3 min.
Seniorów w Polsce nie stać na wykupywanie recept. Wyniki nowego raportu szokują

Pharmacist
Ponad 80 proc. seniorów nie wykupiło w ostatnich miesiącach recept. To skutek szalejącej inflacji. Jak wynika z badań zleconych przez Koalicję „Na pomoc niesamodzielnym”, emeryci i renciści każdego dnia muszą wybierać: leki czy żywność. I chociaż sytuację poprawia program „Leki 75+”, eksperci alarmują: seniorzy to nie tylko osoby powyżej 75. roku życia.
Seniorów nie stać na leki
Koalicja „Na pomoc niesamodzielnym” we współpracy z Agencją Badań Rynku i Opinii SW Research przygotowała ankietę dotyczącą m.in. kwestii realizowania recept i ograniczenia wydatków na leczenie. Ankietę skierowano do osób w wieku 60-74 lat z wielochorobowością i chorobami przewlekłymi.
Jak wynika z badań, wydatki na zdrowie wzrosły w ostatnim czasie o 7,4 proc. A nierzadko miesięczne paragony za leki wynoszą nie kilkadziesiąt, a kilkaset złotych. To dlatego ponad 80 proc. seniorów nie stać na wykupywanie recept.
„Muszę przyznać, że wyniki zaskoczyły nawet nas. Niby po liczbie przeprowadzonych rozmów w naszym gronie powinniśmy być na to przygotowani, a jednak nie sądziłam, że aż 82 proc. badanych w ostatnich miesiącach nie wykupiło leku” – przyznaje Magdalena Osińska-Kurzywilk, prezes Koalicji „Na pomoc niesamodzielnym”, cytowana w WP abcZdrowie.
Seniorów nie stać na wykupywanie wszystkich leków. A to z kolei może prowadzić nie tylko do pogorszenia stanu ich zdrowia, ale i do zagrożenia życia. Jak wskazują specjaliści, odstawienie leków jest bardzo niebezpieczne, np. w przypadku pacjentów z nadciśnieniem. Ciśnienie już po kilku dniach zaczyna bowiem wzrastać, a niekontrolowane może doprowadzić np. do udaru krwotocznego.
Z danych GUS wynika, że w Polsce żyje obecnie niemal 10 mln osób, które skończyły 60 lat. To grupa, która na każdym kroku odczuwa zmiany związane m.in. z rosnącymi cenami leków.
„W czerwcu br. zaległości osób po 65. roku życia wynosiły już prawie 10,4 mld zł” – tak wskazują dane zgromadzone w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor i w BIK.
„Jeśli seniorzy będą odchodzić od okienek aptecznych, przestaną się leczyć i wtedy wrócą do lekarzy w dużo gorszym stanie. To błędne koło, bo trafią do szpitali i będą generować jeszcze większe koszty związane z hospitalizacją” – mówi Magdalena Osińska-Kurzywilk.
Zamienniki leków nie pomogą?
Eksperci wyjaśniają, że problem z dostępem do leków przez seniorów można rozwiązać np. poprzez objęcie refundacją drogich leków lub sięganie po ich zamienniki.
„Z perspektywy medycznej nie ma znaczenia, czy pacjent przyjmie oryginalny lek, czy jego zamiennik, bo ich składy niczym się od siebie nie różnią. Dużą rolę mogliby odegrać także farmaceuci, gdyby częściej informowali pacjentów o istnieniu zamienników i ich bezpieczeństwie” – wyjaśnia dr Magdalena Krajewska, lekarz POZ, cytowana w WP abcZdrowie.
źródło: WP abcZdrowie
Udostępnij!
Zobacz także

Ćwicz do oporu! Czym są ćwiczenia oporowe i dlaczego powinni je wykonywać także seniorzy?

„Ludzie się boją, że inflacja za chwilę sprawi, że zniknie nasze życie. To, które dzisiaj znamy”. O jej wpływie na nasze zdrowie psychiczne mówi psychoterapeutka Renata Składanek

„Kiedy śmierć jawi się jako jedyna opcja”. Dowiedz się, jak pomóc osobie w kryzysie psychicznym
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Polecamy

02.06.2023
Uważano, że dziecko jest niedoskonałą wersją dorosłego, ubierano je w niewygodne stroje, leczono alkoholem i morfiną

01.06.2023
Angelika Friedrich stworzyła Nastoletni Azyl. „Marzę, żeby świat dla młodych był lepszym miejscem”

31.05.2023
„Nadmiarowe bycie przy sobie, bez dopuszczania innych, może prowadzić do poczucia osamotnienia, izolacji, braku celu” – mówi psycholożka Marta Chmielewska

29.05.2023