Zadbaj o siebie. Sześć sposobów, które uleczą twoje ciało i duszę
Każdej z nas przyda się chwila wyciszenia, moment, w którym zadbamy jedynie o siebie. Na to, jak się czujemy, wpływa wiele czynników, a kluczowe jest… poznanie siebie i swoich potrzeb. Jak zatem zadbać o siebie?
Upewnij się, że spełniasz swoje podstawowe potrzeby
Amerykański psycholog, Abraham Maslow, w 1943 stworzył teorię mówiącą o podstawowych potrzebach każdego człowieka. O piramidzie Maslowa – bo to o niej mowa – na pewno słyszałaś. Wyróżnia ona pięć grup: potrzeby fizjologiczne, potrzebę bezpieczeństwa, potrzebę przynależności, potrzebę uznania oraz potrzebę samorealizacji. Jeżeli czujesz się przytłoczona i nie wiesz, jak rozpocząć proces lepszego dbania o siebie, zacznij od piramidy Maslowa.
Na samym dole piramidy znajdują się potrzeby fizjologiczne. Czy śpisz wystarczająco długo i o dobrej porze? Czy odżywiasz się odpowiednio i pijesz wystarczającą ilość wody? Te rzeczy mogą wydawać się mało ważne, a jednak mają ogromny wpływ na nasze codzienne życie. Odpowiednia dieta i regularny sen zapewniają nam zdrowe ciało oraz umysł.
Inną, ważną potrzebą jest poczucie bezpieczeństwa. Jeżeli odczuwasz stres na co dzień, zlokalizuj jego źródło i pomyśl, co możesz zrobić, by go zredukować. By spełnić potrzebę przynależności, odezwij się do swoich znajomych, przyjaciół i rodziny. Odśwież stare kontakty lub zawrzyj nowe znajomości. Więzi z innymi są naprawdę ważne, a wręcz korzystne odnośnie pozostałych części piramidy. Żeby odpowiednio zadbać o potrzebę uznania, musisz znaleźć coś, w czym jesteś dobra i skupić się na rozwinięciu tego. Co pomoże nam zadbać o siebie?
Postaw na aktywność
Od dawna wiadomo, że ruch pomaga nam w walce ze stresem. Nie myślimy o problemach, a skupiamy się na innych czynnościach. Ruch zwiększa poziom endorfin – hormonów odpowiedzialnych za dobre samopoczucie i zadowolenie z siebie – w naszym mózgu. Aby poczuć się dobrze, wcale nie musisz podejmować się dużego wysiłku fizycznego. Długie spacery, taniec, a nawet hula hop wystarczą, by osiągnąć pożądany efekt.
Medytuj
Jest to jeden z lepszych sposobów poznania samej siebie. Medytacja pozwala nam zapanować nad emocjami i zrozumieć nasze potrzeby. Dzięki niej stajemy się spokojniejsze i bardziej opanowane. Jeżeli nie wiesz, jak rozpocząć swoją przygodę z medytacją, możesz zacząć od skorzystania z jednej z wielu aplikacji dostępnych na telefon.
Bądź blisko natury
Spędzanie czasu na świeżym powietrzu – w parku, lesie lub na łące – bardzo korzystnie wpływa na nasze samopoczucie. Czas spędzony na zewnątrz podczas dobrej pogody również ma znaczenie. Słońce jest głównym źródłem witaminy D, odpowiedzialnej za prawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego, wchłanianie wapnia i fosforu z przewodu pokarmowego oraz zdrowe kości i zęby. Największą szansę na syntezę naturalnej witaminy D daje przebywanie na słońcu każdego dnia, między godziną 10 a 15.
Zredukuj spożycie kofeiny
Kofeina pobudza nasze ciało i umysł do pracy, jest to niezwykle przydatne i mobilizuje nas do działania, lecz odbiera nam możliwość relaksu. A relaks jest kluczowym elementem dbania o siebie. Kofeinę znajdziemy w kawie, ale to nie jedynie jej źródło. Jest także w wielu innych produktach, jak herbata, napoje dietetyczne czy energetyki. Jeżeli spożywasz dużo kofeiny dziennie, nie odstawiaj jej nagle, a redukuj stopniowo ilość, jaką przyjmujesz. W ten sposób, gdy nie napijesz się porannej kawy, unikniesz efektów ubocznych takich jak rozdrażnienie.
Spędzaj czas ze swoim pupilem
Przebywanie wśród zwierząt pozytywnie wpływa na poziom stresu, jaki odczuwamy. Obniża poziom kortyzolu, odpowiedzialnego również za przybieranie na wadze, podwyższa za to poziom tzw. hormonu szczęścia, czyli serotoniny. Jeżeli posiadasz puchatego przyjaciela, postaraj się spędzać z nim więcej czasu. Jeśli nie masz zwierzaka, może pomyślisz nad przygarnięciem pupila?
Źródło: womansday
Zobacz także
„Oczekiwanie, że medytacja przyniesie spokój, wywołuje napięcie”. Jak zacząć medytować? [WIDEO]
„Bardzo chciałabym powiedzieć, że świat jogi i samorozwoju jest zupełnie bezpieczny, ale tak niestety nie jest” – mówi Paulina Młynarska, autorka książki „Jesteś spokojem”
„Ajurweda jest cennym drogowskazem, jak się sobą zaopiekować na co dzień” – mówi Nicole Radomska, terapeutka ajurwedyjska i psycholog
Polecamy
„Ćwiczenie uważności przypomina ostrzenie siekiery przez drwala – kilka chwil pracy pozwoli w dłuższej perspektywie zaoszczędzić wiele czasu” – zauważają autorzy poradnika „Uważność. Trening mindfulness na co dzień”
Zmagasz się z chorobą przewlekłą? Nie powinno cię zabraknąć na II Konferencji „O chorowaniu po ludzku”. Zapisy trwają!
Jesteś „toaletową czytaczką”? Czytasz, kichasz, wycierasz nos, siedząc na toalecie? W ten sposób niszczysz sobie zdrowie. Rozmawiamy z Panią Fizjotrener
Nieustanny stres sprawia, że czujesz się emocjonalnie wypruta? Sprawdź, jak sobie pomóc
się ten artykuł?