Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. Jak zadbać o swój komfort psychiczny? Wyjaśnia psycholożka Anna Cyklińska
10 października obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. Z tej okazji psycholożka Anna Cyklińska wymieniła, w jaki sposób powinniśmy zadbać o swoją psychikę. „Dla jednych to psychoterapia, dla innych to znajdowanie równowagi w życiu, małe rzeczy i rytuały” – pisze ekspertka znana w mediach społecznościowych jako „Psychoedu”.
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego
Dbamy o swoje zdrowie fizyczne. Kiedy nas coś boli, idziemy do lekarza. Identycznie powinniśmy traktować choroby psychiczne. Kryzys zdrowia psychicznego może dotyczyć każdego, niezależnie od wieku. Sytuacji, które mogą wpłynąć na nasze zdrowie, jest wiele. Dla każdego może to być coś innego, dlatego o własną psychikę powinniśmy dbać codziennie. Przypomnijmy sobie o tym szczególnie 10 października, w Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego, który ustawiony został w 1992 roku przez Światową Federację Zdrowia Psychicznego.
W mojej bańce, każdy dzień jest jest dniem zdrowia psychicznego. Dlatego ten post jest czymś w rodzaju „friendly reminder” (przyjazna przypominajka) o tym, jak może wyglądać dbanie o zdrowie psychiczne.
Dla jednych to psychoterapia, dla innych to znajdowanie równowagi w życiu, małe rzeczy i rytuały. To wszystko jest ok! – wyjaśnia psycholożka.
Jak na co dzień dbać o zdrowie psychiczne?
Na to, jak czujemy się psychicznie, wpływa każdy dzień. Nasze dni bowiem budowane są przez ciąg zdarzeń, które wywołują w nas przeróżne emocje, zarówno pozytywne, jak i negatywne. To, które doznania przeważą, w dużej mierze zależą od nas samych. Warto więc zaprzyjaźnić się ze sobą i zadbać o swój komfort psychiczny. Pozostawianie własnego zdrowia w rękach długotrwałego stresu może przynieść przykre konsekwencje. Anna Cyklińska wylicza, o czym powinniśmy pamiętać w trosce o własne zdrowie psychiczne.
Jak może wyglądać dbanie o zdrowie psychiczne?
- dawanie sobie prawa do przeżywania emocji,
- asertywne wyrażanie uczuć,
- korzystanie z psychoterapii,
- respektowanie swoich granic,
- świadomość swoich potrzeb,
- dbanie o relacje,
- uczenie się łagodności i czułości do siebie
- yoga, maindfulnes, trening oddechowy,
- dawanie sobie prawa do odpoczynku,
- edukacja o zaburzeniach psychicznych,
- aktywność fizyczna i dbanie o ciało,
- odpowiednia suplementacja,
- rozwijanie w sobie akceptacji,
- korzystanie z urlopu,
- praktyka wdzięczności,
- skupianie się na procesie nie na sukcesie
– wymienia Anna Cyklińska.
Psycholożka apeluje także, aby zrobić dzisiaj coś miłego tylko dla siebie. „Samotnie lub z bliskimi. Poleńcie się albo zmęczcie. Z czułością, łagodnością i bez oceniania” – dodaje ekspertka.
Psychoedu, czyli Anna Cyklińska
„Psychoedu” to profil na Instagramie prowadzony przez Annę Cyklińską, psycholożkę w trakcie Szkoły Psychoterapii w nurcie CBT. Jak sama wyjaśnia, jej konto ma funkcję psychoedukacyjną. Obecnie obserwuje je prawie 26 tys. osób. Treści pisane przez ekspertkę znajdziemy też na stronie Twój Psycholog.
RozwińZobacz także
Podoba Ci się ten artykuł?
Powiązane tematy:
Polecamy
3. Charytatywny Bieg z Twarzami Depresji – dla dzieci i młodzieży. Zacznijmy działać już teraz!
Tabliczki, które mogą ocalić życie. „Czasem wystarczy jedno słowo, gest lub tabliczka, aby pomóc komuś znaleźć siłę do walki”
Jennifer Aniston padła ofiarą swattingu. Na czym polega ta forma przemocy?
Demi Moore: „Żyjemy w czasach ciągłego osądzania. Ludzie mogą oceniać się nawzajem zupełnie anonimowo w naprawdę okrutny sposób”
się ten artykuł?