Przejdź do treści

Spinning – spal nawet tysiąc kalorii w godzinę! Jak ćwiczyć na siłowni a jak w domu

Spinning – spal nawet tysiąc kalorii w godzinę!  Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Spinning to jedna z nowszych form zajęć fitness, która pozwala spalić setki kalorii, a do tego znacznie poprawić wydolność organizmu. Jest odpowiednia dla osób średniozaawansowanych treningowo, ponieważ wymaga siły. Jest też bezpieczna dla osób, które zmagają się z chorobami stawów kolanowych lub wracają do treningów po urazach. Poznaj wszystkie korzyści, jakie przynosi spinning i dowiedz się jaki rower stacjonarny kupić, aby trenować spinning w domu.

Co to jest spinning? 

Spinning to rodzaj zajęć grupowych, które odbywają się na rowerach stacjonarnych. Jednak nie są to klasyczne urządzenia, które znajdziesz na każdej siłowni. Rower spinningowy posiada znacznie więcej funkcji niż jego podstawowa wersja. Można w nim ustawić opór podczas pedałowania, prędkość, a także pozycję siodełka nie tylko w pionie, ale i poziomie – dzięki temu wszystkie ustawienia roweru możesz dopasować indywidualnie. 

Spinning to rodzaj treningu interwałowego, czyli treningu o zmiennym stopniu intensywności. Tak jak każdy rodzaj zajęć grupowych czy indywidualnych składa się z rozgrzewki, treningu właściwego oraz rozciągania. W drugiej część tempo ćwiczeń jest zmienne, co pozwala uzyskać lepsze efekty oraz zwiększyć spalanie kalorii. Jest to rodzaj treningu aerobowego, który jest doskonały nie tylko w celu zredukowania tkanki tłuszczowej, lecz także poprawy kondycji. 

Podczas zajęć przyjmuje się różne pozycje, które sprawiają, że pracuje wiele grup mięśniowych. Niektóre z ćwiczeń wykonujesz na stojąco, inne w maksymalnym pochyleniu. Twoje nogi są cały czas w ruchu. Założeniem treningu jest odwzorowanie na sali fitness jazdy w terenie na nierównym podłożu. Dlatego też często zmienia się stopień nachylenia roweru czy też opór. To zajęcia dla osób średniozaawansowanych. Możesz nie mieć doświadczenia w tym rodzaju zajęć, ale warto, abyś wcześniej trenowała, by ciało było przygotowane na tak duży wysiłek. Bardzo często też dochodzi się prawie do maksymalnego poziomu tętna, dlatego też konieczne jest kontrolowanie go za pomocą specjalnych pulsometrów.

gruba kobiet na zajęciach fitness, zdjęcie z góry

Korzyści ze spinningu 

Spinning przynosi wiele korzyści dla twojej formy oraz zdrowia. Oto najważniejsze: 

  • poprawa kondycji fizycznej, 
  • redukcja tkanki tłuszczowej, 
  • zwiększenie pojemności płuc, 
  • zwiększenie pułapu tlenowego, 
  • regulacja ciśnienia tętniczego, 
  • wzmocnienie mięśni, 
  • wzmocnienie stawów kolanowych, 
  • poprawa pracy układu krążeniowo-oddechowego. 

Treningowy strój spinningowy, czyli jak się ubrać

Podczas zajęć spinningu dochodzi do częstych zmian pozycji. Dlatego też strój sportowy powinien być odpowiednio dobrany. Zarówno spodnie, jak i koszulka, powinny być dopasowane, dzięki czemu nogawki nie wkręcą się w pedały lub w łańcuch, a koszulka nie będzie się plątać wokół rąk i tułowia. Najlepsze na ten rodzaj zajęć są kolarki, czyli legginsy, które sięgają do kolan. Są przylegające, ale doskonale przepuszczają powietrze, co zapewnia komfort podczas treningu. 

Jeśli zaś chodzi o buty, te również nie są bez znaczenia. Aby zapewnić sobie maksymalny komfort oraz bezpieczeństwo treningu, wybierz buty spd. To specjalny rodzaj butów przeznaczony do pedałów zatrzaskowych, które znajdziesz właśnie w rowerach do spinningu. Specjalna konstrukcja umożliwia spięcie buta z pedałem, co zwiększa efektywność pedałowania i przynosi więcej korzyści z treningu. Dodatkowo zyskujesz pewność, że podczas szybkiego pedałowania noga nie spadnie z pedału, co w terenie mogłoby się skończyć kontuzją. 

Na trening spinningu zawsze zabieraj ze sobą butelkę wody lub napoju izotonicznego, co pozwoli ci na regularne nawadnianie organizmu. 

Spinning w domu 

Ostatni czas nauczył nas ćwiczeń w domu. Jeśli wolisz trenować w domu, to zapewne zastanawiasz się, jaki rower spinningowy powinnaś kupić. 

Oferta rowerów spinningowych jest coraz bardziej rozbudowana. Od klasycznego roweru stacjonarnego odróżnia go lepsza konstrukcja, inny kształt kierownicy, pedały zatrzaskowe oraz większa liczba wgranych programów treningowych. To przekłada się na cenę, bo jest ona większa. Rower spinningowy możesz kupić już za 1000 zł, ale są i modele kosztujące nawet kilka tysięcy.

Najdroższe modele najczęściej trafiają do klubów fitness, ponieważ są to rowery o bardzo mocnej konstrukcji, które muszą być przystosowane do dużej eksploatacji. Dodatkowo muszą mieć znacznie więcej opcji pozwalających na regulację i dopasowanie roweru do osoby ćwiczącej. Jeśli tylko ty zamierzasz korzystać z urządzenia, to możesz pozwolić sobie na tańszy model, który ma mniejszy zakres regulacji. Nie musi być też dostosowany do większej eksploatacji, bo nawet ćwicząc na nim codziennie, nie będzie to poziom zużycia jak w klubie fitness.

Gdy już nabędziesz sprzęt, pozostaje pytanie: jak ćwiczyć na rowerze stacjonarnym do spinningu? Oczywiście regularnie. Jeśli nie masz żadnego doświadczenia, warto abyś udała się najpierw na zajęcia grupowe lub poprosiła o trening indywidualny w domu. Możesz najpierw korzystać z wgranych programów treningowych, które są odpowiednie dla różnych poziomów wytrenowania, a następnie ćwiczyć w formie interwału we własnym tempie. Zawsze zaczynaj od najniższych poziomów oporu, a potem stopniowo przechodź do większych. 

Niektóre rowery spinningowe wyposażone są w ekrany, na których można odtwarzać zajęcia z instruktorem. Dzięki temu poczujesz się tak, jakbyś była na zajęciach grupowych.

Dziewczyna jedzie na rowerze

Spinning a urazy kolan 

Zajęcia spinningu są odpowiednie dla osób, które zmagają się z chorobami stawów kolanowych lub wracają do trenowania po kontuzjach. Tak jak klasyczny rower stacjonarny, tak i rower do spinningu pozwala na odciążenie stawów kolanowych i wzmocnienie ich. Jest też odpowiedni dla osób, które ze względu na choroby kręgosłupa nie mogą biegać. Rower spinningowy nie wytwarza żadnych mikrowstrząsów, dzięki czemu kości, stawy i kręgosłup są całkowicie bezpieczne.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: