4 min.
Nieustanny stres sprawia, że czujesz się emocjonalnie wypruta? Sprawdź, jak sobie pomóc

Nieustanny stres sprawia, że czujesz się emocjonalnie wypruta? Sprawdź, jak sobie pomóc Jake Pierrelee/Unsplash
Najnowsze
18.01.2021
Dlaczego lepiej używać szklanej butelki dla dzieci zamiast plastikowej? Wyjaśnia chemiczka Sylwia Panek
16.01.2021
Elektrolity – sprawdź, czego jeszcze o nich nie wiesz
15.01.2021
Nie namawiaj córki do bycia bardziej śmiałą. „Próba zmieniania temperamentu na siłę może być szkodliwa”
15.01.2021
„Męska grypa” to nie wymysł. Winny jest prawdopodobnie testosteron
14.01.2021
Coraz więcej Polaków chce się zaszczepić przeciwko COVID-19 – wskazuje najnowszy sondaż
Cały czas masz wrażenie, że jesteś wypruta z emocji? Może to mieć związek ze stresem! Jeśli codziennie ci towarzyszy, możesz odczuwać jego negatywne skutki. Sprawdź, co może ci pomóc i jak radzić sobie w trudnych sytuacjach.
Spis treści
Dlaczego odczuwasz stres?
Ciągłe życie w stresie nie jest dobre dla naszego zdrowia – każdy jest to w stanie stwierdzić. Ale dlaczego odczuwamy stres? W normalnych warunkach uczucie stresu nie powinno towarzyszyć nam przez cały czas, ale sytuacja, w której się znaleźliśmy, sprzyja złym emocjom. Rok 2020 z pandemią i związanym z nią kryzysem sprawił, że wiele osób odczuwa stres mocniej.
Chroniczny stres wpływa negatywnie na samopoczucie psychiczne i fizyczne, zaczynasz czuć się emocjonalnie wypruta i zmęczona. W takiej sytuacji zaczynasz odczuwać emocje inaczej, więc na pierwszy rzut oka wydawać się może, że nic nie odczuwasz.
Objawy wyprucia emocjonalnego
Emocjonalne wyprucie u każdego może objawiać się inaczej, do najczęstszych objawów należą jednak:
- problemy ze snem,
- tycie lub utrata wagi,
- problemy z koncentracją,
- problemy z codziennym funkcjonowaniem.
Jak sobie pomóc?
Kiedy czujesz się wypruta z emocji, musisz zacząć działać! Nie zawsze jesteś w stanie poradzić sobie całkowicie z efektami działania chronicznego stresu, ale na pewno możesz sprawić, że będziesz czuć się o wiele lepiej. Co robić?
- Zadbaj o dobre zdrowie fizyczne
Dobre samopoczucie fizyczne to podstawa, dzięki której możesz czuć się lepiej. O co koniecznie musisz zadbać? Bardzo ważny jest dobry sen. Staraj się spać codziennie 8 godzin i zadbaj o higienę snu – nie śpij przy włączonym telewizorze, staraj się zasypiać o regularnych godzinach. Nie zapomnij o regularnej aktywności fizycznej. Podczas ćwiczeń twój organizm wydziela hormon szczęścia!
Ważnym aspektem jest zdrowa dieta. Kiedy czujesz się wypruta emocjonalnie trudno o chęć do gotowania, więc staraj się przygotowywać proste, ale pożywne i zdrowe posiłki.
- Zachowaj swoją codzienną rutynę
Codzienna rutyna nie oznacza nudy. Daje przede wszystkim poczucie tego, że w twoim życiu wszystko przebiega normalnie i bez zakłóceń. Nawet jeśli nie wychodzisz do pracy, czy pracujesz zdalnie, nie spędzaj całego dnia w piżamie w łóżku.
- Utrzymuj kontakt z rodziną i znajomymi
Utrzymywanie kontaktów społecznych jest bardzo ważne dla dobrego samopoczucia. Regularne utrzymywanie kontaktu z rodziną i przyjaciółmi dobrze wpłynie na twoje samopoczucie. Dodatkowo, jeśli podzielisz się z kimś innym swoimi problemami, na pewno poczujesz się lżej.
- Praktykuj wdzięczność i miłość
Kiedy otaczają cię stres i wiele negatywnych emocji, walcz z nimi dobrem. Pielęgnuj w sobie miłość i praktykuj wdzięczność. To nie jest łatwe zadanie, ale kiedy tylko ci się uda, zauważysz z pewnością wiele pozytywnych zmian w sobie. Dobrym sposobem jest ograniczenie negatywnych informacji. Dzięki temu twój stres oraz strach nie będą podsycane przez ciągły napływ nowych wieści.
- Zaangażuj się w rzeczy, które lubisz
Masz hobby? A może jeszcze nie znalazłaś rzeczy, które lubisz robić? To doskonały czas na to, aby szukać rzeczy, które dają ci radość. W okresie pandemii wiele firm oferuje prowadzone online warsztaty czy lekcje, dzięki którym możesz się rozwijać bez wychodzenia z domu.
- Wycisz się
Wyprucie emocjonalne związane jest z chronicznym, wysokim poziomem stresu. Najlepiej walczyć z nim wyciszeniem się. Znajdź czas dla siebie i rób wtedy to, co lubisz, aby się wyciszyć. Dobrym pomysłem jest praktykowanie jogi lub medytacji. To doskonałe metody na wyciszenie się w trudnych momentach.
Nie daj się stresowi!
Hormon stresu naturalnie produkowany jest przez nasz organizm w trudnych chwilach, ale wystawienie na jego działanie przez długi czas nie wpływa na nas pozytywnie. Dlatego nie daj się stresowi i staraj zmniejszyć jego poziom. Jeśli jednak metody nie działają, nie bój się udać na wizytę do specjalisty.
Źródło: healthline
Poleć ten artykuł koleżankom
Pierwsze suplementy od kobiet dla kobiet
Poznaj WIMINPodoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

18.01.2021
Natalia Broniarczyk: Najczęstsze pytanie, jakie się pojawia, to: ‚czy jesteś pewna, że nie będziesz później żałować?’. Nie zadawajmy go

16.01.2021
Kim Cattrall: Bezsenność? To jakby trzytonowy goryl siedział mi na piersi

15.01.2021
Minął 13. miesiąc, od kiedy Julia nie opuściła domu. „Nie chcę ryzykować życiem”

13.01.2021