Przejdź do treści

Co się dzieje z ubraniami wrzuconymi do kontenerów? Wyjaśnia Paulina Górska

Kobieta trzyma w rękach odzież
Co się dzieje z ubraniami wrzuconymi do kontenerów? Wyjaśnia Paulina Górska/ Zdjęcie: iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

„Część kontenerów należy do anonimowych przedsiębiorców. Nie wiemy, co dalej dzieje się z rzeczami wrzucanymi do takich kontenerów i jak ktoś na nich zarabia. Brakuje transparentności, tacy przedsiębiorcy też z dużym prawdopodobieństwem nie korzystają z metod utylizacji odpadu tekstylnego” – pisze ekoaktywistka Paulina Górska. Co więc zrobić z odzieżą, którą chcemy wyrzucić? Który kontener wybrać?

Co dzieje się z rzeczami z kontenerów na używaną odzież?

„Kiedy 30% mojej społeczności wyrzuca zużyte ubrania (mam na myśli zniszczone, a nie używane) do kosza na zmieszane, to ja siadam do komputera i przygotowuję post, żeby to jak najszybciej zmienić”

Tymi słowami rozpoczyna wpis na swoim profilu na Instagramie ekoaktywistka Paulina Górska.

Ekspertka postanowiła rozprawić się z mitami krążącymi w społeczeństwie na temat kontenerów na zużyte ciuchy, które stają się plagą w wielu miejscowościach. Jak zaznacza, wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, gdzie po wrzuceniu do kontenera lądują ich rzeczy.

„Pokazuję, jak ogromna skala jest obecnie takich zbiórek, że nie jest wcale obojętnie, do którego kontenera wyrzucasz odzież. Ale też pokazuję nielegalne składowiska odzieży i alternatywy, które dają możliwość pozbycia się zniszczonej odzieży w odpowiedzialny sposób” – zaznacza ekoaktywistka.

Górska w swoim wpisie przytacza wypowiedź współzałożyciela „Ubrania do Oddania” Tomasza Bociana w rozmowie z „Gazetą Wyborczą”, który wyjaśnił, że ciuchy wrzucone do kontenerów nie trafiają do ubogich osób, co w założeniu powinno się dziać. Jak tłumaczy dalej, część ubrań z takich pojemników kierowana jest do sprzedaży, przynosząc znaczne zyski właścicielom kontenerów. Co jednak dzieje się z nimi zaraz po opróżnieniu pojemnika?

„Ubrania z takich zbiórek (ale też ze zbiórek door-to-door) trafiają do sortowni. W dalszej kolejności są dzielone na różne kategorie – najlepsze trafiają do sh [second handów – przyp. red.], część trafia do krajów rozwijających się, część jest znowu sortowana” – tłumaczy aktywistka.

W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:

PROMOCJA
Zdrowie umysłu
Less Stress from Plants 60 kaps. wegański
60,00 zł 90,00 zł
Greta Thunberg

Nie wyrzucaj ciuchów do pierwszego lepszego kontenera

Autorka wpisu alarmuje, że aż 70-90 proc. takich ubrań uznaje się za odpad przeznaczony do utylizacji. Jak wyjaśnia, dlatego szalenie ważnym jest, do którego kontenera wrzucamy swoje zużyte ubrania.

„Część kontenerów należy do anonimowych przedsiębiorców. Nie wiemy, co dalej dzieje się z rzeczami wrzucanymi do takich kontenerów i jak ktoś na nich zarabia. Brakuje transparentności, tacy przedsiębiorcy też z dużym prawdopodobieństwem nie korzystają z metod utylizacji odpadu tekstylnego” – tłumaczy Górska.

Ekoaktywistka zwraca uwagę również na problem oznaczeń wielu pojemników. Te często wprowadzają w błąd informacją, że patronują jakiejś zbiórce, co nie jest prawdą.

„Wiele pojemników stawianych jest na „wydrę”. Co to oznacza? Że kontener jest ustawiony bez zgody zarządcy terenu. Na przykład w Szczecinie kontenery zostały ustawione w parku, który jest starym cmentarzem żydowskim” – dodaje.

Wyjaśnia, że duża część odzieży z podobnych kontenerów trafia na nielegalne składowiska ubrań. Tam gnije, jednocześnie szkodząc środowisku. Górska za przykład podaje tutaj nielegalne składowisko w Wojnowie pod Bydgoszczą, na którym szacunkowo wyrzucono 300 ton ubrań. Skalę problemu ukazuje także cmentarzysko kontenerów, które powstało w wyniku walki z nimi wójta gminy Nadarzyn.

Kontenery PCK i EcoTextil

Górska apeluje, by zwracać uwagę na oznaczenia kontenerów, do których zamierzamy oddać naszą odzież. Warto wybierać pojemniki PCK lub Eco Textil.

„Należą one do firmy Wtórpol. Firma informuje, że każdego roku przetwarza średnio 65 milionów kilogramów tekstyliów.

Rzeczy z kontenerów PCK i Eco Textil trafiają do sklepów z używaną odzieżą należących do Wtórpolu (ponad 120 sklepów) lub wytwarzane są z niej części fabryczne, czyli ścierki. Z części uzyskuje granulat do produkcji wysokokalorycznego paliwa, który trafia do Cementowni Ożarów (rocznie firma dostarcza 15 tys. ton paliwa alternatywnego, dane na 2018 rok).

A jaki to ma związek z PCK? Według „Polityki” PCK na zebrane ciuchy otrzymuje około 2 mln zł. rocznie (dane na 2017 rok), które przeznacza na cele statutowe, np.  na poprawę życia najbiedniejszych rodzin” – tłumaczy.

Nie wyrzucaj odzieży do kosza na odpady zmieszane

Ekspertka radzi, by mocno zużyte ciuchy przerobić na ścierki lub wybrać wyżej wymienione kontenery. Co zrobić w przypadku dobrej jakości odzieży, jeśli nie chcemy jej dłużej używać? Górska wymienia:

  • spróbuj ją wprowadzić w drugi obieg – sprzedaj, oddaj bliskim, przerób;
  • przekaż do Ubrania do Oddania, firmy społecznie odpowiedzialnej i transparentnej;
  • oddaj do sklepu charytatywnego.

Paulina Górska

Paulina Górska to ekoaktywistka, edukatorka, autorka bloga o ekologii. Jej profil na Instagramie obserwuje obecnie ponad 65 tys. osób. Stara się na nim zachęcać innych do bycia less waste. Pisze o segregowaniu śmieci, oddawaniu niepotrzebnych ubrań potrzebującym czy o wprowadzaniu ekologicznych tricków do codziennego życia.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Paulina Górska (@eko.paulinagorska)

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Europa ociepla się dwa razy szybciej niż reszta świata. Polska na niechlubnym miejscu. Aktywistka bije na alarm

Czeka nas rewolucja na cmentarzach? Polska artystka zaprojektowała znicz, który po wyrzuceniu znika

Czeka nas rewolucja na cmentarzach? Polska artystka zaprojektowała znicz, który po wyrzuceniu znika

Czy „depresja klimatyczna” istnieje? „Katastrofy pogodowe mogą poskutkować dużym kryzysem zdrowia psychicznego”

Upał, susza i pożary. Jakie było lato tego roku? Znamy podsumowanie zmian klimatycznych

Kobieta bawi się z dzieckiem

Zanieczyszczone powietrze wpływa na mikrobiom jelitowy dzieci. Naukowcy ostrzegają przed zwiększonym ryzykiem chorób

Jason Momoa

Jason Momoa ściął swoje rozpoznawalne włosy w słusznej sprawie. „Musimy przestać!” – zaapelował

Drastycznie obniżyli ceny biletów na transport publiczny. Takich efektów nikt się nie spodziewał

„Takie historie dzieją się cały czas, tylko Odra jest na tyle dużą rzeką, że udało jej się przedrzeć do opinii publicznej” – mówi hydrolog i przyrodnik Piotr Bednarek

5 roślin, które pomogą nam przetrwać kryzys klimatyczny

Komar

Gorączka Denga czy Gorączka Zachodniego Nilu pojawi się w Polsce? Eksperci alarmują: już niedługo

Mikołaj Golachowski: W ekologii nie chodzi o ratowanie planety

Taylor Swift skrytykowana za nieekologiczne działania. „Truciciel 2022”

"Nikt tego po tobie nie chce sprzątać". Autorka profilu "Histeria sztuki" przeraziła się, gdy zobaczyła, co jest wyrzucane do Tatrzańskiego Parku Narodowego

„Nikt tego po tobie nie chce sprzątać”. Autorka profilu „Histeria sztuki” pokazała zdjęcia z Tatrzańskiego Parku Narodowego. Można się zdenerwować

„Wyglądanie przez okno nie jest metodą badawczą”. O tym, dlaczego powodzie nie wykluczają suszy, mówi dr Sebastian Szklarek

Tabletki

Wyrzucasz leki razem z ulotką? Zobacz, dlaczego nie powinnaś tak robić

Owady i kotlet z probówki to jedzenie przyszłości? Jagna Niedzielska: „potrzebna nam rewolucja mentalna”

Mężczyzna na plaży

Jak wygląda „klasyczny Janusz” na polskiej plaży? Ta kampania jest hitem sieci

Kobieta

Sylwia Majcher o suszy w Polsce: „Kolejne gminy wprowadzają ograniczenia przy korzystaniu z wody. A my często lejemy ją bezrefleksyjnie”

Dziewczynka gra w klasy na ulicy

„Potrzebujemy więcej zieleni. To nie jest już kwestia estetyki, a najlepszy sposób na ochronę przed katastrofalnymi skutkami upałów” – apeluje ekoaktywistka Paulina Górska

Lubisz kawę na wynos z kawiarni? Chemiczka wyjaśnia, dlaczego lepiej pić ja we własnym kubku

Lubisz kawę na wynos z kawiarni? Chemiczka wyjaśnia, dlaczego lepiej pić ją we własnym kubku

Zmiany klimatu zabiorą nam kawę? Kasia Wągrowska wyjaśnia, dlaczego to całkiem realny scenariusz i jak temu zapobiec

Zmiany klimatu zabiorą nam kawę? Kasia Wągrowska wyjaśnia, dlaczego to całkiem realny scenariusz i jak temu zapobiec

Kobieta stoi na pustyni

Czy na Ziemi zabraknie piasku? „Piasek jest drugim najbardziej eksploatowanym zasobem na świecie” – ostrzega ekoaktywistka Paulina Górska

Słoneczniki

Jak wojna w Ukrainie wpłynie na globalną produkcję żywności? „Kryzys dotknie nas wszystkich” – ostrzega Paulina Górska

Plakat

W piątkowe południe zawyją syreny alarmowe. To „Alarm dla klimatu”

×