Dlaczego warto zabrać całą rodzinę na rower? Oto kilka powodów
Sprawa wydaje się jasna, choć matematycznie niewytłumaczalna. Dwa kółka są lepsze niż cztery. Sport to zdrowie, każdy to wie – ale czy faktycznie wsiadamy na siodełko wystarczająco często? Oto kilka powodów, dla których, po prostu, warto wybrać się z rodziną na rower.
Dbamy o mięśnie
Najmocniej przy jeździe na rowerze pracują łydki, zarówno te dziecięce, jak i dorosłe. Aktywują się mięśnie pośladków i ud, a przy jeździe pod górę do ogólnej pracy włączają się ręce. Tyle, jeśli chodzi o kończyny. Ale kręcenie pedałami pod chmurką to również dobry trening dla mięśni kręgosłupa, mięśni klatki piersiowej i serca. Regularna jazda na rowerze sprawia, że serce mniej się męczy, narządy wewnętrzne są lepiej dotlenione, a cały układ krążenia staje się wydajniejszy.
I o wnętrze
Całotygodniowe zmęczenie i zacementowaną pozycję siedzącą najlepiej skonfrontować z rodzinnym wysiłkiem na łonie natury. Jazda na rowerze, chociaż na co dzień o tym nie myślimy, uczy zaradności, wpływa pozytywnie na wyobraźnię, szlifuje refleks i instynkt samozachowawczy. Dla dzieci to świetna lekcja funkcjonowania w społeczeństwie, dla dorosłych miłe uczucie odzyskania kontroli – jeśli nie tej nad dziećmi, to chociaż tej nad kierownicą.
Dbamy o środowisko!
Nauka tego, jak dbać o środowisko naturalne, zaczyna się już od małego. I najlepiej, jeśli przykład płynie z góry. Wspólne, rodzinne podróżowanie na rowerze jest zatem dobre zarówno dla naszej kondycji, jak i dla ogólnej kondycji środowiska.
Tych zmartwionych stanem czystości naszego powietrza być może uspokoją wyniki badania przeprowadzonego przez Healthy Air Campaign. Badamy centrum Londynu – kierowcy auta, pasażerowi komunikacji miejskiej, rowerzyście i pieszemu instalujemy wskaźniki zanieczyszczenia powietrza. Po porównaniu ich wszystkich okazuje się, że wskaźniki zanieczyszczenia powietrza u rowerzysty były 5 razy mniejsze niż kierowcy auta, 3,5 raza mniejsze niż pieszego, i 2,5 razy mniejsze niż osoby korzystającej z transportu miejskiego.
Podróżujemy lokalnie
Mieszkając nawet wiele lat w tym samym miejscu, często zapominamy sprawdzić, co kryje się tuż za rogiem. Rower to idealny środek komunikacji, jeśli chodzi o poznawanie najbliższej okolicy. Sprawdzona w lokalnych trasach kolarska rodzina może spokojnie kolejne wakacje spędzić na rowerach, zwiedzając kraje Beneluksu czy Francję.
Budujemy relacje
Jazda na rowerze daje ogromną dawkę wolności, i to bez względu na to, czy kręcisz sam, czy robi to cała twoja rodzina. Zespołowość, radość dotarcia do określonego punktu (choć jazda bez celu również potrafi mieć sens) i uczucie pozytywnego zmęczenia są udziałem wszystkich uczestników wyprawy na tych samych zasadach. Dzieci przestają być zwykłymi pasażerami, którym horyzont zasłania fotel rodzica, a dorośli mogą poczuć się chociaż trochę jak dzieci.
Wspomagamy sen
Naukowcy ze Stanford University School of Medicine przeprowadzili eksperyment, w którym osobom cierpiącym na bezsenność zalecono codzienną, 20-, 30-minutową, jazdę na rowerze. Efekt? Osoby biorące udział w badaniu przesypiały średnio o godzinę więcej niż przed eksperymentem, a dodatkowo ich czas zasypiania skrócił się o połowę.
Włączamy 6. bieg dla mózgu
Jazda na dwóch kółkach sprawia, że w hipokampie powstają nowe połączenia nerwowe. Nie jest tajemnicą, że ten obszar jest odpowiedzialny za pamięć, a zdolności do zapamiętywania zaczynają spadać już w wieku 30 lat!
Eksperyment przeprowadzony na 2400 bliźniaków jednojajowych udowodnił, że ci, którzy trzy razy w tygodniu spędzili co najmniej 45 minut na rowerze, mieli o 9 lat młodsze mózgi w porównaniu do bliźniaka, który w tym czasie siedział na kanapie.
Polecamy
Wojtek Sawicki o nowym filmie Disneya: „Rzeczy, których nie spodziewałem się dożyć”
Więzienie i wysoka grzywna za skorzystanie z usług surogatki za granicą. Włosi przegłosowali nowe prawo
Gdy twoje dziecko się boi, sięgnij po tę książkę. „Lęk u dzieci” pod matronatem Hello Zdrowie
Rwąca woda wdarła się do szpitala w Nysie. Kobiety w ciąży i dzieci ewakuowano na pontonach
się ten artykuł?