Przejdź do treści

Nie możesz się zrelaksować? Spróbuj tych ćwiczeń oddechowych

Kobieta siedzi na plaży
Nie możesz się zrelaksować? Spróbuj tych ćwiczeń oddechowych/ Pexels, fot. Eriks Cistovs
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Poziom stresu sięga zenitu? To nie tylko twoje odczucia. Żyjemy w mocno zestresowanym społeczeństwie. Ciągłe balansowanie życia zawodowego, osobistego, rodzinnego sprawia, że jesteśmy narażeni na negatywne skutki ciągłego stresu.

Jeśli masz problemy ze zrelaksowaniem się, nie wpływa to pozytywnie na twój organizm. Wysoki poziom stresu to gorsza jakość snu, większe zmęczenie, łatwiejsza utrata kontroli nad swoim życiem. Ćwiczenia oddechowe mogą być doskonałym sposobem, by w końcu wyciszyć się i znaleźć swój wewnętrzny spokój.

Ćwiczenia oddechowe w walce ze stresem

Ćwiczenia oddechowe to prosty i efektywny sposób na to, aby radzić sobie ze stresem. Może je wykonywać każdy – nie jest na nie potrzebna recepta od lekarza. Nie wymagają przygotowań ani pomocy specjalisty. Można je wykonywać także podczas pracy. Dzięki temu są idealnym remedium na wszelkie problemy związane ze stresem.

Spróbuj tych ćwiczeń oddechowych, aby poradzić sobie ze stresem.

Oddychanie brzuszne

Jest to jedna z podstawowych technik relaksacyjnych. Oddychanie brzuszne nie tylko pomaga walczyć ze stresem, ale także doskonale dotlenia organizm. Ten sposób jest bardzo prosty i doskonale nadaje się jako technika oddychania do spróbowania na pierwszy raz.

  1. Znajdź wygodne miejsce, w którym możesz usiąść lub się położyć.
  2. Zamknij oczy, zacznij świadomie oddychać, zwróć uwagę na to, kiedy wydychasz powietrze nosem, jak je wdychasz.
  3. Połóż obydwie dłonie na swoim brzuchu i zacznij mocniej angażować te partie w oddychanie. Twój brzuch powinien wypełniać się jak balon podczas wdechu i mocno kurczyć podczas wydechu. Skup się na oddychaniu, staraj nie myśleć o niczym innym.

Nadi Shodana – alternatywne oddychanie nosem

Metoda Nadi Shodana, czyli alternatywnego oddychania nosem, jest wykorzystywana między innymi przez joginów. Wywodzi się ona z medycyny ajurwedyjskiej, stosowana jest od setek lat. Badania pokazują, że metoda ta pomaga ukoić skołatane myśli, poprawia humor i pomaga walczyć ze stresem. To ćwiczenie oddechowe harmonizuje pracę obydwu półkuli mózgu.

  1. Znajdź wygodne miejsce, w którym usiądziesz.
  2. Połóż swoją lewą rękę na kolanie, a kciuk prawej ręki połóż na prawej stronie nozdrza. Palec serdeczny połóż na lewej części nozdrza. Nie przyciskaj, tylko lekko oprzyj palce.
  3. Głęboko oddychaj. Pod koniec wydychania zatkaj prawą dziurkę nosa poprzez dociśnięcie kciuka i powietrze nabierz tylko lewą stroną. Potem rozluźnij kciuk, zamknij lewą dziurkę i wydmuchaj powietrze prawą stroną nozdrza. Nabieraj i wydychaj powietrze naprzemian prawą i lewą dziurką.

Pranayama, technika oddychania 4-7-8

Kolejna technika, która wywodzi się z starożytnej medycyny indyjskiej i nadal stosowana jest przez joginów. W tej technice skupiasz się na tym, jak długo trwa wdech oraz wydech. Metoda skuteczna jest w walce ze stresem, pomaga zapomnieć o problemach i skupić się na oddychaniu. Jest stosowana także w walce z bezsennością – niektórzy w zaledwie minutę potrafią zasnąć podczas jej stosowania. To doskonałe remedium na stres.

  1. Znajdź wygodne miejsce, zacznij głęboko oddychać. Znajdź swój rytm wdechów i wydechów.
  2. Kiedy masz już swój rytm, zacznij liczyć. Wdychaj powietrze nosem licząc do czterech, potem zatrzymaj powietrze w płucach, licząc do siedmiu i wydychaj ustami, licząc do ośmiu.
  3. Kontynuuj takie oddychanie przez przynajmniej pięć minut.

Oddychanie lewym nozdrzem

Metoda ta skuteczna jest wtedy, kiedy czujesz się wyjątkowo zdenerwowana i zaniepokojona. Na czym polega? Wdychaj powietrze lewym nozdrzem, a wydychaj prawym. Podczas oddychania pomóż sobie kciukiem i palcem serdecznym, którymi zablokujesz powietrze.

Pamiętaj, że metody relaksacyjne są skuteczne, ale żeby odczuć ich skutki, musisz się przyłożyć do prawidłowego oddychania.

 

Źródło: livestrong

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: