Przejdź do treści

Prezenterka telewizyjna zwolniona z pracy za siwe włosy. „Oniemiałam. Wciąż jestem w szoku” – komentuje

Lisa LaFlamme
Prezenterka telewizyjna zwolniona z pracy za siwe włosy. "Wciąż jestem w szoku" - komentuje/ Photo by Isaiah Trickey/FilmMagic
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Lisa LaFlamme, popularna prezenterka wiadomości w kanadyjskiej stacji CTV, po 35 latach pracy została zwolniona. O decyzji poinformowała na swoim profilu na Twitterze. Powodem miały być jej siwe włosy, które przestała farbować w czasie pandemii.

„Wciąż jestem w szoku”

Lisa LaFlamme opublikowała na swoi profilu na Twitterze informację o tym, że została zwolniona. Prezenterka telewizyjna pracowała dla kanadyjskiej stacji CTV przez 35 lat, początkowo jako korespondentka krajowa, a następnie szefowa programu CTV National News. W tym czasie została również pięciokrotnie nagrodzona Canadian Screen Awards dla najlepszej prezenterki. Jak wyjaśniła w opublikowanym wideo, wciąż nie może uwierzyć w decyzję zarządu stacji.

„Przez 35 lat miałam przyjemność gościć w waszych domach, więc uznałam, że najlepiej, jak sama wam to przekażę. Bell Media zdecydowało się nagle zakończyć naszą współpracę. Oniemiałam. Wciąż jestem w szoku i jestem rozczarowana ich decyzją” – powiedziała.

Kierownictwo Bell Media wypowiedziało dziennikarce wieloletni kontrakt dwa lata przed jego zakończeniem. LaFlamme wyjaśniła, że jej zwolnienie tłumaczono „decyzją biznesową”, a przedstawiciele Bell Media, do którego należy stacja, poprosili ją, by nie informowała swoich współpracowników o odejściu.

„W wieku 58 lat wciąż myślałam, że będę miała czas, aby opowiedzieć więcej historii wpływających na nasze codzienne życie” – powiedziała i dodała: „To bardzo przykre odchodzić ze stacji w sposób, który nie był moim wyborem, ale chcę, żebyście wiedzieli, że praca dla was była dla mnie kwestią honoru”

Jane Fonda

Zwolniona za siwe włosy

Zwolnienie LaFlamme wywołało żywą dyskusję w mediach. W czwartek portal „The Globe and Mail” doniósł, że powodem decyzji stacji były siwe włosy prezenterki. Dowodem na to jest m.in. umieszczony komentarz, który miał wypowiedzieć Michael Melling, dyrektor wykonawczy w CTV News, który pytał: „Kto zatwierdził decyzję o pozwoleniu Lisie pokazywać się z siwymi włosami?”. 

LaFlamme, która zaczęła prowadzić główny program w 2011 roku, była jedną z wielu kobiet, które przestały farbować włosy podczas pandemii COVID-19. Dziennikarka nazwała tę decyzję „wyzwalającą” i żałowała, że nie zdecydowała się na to wcześniej.

Zwolnienie prezenterki rzuciło światło na rygorystyczne standardy, z jakimi spotykają się kobiety w miejscu pracy. Kanadyjskie media wskazują również, że decyzja CTV jest przejawem ageizmu i seksizmu. Stacja wydała komunikat, wyjaśniając, że decyzja o zerwaniu współpracy była podyktowana „zmieniającymi się zwyczajami widzów”. Bell Media zgodziły się jednak na przeprowadzenie niezależnego dochodzenia w tej sprawie.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: