Przejdź do treści

Oszuści mają nową metodę na „bon do apteki”. NFZ wydał w tej sprawie komunikat

Kobieta z telefonem z dłoni
Oszuści proponują bon do apteki na kwotę 2 tys. zł./ fot. Adobe Stock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Już nie metoda „na wnuczka”, a bon do apteki. Oszuści mają nowy sposób na wyłudzanie danych i pieniędzy. Oferują w internecie karty podarunkowe lub bony lekowe do apteki na kwotę 2 tys. zł. „Ostrzegamy, to oszustwo i próba wyłudzenia danych i pieniędzy!” – alarmuje NFZ.

„To oszustwo i próba wyłudzenia danych i pieniędzy!

W mediach społecznościowych pojawia się coraz więcej ofert z kartami podarunkowymi lub bonami lekowymi do apteki. Wszystkie mają być wystawione rzekomo przez Narodowy Fundusz Zdrowia i oferują do wydania kwotę np. dwóch tysięcy złotych.

„Rząd polski uruchomił subsydia dla ludności w postaci świadczeń na kartę Karta Pacjenta, umożliwiającą wydanie kwoty 2000 zł w dowolnej sieci aptek przez 12 miesięcy” – czytamy w jednym z fałszywym ogłoszeń.

W dalszej części tekstu podkreśla się, że wystarczy wypełnić ankietę i opłacić kilka euro podatków. NFZ alarmuje jednak, że jest to oszustwo.

„Odbieramy niepokojące sygnały od pacjentów o bonach lub kartach podarunkowych, które rzekomo wydaje Narodowy Fundusz Zdrowia. W internecie, w tym w mediach społecznościowych, pojawiają się informacje, że aby otrzymać taką kartę, o wartości np. 2 tys. zł, wystarczy opłacić kilka euro podatku i potwierdzić swoje dane w ankiecie. Ostrzegamy, to oszustwo i próba wyłudzenia danych i pieniędzy!” – poinformował NFZ.

Starsza osoba dotyka ekranu smartfona

Co zrobić, kiedy zobaczymy fałszywe ogłoszenie NFZ?

NFZ ostrzega, że nie wystawia podobnych ofert pojawiających się w internecie. Jak dodaje, nie należy klikać w podane w ogłoszeniu linki, które wyświetlają się przy informacjach o rządowych bonach.

Możesz stracić pieniądze i dane” – podkreśla.

Warto pamiętać, by korzystać jedynie z oficjalnych źródeł informacji, które dostępnie są na oficjalnych stronach Narodowego Funduszu Zdrowia oraz na infolinii NFZ.

W przypadku natknięcia się na podobne ogłoszenie należy skontaktować się z NFZ przez bezpłatną i całodobową infolinię 800 190 590. O incydencie można także powiadomić najbliższą jednostkę policji.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: