4 min.
Lubisz spacerować? Medytujesz? 6 argumentów za tym, aby połączyć te czynności

Lubisz spacerować? Medytujesz? 6 argumentów za tym, aby połączyć te czynności Istock.com
04.07.2022
Jak dobrze się kłócić? Radzi psycholożka Milena Wojnarowska
04.07.2022
Jak wygląda „klasyczny Janusz” na polskiej plaży? Ta kampania jest hitem sieci
03.07.2022
Ignoruj zagrożenia, pamiętaj o lansie, nadużywaj słońca…Sposobów na zepsuty urlop jest znacznie więcej!
03.07.2022
Pies kontra upał. Jak pomóc zwierzakowi? Podpowiadamy!
02.07.2022
6 związkowych pułapek. Często wpadamy w nie przez samych siebie
Spacer medytacyjny może być stosowany jako część praktyki uważności. Dzięki niemu poczujesz się bardziej zrównoważona i spokojna. Pomoże też rozwinąć lepszą świadomość otoczenia, ciała i myśli.
Czym jest spacer medytacyjny?
Spacer medytacyjny to inaczej uważność w ruchu. To wykonywanie prostej, codziennej czynności, jaką jest chodzenie, ale przenoszenie jej na spokojniejszy, bardziej świadomy wymiar. Zazwyczaj, praktykując spacer medytacyjny, poruszamy się w obrębie koła, tam i z powrotem w prostej linii lub w labiryncie. Spacerowanie medytacyjne jest również możliwe na dłuższych dystansach.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
PROMOCJA
Zdrowie umysłu
Less Stress from Plants 60 kaps. wegański
60,00 zł 90,00 zł
Medytacja chodzona polega na uważnym i świadomym stawianiu kroków. Skupiamy się na każdym ruchu, zapominając o trapiących nas myślach. Zamiast nimi, wypełniamy naszą głowę powtarzaną mantrą lub sentencją – możemy robić to w myślach lub na głos, co może nam ułatwić zsynchronizowanie rytmu kroków z rytmem powtarzanych przez nas słów. Pamiętajmy, aby spacerować powoli, dopasowując kroki do wdechów i wydechów, a także do słów, które wypowiadamy.
Korzyści praktykowania medytacji chodzonej
- Zwiększa przepływ krwi
Spacer medytacyjny pomaga złagodzić uczucie ospałości lub stagnacji. Jest szczególnie ważny dla osób, które wykonują pracę siedzącą przez dłuższy czas, ponieważ spacer jest świetnym rozwiązaniem na poprawę krążenia krwi oraz na zwiększenie poziomu energii.
- Poprawia trawienie
Pójście na spacer po zjedzonym posiłku to świetny sposób na poprawę trawienia, szczególnie, jeśli czujemy się ciężcy lub pełni. Ruch pomaga w przemieszczaniu się pokarmu w przewodzie pokarmowym, może także zapobiegać zaparciom.
- Zmniejsza poczucie lęku
Badanie z 2017 roku przeprowadzone na młodych dorosłych wykazało, że spacery są skuteczniejsze w zmniejszaniu objawów lękowych, jeśli są połączone z medytacją. Uczestnicy badania, którzy wykazali najbardziej znaczące zmiany w swoich stanach lękowych, medytowali przed spacerem lub spacerowali przed medytacją. Grupa kontrolna badania, która jedynie spacerowała, nie wykazała aż tak znaczącej poprawy.
- Poprawia jakość snu
Nie trzeba prowadzić intensywnego treningu, aby uzyskać korzyści płynące z ćwiczeń. Badania wykazują, że regularnie wykonywane ćwiczenia wpływają pozytywnie na jakość naszego snu. Chodzenie może pomóc poprawić elastyczność i zmniejszyć napięcie mięśni, co sprawi, że poczujemy się lepiej fizycznie. Dodatkowo, częste spacery mogą zmniejszyć uczucie stresu oraz lęku, szczególnie jeżeli będziemy na nie wychodzić w godzinach porannych. Wszystkie te korzyści sprawią, że będziemy spokojniejsi, co ułatwi nam zasypianie każdej nocy.
- Poprawia samopoczucie
Spacer na łonie natury, na przykład po parku czy lesie, może poprawić nasze ogólne samopoczucie i pomóc poczuć się bardziej zrównoważonym. Praktyka spacerowania po lesie jest popularna w Japonii ze względu na swoje relaksacyjne zalety, jak i na zwiększenie aktywności mózgu.
- Sprzyja kreatywności
Praktyka uważności może dostarczyć ci większej jasności umysłu oraz pomóc w skupieniu się na swoich procesach myślowych, co może stymulować twoją kreatywność. Badania z 2015 roku wskazują na połączenie uważności oraz kreatywności, jednak potrzeba jest więcej danych, aby ustalić dokładne powiązanie tych dwóch aspektów. Sama możesz sprawdzić, jak trening uważności wpływa na twoje umiejętności rozwiązywania problemów oraz jak przyczynia się do odkrywania nowych rozwiązań.
Źródło: Healthline
Poleć ten artykuł koleżankom
Zobacz także

„Oczekiwanie, że medytacja przyniesie spokój, wywołuje napięcie”. Jak zacząć medytować? [WIDEO]

„Bardzo chciałabym powiedzieć, że świat jogi i samorozwoju jest zupełnie bezpieczny, ale tak niestety nie jest” – mówi Paulina Młynarska, autorka książki „Jesteś spokojem”

„Dbanie o siebie to dawanie sobie czasu i takiej aktywności, która nam sprawia radość” – mówi Olga Paprocka, nauczycielka Jogi Vinyasa
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

04.07.2022
Gdy ich bliscy chorują, oni sami są cichymi pacjentami. Tak w Polsce wygląda opieka nad osobami ze schizofrenią

02.07.2022
Jak cztery miedziane wanny dały początek uzdrowiskowej historii Ciechocinka, zwanego najtańszym biurem matrymonialnym i wypoczynkowym przedmieściem Warszawy

30.06.2022
„Zdarzają się sytuacje, że pacjent nie powie lekarzowi wszystkiego, a powie pielęgniarce” – mówi Anna Szczypta, krajowa konsultantka w dziedzinie pielęgniarstwa epidemiologicznego

29.06.2022