Po co robić przysiady? Nie chodzi tylko o smukłe pośladki
To nie jest kolejny tekst w stylu „rób przysiady, a będziesz mieć spoko poślady”. Nie chodzi tylko o estetykę. To ćwiczenie ma zdecydowanie głębszy sens, bo wpływa na prawidłowe funkcjonowanie całego ciała.
Techniki przysiadu chyba nie musimy tłumaczyć. Była opisywana w wielu naszych tekstach. Prawidłowy głęboki przysiad oznacza sprawnie funkcjonujące biodra, kostki, odcinek piersiowy kręgosłupa. Taki przysiad to jeden z podstawowych ruchów, którym rozpoczynacie swoją przygodę z aktywnością fizyczną i który towarzyszy wam cały czas tylko w różnych modyfikacjach. To fundament dobrych nawyków ruchowych, które nie tylko budują siłę całej grupy mięśni nóg (dwugłowy uda, czworogłowy uda, pośladkowy), ale także chronią przed kontuzjami.
Przysiad to bardzo fajne narzędzie, dzięki któremu możecie sprawdzić swoje ograniczenia i sprawdzić nad czym należy popracować, by być jeszcze lepszym sportowcem.
Ale uwaga! Mało kto jest jest w stanie wykonać ten przysiad tak jak należy. Uciekające kolana i kostki do środka, ściągnięte barki, brak niskiego zejścia to tylko kilka błędów, które mogą towarzyszyć podczas wykonywania tego ćwiczenia. Często jest tak, że problem nie tkwi w pracującym podczas tego ruchu stawie lecz w sąsiadującym. Niekiedy to inna grupa mięśniowa jest odpowiedzialna za to, że nie możecie wykonać prawidłowego przysiadu. Przykład? Problem może być np.w Achillesach czy w odcinku piersiowym.
Często mawiamy podczas treningów:
– Pokaż mi swój przysiad, a powiem ci jakie masz dysfunkcje.
Jeżeli nie wiecie czy wasz przysiad jest dobry, poproście partnera treningowego o nagranie wam filmiku do własnej analizy. Musicie poznać i poczuć wszystkie stawy i mięśnie, które są zaangażowane do wykonania tego ruchu.
Zadanie domowe:
Znacie Tabatę? Dla przypomnienia – to 4 minutowy trening podczas którego 20 sekund ćwiczycie, 10 odpoczywacie i tak cały czas przez 4 minuty. Wykorzystajcie ten najkrótszy trening świata, by popracować nad swoim przysiadem. W każdej rundzie starajcie się wykonać minimum 10 przysiadów i dążyć do coraz to lepszego wyniku. Przed takim testem zawsze dobrze się rozgrzejcie i załóżcie ubranie, które nie ogranicza ruchów.
Polecamy
Rodzaje treningów. Siłowy, obwodowy, funkcjonalny – jaki rodzaj aktywności wybrać dla siebie?
Trening funkcjonalny. Wystarczy 5 naprawdę prostych ćwiczeń, które pobudzą całe ciało
Jak wchodzenie po schodach może zastąpić trening na siłowni?
Propozycje ćwiczeń na lepszą mobilność
się ten artykuł?