Przejdź do treści

Rekordowa liczba napaści seksualnych w taksówkach. „Zatrważające dane” – pisze posłanka i pokazuje dokument

Kobieta wsiada do taksówki
Rekordowa liczba napaści seksualnych w taksówkach. Posłanka przedstawiła "zatrważające dane"/ Pexels, fot. Cottonbro Studio
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

„Większość sprawców nie ponosi żadnych konsekwencji. Molestują kobiety i uchodzi im to płazem” – grzmi Aleksandra Gajewska. Posłanka udostępniła dane Komendy Stołecznej Policji, które wskazują, że liczba przestępstw seksualnych w taksówkach na aplikację drastycznie wzrasta z roku na rok.

Fala przestępstw seksualnych w taksówkach

W ostatnich miesiącach coraz więcej kobiet zgłaszało przypadki nadużyć seksualnych dokonanych podczas przejazdu taksówkami zamawianymi w aplikacji. O sprawie zrobiło się głośno, kiedy 8 lutego 2022r. o traumatycznym wydarzeniu poinformowała 28-latka, która padła ofiarą molestowania ze strony kierowcy Bolta. „Śniło mi się, że mówi do mnie jakiś męski głos i dotyka mnie po pośladkach. Gdy się obudziłam, okazało się, że to nie był sen… tylko kierowca Bolta” – opisywała zdarzenie na swoim profilu na Facebooku. Od tego czasu kolejne ofiary zgłaszały przestępstwa, a firmy taksówkarskie zaczęły proponować kobietom usługi „Dla niej” czy „Kobiety dla kobiet”, w których przejazdy prowadzone są przez kierowczynie.

Niestety od ponad roku rząd wciąż nie wprowadził proponowanych zmian w prawie, o czym przypomniała Aleksandra Gajewska. Posłanka udostępniła na swoim profilu na Twitterze dane z raportów Komendy Stołecznej Policji o skrzywdzonych kobietach w taksówkach. Jak wskazują, liczba przestępstw seksualnych w taksówkach drastycznie rośnie.

„Mam kolejne oficjalne zatrważające dane.

Liczba zgłoszeń dot. przestępstw seksualnych w 'taksówkach’ wzrosła w ubiegłym roku o PONAD 100%” – napisała.

W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:

Zdrowie umysłu
Less Stress from Plants 60 kaps. wegański
60,00 zł
Kierowczynie radzą sobie świetnie

„Co jeszcze musi się zdarzyć?”

Według policyjnego raportu problem narasta każdego roku. Jak podano, w 2016 r. zgłoszono jeden przypadek przestępstwa, w 2020 r. – pięć. W 2021 r. liczba zgłoszeń wyniosła trzy razy więcej – 16 kobiet zawiadomiło policję o napaści seksualnej w trakcie przejazdu taksówką z aplikacji. Natomiast w 2022 r. liczba zgłoszonych przestępstw wzrosła o ponad sto procent w porównaniu z rokiem wcześniejszym. Jak można się domyślać, nie są to pełne dane – wiele przypadków pozostaje również niezgłoszonych, ponieważ kobiety wciąż obawiają się stygmatyzacji.

„Forma i zakres gromadzonych przez Policję w tym zakresie informacji uniemożliwia wyszczególnienie danych dotyczących kontroli kierowców świadczących usługi przewozowe osób za pośrednictwem aplikacji internetowych” –  zaznaczono w piśmie opublikowanym przez posłankę.

Z udostępnionego przez Gajewską dokumentu wynika również, że większość spraw zostaje umorzonych. W 2019 r. z siedmiu zgłoszeń o przestępstwie pięć umorzono, a jedno zakończono aktem oskarżenia. W 2021 r. z szesnastu zgłoszeń umorzono jedenaście z nich, a dwa zakończyły się postawieniem oprawcy w stan oskarżenia.

Najgorzej sytuacja przedstawia się w 2022 r. Komenda Stołeczna Policji podała, że w ubiegłym roku zgłoszono 35 przestępstw seksualnych, do których miało dojść w pojazdach do przewozu osób. 15 z nich umorzono, a 9 zakończono aktem oskarżenia.

„Mamy przerażające dane i widzimy wprost, że w większości przypadków funkcjonariusze nie są nawet w stanie postawić aktu oskarżenia. Jak nasi mieszkańcy mogą czuć się bezpiecznie, jeżeli tak wiele spraw umorzono, a sprawcy tych czynów możliwe, że wciąż jeżdżą po warszawskich ulicach?” – mówi Gajewska.

Posłanka zwróciła również uwagę w komentarzu pod swoim wpisem, że przyczyną problemu jest nieskuteczne prawo i jego egzekwowanie.

Większość sprawców nie ponosi żadnych konsekwencji. Molestują kobiety i uchodzi im to płazem” – napisała.

Jak podkreśliła w swoim wpisie, choć problem istnieje od miesięcy, rząd wciąż nie przedstawił obiecywanych zmian prawnych.

„Co jeszcze musi się zdarzyć, ile jeszcze kobiet musi zostać skrzywdzonych, aby rząd przedstawił w Sejmie obiecywanie zmiany w prawie, które zwiększą poczucie bezpieczeństwa wszystkich pasażerów?” – skomentowała.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Dwie kobiety leżą na trawie, śmieją się.

„Bądźcie czujne! Idzie lato, w reklamach zaczyna się wmawianie kobietom problemów” – apeluje Adam Chowański

Przemoc ekonomiczna to też przemoc domowa. Prezydent podpisał nowelizację ustawy

„O, jakie cycuszki”, „Jutro ci włożę”. Raport Instytutu Zamenhofa dotyczący molestowania dziennikarek przedstawia szokujące dane i historie

Grace Van Dien zawiesza karierę aktorską po tym, jak dostawała propozycje seksualne od swojego szefa

Michelle Yeoh

Michelle Yeoh z inspirującą mową na gali Oscarów: „Nie pozwólcie, by ktokolwiek wmówił wam, że wasz wiek świetności już minął”

Mąż nie pozwalał jej pracować. Teraz musi jej zapłacić prawie milion złotych za 25 lat małżeństwa

Kobiety o podróżach solo: „To okazja, by swoje potrzeby uznać za najważniejsze”

Bianka Zalewska

Bianka Zalewska pierwszą Polką wyróżnioną prestiżową nagrodą dla Kobiet Niezwykłej Odwagi przez amerykański Departament Stanu

„Jeśli wchodzimy do towarzystwa i nasz wzrok skupia jedna osoba, możemy mieć podejrzenie, że to wampir, osoba uzależniająca” – mówi Anna Jera, współautorka książki „Wolna i szczęśliwa. Jak wyzwolić się z toksycznego związku”

Nie chcesz? To nie noś! Coraz więcej kobiet dołącza do „klubu bez stanika”

Tate Britain

Parytet dla kobiet w czołowym muzeum. „Kobiety będą miały reprezentację większą niż kiedykolwiek wcześniej”

„Nie wyobrażam, sobie, jak można komentować bieliznę uczennic i uczniów” – pisze Pani od Feminatywów o aferze w jednym z lubelskich liceów

Co możesz zrobić, kiedy w gabinecie lekarskim spotykasz się z odmową w ważnej dla siebie sprawie? Wyjaśnia to FEDERA

Joanna Koroniewska

„Brzydki kościotrup a te nogi jak bagietki, wstydu nie ma”. Joanna Koroniewska mierzy się z hejtem w sieci i ostrzega

Opublikowano raport o dostępie do antykoncepcji w Europie. Polska znów na ostatnim miejscu

Madonna

Madonna ostro o komentarzach odnośnie do swojego wyglądu: „Stałam się celem mizoginii i ageizmu”

Rumeysa Gelgi

Rumeysa Gelgi mówi o wadach bycia najwyższą kobietą na świecie. „Rozumiem, że ludzie są mnie ciekawi”

„Wygląda, jakby rozbierał mnie w swojej głowie”. Kobiety ćwiczące na siłowniach głośno sprzeciwiają się takim zachowaniom

"Jestem ofiarą stealthingu. Zabił we mnie zaufanie i podczas każdego kolejnego stosunku boję się, że znów zdarzy się ta sama sytuacja" - wyznaje Rienka Kasperowicz

„Jestem ofiarą stealthingu. Zabił we mnie zaufanie i podczas każdego kolejnego stosunku boję się, że znów zdarzy się ta sama sytuacja” – wyznaje Rienka Kasperowicz

RPO reaguje na odmówienie aborcji zgwałconej 14-latce

RPO reaguje na odmowę aborcji zgwałconej dziewczynce. MZ podkreśla: „Jesteśmy zbulwersowani tą sprawą”

8 błędów, które popełniamy tylko w ciągu jednej godziny

Hela Tokarz z Kolektywu Chemia: Osoby zgłaszające się na SOR po odurzeniu tzw. pigułką gwałtu często nazywane są „naćpanymi” i są ignorowane

Kierowca Bolta miał całować swoją pasażerkę, włożyć jej rękę między nogi. Sąd uznał, że molestowania nie było

Szpitale miały odmówić legalnej aborcji 14- letniej dziewczynce po gwałcie. Pomogły aktywistki z „Federy”

×