Przejdź do treści

Jak korzystanie z social media wpływa na młodzież? „Nie powinno stanowić zagrożenia dla zdrowia psychicznego (ale też i go nie poprawia)” – pisze Alicja Olszewska

Młoda dziewczyna patrzy w telefon
Nie określono jednoznacznie, by media społecznościowe miały wpływ na zdrowie psychiczne nastolatków/ fot. Thirdman/ Pexels
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Trudno wyobrazić sobie dzisiejszy świat bez mediów cyfrowych i urządzeń mobilnych. Media społecznościowe stały się już integralną częścią życia nastolatków, którzy nie znają świata bez Internetu. Obecność w sieci najmłodszych wzmaga jednak obawy o ich zdrowie psychiczne. Jak jest w rzeczywistości? Wyjaśnia to na swoim profilu na Instagramie naukowczyni Alicja Olszewska.

„Dzisiejsza młodzież to digital natives”

„Dzisiejsza młodzież to digital natives – wzrastają otoczeni cyfrowymi technologiami. Dla wielu rodziców, nauczycieli czy psychologów to źródło zmartwień, a nawet lęku przed niekorzystnym wpływem 'ekranów’ na rozwój i zdrowie psychiczne dzieci” – tymi słowami rozpoczyna wpis na swoim profilu na Instagramie Alicja Olszewska.

Autorka profilu @lubie_mozgi podkreśla, że obawy te w szczególności wzmagają internetowe treści o potencjalnej szkodliwości mediów cyfrowych. Jak wyjaśnia, argumentem za związkiem pogorszenia się zdrowia psychicznego dzieci a korzystaniem z social mediów jest współwystępowanie w czasie.

„Jednakże, korelacja w czasie nie musi oznaczać przyczynowości, tak, jak większa liczba osób tonących w basenach nie powoduje, że Nicolas Cage występuje w większej liczbie filmów” – tłumaczy.

Naukowczyni zaznacza, że do tej pory jednak nie stwierdzono jednoznacznie, by media społecznościowe miały negatywny wpływ na najmłodszych.

„A nawet jeśli – to zapewne nie bardziej niż jedzenie ziemniaków” – dodaje.

Media społecznościowe wpływają na psychikę młodych osób?

Olszewska w dalszej części swojego wpisu powołuje się na badanie norweskich naukowców. Jego autorzy (Silje Steinsbekk, Jacqueline Nesi i Lars Wichstrom) wobec rosnących obaw związanych z potencjalnym wpływem mediów społecznościowych na dobrostan psychiczny nastolatków postanowili sprawdzić, jak jest naprawdę. Badanie przeprowadzili w grupie 810 młodych osób. Dane zebrali m.in. poprzez wywiady psychiatryczne z uczestnikami i ich rodzicami, podczas których mierzyli u najmłodszych objawy depresji, lęku społecznego i lęku uogólnionego. Każdy z uczestników opowiadał także o swoich nawykach korzystania z mediów cyfrowych.

„Badano, czy na podstawie zmian w używaniu social media można przewidzieć zmiany w zdrowiu psychicznym młodzieży i na odwrót – czy zmiany w zdrowiu psychicznym poprzedzają zmiany w korzystaniu z mediów społecznościowych” – tłumaczy Olszewska i dodaje – „I nie znaleziono żadnego związku, w żadną stronę”.

Naukowczyni wskazuje, że z pewnością media społecznościowe niosą zagrożenia dla wielu osób. Mowa tu m.in. o wyidealizowanym kanonie piękna i negatywnym wpływie na poczucie własnej wartości.

Poza tym social media mogą negatywnie wpływać na zdrowie psychiczne w niektórych przypadkach, np. ofiar cyberbullyingu” – dodaje.

Autorka wpisu zwraca także uwagę, że badanie norweskich specjalistów było przeprowadzone w zamożnym, zachodnim kraju. Jego wyniki mogą nie pokrywać się z sytuacją młodych ludzi w innych miejscach na świecie.

„Mimo wszystko, jest to kolejny wynik pokazujący, że w większości przypadków korzystanie z social media nie powinno stanowić zagrożenia dla zdrowia psychicznego młodych ludzi (ale też i go nie poprawia)” – podsumowuje Olszewska.

Alicja Olszewska – kim jest?

Alicja Olszewska jest doktorantką Instytutu Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN. Naukowczyni zajmuje się tematem plastyczności ludzkiego mózgu w procesach uczenia się, zwłaszcza gry na instrumentach muzycznych i języka. Ekspertka swoją wiedzę przybliża w przystępny sposób w mediach społecznościowych. Jej profil „Lubię mózgi” na Instagramie obserwuje ponad 21,2 osób.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: