Przejdź do treści

„Gdybym tak mogła cofnąć czas…” Co zrobić, jeśli zaliczyłaś seks z niewłaściwych powodów albo z niewłaściwym facetem?

"Gdybym tak mogła cofnąć czas…" Co zrobić, jeśli zaliczyłaś seks z niewłaściwych powodów albo z niewłaściwym facetem? / istock
"Gdybym tak mogła cofnąć czas…" Co zrobić, jeśli zaliczyłaś seks z niewłaściwych powodów albo z niewłaściwym facetem? / istock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Kojarzysz opowiadanie „Kociarz”? To była najchętniej czytana publikacja na łamach amerykańskiego „The New Yorkera” w 2017 roku. Ukazała się też w polskim tłumaczeniu. To opowieść o seksie, którego się żałuje, o seksie, który był pomyłką. Zdarzyło ci się kiedyś?

– Obudziłaś się rano i powoli dociera do ciebie, co się stało ostatniej nocy. Wpadasz w panikę. A może ogarnia cię obrzydzenie? Wyrzuty sumienia? Spokojnie. Osądzanie siebie i nerwowe powtarzanie: „Co ja zrobiłam”, to częsta reakcja. Ale nie ma sensu. Jest za to kilka innych rzeczy, które możesz zrobić, żeby nie czuć się tak okropnie – radzi psycholog i seksuolog Ameera Ibrahim.

Zaakceptuj to

To, jak się czujesz następnego dnia (albo zaraz po), zależy od tego, co to był za seks. Mogłaś pójść do łóżka z niewłaściwych powodów – np. żeby się odegrać na facecie albo to była wasza druga randka, on nalegał i chciałaś mieć to z głowy. Mogłaś to też zrobić z  niewłaściwą osobą – np. swoim najlepszym przyjacielem albo byłym narzeczonym. Albo jak u 20-letniej bohaterki opowiadania „Kociarz”, najpierw myślałaś, że to dobry pomysł, potem zmieniłaś zdanie, ale zabrnęłaś tak daleko, że nie miałaś siły i odwagi już nic z tym zrobić.

– Każde niechciane doświadczenie seksualne może wzbudzać skrajne emocje, takie jak smutek, wstyd, upokorzenie, zagrożenie, lęk, rozżalenie, przygnębienie, ale również złość czy agresja (w tym autoagresja). Niepożądany kontakt fizyczny o charakterze seksualnym narusza strefę komfortu, godzi w granice jednostki, zaburza integralność cielesną. W rezultacie wpływa na poczucie bezpieczeństwa oraz obraz własnej osoby – tłumaczy Ameera Ibrahim, psycholog i seksuolog.

Weź prysznic, zrób sobie kawę lub herbatę i spokojnie usiądź. Weź głęboki oddech. Na początku najcięższa rzecz przed tobą. Zaakceptuj to, co się stało. Nie oceniaj siebie i swoich zachowań z poprzedniej nocy. Na razie przyjmij do wiadomości i zaakceptuj. Czasu nie cofniesz. Jedyne, co możesz teraz zrobić, to przejść przez to i uporać się z tym problemem.

Przyznaj przed sobą prawdę

Poranek po możesz nie pamiętać wszystkich szczegółów. Twój mózg potrafi wypierać detale.

– Może się zdarzyć, że uczucia związane z takim doświadczeniem seksualnym są na tyle silne i trudne do przyjęcia, że następuje ich wyparcie. W praktyce oznacza to usunięcie ze świadomości bolesnych wspomnień lub skojarzeń z nimi związanych – mówi Ameera Ibrahim.

Jest jednak kilka pytań, na które powinnaś szczerze sobie odpowiedzieć. Dlaczego poszłaś z tą osobą do łóżka? Co tobą kierowało? Co się wydarzyło? Czego konkretnie żałujesz?

Pamiętaj, że nie jesteś sama, nie tobie jednej zdarzył się seks, którego się żałuje.

– Powodów, dla których ludzie podejmują niewłaściwe decyzje odnośnie seksu, jest bardzo wiele. Duże znaczenie ma tutaj wychowanie, ukształtowane społecznie postawy oraz stereotypy dotyczące płci. Mężczyźni często przedstawiani są jako aktywni „zdobywcy”, kobiety zaś jako bierne, uległe, miłe. Mając taki przekaz trudno jest jasno zakomunikować sprzeciw – podkreśla nasza ekspertka. – Wciąż też istnieje społeczne przyzwolenie na pewne natarczywe zachowania, takie jak głośne komentarze odnośnie wyglądu, żarty z podtekstem erotycznym czy skracanie dystansu fizycznego. A gdy do tego dochodzą jeszcze romantyczne uczucia, można dość szybko ulec manipulacjom czy nawet szantażowi.

Pogadaj z przyjaciółką

Bardzo ważne jest, żeby nie blokować emocji.

– Niedopuszczanie uczuć do siebie, ich tłumienie i odcinanie może powodować duże trudności w dalszym funkcjonowaniu, m.in. w obszarze relacji, samooceny, nastroju. Ważne, by umieć przyjąć pomoc, pozwolić sobie na uzyskanie wsparcia – mówi seksulog Ameera Ibrahim.

Co możesz zatem dla siebie zrobić? Wyrzucić to z siebie.

– Aby uporać z emocjami, należy je odreagować w bezpieczny sposób. Może to być psychoterapia, ale również rozmowa z kimś bliskim, spotkanie z przyjaciółmi, wyjście na spacer, sport. Ważne jest zadbanie o siebie, zrobienie czegoś, co pozwoli się zrelaksować i wewnętrznie wyciszyć. I nie chodzi tutaj absolutnie o zbagatelizowanie sprawy – tłumaczy Ameera Ibrahim. – Dobrze jest móc porozmawiać z kimś zaufanym. Może to być przyjaciółka, siostra czy mama. Każdy, z kim zbudowana jest głębsza więź. Bliscy z otoczenia stanowią duże wsparcie, jednak należy samemu zdecydować, co chce się z danym zdarzeniem zrobić, jak najlepiej zadbać o własne bezpieczeństwo fizyczne i psychiczne – dodaje.

Zadbaj o zdrowie

Zakładamy, że jesteś rozsądna i dbasz o siebie. Mamy więc nadzieję, że ten punkt w ogóle cię nie dotyczy. Jeśli jednak zdarzył ci się seks bez zabezpieczenia z przypadkowo poznanym gościem w barze albo z facetem z Tindera na waszej trzeciej randce, działaj. Po pierwsze zadbaj o siebie – jeśli uprawiałaś seks bez prezerwatywy, poważnie narażasz swoje zdrowie. Pewnie nie wiesz za wiele o osobie, z którą poszłaś do łóżka, nie znasz jej przeszłości seksualnej. Obserwuj swoje ciało, czy nie pojawią się jakieś niepokojące objawy choroby przenoszonej drogą płciową. Dla spokoju możesz (a nawet powinnaś) też wykonać badania na wirusa HIV.

Wyciągnij wnioski

Przeanalizuj sytuację – czy dostrzegasz jakiś wzorzec zachowania? Może ten scenariusz się powtarza? Warto wyciągnąć wnioski i zastanowić się, co możesz zrobić, żeby uniknąć tego typu błędów w przyszłości.

całująca się para

– Dobrze byłoby przeanalizować sytuację pod kątem stawiania i ochrony własnych granic, asertywności. Zastanowić się, dlaczego trudno było odmówić, wyrazić sprzeciw czy wsłuchać się we własne potrzeby. Przede wszystkim należy zadać sobie pytanie czy owo zdarzenie nie było rodzajem przemocy seksualnej. Każdy kontakt intymny wymaga bowiem świadomej zgody obojga partnerów, która może być cofnięta w dowolnym momencie. Idąc na randkę, czy to będąc w relacji, człowiek nie zobowiązuje się do spełniania oczekiwań/wymagań drugiej strony. Zawsze można odmówić! Nawet w trakcie zbliżenia seksualnego. Seks ma służyć przyjemności i być dobrowolny – podkreśla nasza ekspertka.

Odbuduj swoją strefę komfortu

Co to dokładnie znaczy? Na to pytanie musisz odpowiedzieć sobie sama.

– Trudno jest jednoznacznie powiedzieć, co należałoby zrobić po doświadczeniu niechcianego seksu, gdyż jest to mocno zindywidualizowane. Najważniejsze byłoby zadbanie o siebie, zidentyfikowanie własnych potrzeb, zapewnienie poczucia bezpieczeństwa, odbudowanie własnej przestrzeni i strefy komfortu. Jeśli dla kogoś miałoby to oznaczać „detoks” od randek i seksu na jakiś czas, to byłoby całkowicie zrozumiałe – mówi seksuolog Ameera Ibrahim.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: