Przejdź do treści

„Jestem za tym, by tego, co fizjologiczne, nie traktować jako gorszego”. O tym, jak szukać zalet menopauzy, mówi psycholożka Anna Górska

Anna Górska / Fot. Piotr Doweyko
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

– Współcześnie pokazujemy, że ciało jest częścią nas: marszczy się, starzeje, krwawi, miewa różne objawy chorobowe. To jest bardzo naturalne, więc dlaczego o tym nie mówić? Przez mówienie oswajamy. Pokazanie, że menopauza wywołuje w kobietach emocje, może pomóc kolejnym pokoleniom – przekonuje Anna Górska, psycholożka.

 

Aleksandra Tchórzewska: Menopauza to etap, którego boi się wiele kobiet. Aż 40 proc. Polek odczuwa niepewność przed wejściem w okres przekwitania, 27 proc. czuje lęk, a tyle samo osób przygnębienie – wynika z raportu „Menopauza to nie pauza”. Dlaczego menopauza generuje aż tak negatywne emocje?

Anna Górska, psycholożka: Menopauza jest zmianą w życiu kobiety. A każda zmiana, nawet z pozoru błaha, generuje jakiś stres. Jeśli chodzi o menopauzę, nie wiemy do końca, co nas w związku z nią czeka. Dodatkowo słyszymy niezbyt pozytywne skojarzenia na jej temat, co budzi obawy, że w związku z menopauzą spotka nas coś trudnego.

Nasze emocje mogą być także związane z tym, że menopauza uchodzi symbolicznie za rodzaj cezury, granicy pożegnania młodości. A pożegnania zwykle są trudne. Może to się wiązać z bilansem życia, z półmetkiem, uświadomieniem sobie realności przemijania. Kultura pokazuje młodość jako wartość. Możemy mieć więc poczucie, że menopauza wiąże się z utratą czegoś, co jest nagradzane kulturowo.

Z kolei ponad połowa brytyjskich respondentek biorących udział w badaniu stwierdziła, że nie jest w stanie informacją o wejściu w menopauzę podzielić się z własnym partnerem czy mężem. Połowa kobiet wstydzi się powiedzieć ukochanemu, że przekwita…

W ogóle mamy kłopot z mówieniem o trudnych sprawach, o czymś, co wywołuje w nas niepokój.

Strategia unikowa występuje u wielu ludzi: czyli jeśli nie wiem, jak o czymś powiedzieć, to nie mówię wcale. Niemówienie o menopauzie partnerowi może też wiązać się z niepokojem dotyczącym własnej atrakcyjności czy odbiorem tej informacji przez partnera. To trochę tak samo jak nastolatki boją się mówić rodzicom o swoich problemach, bo obawiają się ich reakcji. Żebyśmy czuły się bezpiecznie, głęboko w relacji, trzeba rozmawiać. To właśnie takie tematy jak menopauza mają szansę nas zbliżyć.

W jaki sposób można byłoby zacząć oswajać temat menopauzy?

Jestem za tym, żeby tego, co fizjologiczne, nie traktować jako gorszego. Współcześnie pokazujemy, że ciało jest częścią nas: marszczy się, starzeje, krwawi, miewa różne objawy chorobowe. To jest bardzo naturalne, więc dlaczego o tym nie mówić? Przez mówienie oswajamy. Pokazanie, że menopauza wywołuje w kobietach emocje, może pomóc kolejnym pokoleniom.

Jakich zalet można pani zdaniem doszukiwać się w wejściu w wiek menopauzalny?

Na pewno warto pokazywać, że to moment na bilans życia, na cieszenie się tym, co osiągnęłyśmy. Jestem w trakcie lektury „Psychologii człowieka dorosłego” Piotra Olesia. Mówi on w niej, że stabilizacja osobowości następuje około 50. roku życia. To może być czas cieszenia się stabilizacją, tym, że osiągnęłyśmy jakiś rodzaj równowagi. Do tej pory szukałyśmy siebie, a teraz już wiemy, co jest ważne, co się sprawdza i jak trzeba żyć.

Jakie mogą być jeszcze, oprócz stabilizacji, zalety dojrzałości?

Wielu ludzi zmaga się z kryzysem sensu. Sens nie jest nam dany, jest zadany: mamy sobie sami go odkryć. Moment menopauzy może być dla kobiety czasem, w którym może odkryć nie tylko co zostało jej odebrane, ale co jej zostaje i co może teraz z tym zrobić. Jest wiele kobiet, które właśnie w tym czasie zaczynają działać, mają większe poczucie wolności i więcej czasu, bo są np. mniej uwikłane w opiekę nad dziećmi. Ich związki rozkwitają, poziom zadowolenia z nich może być wyższy.

Kiedy przejdzie się syndrom pustego gniazda, który jest trudny, to satysfakcja par, które dobrze się ze sobą dogadywały i miały jakieś zasoby, rośnie. To może być czas na czerpanie z życia i cieszenie się tym, na co wcześniej nie było czasu. Są kobiety, które cieszą się z menopauzy, bo nie będą musiały już stosować antykoncepcji. Są też takie, które cieszą się, że to już koniec menstruacji.

Myślę, że to moment, w którym może pojawić się myśl: jak naprawdę chcę żyć i co naprawdę chcę robić? To może być mobilizator, który pokazuje, że nieuchronność przemijania puka do drzwi. Motywator do życia fajnego, mądrego, zgodnego z własnymi wartościami.

Menopauzę widzę jako moment, w którym możemy się mocno zaopiekować sobą. Niczego nie odkładać na później i zająć się sprawami istotnymi.

Myślę, że to moment, w którym może pojawić się myśl: jak naprawdę chcę żyć i co naprawdę chcę robić? To może być mobilizator, który pokazuje, że nieuchronność przemijania puka do drzwi. Motywator do życia fajnego, mądrego, zgodnego z własnymi wartościami

Słyszę od kobiet 30 plus, że boją się, że w pewnym momencie swojego życia staną się niewidzialne, przezroczyste…

Przezroczysty i smutny może być też młody człowiek. Ja na przykład widzę wokół siebie mnóstwo kobiet w wieku przed-, około- i pomenopauzalnym z olbrzymią energią, radością w sobie. Są kobiety, które do późnych lat mają coś do powiedzenia światu, w czymś się realizują, nie boją się pokazywania swojego ciała. Dbałość o siebie, o swój dobrostan psychiczny sprawia, że łatwiej być widzialną, bo mamy więcej motywacji do życia. A motywacja rozświetla jak uśmiech. Nie da się być wtedy przezroczystą.

Mam w sobie rodzaj podziwu dla mocno dojrzałych osób, których witalność nie jest do końca związana z metryką. To my wybieramy, czy zasiądziemy przed telewizorem, czy wykorzystamy wolny czas na podróże czy pasje. Może tutaj zadziałać samospełniająca się przepowiednia: tak bardzo boję się swojej niewidzialności, tak się na niej skupiam, że może niewiele być widać poza tym lękiem, smutkiem czy bólem starzenia.

Czy da się przygotować na ten moment?

Mnie zmobilizował właśnie ten wywiad (śmiech). Słuchałam podcastów, w których kobiety opowiadały o swoim doświadczeniu. Padały słowa o zmieniającym się ciele, o zmniejszającym się libido. Miałam taki moment oszołomienia, że to może być trudne, że to poważna zmiana. Ale teraz, im dłużej w sobie to osadzam, tym bardziej odkrywam potencjał tego doświadczenia.

Rozmawianie z innymi, dzielenie się wątpliwościami, słuchanie, jak inne kobiety przez to przechodzą, może być sposobem na przygotowanie się do tego etapu. Wierzę mocno w kręgi kobiece i energię kobiet. Ale nie ma też co udawać, że menopauza jest bardzo prosta.

 

Anna Górska – psycholożka, terapeutka zaburzeń dzieci i młodzieży w nurcie poznawczo-behawioralnym, związana z Olsztyńskim Instytutem Psychoterapii i Warmińskim Centrum Psychoterapii oraz z oświatą – wspiera uczniów i nauczycieli. Pomaga rodzicom w radzeniu sobie z ich wyzwaniami.

Materiał powstał we współpracy z partnerem Jasnum

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Paulina Porizkova o poszukiwaniu partnera w dojrzałym wieku: „Drogie panie, to jest do bani”

„Rola rodzica ewoluuje i musimy to zaakceptować. Nie robiąc tego, zakłamujemy rzeczywistość” – mówi psycholożka Aleksandra Mrugalska

Naomi Watts przeszła perimenopauzę w wieku 36 lat. "Wpadłam w całkowitą panikę, czułam się bardzo samotnie" / gettyimages

Naomi Watts weszła w perimenopauzę w wieku 36 lat. „Wpadłam w całkowitą panikę, czułam się bardzo samotnie”

Moc szafranu, czyli jak poprawić swój nastrój

„Menopauzę trzeba „odczarować” i po prostu o niej mówić”. Mówi dr Julita Czernecka, socjolog, współtwórczyni raportu „Menopauza to nie pauza”

Joanna Keszka, instruktorka seksualna, pisarka /fot. archiwum prywatne

Joanna Keszka: „Dojrzałość polega na tym, że jesteśmy bardziej otwarci – na siebie i na drugą osobę. Także w seksie”

Alicja Długołęcka, psychoterapeutka, edukatorka seksualna/fot. Tamara Pieńko

„O uderzeniach gorąca wolę mówić i myśleć jak o uderzeniach mocy”. Alicja Długołęcka o akceptacji zmian w życiu kobiety

„Pomyślałam: jak teraz się nie zaakceptuję, to kiedy? Poczułam się jak bogini kobiecości”. O tym, jak zaprzyjaźnić się z sobą po menopauzie, opowiada Elżbieta Kosińska-Wappa

52-letnia Minnie Driver o stygmatyzowaniu starzenia się. „Im jesteśmy starsze, tym gorętsze”

Katarzyna Figura: Kobiety zostały zniewolone i wsadzone w klatkę emocjonalną. Tkwią w więzieniu swojego ciała, umysłu i uczuć /fot. kadr z filmu "Victoria"

Katarzyna Figura: Kobiety zostały zniewolone i wsadzone w klatkę emocjonalną. Tkwią w więzieniu swojego ciała, umysłu i uczuć

„Menopauza jest elementem życia kobiety. I koniec”. O tym, jak się starzeć bez godności, mówią Ewa Winnicka i Magdalena Grzebałkowska

6 związkowych pułapek

6 związkowych pułapek. Często wpadamy w nie przez samych siebie

Dziesięć lat – tyle czekała pacjentka z Wielkiej Brytanii na diagnozę. Zaczęło się od nocnych potów

Naomi Watts / gettyimages

Naomi Watts o tabu związanym z menopauzą: „To jak niepisany kodeks milczenia: kobiety powinny się poddać i poradzić sobie, bo tak robiły poprzednie pokolenia”

Menopauza to nie powód do wstydu! Ale nawet połowa kobiet nie mówi o niej partnerom

74-letnia Maye Musk na okładce w stroju kąpielowym. „Mam nadzieję, że kobiety lepiej poczują się we własnej skórze”

Agnieszka Włodarczyk

Agnieszka Włodarczyk o starzeniu się: „Co jest nie tak z tym światem? Czy nie można chcieć normalnie się zestarzeć, odpuścić?”

Agnieszka Maciąg

Agnieszka Maciąg: Nie zagłuszajmy mądrości menopauzy

Oswajamy zmarszczki i siwe włosy, bywamy z nich dumne. Ile czasu musi minąć, byśmy bez wstydu przyznały się do menopauzy?

„Ja nie przekwitam, ja rozkwitam. Definiuję swoją kobiecość na nowo”. Znane kobiety rewolucjonizują myślenie o menopauzie

Skóra mężczyzn starzeje się wolniej niż u kobiet. Jak jeszcze będziesz się różnić od swojego faceta za 30 lat?

Urszula Dudziak o menopauzie: To jest dla kobiety najpiękniejszy okres

Urszula Dudziak o menopauzie: To jest dla kobiety najpiękniejszy okres, bo nie kojarzy się ze stresem

Menopauza. Kobiety, które zmieniły swoje życie po 50-tce

„Menopauza to nie pauza od życia, to wreszcie czas dla samej siebie”. Po 50-tce zmieniły swoje życie, by zawalczyć o siebie na nowo

Prof. Eleonora Bielawska-Batorowicz

Prof. Eleonora Bielawska-Batorowicz: Natura wymyśliła menopauzę w sensownym celu

Najpopularniejsze

Ćwiczenia na biust

Ćwiczenia na biust. 6 sposobów na jędrne piersi

Kobieta wąchająca kwiat

Choroby mają zapach – wiedziałaś o tym?

Kobieta mindfulness

Mindfulness dla początkujących. Kasia Bem zdradza 5 prostych zasad uważności

Fit Matka Wariatka / Facebook

Agresja i fałszywa troska na profilu „Fit Matki Wariatki”. Przyszedł czas na pato-fitness. Hello Zdrowie mówi temu nie!

kobieta na wydmach

„Odpuszczanie” jest dobre dla ambitnych i konsekwentnych kobiet – podpowiada nam psycholożka Anita Kruszewska

Ćwiczenia na rozciąganie barków

Rozciąganie stawów barkowych – te ćwiczenia na pewno ci się przydadzą

Kobieta ćwiczy

Ćwiczenia na wzmocnienie kręgosłupa – łatwe i skuteczne

Kobieta w stroju fitness

Oponka na brzuchu. Jak zredukować ten problem?

Kasia Bigos trenerka

Ćwiczenia z hantlami – wypracuj smukłe ramiona

Joga hormonalna – sposób na równowagę

8 rzeczy, za które pokochają cię twoje stawy. Nie tylko wysiłek fizyczny!

Smartfon a dolegliwości / istock

Smartfon a dolegliwości, które może wywołać. To nie tylko bezsenność

Kobieta ćwiczy

Twoje biodra są zbyt mało elastyczne? Oto zestaw ćwiczeń, które pomogą je rozruszać

Kobieta ćwiczy

Dzień się dopiero rozpoczął, a ciebie już ktoś wyprowadził z równowagi? Poznaj 5 kroków, które pozwolą zapanować nad emocjami

Kobieta popijająca winko

„Alkoholiczka, która pije wino albo piwo, twierdzi, że nie ma problemu”. Kobiecy alkoholizm

7 najgorszych typów butów dla twoich stóp. Jakie obuwie może być niebezpieczne?