Przejdź do treści

„Przestańmy z tym 'boys will be boys’, a zacznijmy zachęcać chłopców, by jeździli 'jak baby’ – bezpieczniej” – apeluje Ane Piżl

Kobieta w aucie
"Przestańmy z tym 'boys will be boys', a zacznijmy zachęcać chłopców, by jeździli 'jak baby' - bezpieczniej" - apeluje Ane Piżl/ Unsplash, fot. Averie Woodard
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

„Czy naprawdę w XXI wieku ktoś jeszcze twierdzi (i publikuje), że mężczyźni nie są w stanie jeździć bezpiecznie, bo mają wrodzone ograniczenia w mózgu?” – pisze na swoim profilu na Instagramie ratownica Ane Piżl. I podkreśla, że to nie „wrodzone zmiany w mózgu” są odpowiedzialne za różny styl jazdy autem między kobietami a mężczyznami, ale wzorce kultury.

„Baba za kierownicą to zło”?

Stwierdzenia „jeździsz jak baba” czy „baba za kierownicą” trwale weszły do naszego języka i regularnie można usłyszeć je na drogach. Problem ten poruszyła na swoim profilu na Instagramie ratownica medyczna Ane Piżl. Jak zaznaczyła, stwierdzenie „baba za kierownicą to zło” to mit, który mija się z prawdą.

„Ten absurd oczywiście obalają statystyki– z danych ITS wynika, że kobiety powodują 1 wypadek na 6,7 mln km, a mężczyźni– 1 na 4,7 mln km” – podkreśliła.

I dodała, że również mężczyźni odpowiedzialni są za większość wypadków po alkoholu. Według statystyk aż 92 proc. kraks po spożyciu procentów spowodowali panowie.

„No i zabijają też więcej osób – 'w 2019 roku w prawie co 10 wypadku spowodowanym przez mężczyzn ginął człowiek. W tym samym okresie śmiercią kończył się prawie co 23 wypadek, którego sprawczyniami były kobiety’ (PAP)” – wyjaśniła ratowniczka.

Piżl zaznaczyła również, że w przypadku wypadków pieszych również przodują mężczyźni.

„Nawet w roli pieszych statystycznemu facetowi idzie gorzej: 66,3 proc. wypadków powodują piesi-mężczyźni, podczas gdy piesze kobiety 31,6 proc. (dane KGP 2019).

W świetle tych informacji oczywiście określenie 'jeździć jak baba’ jest komplementem” – napisała.

W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:

Zdrowie umysłu
Less Stress from Plants 60 kaps. wegański
60,00 zł
"Koncept, że połowa ludzi ma zasłaniać piersi, a druga połowa nie musi, jest kulturowo odjechany" - podkreśla Ane Piżl

„Zacznijmy zachęcać chłopców, by jeździli 'jak baby'”

Ratownica medyczna w dalszej części swojego wpisu zwróciła uwagę na kontrowersyjny wpis w jednym z serwisów motoryzacyjnych.

„Serwisy motoryzacyjne, komentując te dane, piszą: '(…) wrodzone odmienności w strukturze mózgu sprawiają, że kobiety i mężczyźni w odmienny sposób przetwarzają informacje, co w efekcie daje inne zdolności i prowadzi do różnorodnych zachowań’.

Wrodzone odmienności w strukturze mózgu??? Czy naprawdę w XXI wieku ktoś jeszcze twierdzi (i publikuje), że mężczyźni nie są w stanie jeździć bezpiecznie, bo mają wrodzone ograniczenia w mózgu?” – zagrzmiała Piżl.

I zaznaczyła, że mężczyźni potrafią równie bezpiecznie poruszać się po drogach jak kobiety. Problemem jest tu nie odmienna budowa mózgu, ale wzorce, które powielane zakorzeniają się w nas od najmłodszych lat.

„Mężczyźni – tak, całym tym postem wstawiam się za facetami – są równie zdolni do zachowania bezpiecznej prędkości na A2, zamówienia taxi, gdy są pod wpływem alko i zdjęcia nogi z gazu w terenie zabudowanym, jeśli tylko będziemy – jako społeczeństwo – nagradzać chłopców właśnie za takie decyzje! A nie pielęgnować filmowy obraz agresywnego draba, który jeździ za szybko, dużo pije, jest na bakier z prawem i chętnie kogoś palnie w łeb za zajechanie mu drogi. I na dodatek to właśnie stanowi o jego męskości i atrakcyjności.

To nie 'wrodzone zmiany w mózgu’, tylko wzorce kultury. Przestańmy z tym 'boys will be boys’, a zacznijmy zachęcać chłopców, by jeździli 'jak baby’ – bezpieczniej’ – podsumowała.

Pęknięty lód

Kim jest Ane Piżl?

Ane Piżl to ratownica medyczna, edukatorka, promotorka kultury równości i języka inkluzywnego, który nikogo nie wyklucza. Aktywistka. Jest założycielką i szefową jednego z centrów szkoleniowych w zakresie ratownictwa medycznego, wodnego i górskiego. Swoją wiedzą i doświadczeniem dzieli się na Instagramie. Jej profil @ane_ratownica śledzi ponad 36 tys. osób.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Ane Piżl (@ane_ratownica)

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Polki nie chcą mieć dzieci. Coraz mniej z nas jest gotowych na potomstwo – wynika z badania CBOS

Kobiety w hidżabach

W Afganistanie zakazano kobietom wstępu na uniwersytety. Koszmar Afganek się spełnia

Grać jak dziewczyna? To dawać z siebie wszystko. Rozmowa z Aleksandrą Rompą (Sikorą), byłą piłkarką, zawodniczką m.in. Juventusu i 79-krotną reprezentantką Polski

91-latka brawurowo udaremniła napad na bank. Teraz otrzymała podziękowania od policji

Mężczyzna sprząta

„Twoja żona jest twoją partnerką, nie matką” – przypominają mężczyźni w mediach społecznościowych. Te nagrania to hit TikToka

„Jeśli potrzebujesz wsparcia, bo np. jesteś w przemocowym związku, to nie znaczy, że tutaj rozwiążesz ten problem. Kręgi nie są terapią” – tłumaczą liderki Kręgu Kobiet Warszawa. Czym więc są?

MAKE SEX EASIER: Z penisem przez wieki. Dlaczego dziś „konar musi ustawicznie płonąć”?

Anne Hathaway

Anne Hathaway do przywódców najbogatszych państw świata: Wykorzystujemy kobiety. Musimy przestać karać je za troskę

Uważano, że macica to zwierzę wędrujące w ciele kobiety w poszukiwaniu męskiego nasienia. Jak kiedyś leczono duszność maciczną, czyli tzw. histerię

Przy dobrej pogodzie i o wschodzie księżyca. Jak leczono kobiety upustami krwi

Kadr z serilau chirurdzy /fot. abc.com

„To są takie kobiety, których nie lubimy”. Jak być albo nie być „Chirurgów” zawisło na włosku przez lożę starszych mężczyzn

Kobiety wracające z rosyjskiej niewoli

„Bili dziewczyny, razili je prądem, uderzali młotkami”. Drastyczny opis tortur, jakim Rosjanie poddają Ukrainki

„Równie dobrze” – nowa kampania Centrum Praw Kobiet obnaża stereotypy, które krzywdzą matki i ojców

W irańskich manifestacjach zginęło już ponad 50 osób, znacznie więcej jest rannych. To zdjęcie obrazuje skalę przemocy

Irański prezydent Ebrahim Raisi nie zgodził się na wywiad z dziennikarką CNN. Powód? Nie chciała założyć chusty na głowę

Irański prezydent Ebrahim Raisi nie zgodził się na wywiad z dziennikarką CNN. Powód? Nie chciała założyć chusty na głowę

"Nie bójcie się potwora gender!" - apeluje Dominik Haak i wyjaśnia, co właściwie oznacza to słowo

„Nie bójcie się potwora gender!” – apeluje Dominik Haak i wyjaśnia, co właściwie oznacza to słowo

Timothée Chalamet

Timothée Chalamet tworzy historię jako pierwszy mężczyzna solo na okładce brytyjskiego Vogue’a

Ane Piżl: "Zamiast mówić o 'męskości', która jest 'w kryzysie', może lepiej rozmawiać po prostu o końcu toksycznej męskości?

„Zamiast mówić o 'męskości’, która jest 'w kryzysie’, może lepiej rozmawiać po prostu o końcu toksycznej męskości?” – pisze Ane Piżl

Meghan Markle

Meghan Markle w podcaście dla kobiet walczy ze stereotypami. „Jeśli jesteś ambitną kobietą, to z pewnością jesteś wyrachowana, samolubna lub agresywna”

Sanna Marin

„Zatańcz z Sanną”. Kobiety wspierają premierkę Finlandii i publikują nagrania z imprez

Bogusław Linda

Paulina Młynarska wprost o słowach Bogusława Lindy: „Rzygnąłeś pan gadką z lat 90.”

Ważna zmiana w gdańskim urzędzie. Czy Aleksandra Dulkiewicz będzie pierwszą w Polsce "prezydentką"?

Ważna zmiana w gdańskim urzędzie. Czy Aleksandra Dulkiewicz będzie pierwszą w Polsce „prezydentką”?

Zofia Zborowska-Wrona

Zofia Zborowska-Wrona o kobietach: „Jest mi szkoda siebie, jest mi szkoda każdej z nas, która nadal nieświadomie tkwi po pachy w tym szambie ściemy”

Kobiety

Kobiety na TikToku jednoczą się w sprawie zakazu aborcji w Stanach Zjednoczonych i Polsce. „Jeśli potrzebujesz aborcji, przyjedź do mnie”

×