Przejdź do treści

Zmarł prof. Michał Matysiak. „Tracimy niezwykłego Przyjaciela” – napisał Jerzy Owsiak

Michał Matysiak
W wieku 71 lat zmarł prof. Michał Matysiak/ fot. Facebook WOŚP
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

W wieku 71 lat zmarł prof. Michał Matysiak. Cenionego hematologa, pediatrę i onkologa dziecięcego pożegnał we wzruszającym wpisie Jerzy Owsiak. „Całe jego życie lekarza, wybitnego fachowca, toczyło się wśród najmłodszych pacjentów, których leczył w bardzo trudnych przypadkach chorób onkologicznych” – podkreślił.

Zmarł prof. Michał Matysiak

„Odszedł Pan Profesor Michał Matysiak” – poinformował Jerzy Owsiak na profilu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w mediach społecznościowych. Pediatra, hematolog i onkolog dziecięcy od lat wspierał działania Fundacji.

„To bardzo smutna dla nas, współpracujących z Panem Profesorem Michałem Matysiakiem, wiadomość. Z Fundacją WOŚP związany był od 2004 roku, najpierw jako członek Komisji Rewizyjnej Fundacji, a od 2017 roku jako zasiadający w Radzie Fundacji” – dodał Owsiak.

Profesor Michał Matysiak urodził się w 1953 r. Był lekarzem i specjalistą pediatrii oraz hematologii i onkologii dziecięcej. Wieloletni kierownik oddziału onkologii w Szpitalu Dziecięcym przy ul. Działdowskiej w Warszawie, następnie Kliniki Hematologii, Transplantologii i Chorób Wewnętrznych w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Przez wiele lat pełnił funkcję członka zarządów Polskiego Towarzystwa Hematologii i Onkologii Dziecięcej oraz Polskiego Towarzystwa Pediatrii.

„Całe jego życie lekarza, wybitnego fachowca, toczyło się wśród najmłodszych pacjentów, których leczył w bardzo trudnych przypadkach chorób onkologicznych” – podkreślił Jerzy Owsiak w swoim wpisie.

„Tracimy niezwykłego Przyjaciela”

Szef WOŚP-u postanowił podzielić się też osobistą historią. Jak przyznał, jego znajomość z Matysiakiem zaczęła się dużo wcześniej niż ich współpraca w Fundacji.

„Osobiście spotkałem się z Panem Profesorem dużo wcześniej niż zaczęła działać Fundacja, kiedy moja młodsza córka, Ewa, jako wcześniak potrzebowała konsultacji lekarskich. Tym lekarzem, był Michał Matysiak. Ciepły, niezwykle miły, miał w sobie to coś, co powodowało, że dzieci czuły się bezpieczne i bardzo zaopiekowane, a my, rodzice, przede wszystkim spokojni dzięki jego diagnozie i zaleceniom” – napisał.

Owsiak podkreślił wielkie zaangażowanie lekarza w swoją pracę, który niemal mieszkał w szpitalu. Poinformował też, że w związku z chorobą Matysiak wycofał się z czynnej pracy zawodowej dwa lata temu. Wciąż pozostawał jednak w kontakcie z Fundacją. Lekarz zmarł w wieku 71 lat.

„Tracimy niezwykłego Przyjaciela – kogoś, kto swoją ogromną wiedzą i doświadczeniem wprowadzał potrzebny ład i spokój w naszych działaniach. I tego stylu będziemy się trzymać, tak pracujemy od lat. Kiedy będziemy podsumowywać nasze poczynania, to zawsze będzie obok nas Michał, który dawał nam tyle wsparcia, uśmiechu i cudownego ciepła, jakiego chciałoby się widzieć u każdego lekarza. Drogi Michale, Drogi Przyjacielu, bez względu na rzeczywistość, Ty grasz z nami do końca świata i jeden dzień dłużej” – podsumował.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: