Przejdź do treści

Sydney Sweeney o nadmiernej seksualizacji: „To, co zostało powiedziane o Cassie w 'Euforii’, publiczność zdecydowała się zrobić ze mną w prawdziwym życiu”

Sydney Sweeney
Sydney Sweeney o nadmiernej seksualizacji: "To, co zostało powiedziane o Cassie w „Euforii”, publiczność zdecydowała się zrobić ze mną w prawdziwym życiu"/ Photo by Rich Polk/Getty Images for MTV
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

„Patrzono na mnie jak na obiekt seksualny w szkole średniej, ponieważ miałam cycki” – przyznała Sydney Sweeney. Aktorka, która wciela się w rolę nastoletniej Cassie w głośnym serialu „Euforia”, opowiedziała o tym, jak została potraktowana przez swój wygląd. 

Sydney Sweeney o hiperseksualizacji

Sydney Sweeney, która zasłynęła rolą nastoletniej Cassie Howard w serialu „Euforia”, głośno mówi o tym, jak współcześnie kobiety są postrzegane, oceniane i traktowane jak obiekty seksualne. 24-latka opowiedziała o ludziach, którzy wręcz hiperseksualizują ją w prawdziwym życiu, tak samo jak traktuje się jej ekranową postać. Serialowa licealistka jest zagubioną dziewczyną, a jej postępowanie i poczucie winy wprowadza ją niemal w paranoję. Bohaterka bierze udział również w odważnych scenach seksu.

„W szkole średniej patrzono na mnie jak na obiekt seksualny, ponieważ miałam cycki. To trochę zabawne: to, co zostało zrobione Cassie w 'Euforii’, publiczność zdecydowała się zrobić ze mną w prawdziwym życiu” – powiedziała w wywiadzie dla „Elle”.

Dodała również, że dramatyczne konsekwencje podobnego zachowania zostały przedstawione w serialu, jednak mało osób wyciągnęło z tego wnioski.

„Staraliśmy się pokazać postać, która była hiperseksualizowana, i wyjaśnić, co mogło być tego powodem i jakie miało dla niej konsekwencje. A ludzie po prostu nadal to robią” – wyjaśniła.

Sweeney o nadmiernej seksualizacji kobiet mówiła już w maju podczas rozmowy dla „Emmys”. Skrytykowała wtedy media odnośnie do utrwalania szkodliwego sposobu traktowania kobiet.

„To zabawne, jak bardzo ludzie skupiają się na nagości, kiedy to tylko fragment fabuły” – powiedziała i dodała: „Widzę podobieństwo do tego, co robi się z Cassie – jak ludzie ją seksualizują – i powinna to być lekcja dla świata na temat tego, co może przydarzyć się dziewczynie. Niestety potem widzę, jak prasa i ludzie traktują mnie w identyczny sposób”.

Aktorka podczas pracy nad drugim sezonem nagradzanej produkcji poprosiła również twórców o ograniczenie rozbieranych scen, w których miała brać udział jej postać. Jak przyznała, czuła się skrępowana w trakcie nagrywania intymnych zbliżeń. W rozmowie z „The Independent” aktorka przyznała, że przez sceny erotyczne obawiała się również zaszufladkowania.

W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:

Zdrowie umysłu
Less Stress from Plants 60 kaps. wegański
60,00 zł
Magda Mołek

Scarlett Johansson: „Zostałam zaszufladkowana w tej dziwnej hiperseksualności”

Sweeney nie jest pierwszą aktorką, która opowiada o przykrych konsekwencjach seksualizowania kobiet. W rozmowie z Daxem Shepardem i Monicą Padman, w 500. odcinku podcastu „Armchair Expert” na ten temat wypowiedziała się także Scarlett Johansson. Aktorka przyznała, że dorastanie na ekranie powodowało, że „zdecydowanie znajdowała się w różnych sytuacjach, które nie były odpowiednie do jej wieku”. Wspomniała o tym, jak w wieku 16 lat wystąpiła w filmie „Ghost World” i dwa lata później w filmie „Między słowami”. Jak zauważył prowadzący rozmowę, Johansson otrzymała wtedy etykietę „15-latki grającej 30-latkę”, co dla nastolatki na ekranie musiało być „jednocześnie błogosławieństwem i przekleństwem”. Scarlett wyjaśniła, że miała to szczęście, że jej matka „naprawdę dobrze ją chroniła”, jednak od wielu rzeczy nie zdołała jej ustrzec. Jej wczesna dojrzałość sprawiła, że gwiazda była postrzegana i traktowana jak obiekt seksualny.

„Wszyscy myśleli, że jestem starsza, i grałam przez długi czas [starsze bohaterki – przyp. red.], a potem zostałam zaszufladkowana w tej dziwnej hiperseksualności. To stało się całą moją karierą” – wyjaśniła.

Scarlett podkreśliła jednak, że ​widzi zmianę w sposobie, w jaki młodsze aktorki mogą poruszać się po filmowym biznesie.

„Widzę młodsze aktorki, które mają po 20 lat, wydaje mi się, że wolno im być różnymi postaciami. Nie wolno nam już nawet tak naprawdę szufladkować aktorów” – podsumowała.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Przemoc ekonomiczna to też przemoc domowa. Prezydent podpisał nowelizację ustawy

„O, jakie cycuszki”, „Jutro ci włożę”. Raport Instytutu Zamenhofa dotyczący molestowania dziennikarek przedstawia szokujące dane i historie

Grace Van Dien zawiesza karierę aktorską po tym, jak dostawała propozycje seksualne od swojego szefa

Michelle Yeoh

Michelle Yeoh z inspirującą mową na gali Oscarów: „Nie pozwólcie, by ktokolwiek wmówił wam, że wasz wiek świetności już minął”

Mąż nie pozwalał jej pracować. Teraz musi jej zapłacić prawie milion złotych za 25 lat małżeństwa

Kobiety o podróżach solo: „To okazja, by swoje potrzeby uznać za najważniejsze”

Bianka Zalewska

Bianka Zalewska pierwszą Polką wyróżnioną prestiżową nagrodą dla Kobiet Niezwykłej Odwagi przez amerykański Departament Stanu

„Jeśli wchodzimy do towarzystwa i nasz wzrok skupia jedna osoba, możemy mieć podejrzenie, że to wampir, osoba uzależniająca” – mówi Anna Jera, współautorka książki „Wolna i szczęśliwa. Jak wyzwolić się z toksycznego związku”

Joanna Koroniewska

„Brzydki kościotrup a te nogi jak bagietki, wstydu nie ma”. Joanna Koroniewska mierzy się z hejtem w sieci i ostrzega

Kobieta wsiada do taksówki

Rekordowa liczba napaści seksualnych w taksówkach. „Zatrważające dane” – pisze posłanka i pokazuje dokument

Madonna

Madonna ostro o komentarzach odnośnie do swojego wyglądu: „Stałam się celem mizoginii i ageizmu”

Rumeysa Gelgi

Rumeysa Gelgi mówi o wadach bycia najwyższą kobietą na świecie. „Rozumiem, że ludzie są mnie ciekawi”

"Jestem ofiarą stealthingu. Zabił we mnie zaufanie i podczas każdego kolejnego stosunku boję się, że znów zdarzy się ta sama sytuacja" - wyznaje Rienka Kasperowicz

„Jestem ofiarą stealthingu. Zabił we mnie zaufanie i podczas każdego kolejnego stosunku boję się, że znów zdarzy się ta sama sytuacja” – wyznaje Rienka Kasperowicz

RPO reaguje na odmówienie aborcji zgwałconej 14-latce

RPO reaguje na odmowę aborcji zgwałconej dziewczynce. MZ podkreśla: „Jesteśmy zbulwersowani tą sprawą”

Hela Tokarz z Kolektywu Chemia: Osoby zgłaszające się na SOR po odurzeniu tzw. pigułką gwałtu często nazywane są „naćpanymi” i są ignorowane

Kierowca Bolta miał całować swoją pasażerkę, włożyć jej rękę między nogi. Sąd uznał, że molestowania nie było

Szpitale miały odmówić legalnej aborcji 14- letniej dziewczynce po gwałcie. Pomogły aktywistki z „Federy”

„Przemoc jest jak rana, która goi się powoli, albo wcale”. Monika Olejnik wróciła wspomnieniami do bolesnych przeżyć z młodości

Kadr z filmu "Romeo i Julia"

Gwiazdy „Romea i Julii” z 1968 r. pozwały wytwórnię za molestowanie seksualne. „Mieli po 16 lat, wierzyli, że reżyser nie zawiedzie ich zaufania”

Katarzyna Nosowska

Katarzyna Nosowska odniosła się do swoich słów o feminatywach. „Chciałabym, żebyśmy poszli dalej”

Kobiety w hidżabach

W Afganistanie zakazano kobietom wstępu na uniwersytety. Koszmar Afganek się spełnia

Kate Winslet

Kate Winslet o starzeniu się: „W dojrzałym wieku stajemy się bardziej kobiece, silniejsze i seksowne”

"Dlaczego nie odeszła wcześniej?" to pytanie najczęściej stawiane ofiarom przemocy lub ich rodzinom, jeśli przemoc zakończyła się morderstwem kobiety / istock

„Dlaczego nie odeszła wcześniej?” – to pytanie najczęściej stawiane ofiarom przemocy lub ich rodzinom. Znamy odpowiedź

Kobieta czeka na metro. W ręce trzyma kubek

Sprzeciw się molestowaniu w miejscach publicznych. Na czym polega metoda 5D?

×