Przejdź do treści

Tai chi – co to jest, co daje i jak ćwiczyć? Jak wygląda trening tai chi dla początkujących?

Tai chi - czym jest? / istock
Tai chi - czym jest? / istock
Podoba Ci
się ten artykuł?

Tai chi to pochodząca z Chin forma sztuk walki wzmacniająca siłę i elastyczność górnych i dolnych partii ciała. Ten system ćwiczeń wspiera funkcjonowanie nie tylko naszego ciała, ale i umysłu. To właśnie dlatego treningi tai chi są coraz popularniejsze, również w naszym kraju. Co daje tai chi? I czy każdy może zacząć trenować?

Tai chi – co to jest?

Tai chi to ćwiczenia, które opierają się na precyzji ruchów przy odpowiednim tempie ich wykonywania. Swoje początki miała w Chinach jako „tai chi chuan”, czyli „chiński boks cieni”.

Trening tai chi polega na powolnych, płynnych ruchach połączonych z głębokimi oddechami, które rozluźniają ćwiczącego. Nie jest to wyczerpujący trening.

Tai chi wpływa także kojąco na nasz umysł. Dzięki ćwiczeniom osoba racjonalniej myśli i staje się rozsądniejsza w swoich działaniach. Niektórzy uważają, że tai chi przypomina ćwiczenia rozciągające. I tak w rzeczywistości jest. Trening tej chińskiej sztuki to powolne ruchy połączone z medytowaniem.

Tai chi – co daje?

Treningi tai chi pozytywnie wpływają na sylwetkę i umysł. Badania nad tą sztuką walki jasno pokazują, że trenujący tai chi są bardziej zrelaksowani i zdrowsi. Zamiast skupiać się na świecie zewnętrznym, całą swoją energię koncentrują na swoim środku, zwanym „energią Qi”.

Co jeszcze daje tai chi? Regularne treningi niwelują bóle reumatyczne czy bóle kręgosłupa. Tai chi wspiera też organizm zmagający się z chorobami krążenia. Specjaliści pracujący nad tematem tai chi zauważyli także, że chińskie ćwiczenia rozciągające szybko niwelują różnego rodzaju bóle.

Mistrzowie tai chi sądzą, że poprzez trening można osiągnąć „elastyczność dziecka, siłę drwala i umysł mędrca”.

Gimnastyka słowiańska

Jak ćwiczyć tai chi?

Ćwiczenia tai chi możemy podzielić na te bardziej relaksacyjne, medytacyjne oraz na intensywniejsze, które przypominają sztuki walki. Do grupy ćwiczeń tai chi zaliczamy też pozycje statyczne, w których wytrzymujemy bez ruchu.

Trening poprzedzony jest rozgrzewką. Najczęściej są to ćwiczenia rozciągające i wzmacniające sylwetkę. To łatwe ruchy dla każdego: robienie okrążeń barkami czy kręcenie głową, które pomagają rozluźnić mięśnie i stawy oraz skupić się na oddechu i ciele.

Dla wywodzącego się z Chin tai chi chuan typowe są sekwencje, do których zalicza się:

  • ćwiczenia podstawowe,
  • formy bez broni,
  • formy z bronią,
  • ćwiczenia z partnerem, tzw. pchające dłonie, czyli trening bojowy.

Trening tai chi dla początkujących

Tai chi może trenować każdy z nas. Oto przykłady ćwiczeń dla początkujących:

  • zhan zhuang, czyli stanie jak słup. Na początku nauki tai chi wszyscy jesteśmy jak dzieci, które dopiero uczą się chodzić. Często się wywracamy i jesteśmy niepewni. Właśnie dlatego w trenowaniu przez początkujących najważniejsze jest stanie w bezruchu.
  • chan si gong, czyli krążenie jedną ręką w miejscu, inaczej nazywane też ćwiczeniami rozwijania jedwabnego kokonu. To ćwiczenie ma nauczyć podstawowego sposobu poruszania się.
  • chan si gong z krokami – tutaj zapoznajemy się z zasadą równoważenia górnej i dolnej połowy ciała podczas wykonywania poszczególnych kroków.
  • chan si gong z krążeniem dwoma rękami w miejscu – to najczęściej występująca forma ruchu w stylu chen.
  • chan si gong z krążeniem dwoma rękami z krokami – dzięki temu ćwiczeniu stajemy się bardziej stabilni.
  • chan si gong z krokami w tył – to kontynuowanie kroków z wcześniejszego ćwiczenia, tyle że ze zmianą kierunku.
  • krążenie rąk lekkich jak chmury – jedno z najczęstszych form ruchu w popularnych stylach tai chi.
  • trzy kroki w przód – to ćwiczenie dopełnia trening, wzmacniając dodatkowo kondycję.
  • kroki w tył z przekręcaniem ramion – częsta forma we wszystkich stylach tai chi.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

Podoba Ci
się ten artykuł?