Przejdź do treści

„Coraz częściej stawiany jest znak równości pomiędzy tym, 'co mi służy’, a tym, 'co jest dobre'”. Socjolożka o kulturze terapeutycznej, która prowadzi do antyspołecznych postaw

Brak wspólnoty może nam szkodzić\źródło: pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

Zamiast wspólnoty: indywidualizm. Zamiast konfrontacji z czymś trudnym: dobrostan. Zamiast merytorycznej dyskusji: mówienie tylko o sobie. „Uważam, że kultura terapeutyczna weszła w naszych bańkach za mocno” – twierdzi socjolożka Sylwia Kwaśniewska. I apeluje: „Żądajmy terapii, które uzdrawiają, ale też uczą, w jaki sposób możemy lepiej funkcjonować we wspólnocie i żyć zgodnie z prospołecznymi postawami”. 

„Nie wszystko musi być o nas, po prostu”

„Od normalizacji problemów ze zdrowiem psychicznym przeszliśmy w stan traktowania social mediów jako dodatkowej sesji psychoterapii. W tym zacnym pakiecie prym wiedzie uwielbienie dla indywidualizmu i brak odwagi, by krytykować poterapeutyczne, antyspołeczne postawy” – takimi słowami rozpoczęła swój wpis na instagramowym profilu Sylwia Kwaśniewska.

Socjolożka odniosła się do serwisu społecznościowego Instagram, ukazującego różnorodność świata. Zaważa, że osoby zostawiające komentarze w social mediach zamiast podejmować dyskusje, analizować i zadawać pytania, opowiadają innym swoje historie.

„Temat o otyłości? Ktoś pisze, jak schudł albo odwrotnie. O rozwodzie? Podzieli się swoją historią” – podała przykłady. „Zatracamy umiejętność dyskutowania o zjawiskach bez pokazywania całemu światu wizytówki 'o mnie’. Tracimy też umiejętność rozmowy o tym, co nas bezpośrednio nie dotyczy” – dodała.

Kwaśniewska podkreśla przy tym, że jej zdaniem dzielenie się swoimi doświadczeniami nie jest złe, jeśli są to ciekawe przykłady, obrazujące pewne sytuacje.

„Jednak coraz częściej w komentowaniu nie chodzi odbiorcom o dyskusje, a wyłącznie mówienie o sobie, bez analizy zjawiska i gotowości oderwania się od osobistych przeżyć, żeby otwarcie porozmawiać o różnych perspektywach. Nie wszystko musi być o nas, po prostu”- uzupełnia.

Influencerzy po terapii

W kolejnej części wpisu autorka zajęła się tematem usprawiedliwień płynących z kozetki. Przytoczyła przykład influencera promującego wątpliwe etycznie zachowania, który jednak nie narazi się na krytykę, o ile opowie przy okazji ckliwą historię i wspomni o terapii. Innym przykładem jest instagramerka, której profil przypomina słup reklamowy, ale nadmierny konsumpcjonizm nazwie „korzystaniem z życia po terapii”. Ona również zyska przychylność innych użytkowników, nawet wyznających poglądy progresywne.

Tak jakby terapia usprawiedliwiała zaspokajanie swoich potrzeb za wszelką cenę, a konsumpcjonizm był opatrunkiem na przeszłość” – komentuje Kwaśniewska.

Socjolożka wskazuje też, że coraz częściej stawiany jest znak równości pomiędzy tym, „co mi służy”, a tym, „co jest dobre”. Jak pisze, historia wielokrotnie pokazała, że „to, co jest najlepsze dla jednostek, bywa destrukcyjne dla osób, które pośrednio musiały uczestniczyć w naszym procesie rozwoju osobistego”.

Kilkukrotnie zdarzyło jej się usłyszeć od osób po terapii, dlaczego porzuciły idee i etyczne postawy na rzecz własnej wygody. Dla przykładu weganka, dla której jak dotąd najważniejsze było dobro zwierząt, znosiła pewien dyskomfort związany z odrzuceniem dominującego sposobu odżywiania. Później na plan pierwszy wysunął się indywidualizm i dobro własne. Zdarza się też, że osoby po terapii wybierają postawy antyspołeczne w myśl zasady, że ich spokój jest najważniejszą wartością.

Wystarczy, że znajdziemy się w sytuacji społecznej budzącej dyskomfort lub mocne, nieprzyjemne emocje, by wycofać się, bo coś nam nie służy„- zauważa.

„Stajemy się często zapatrzonymi w siebie indywidualistami”

Osobny rozdział Kwaśniewska poświęciła też terapeutom, którzy – jak podkreśla- nie są od tego, żeby pomagać nam odkrywać wiedzę o całym społeczeństwie, tylko przede wszystkim o nas samych. „Jeśli chcemy być świadomi problemów ludzi spoza naszej bańki, musimy się nimi interesować”– zaznacza.

W związku z tym, że terapia wiąże się z kosztami, osoby pracujące w gabinetach znają perspektywę swoich klientów, czyli klasy średniej lub wyższej. Zdaniem Kwaśniewskiej „analizowanie problemów osób dobrze sytuowanych może oddalać od świadomości na temat funkcjonowania mniej uprzywilejowanych grup lub dawać fałszywy obraz społeczeństwa”.

Terapeutka to nie socjolożka, może reprezentować przeciętną wiedzę na temat funkcjonowania społeczeństwa. Rozmowa z terapeutką nie jest też po to, by zmieniać nasze poglądy społeczne czy polityczne. Dlatego, jeśli nie chcemy wzmacniać kultury indywidualizmu, naszym społecznym obowiązkiem jest interesowanie się polityką i problemami innych ludzi. Niezależnie od tego, czy jest nam z tym wygodnie i miło, czy też nie” – pisze Kwaśniewska.

Socjolożka zauważa, że na kulturze terapeutycznej nie stworzymy kolektywnego społeczeństwa, takiego, które dąży do zbudowania wspólnoty i solidarności. A silna wspólnota, zwłaszcza w tak dynamicznie zmieniającym się świecie, jest kluczowa. Jej zdaniem nie poradzimy sobie także z rozwijaniem empatii wobec tych grup, które w narracji terapeutycznej są pomijane i nie biorą udziału w debatach na modne tematy.

Nie pozwólmy, żeby terapia, która miała być ulgą dla wielu osób, pogłębiała podziały klasowe, izolacje i osłabiała nasze społeczne zaangażowanie. Miejmy odwagę krytykować kulturę terapii, która romansuje z indywidualizmem i neoliberalizmem”- zaapelowała. „Żądajmy terapii, które uzdrawiają, ale też uczą, w jaki sposób możemy lepiej funkcjonować we wspólnocie i żyć zgodnie z prospołecznymi postawami” – dodała.

Sylwia Kwaśniewska – kim jest?

Sylwia Kwaśniewska to socjolożka szczególnie zainteresowana feminizmem oraz prawami kobiet. Swoimi refleksjami dzieli się na instagramowym profilu @sylwia.kwaśniewska, który obserwuje ponad 3 tys. osób.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Na zdjęciu mężczyzna i kobieta trzymający się za ręce wśród łanów zboża- HelloZdrowie

„Bardzo rzadko zdarza się, że osoba powracająca ma poważne zamiary, a nasze uczucia mogą po raz kolejny zostać zranione”. Czym jest zombieing?

Szczęśliwa kobieta na tle nieba z tęczą

„Nadmiarowe bycie przy sobie, bez dopuszczania innych, może prowadzić do poczucia osamotnienia, izolacji, braku celu” – mówi psycholożka Marta Chmielewska

Bądź moim towarzyszem. „W menopauzie o wsparcie trzeba prosić wprost”, fot. Adobe Stock

Bądź moim towarzyszem. „W menopauzie o wsparcie trzeba prosić wprost” – mówi psycholog Natalia Smakulska

Katarzyna Nosowska o relacji z mamą: „Ewidentnie coś we mnie odpala, ale to moja wściekłość we mnie buzuje”

Katarzyna Nosowska o relacji z mamą: „Ewidentnie coś we mnie odpala, ale to moja wściekłość we mnie buzuje”

„Nie jedz niczego, co ma naklejkę Apeel”. Ten fake news krąży po sieci i uderza w firmę zapobiegającą marnowaniu żywności

Dodatkowa premia za chodzenie z tacą na głowie. Ola Petrus skomentowała skandaliczną propozycję pracy

„Phubbing nie zawsze jest konsekwencją niechęci czy znudzenia naszego rozmówcy. Doświadczył tego każdy z nas” – tłumaczy psycholożka Ewelina Wojciechowska

Kobieta stoi na łące, w ręce trzyma wstążki

Kobiety przywiązują wstążki do torebek, plecaków i wózków. To ważny sygnał

Grupa nastolatków patrzy w telefony

Niebezpieczne wyzwanie na TikToku z lekami na alergię. Rodzina zmarłego nastolatka apeluje o zmianę prawa

„Jeśli ktoś mówi: 'Nie wiem, czy umiem cię nadal kochać’, mówi tak naprawdę: 'Już cię nie kocham’. I jest to nieodwracalne” – o cichym odchodzeniu rozmawiamy z Moniką Dreger

„Są kobiety, którym brakuje czułości, bezpieczeństwa, stabilności. I oszust wypełnia ten brak” — mówi psycholog Piotr Pietrzak o zjawisku „oszukanych na miłość”

„Sporo moich klientów poliamorycznych pochodzi z bardzo restrykcyjnych religijnie rodzin, czasem religijnych mniejszości, które mają wyjątkowo sztywne normy seksualne” – mówi Katarzyna Grunt-Mejer

Powstaje polski chatbot do walki z samotnością. „Takiego rozwiązania technologicznego jeszcze na świecie nie było”

„Sami zapracowaliśmy na to, że wyżej cenimy wiedzę celebrytki niż profesora psychiatrii”. O fake newsach w kontekście zdrowia psychicznego mówi Marta Glanc, analityczka Stowarzyszenia Demagog

Sześć pokoleń na jednym zdjęciu. Seniorka rodu tuli swoją prapraprawnuczkę

„Profesjonalna ofiara karmi się zainteresowaniem emocjonalnym i zaangażowaniem innych” – mówi Dominika Cwynar

Nie pije od kilku lat, ale nadal słyszy o sobie, że „musiał być pijany”. Ben Affleck o stygmatyzowaniu przez społeczeństwo

Magdalena Boczarska

Magdalena Boczarska: „Coraz bardziej uczę się być wolną kobietą i coraz lepiej rozumiem, co to znaczy”

Lady Gaga pomocna i spontaniczna, Hugh Grant arogancki i ironiczny. Oscary 2023

Dorota Minta, psycholożka, psychoterapeutka

„PTSD z pracy? Znam takie przypadki” – mówi Dorota Minta, psycholożka i psychoterapeutka

„Jeśli wchodzimy do towarzystwa i nasz wzrok skupia jedna osoba, możemy mieć podejrzenie, że to wampir, osoba uzależniająca” – mówi Anna Jera, współautorka książki „Wolna i szczęśliwa. Jak wyzwolić się z toksycznego związku”

„Jesteśmy zwierzętami społecznymi. Ciągle wywieramy na siebie nazwzajem jakiś wpływ”. Jak codziennie manipulujemy bliskimi, mówi psycholog Maciej Krysak

„Rytuały w relacji pozwalają uzyskać poczucie bliskości, intymności i bezpieczeństwa, za którym kryje się przewidywalność” – mówi Mirela Batog

Co to jest dobra rozmowa, mówi psycholożka Iza Maliszewska: „Musimy porozmawiać” brzmi strasznie, to zwiastun tragedii

Najpopularniejsze

Ćwiczenia na biust

Ćwiczenia na biust. 6 sposobów na jędrne piersi

Intymne dolegliwości rowerzystek. Sprawdź, jak zadbać o siebie w trakcie rowerowych wojaży

kobieta na wydmach

„Odpuszczanie” jest dobre dla ambitnych i konsekwentnych kobiet – podpowiada nam psycholożka Anita Kruszewska

Kobieta wąchająca kwiat

Choroby mają zapach – wiedziałaś o tym?

Kobieta w stroju fitness

Oponka na brzuchu. Jak zredukować ten problem?

Kasia Bigos trenerka

Ćwiczenia z hantlami – wypracuj smukłe ramiona

Kobieta ćwiczy

Ćwiczenia na wzmocnienie kręgosłupa – łatwe i skuteczne

Ćwiczenia na rozciąganie barków

Rozciąganie stawów barkowych – te ćwiczenia na pewno ci się przydadzą

7 najgorszych typów butów dla twoich stóp. Jakie obuwie może być niebezpieczne?

ćwiczenie za sztangą

Ćwiczenia na pośladki ze sztangą. Zdziałają cuda!

Kobieta ćwiczy

Klatka piersiowa – ćwiczenia rozciągające i wzmacniające

Kobieta mindfulness

Mindfulness dla początkujących. Kasia Bem zdradza 5 prostych zasad uważności

Fit Matka Wariatka / Facebook

Agresja i fałszywa troska na profilu „Fit Matki Wariatki”. Przyszedł czas na pato-fitness. Hello Zdrowie mówi temu nie!

„Co miałaś na sobie?”. Wystawa, która prezentuje ubrania, jakie miały na sobie ofiary gwałtu w momencie napaści

Po pracy nie masz już na nic siły? Oto 6 sposobów na odzyskanie energii wieczorem

Mężczyzna ćwiczy na poduszce sensomotorycznej

Ćwiczenia równoważne – przykłady, jak ćwiczyć równowagę