Przejdź do treści

Taksówka tylko „Dla niej”. Nowa usługa jednej z sieci taksówkowych – pasażerkę do celu zawiezie kobieta

Kierowczynie radzą sobie świetnie
Beautiful woman driving on back seat of a car at night, looking through window
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

Firma Free Now uruchamia usługę „Dla niej”, przeznaczoną dla pań, które życzą sobie, aby za kierownicą siedziała kobieta. Chodzi nie tylko o walkę ze stereotypem, ale także o bezpieczeństwo pasażerek. Najpierw nowatorską aplikację przetestują pasażerki Trójmiasta.

Taxi tylko dla kobiet

Kobieta za kierownicą? To wspaniale! Polki stanowią około 40 proc. rodzimych kierowców. Kobiety za kierownicą to gwarancja bezpieczeństwa: jeżdżą ostrożniej, bezpieczniej i powodują mniej wypadków niż mężczyźni. Świetnie sprawdzają się także jako zawodowe kierowczynie. Na przykład w branży taksówkarskiej.  Ten fakt postanowiła wykorzystać firma Free Now. I wprowadziła usługę „Dla niej”. Póki co można z niej skorzystać w Trójmieście, ale niewykluczone że za jakiś czas pojawi się także w innych miastach. Za Trójmiastem przemawia fakt, że właśnie tam wiele kierowczyń współpracuje z platformą Free Now.

W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:

PROMOCJA
Zdrowie umysłu
Deep Focus from Plants 60 kaps. wegański
45,00 zł 60,00 zł
Zdrowie umysłu
Miralo Sen, Suplement na dobry sen, 20 kapsułek
20,99 zł
Zdrowie umysłu
Naturell Ashwagandha, 60 tabletek
18,15 zł
PROMOCJA
Zdrowie umysłu
Good Sleep from Plants 60 kaps. wegański
45,00 zł 60,00 zł

Jak działa usługa „Dla niej”?

Usługa „Dla niej” w aplikacji Free Now widoczna jest dla wszystkich użytkowników w Trójmieście oraz wyłącznie dla kierowczyń taxi. Kierowczyni może odrzucić pojawiające się zlecenie na etapie jego przyjmowania w aplikacji – widząc męskie imię pasażera lub po przyjeździe na miejsce odbioru, bez konsekwencji w postaci opłaty anulacyjnej. Kierowczynie współpracujące z Free Now nadal mają dostęp do wszystkich innych zleceń pojawiających się na platformie, a ich przyjmowanie jest dla nich dobrowolne.

Jaki jest cel usługi? Jak mówi Izabela Skonieczna, dyrektorka marketingu FREE NOW w Polsce, przede wszystkim jest to walka ze stereotypem, jakoby branża taxi była domeną mężczyzn.

Istnienie tego stereotypu zauważa aż 65 proc. badanych przez nas kierowczyń taxi. Mamy nadzieję, że usługa „Dla niej” będzie impulsem dla wielu kobiet do podejmowania zajęć, które wciąż uznawane są za typowo męskie. Jednocześnie, obok wielu innych opcji zamówienia przejazdu dostępnych w naszej aplikacji, dajemy dodatkową alternatywę dla pasażerek, które z różnych powodów – w tym związanych z bezpieczeństwem – mogą preferować przejazd z kobietą.

Nowa usługa ma być także gwarancją bezpieczeństwa. Aż 95 proc. badanych kierowczyń współpracujących z platformą Free Now przyznaje, że pasażerki czują się bardziej komfortowo, jadąc z kobietą. 

W ostatnim czasie mieliśmy  w Polsce do czynienia z przypadkami wykorzystania pasażerek przez mężczyzn kierujących pojazdami sieci przewozowych.

Zaledwie miesiąc temu 28-latka padła ofiarą molestowania ze strony kierowcy Bolta. „Śniło mi się, że mówi do mnie jakiś męski głos i dotyka mnie po pośladkach. Gdy się obudziłam, okazało się, że to nie był sen… tylko kierowca Bolta” –  opisywała dramatyczne zdarzenie na Facebooku.

Jeszcze mniej szczęścia miała studentka, która została pobita i zgwałcona przez kierowcę taksówki na aplikację. Jej tragiczną historię opowiedział kierowca karetki, wezwany do zdarzenia. Pasażerka wracała nocą od znajomych. Kierowca, zamiast zawieźć ją w umówione miejsce, skręcił do parku.  Tam skrzywdził dziewczynę. „Nie chcę opisywać tego wyjazdu, ale uwierzcie mi, to był bardzo przykry wyjazd, jeden z najgorszych, jakie miałem w życiu” — napisał kierowca karetki na swoim profilu na Instagramie.

Zadumana, smutna kobieta

To może być praca dla Ukrainek

Nowa usługa w branży taksówkarskiej to także szansa na zatrudnienie. Za kierownicą mają okazję usiąść nie tylko Polki, ale także Ukrainki. Wiele z nich, po ucieczce ze swojego kraju ogarniętego wojną, intensywnie szuka pracy w Polsce.

 – Spodziewamy się także, że w obliczu rosnącej liczby przybywających do Polski uchodźczyń z Ukrainy, praca w zawodzie taxi może być dla nich szansą na rozpoczęcie pracy zarobkowej w komfortowych warunkach. Mamy też świadomość, że dla pasażerek z Ukrainy, które są w naszym kraju od niedawna, korzystanie z usługi tylko dla kobiet może być bardziej preferowane. Z myślą o nich, w ostatnich dniach udostępniliśmy naszą aplikację także w języku ukraińskim – mówi Krzysztof Urban, dyrektor zarządzający FREE NOW.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Kierowca Bolta miał całować swoją pasażerkę, włożyć jej rękę między nogi. Sąd uznał, że molestowania nie było

Co dziesiąta osoba studiująca doświadczyła molestowania seksualnego na uczelni

Alarmujące wyniki nowego badania. Co dziesiąta osoba studiująca doświadczyła molestowania seksualnego na uczelni

„Sposób posługiwania się pieniędzmi jest psychologicznym portretem – naszym własnym, ale też naszego związku” – mówi psycholożka Marta Mizera

Kadr z filmu "Romeo i Julia"

Gwiazdy „Romea i Julii” z 1968 r. pozwały wytwórnię za molestowanie seksualne. „Mieli po 16 lat, wierzyli, że reżyser nie zawiedzie ich zaufania”

Nowy raport „Polki w Medycynie”: Kobiety znacząco przeważają na kierunkach medycznych, ale tytuł profesora zyskują w większości mężczyźni

Kate Winslet

Kate Winslet o starzeniu się: „W dojrzałym wieku stajemy się bardziej kobiece, silniejsze i seksowne”

Hiszpania mówi "nie" zabawkom przypisanym do płci dziecka i stereotypowym reklamom. Od 1 grudnia obowiązuje nowe prawo

Hiszpania mówi „nie” zabawkom przypisanym do płci dziecka i stereotypowym reklamom. Od 1 grudnia obowiązuje nowe prawo

Kobieta czeka na metro. W ręce trzyma kubek

Sprzeciw się molestowaniu w miejscach publicznych. Na czym polega metoda 5D?

„Kiedy to robił, byłam całkowicie sparaliżowana”. Posłanka Katarzyna Kotula opowiada o molestowaniu, którego miał dopuścić się prezes Polskiego Związku Tenisowego

Natalia Przybysz padła ofiarą molestowania. Sprawcami byli członkowie jej rodziny

Anne Hathaway

Anne Hathaway do przywódców najbogatszych państw świata: Wykorzystujemy kobiety. Musimy przestać karać je za troskę

Polska kardiolożka w elitarnym gronie najlepszych naukowców z całego świata

Przepraszasz innych za swój płacz? Autorzy profilu @uwazne.glowy wyjaśniają, dlaczego więcej nie powinnaś tego robić

Udawał ginekolożkę, by wyłudzić od kobiet zdjęcia i nagrania. Przesłały mu prawie 1000 materiałów

Cała Ameryka czeka na zeznania Trumpa. Znana pisarka oskarża go nie tylko o gwałt

Barbie trafiła na orbitę. Astronautka zachęca w ten sposób dziewczynki do kariery w naukach ścisłych

Barbie trafiła na orbitę. Astronautka zachęca w ten sposób dziewczynki do kariery w naukach ścisłych

Timothée Chalamet

Timothée Chalamet tworzy historię jako pierwszy mężczyzna solo na okładce brytyjskiego Vogue’a

Gospodarce zagrażają wykształcone kobiety. Tak wynika z raportu węgierskiego NIK-u / gettyimages

Gospodarce zagrażają wykształcone kobiety. Tak wynika z raportu węgierskiego NIK-u

"Wymiotowałam krwią, a on spojrzał na mnie i powiedział, że nie jestem wystarczająco chora". Demi Lovato szczerze o pracy jako nastolatka / gettyimages

„Wymiotowałam krwią, a on spojrzał na mnie i powiedział, że nie jestem wystarczająco chora”. Demi Lovato szczerze o pracy w Disneyu

Lisa LaFlamme

Prezenterka telewizyjna zwolniona z pracy za siwe włosy. „Oniemiałam. Wciąż jestem w szoku” – komentuje

„Pierwsze 10 dni wspominam jako jeden wielki ból. Gdy kładłam się spać, czułam, jak całe ciało krzyczy”. O trawersie Grenlandii i emocjach po mówi Miłka Raulin

Sean Bean

Sean Bean kwestionuje pracę koordynatorów intymności. „Doświadczenie bardzo hamujące”

„Mężczyzna to nie jest ktoś, kto z definicji chce i umie inicjować seks. To może rodzić nieporozumienia w związku” – psycholożka o stereotypach związanych z męskością

Przemysław Czarnek

Kontrowersyjne treści w podręczniku do nowego przedmiotu HiT. „Mamy do czynienia z seksualizacją zamiast edukacji seksualnej”

×