Przejdź do treści

Do pracy rowerem czy pieszo? Którą opcja niesie więcej korzyści?

rower
Andrii Podilnyk/Unsplash
Podoba Ci
się ten artykuł?

Pedały czy nogi – co skuteczniej poprowadzi nas do zdrowia? Naukowcy sprawdzili, jaki środek lokomocji wybierany na co dzień chroni nas przed groźnymi chorobami i wydłuża życie.

Oczywistym jest fakt, że ci, co ruszają się więcej, statystycznie pożyją dłużej, rzadziej zachorują na serce w młodym wieku, a także na nowotwory – bo i w tym przypadku naukowcy dostrzegają coraz istotniejszy związek z aktywnością fizyczną. Jednak dowody w badaniach czasem się wykluczają, kłócą ze sobą i ewoluują, i tak jest na przykład, gdy eksperci chcą porównywać, co jest korzystniejsze: jazda rowerem czy chodzenie.

Badanie z 2017 roku zdaje się rozwiewać wątpliwości. Badacze w opublikowanej w British Medical Journal pracy wykorzystali dane aż 264 tys. osób o średniej wieku 53 lata. Porównywano efekty sposobów docierania do pracy: rowerem, samochodem/komunikacją miejską, pieszo oraz środkiem „mieszanym” (np. dojeżdżanie rowerem do stacji kolejowej i dalej pociągiem). Nawyki te śledzono przez 5 lat.

Siła w pedałach

W tej rywalizacji zwyciężył rower. Zaraz za nim uplasowało się chodzenie pieszo do pracy. O ile jednak dzięki naszym nogom zmniejszymy ryzyko rozwoju chorób sercowo-naczyniowych i przedwczesnej śmierci w ogóle, o tyle jazda rowerem dodatkowo oprócz tych dwóch wskaźników zapewniała także lepszą ochronę przed nowotworami.

Najważniejsze wnioski są takie, że poruszanie się jednośladem do miejsca pracy obniżało ryzyko przedwczesnej śmierci o 40%, rozwoju raka o 45%, i prawie o połowę chorób układu krążenia! Zdaniem autorów to zasługa tego, że rowerzyści pokonują średnio dłuższą trasę, jazda rowerem jest intensywniejszym rodzajem aktywności, a także dlatego, że cykliści generalnie są bardziej fit.

A czy wiesz, że jadąc rowerem, wdychamy pięć razy mniej spalin, niż podróżując samochodem? Albo że poprawia się również wtedy nasze samopoczucie, redukuje stres i lęk? Więcej ciekawostek na temat tego, co zyskujemy, gdy jesteśmy z rowerem za pan brat, znajdziesz tutaj: 7 powodów, by wsiąść na rower.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?