4 min.
Nieustanny stres sprawia, że czujesz się emocjonalnie wypruta? Sprawdź, jak sobie pomóc

Nieustanny stres sprawia, że czujesz się emocjonalnie wypruta? Sprawdź, jak sobie pomóc Jake Pierrelee/Unsplash
Cały czas masz wrażenie, że jesteś wypruta z emocji? Może to mieć związek ze stresem! Jeśli codziennie ci towarzyszy, możesz odczuwać jego negatywne skutki. Sprawdź, co może ci pomóc i jak radzić sobie w trudnych sytuacjach.
Spis treści
Dlaczego odczuwasz stres?
Ciągłe życie w stresie nie jest dobre dla naszego zdrowia – każdy jest to w stanie stwierdzić. Chroniczny stres wpływa negatywnie na samopoczucie psychiczne i fizyczne, zaczynasz czuć się emocjonalnie wypruta i zmęczona. W takiej sytuacji zaczynasz odczuwać emocje inaczej, więc na pierwszy rzut oka wydawać się może, że nic nie odczuwasz.
Objawy wyprucia emocjonalnego
Emocjonalne wyprucie u każdego może objawiać się inaczej, do najczęstszych objawów należą jednak:
- problemy ze snem,
- tycie lub utrata wagi,
- problemy z koncentracją,
- problemy z codziennym funkcjonowaniem.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Zdrowie umysłu
Less Stress from Plants 60 kaps. wegański
60,00 zł
Jak sobie pomóc?
Kiedy czujesz się wypruta z emocji, musisz zacząć działać! Nie zawsze jesteś w stanie poradzić sobie całkowicie z efektami działania chronicznego stresu, ale na pewno możesz sprawić, że będziesz czuć się o wiele lepiej. Co robić?
- Zadbaj o dobre zdrowie fizyczne
Dobre samopoczucie fizyczne to podstawa, dzięki której możesz czuć się lepiej. O co koniecznie musisz zadbać? Bardzo ważny jest dobry sen. Staraj się spać codziennie 8 godzin i zadbaj o higienę snu – nie śpij przy włączonym telewizorze, staraj się zasypiać o regularnych godzinach. Nie zapomnij o regularnej aktywności fizycznej. Podczas ćwiczeń twój organizm wydziela hormon szczęścia!
Ważnym aspektem jest zdrowa dieta. Kiedy czujesz się wypruta emocjonalnie trudno o chęć do gotowania, więc staraj się przygotowywać proste, ale pożywne i zdrowe posiłki.
- Zachowaj swoją codzienną rutynę
Codzienna rutyna nie oznacza nudy. Daje przede wszystkim poczucie tego, że w twoim życiu wszystko przebiega normalnie i bez zakłóceń. Nawet jeśli nie wychodzisz do pracy, czy pracujesz zdalnie, nie spędzaj całego dnia w piżamie w łóżku.
- Utrzymuj kontakt z rodziną i znajomymi
Utrzymywanie kontaktów społecznych jest bardzo ważne dla dobrego samopoczucia. Regularne utrzymywanie kontaktu z rodziną i przyjaciółmi dobrze wpłynie na twoje samopoczucie. Dodatkowo, jeśli podzielisz się z kimś innym swoimi problemami, na pewno poczujesz się lżej.
- Praktykuj wdzięczność i miłość
Kiedy otaczają cię stres i wiele negatywnych emocji, walcz z nimi dobrem. Pielęgnuj w sobie miłość i praktykuj wdzięczność. To nie jest łatwe zadanie, ale kiedy tylko ci się uda, zauważysz z pewnością wiele pozytywnych zmian w sobie. Dobrym sposobem jest ograniczenie negatywnych informacji. Dzięki temu twój stres oraz strach nie będą podsycane przez ciągły napływ nowych wieści.
- Zaangażuj się w rzeczy, które lubisz
Masz hobby? A może jeszcze nie znalazłaś rzeczy, które lubisz robić? To doskonały czas na to, aby szukać aktywności, które dają ci radość.
- Wycisz się
Wyprucie emocjonalne związane jest z chronicznym, wysokim poziomem stresu. Najlepiej walczyć z nim wyciszeniem się. Znajdź czas dla siebie i rób wtedy to, co lubisz, aby się wyciszyć. Dobrym pomysłem jest praktykowanie jogi lub medytacji. To doskonałe metody na wyciszenie się w trudnych momentach.
Nie daj się stresowi!
Hormon stresu naturalnie produkowany jest przez nasz organizm w trudnych chwilach, ale wystawienie na jego działanie przez długi czas nie wpływa na nas pozytywnie. Dlatego nie daj się stresowi i staraj zmniejszyć jego poziom. Jeśli jednak metody nie działają, nie bój się udać na wizytę do specjalisty.
Źródło: healthline
Poleć ten artykuł koleżankom
Zobacz także

„Bez stresu nie ma życia. Problem pojawia się dopiero wtedy, gdy stres jest przewlekły i gdy sobie z nim nie radzimy, nie mamy nad nim kontroli” – mówi prof. Jadwiga Jośko-Ochojska

– Chociaż jako ludzie jesteśmy nieprawdopodobnie wręcz silni, to każdy ma w sobie taką kruchość, którą łatwo jest zniszczyć – mówi psycholożka i autorka „Zastanawiam się”

„Ajurweda jest cennym drogowskazem, jak się sobą zaopiekować na co dzień” – mówi Nicole Radomska, terapeutka ajurwedyjska i psycholog
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

05.02.2023
„Wyjście z toksycznego związku nie łatwe, ale jest możliwe. I trzeba to zrobić. Dla siebie”. Dr Bogdan Stelmach o niezdrowych relacjach w parze

05.02.2023
Bez przygotowanego umysłu nie rozpoznamy przełomu. Serendypia to dar dokonywania szczęśliwych i przypadkowych odkryć

04.02.2023
Sproszkowane kraby, lewatywa z winogron, pijawki i operacje szpikulcem. Jak kiedyś leczono raka

02.02.2023