaczego takie przekonanie powinno odejść do lamusa

„Serio poprosiłaś go o chodzenie? Nie wiesz, że kobieta powinna czekać?”. Seksuolożka wyjaśnia, dlaczego takie przekonanie powinno odejść do lamusa

„Powiedział, że postawi mi szóstkę na koniec roku, jeśli dam mu buziaka”. Molestowanie w szkołach i na uczelniach to realny problem – podkreśla Martyna Kaczmarek

„Powiedział, że postawi mi szóstkę na koniec roku, jeśli dam mu buziaka”. Molestowanie w szkołach i na uczelniach to realny problem – podkreśla Martyna Kaczmarek

5 powodów, dla których czytamy o seksie

Savoir-vivre wobec osób z niepełnosprawnością / Getty

„Dla nich jestem tylko tłem”. Łukasz od 25 lat jeździ na wózku i uczy savoir-vivre’u wobec osób z niepełnosprawnością

kobieta i mężczyzna przytulają się

„Niektórzy mówią, że jak nie ma fizyczności, to nie ma zdrady. Natomiast definicja zdrady jest prosta i krótka”. O tym, co zdrada daje i co odbiera mówią psychoterapeuci dr Bogdan Stelmach i Wioletta Stelmach

Seks po ciąży

5 rad, jak wrócić do udanego seksu po porodzie

Anja Rubik do ministra Czarnka: Mmoi eksperci douczą pana na temat edukacji seksualnej

Anja Rubik do ministra Czarnka: „Moi eksperci douczą pana na temat edukacji seksualnej”

Dziś jest najlepszy ostatni dzień, żebyś zaczęła zajmować się swoimi pieniędzmi

„Pieniądze można porównać do zakładania maseczki tlenowej w samolocie. Najpierw zakładasz ją sobie, potem dzieciom. Z finansami jest tak samo” – mówi Dominika Nawrocka, edukatorka finansowa

Joanna Głuchowska i Andrzej Dziedzic /fot. Damian Rychlica

„Choroba nie ma żadnego sensu. Dopiero to, co z niej wyciągniemy” – przekonują Andrzej Dziedzic i Joanna Głuchowska, autorzy książki „Liczy się każdy oddech”

toksyczny związek

„Wyjście z toksycznego związku nie łatwe, ale jest możliwe. I trzeba to zrobić. Dla siebie”. Dr Bogdan Stelmach o niezdrowych relacjach w parze

Kobieta

Marianna Gierszewska o zakończeniu relacji: Urwać można metkę, nie relację

Dwie kobiety

Związki partnerskie i małżeństwa jednopłciowe powinny być uznawane w całej UE. Rezolucja Parlamentu Europejskiego

Jakub Małecki

„Moi bohaterowie są szczególni, bo jest im trudniej” – mówi pisarz Jakub Małecki

"Chcesz zapobiec aborcji? Następnym razem kontroluj swój wzwód" - głosi broszura skierowana do mężczyzn

„Wzwód zabija”, czyli mężczyzno, chcesz zapobiec aborcji, ale nie wiesz, jak to zrobić? Organizacja pro-life przygotowała przyspieszony kurs dla żółtodziobów

Modelka poruszająca się o kulach na czerwonym dywanie w Wenecji

Modelka poruszająca się o kulach na czerwonym dywanie w Wenecji. „Myślałam, że nie mogę być częścią tego świata”

Hello my Hero. Sylwia Błach: Czekam na różnorodny świat. Chcę widzieć chłopaka na wózku w reklamie prezerwatyw

Znak parkingowy

„Słowo 'inwalida’ odbiera nam godność i degraduje do roli kogoś pozbawionego podmiotowości” – komentuje błędnie opisane tablice parkingowe Wojtek Sawicki z „Life On Wheelz”

Spencer Elden pozywa Nirvanę za okładkę z jego wizerunkiem

Niemowlak z okładki albumu „Nevermind” ma dziś 30 lat i oskarża Nirvanę o promowanie dziecięcej pornografii

Libido – co to jest? Jak je zwiększyć, a jak obniżyć?

Kobieta

„Większość sklepów z akcesoriami erotycznymi jest niedostępna dla osób z niepełnosprawnościami” – pisze Wojtek Sawicki z „Life On Wheelz”

Girls Watch Porn

„Porno to nie jest produkt służący wyłącznie uciesze mężczyzn” – mówi Paulina Kołaczek z Girls Watch Porn

Jadwiga Beaupré /grafika: Joanna Zduniak

HELLO PIONIERKI: Jak Jadwiga Beaupré tłumaczyła nowohuckim kobietom, do czego służy łechtaczka

6 związkowych pułapek

6 związkowych pułapek. Często wpadamy w nie przez samych siebie

Rebecca Meyers rezygnuje z igrzysk w Tokio. "Tego już wystarczy"

Mistrzyni paraolimpijska rezygnuje z igrzysk. „Dlaczego w 2021 r., jako niepełnosprawna osoba, muszę walczyć o swoje prawa?”

Najpopularniejsze

Ćwiczenia na biust. 6 sposobów na ujędrnienie i podniesienie piersi

8 rzeczy, których organizm kobiety nie wybacza po 30-tce

Choroby mają zapach – wiedziałaś o tym?

Kobieta mindfulness

Mindfulness dla początkujących. Kasia Bem zdradza 5 prostych zasad uważności

Twój kręgosłup potrzebuje wsparcia? Oto kilka ćwiczeń, które go wzmocnią

4 sposoby na pozbycie się oponki z brzucha. I nie chodzi wcale o robienie brzuszków

kobieta na wydmach

„Odpuszczanie” jest dobre dla ambitnych i konsekwentnych kobiet – podpowiada nam psycholożka Anita Kruszewska

Ćwiczenia na rozciąganie barków

Rozciąganie stawów barkowych – te ćwiczenia na pewno ci się przydadzą

Kobieta popijająca winko

„Alkoholiczka, która pije wino albo piwo, twierdzi, że nie ma problemu”. Kobiecy alkoholizm

Kobieta trzyma psa na rękach

Stres. Jak sobie z nim radzić? Oto 14 pomysłów, jak poradzić sobie ze stresem

Fit Matka Wariatka / Facebook

Agresja i fałszywa troska na profilu „Fit Matki Wariatki”. Przyszedł czas na pato-fitness. Hello Zdrowie mówi temu nie!

Po pracy nie masz już na nic siły? Oto 6 sposobów na odzyskanie energii wieczorem

Dzień się dopiero rozpoczął, a ciebie już ktoś wyprowadził z równowagi? Poznaj 5 kroków, które pozwolą zapanować nad emocjami

Gdy kobieta staje się przedmiotem, a gwałt wydaje się romantyczny

„365 dni”: gdy kobieta staje się przedmiotem, a gwałt wydaje się romantyczny

7 najgorszych typów butów dla twoich stóp. Jakie obuwie może być niebezpieczne?

barbara pasek

„Gdybym po kolejnym ataku przestała szukać odpowiedzi, to skończyłoby się to śmiercią” – Barbara Pasek o swoich zmaganiach z boreliozą