Przejdź do treści

Modelka poruszająca się o kulach na czerwonym dywanie w Wenecji. „Myślałam, że nie mogę być częścią tego świata”

Modelka poruszająca się o kulach na czerwonym dywanie w Wenecji
Modelka poruszająca się o kulach na czerwonym dywanie w Wenecji / Zdjęcie: Marilla Sicilia/Archivio Marilla Sicilia/Mondadori Portfolio via Getty Images
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Siostra Bożenna o mobbingu w pielęgniarstwie: „Pielęgniarki pielęgniarkom urządziły piekło w miejscach pracy”
„Nie mogę uwierzyć, że przegapiłabym wszystkie te doświadczenia życiowe, gdybym nadal ukrywała swoje ciało” – pisze kanadyjska modelka po amputacji nogi
12 proc. z nas używa smartfona pod prysznicem, 9 proc. w czasie seksu. Lek. Michał Domaszewski ostrzega przed uzależnieniem od telefonu
Gorączka Denga czy Gorączka Zachodniego Nilu pojawi się w Polsce? Eksperci alarmują: już niedługo
Ane Piżl z cudowną (i potrzebną!) akcją topfreedom. „Nie zgadzam się na podział klatek piersiowych na legalne i nielegalne”

Bernadetta De Luca, modelka z niepełnosprawnością ruchową, była jedną z gwiazd 78. Festiwalu Filmowego w Wenecji.  Na czerwonym dywanie pojawiła się z okazji premiery filmu „Szkoła katolicka”. Jej obecność uważana jest za precedensową, a ona sama podkreśla, że chciałaby, aby tego typu wydarzenia stawały się coraz bardziej inkluzywne.

Modelka z niepełnosprawnością ruchową na czerwonym dywanie

78. Festiwal Filmowy w Wenecji rozpoczął się 1 września i potrwa do 11 września. Impreza odbywa się w reżimie sanitarnym. Aby dostać się na teren festiwalowy, konieczne jest okazanie certyfikatu potwierdzającego szczepienie, zaświadczenia o statusie ozdrowieńca lub wyniku testu wykonanego w ciągu ostatnich 48 godzin. Przy każdym wejściu odbywają się pomiary temperatury ciała. W budynkach obowiązuje nakaz noszenia maseczek oraz zachowanie dystansu społecznego.

Jedną z gościń tegorocznej edycji festiwalu była Bernadetta De Luca – influencerka i założycielka marki modowej „Italian Inclusive Fashion” skierowanej do osób z niepełnosprawnością.

„Nie jestem zawodową modelką, nigdy nie występowałam w programach telewizyjnych i nie grałam głównej roli w filmie. Zakładałam, że nie mogę być częścią tego świata, bo jestem „zbyt niska”, bo mam „kilka zbędnych kilogramów” i przede wszystkim niepełnosprawność. A mimo to byłam tam [na premierze filmu „Szkoła katolicka” w ramach 78. Festiwalu Filmowego w Wenecji” – przyp. red.] w poniedziałek, dumnie paradując po tym prestiżowym czerwonym dywanie” – napisała na swoim profilu na Instagramie.

W obszernym poście modelka podkreśliła, że tuż przed prezentacją filmu towarzyszyło jej „poczucie zagubienia zmieszanego z radością”.

„Pamiętam, jak waliło mi serce, myślałam o tym, co robić na miejscu, jak pozować. Widziałam setki fotografów krzyczących moje imię, żeby zrobić mi zdjęcie, te oślepiające światła. Dumnie pozowałam, nie obawiając się osądów. Zdałam sobie sprawę, że dodałam kolejny ważny element do tego przesłania, które przez wiele lat z poświęceniem i zaangażowaniem starałam się głosić” – czytamy.

W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:

PROMOCJA
Zdrowie umysłu
Less Stress from Plants 60 kaps. wegański
60,00 zł 90,00 zł
Marek Sekielski

Benedetta De Luca i jej choroba

De Luca od urodzenia cierpi na rzadką chorobę – agenezję sakralną. Jest to wrodzona wada rozwojowa końcowego odcinka kręgosłupa, która może powodować deformacje miednicy i kończyn dolnych, a także może wpływać na inne układy, m.in. pokarmowy i oddechowy. Dziewczyna przeszła 18 operacji, przez co dzieciństwo – jak opowiada – kojarzy jej się z nieustannymi pobytami w szpitalach. Ze względu na niepełnosprawność ruchową na co dzień zmuszona jest poruszać się o kulach. Jej schorzenie nigdy jednak nie stało się przeszkodą w osiąganiu celów.

Bernadetta De Luca z wykształcenia jest prawniczką – broniła pracy magisterskiej na temat praw osób z niepełnosprawnościami. Jej historia to opowieść o odwadze i determinacji, z jaką stara się walczyć o lepszą codzienność dla osób takich jak ona. Podkreśla, że jej celem jest usuwanie barier nie tylko architektonicznych, ale i mentalnych! W swoich działaniach jest bardzo konsekwentna. Od kilku lat organizuje integracyjne pokazy mody z modelkami z niepełnosprawnościami. Uczestniczyła w wielu sesjach zdjęciowych i wydarzeniach modowych, bo jej zdaniem „moda i niepełnosprawność to możliwe i idealne połączenie”.

„To był wielki zaszczyt móc się przejść po tym prestiżowym czerwonym dywanie. Było to dla mnie ważne z dwóch powodów. Pozwoliło mi podjąć próbę przełamywania stereotypów i uprzedzeń związanych ze światem niepełnosprawności, a także udowodnić, że dziewczyna z niepełnosprawnością może wyglądać elegancko i kobieco” – przyznała Bernadetta De Luca.

Modelka podkreśliła, że marzy o tym, by organizatorzy rozsławionych na cały świat wydarzeń kulturalnych zaczęli myśleć o inkluzywności. „Nie tylko jako misji społeczna, ale jako strategii rozwoju” – doprecyzowała.

 

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Awaria wózka dla osób z niepełnosprawnościami w galerii handlowej / istock

Wózek osoby z niepełnosprawnością utknął w windzie jednej z galerii handlowych. „My nie mamy doświadczenia w kontakcie z TAKIMI ludźmi”

22 proc. kobiet z niepełnosprawnością nigdy nie było u ginekologa. "Brak otwartości często jest bardziej wykluczający niż bariery architektoniczne"

22 proc. kobiet z niepełnosprawnością nigdy nie było u ginekologa. „Brak otwartości często jest bardziej wykluczający niż bariery architektoniczne”

„Życie z protezą to supermoc!” – mówi Anna Klecha, Dziewczyna z Fioletową Nogą

Zbiera hajs dla matek do przehulania na SPA, paznokcie i koncert. Ludzie wpłacili jej już ponad 80 tysięcy złotych

Barbie

Pierwsza w historii Barbie z aparatem słuchowym. „Jesteśmy zobowiązani odzwierciedlić różnorodność, jaką dzieci widzą w świecie”

Wojna zmieniła ich życie na zawsze. Ołena Zełenska publikuje wstrząsające zdjęcia rannych

„Stawianie mnie w takiej sytuacji jest nieludzkie. Czuję się upokorzony” – Wojtek Sawicki z „Life On Wheelz” gorzko o przeszkodach w znalezieniu asystenta

Agata Tomaszewska i Wojciech Sawicki obalają mity związane z niepełnosprawnością

„W postach o akceptacji ciała nie chodzi o to, aby chwalić czyjeś wnętrze” – stanowczo podkreśla Agata z Life On Wheelz

„Musimy być delikatni, bo dla nich dotyk drugiego człowieka jest często czymś nowym”. Asystentka seksualna osób z niepełnosprawnością mówi o swojej pracy

Sylwia Gajewska-Stankiewicz, chora na artrogrypozę /fot. archwium prywatne

„Wielu nie mieści się w głowie, że osoba na wózku może uprawiać miłość. A ja nie jestem niepełnosprawnością, jestem kobietą” – mówi Sylwia Gajewska-Stankiewicz, chora na artrogrypozę

Hello My Hero. Dorota Kaczmarek: „Depresja to nie jest przeziębienie, które możemy zbagatelizować i napić się soku z cebuli. To choroba, która odbiera ludziom życie”

Wojciech Sawicki, "Life On Wheelz"

„Roztaczanie nierzeczywistej, utopijnej wizji niczego nie zmieni ani nikomu nie pomoże” – odpowiada prezydentowi Wojtek Sawicki z „Life On Wheelz”

Kobieta

Prawy czy lewy? Pudełko z jednym butem – świetna kampania dla osób z niepełnosprawnością!

Poruszająca się na wózku Karine Elharrar nie mogła wziąć udziału w COP26 w Glasgow

Ministra nie mogła wziąć udziału w szczycie klimatycznym COP26 w Glasgow, bo… porusza się na wózku

Kolorowe nakładki na koła wózków dla osób z niepełnosprawnością

„Jeśli nie możesz wstać, wyróżnij się!”. Kolorowe nakładki na wózki dla osób z niepełnosprawnością to dzieło dwóch sióstr

Savoir-vivre wobec osób z niepełnosprawnością / Getty

„Dla nich jestem tylko tłem”. Łukasz od 25 lat jeździ na wózku i uczy savoir-vivre’u wobec osób z niepełnosprawnością

Lusine Duryan

Lusine Duryan: Osoby z niepełnosprawnością nagminnie spotykają się z opiniami, że nie powinny posiadać dzieci i partnerów

Jakub Małecki

„Moi bohaterowie są szczególni, bo jest im trudniej” – mówi pisarz Jakub Małecki

Hello my Hero. Sylwia Błach: Czekam na różnorodny świat. Chcę widzieć chłopaka na wózku w reklamie prezerwatyw

Znak parkingowy

„Słowo 'inwalida’ odbiera nam godność i degraduje do roli kogoś pozbawionego podmiotowości” – komentuje błędnie opisane tablice parkingowe Wojtek Sawicki z „Life On Wheelz”

Rebecca Meyers rezygnuje z igrzysk w Tokio. "Tego już wystarczy"

Mistrzyni paraolimpijska rezygnuje z igrzysk. „Dlaczego w 2021 r., jako niepełnosprawna osoba, muszę walczyć o swoje prawa?”

Łukasz, Filip, Dorota i Matylda Wysoccy/ Archiwum prywate

Filip jest chory i miał problem z ubieraniem. Aż powiedział rodzicom: „Nie możemy znaleźć dla mnie ciuchów? To zróbmy je sami”

Marika z siostrą Karoliną Szlachtycz

„Pracuje u nas kobieta, która wyszła z odwyku. Nie pije od półtora roku, ma bardzo duże chęci do pracy, a wcześniej nie miała nawet chęci do życia” – mówi Marika Szlachtycz

„Mamy XXI wiek, a ja nadal dostaję wiadomości: 'twój syn jest kaleką'” – pisze lek. Magdalena Jutrzenka

Najpopularniejsze

Ćwiczenia na biust

Ćwiczenia na biust. 6 sposobów na jędrne piersi

Kobieta wąchająca kwiat

Choroby mają zapach – wiedziałaś o tym?

Intymne dolegliwości rowerzystek. Sprawdź, jak zadbać o siebie w trakcie rowerowych wojaży

Kobieta w stroju fitness

Oponka na brzuchu. Jak zredukować ten problem?

kobieta na wydmach

„Odpuszczanie” jest dobre dla ambitnych i konsekwentnych kobiet – podpowiada nam psycholożka Anita Kruszewska

Kobieta ćwiczy

Ćwiczenia na wzmocnienie kręgosłupa – łatwe i skuteczne

Kasia Bigos trenerka

Ćwiczenia z hantlami – wypracuj smukłe ramiona

5 rozmów, które warto abyś przeprowadziła ze swoim partnerem lub partnerką

Twój kręgosłup potrzebuje rozluźnienia? Oto kilka pomocnych ćwiczeń, skorzystaj

Kobieta ćwiczy

Dzień się dopiero rozpoczął, a ciebie już ktoś wyprowadził z równowagi? Poznaj 5 kroków, które pozwolą zapanować nad emocjami

Smartfon a dolegliwości / istock

Smartfon a dolegliwości, które może wywołać. To nie tylko bezsenność

Ćwiczenia na rozciąganie barków

Rozciąganie stawów barkowych – te ćwiczenia na pewno ci się przydadzą

7 najgorszych typów butów dla twoich stóp. Jakie obuwie może być niebezpieczne?

Kobieta popijająca winko

„Alkoholiczka, która pije wino albo piwo, twierdzi, że nie ma problemu”. Kobiecy alkoholizm

Jak dbać o nogi w podróży?

Kobieta ćwiczy

Oto 7 ćwiczeń, za które twój kręgosłup ci podziękuje. Wystarczy niewiele, by poczuć znaczną różnicę

×