Przejdź do treści

W piątkowe południe zawyją syreny alarmowe. To „Alarm dla klimatu”

Plakat
W piątkowe południe zawyją syreny alarmowe. To "Alarm dla klimatu"!/ Unsplash, fot. Markus Spiske
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

„Nie mamy już czasu do stracenia” – informuje prof. Zbigniew Karaczun z SGGW, ekspert Koalicji Klimatycznej. W związku z tym w piątek w sześciu miastach w Polsce zawyją syreny alarmowe. To akcja „Alarm dla klimatu” związana ze zbliżającym się szczytem klimatycznym COP26 w Glasgow. Jej celem jest zwrócenie uwagi na dynamiczne zmiany klimatyczne.

„Alarm dla klimatu”

W południe 29 października w Warszawie, Gdańsku, Łodzi, Szczecinie, Poznaniu i Bydgoszczy zawyją syreny alarmowe, które najczęściej są używane w trakcie ćwiczeń, ważnych rocznic oraz zagrożenia. Tym razem jednak zwrócą uwagę na kryzys klimatyczny i nadchodzący szczyt klimatyczny COP26, na którym światowi liderzy będą podejmować ważne decyzje dla naszej planety.

Akcję „Alarm dla klimatu” zainicjowała Koalicja Klimatyczna, która ma nadzieję, że swym działaniem wezwie decydentów do podjęcia kroków adekwatnych do skali kryzysu klimatycznego.

„Szczyt w Glasgow nie bez powodu nazywany jest 'spotkaniem ostatniej szansy’. Jeśli bowiem decydenci nie przedłożą na nim nowych krajowych planów redukcji emisji CO2 do roku 2030, które pozwolą zmniejszyć światowe emisje o 45 procent, cele Porozumienia Paryskiego będą już nieosiągalne, a katastrofa – nie do uniknięcia” – czytamy wyjaśnienia autorów akcji na stronie stołecznego ratusza.

Podobna inicjatywa odbyła się również w innych państwach. Latem syreny alarmowe zawyły w Niemczech, Belgii i Holandii, ostrzegając przed zmianami klimatycznymi.

W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:

PROMOCJA
Zdrowie umysłu
Less Stress from Plants 60 kaps. wegański
60,00 zł 90,00 zł

„Nie mamy już czasu do stracenia”

Bez pilnych działań ograniczających emisję gazów cieplarnianych świat zostanie zdominowany przez ekstremalne warunki pogodowe. Raport Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC) nie pozostawia złudzeń. Eksperci szacują, że próg globalnego ocieplenia (+1,5°C) w porównaniu z erą przedprzemysłową zostanie osiągnięty w 2030 r., czyli 10 lat wcześniej niż przewidywano. W każdym regionie na świecie odnotowano obecnie bezprecedensowe zmiany klimatu Ziemi, a temperatura jest obecnie o 1,09°C wyższa niż w drugiej połowie XIX wieku. Ostatnie pięć lat to najgorętsze lata w historii od 1850 roku. 

Naukowcy zaznaczają, że zmiany średniej temperatury oraz ekstremalne upały i mrozy już zaczęły się pojawiać i oczekuje się, że ich częstotliwość, czas trwania i wielkość będą wzrastać w miarę ocieplania klimatu. Jak przewidują eksperci, fale upałów mogą zaostrzać choroby układu oddechowego i sercowo-naczyniowego, powodować nadmierną śmiertelność i niedobory prądu, co doprowadzi do utraty świadczenia usług zdrowotnych.

Kwestie te będą podejmowane w tym roku w czasie szczytu klimatycznego COP26 w Glasgow w Wielkiej Brytanii. Rozmowy będą dotyczyć nie tylko możliwości utrzymania wzrostu średniej temperatury na poziomie maksymalnie 2 stopni Celsjusza do końca XXI wieku, ale również adaptacji do zmian spowodowanych globalnym ociepleniem. Konferencja rozpocznie się 31 października i potrwa do 12 listopada.

Kryzys klimatyczny jest jednym z największych współczesnych zagrożeń dla zdrowia i życia nas wszystkich – także mieszkanek i mieszkańców Polski. Niech syreny alarmowe, wyjące przed rozpoczynającym się szczytem klimatycznym COP26 w Glasgow, staną się wezwaniem decydentów do podjęcia natychmiastowych działań na rzecz walki o przyszłość obecnych i przyszłych pokoleń. Nie mamy już czasu do stracenia” – informuje prof. Zbigniew Karaczun z SGGW, ekspert Koalicji Klimatycznej na stronie Koalicji Klimatycznej.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Europa ociepla się dwa razy szybciej niż reszta świata. Polska na niechlubnym miejscu. Aktywistka bije na alarm

Czeka nas rewolucja na cmentarzach? Polska artystka zaprojektowała znicz, który po wyrzuceniu znika

Czeka nas rewolucja na cmentarzach? Polska artystka zaprojektowała znicz, który po wyrzuceniu znika

Czy „depresja klimatyczna” istnieje? „Katastrofy pogodowe mogą poskutkować dużym kryzysem zdrowia psychicznego”

Upał, susza i pożary. Jakie było lato tego roku? Znamy podsumowanie zmian klimatycznych

Kobieta bawi się z dzieckiem

Zanieczyszczone powietrze wpływa na mikrobiom jelitowy dzieci. Naukowcy ostrzegają przed zwiększonym ryzykiem chorób

Jason Momoa

Jason Momoa ściął swoje rozpoznawalne włosy w słusznej sprawie. „Musimy przestać!” – zaapelował

Drastycznie obniżyli ceny biletów na transport publiczny. Takich efektów nikt się nie spodziewał

„Takie historie dzieją się cały czas, tylko Odra jest na tyle dużą rzeką, że udało jej się przedrzeć do opinii publicznej” – mówi hydrolog i przyrodnik Piotr Bednarek

5 roślin, które pomogą nam przetrwać kryzys klimatyczny

Komar

Gorączka Denga czy Gorączka Zachodniego Nilu pojawi się w Polsce? Eksperci alarmują: już niedługo

Mikołaj Golachowski: W ekologii nie chodzi o ratowanie planety

Taylor Swift skrytykowana za nieekologiczne działania. „Truciciel 2022”

"Nikt tego po tobie nie chce sprzątać". Autorka profilu "Histeria sztuki" przeraziła się, gdy zobaczyła, co jest wyrzucane do Tatrzańskiego Parku Narodowego

„Nikt tego po tobie nie chce sprzątać”. Autorka profilu „Histeria sztuki” pokazała zdjęcia z Tatrzańskiego Parku Narodowego. Można się zdenerwować

„Wyglądanie przez okno nie jest metodą badawczą”. O tym, dlaczego powodzie nie wykluczają suszy, mówi dr Sebastian Szklarek

Tabletki

Wyrzucasz leki razem z ulotką? Zobacz, dlaczego nie powinnaś tak robić

Owady i kotlet z probówki to jedzenie przyszłości? Jagna Niedzielska: „potrzebna nam rewolucja mentalna”

Mężczyzna na plaży

Jak wygląda „klasyczny Janusz” na polskiej plaży? Ta kampania jest hitem sieci

Kobieta

Sylwia Majcher o suszy w Polsce: „Kolejne gminy wprowadzają ograniczenia przy korzystaniu z wody. A my często lejemy ją bezrefleksyjnie”

Dziewczynka gra w klasy na ulicy

„Potrzebujemy więcej zieleni. To nie jest już kwestia estetyki, a najlepszy sposób na ochronę przed katastrofalnymi skutkami upałów” – apeluje ekoaktywistka Paulina Górska

Lubisz kawę na wynos z kawiarni? Chemiczka wyjaśnia, dlaczego lepiej pić ja we własnym kubku

Lubisz kawę na wynos z kawiarni? Chemiczka wyjaśnia, dlaczego lepiej pić ją we własnym kubku

Zmiany klimatu zabiorą nam kawę? Kasia Wągrowska wyjaśnia, dlaczego to całkiem realny scenariusz i jak temu zapobiec

Zmiany klimatu zabiorą nam kawę? Kasia Wągrowska wyjaśnia, dlaczego to całkiem realny scenariusz i jak temu zapobiec

Kobieta stoi na pustyni

Czy na Ziemi zabraknie piasku? „Piasek jest drugim najbardziej eksploatowanym zasobem na świecie” – ostrzega ekoaktywistka Paulina Górska

Słoneczniki

Jak wojna w Ukrainie wpłynie na globalną produkcję żywności? „Kryzys dotknie nas wszystkich” – ostrzega Paulina Górska

Dioksyny – szkodliwość w środowisku, kosmetykach i żywności

×