„Jestem spraraliżowana na myśl o locie samolotem”. Czy ze strachu da się wyleczyć? Porozmawialiśmy z psychologiem i dziewczynami
„Boję latać się samolotem, nie wiem czy kiedyś pokonam ten strach”, przeczytałam na jednym z forów internetowych. To spowodowało, że postanowiłam temat lęku wziąć pod lupę i doszłam do punktu, gdzie pojawiło się pytanie, czy strach związany z lotem jest spowodowany lękiem wysokości czy klaustrofobią. Moje wątpliwości postanowiłam zweryfikować z psychologiem Katarzyną Łapińską i z dziewczynami, które poradziły sobie z problemem.
Gdy pojawia się strach, większość osób jest sparaliżowana i zestresowana. Wówczas wszystko wydaje się niebezpieczne a nasz mózg wydaje komunikat: „uciekaj”. Jednak psycholog Katarzyna Łapińska radzi, aby z problemem zmierzyć się, bo często jest on wyolbrzymiony. W naszych głowach rodzą się czarne myśli i wyobrażamy sobie siebie w sytuacji zagrożenia życia. Poczucie niepewności w obcej przestrzeni, na którą nie mamy wpływu jest normalne, ale nie obawiaj się, lęk ten można zwalczyć.
„Po dwóch mega traumatycznych lotach nabawiłam sie takiej fobii, ze kazdy lot wiazał się z atakami paniki na pokładzie przy najmniejszym drżeniu samolotu i częstymi wizytami w toalecie (a wcześniej kochałam latać i niczego się nie bałam). Próbowałam wszystkiego, ale na tak silny strach nic nie pomagało. W końcu zdecydowałam się iść do lekarza i to się okazało strzałem w dziesiątkę”, napisała Olga na forum internetowym.
Jej pomogła rozmowa z psychoterapeutką, która zaleciła, aby przeczytała więcej na temat turbulencji, awaryjnego lądowania i tego, co podczas lotu może się wydarzyć. Świadomość procesów spowodowała, że dziewczyna przestała się bać, a traumatyczne przeżycia potraktowała jako nowe doświadczenie, wyjątek od reguły.
Najczęściej jest tak, że w momencie pojawienia się lęku, staramy się od niego uciec, odwracamy uwagę, chcemy chwilowo zapomnieć. To powoduje, że nie przyglądamy się problemowi bliżej, co uniemożliwia nam pozbycie się strachu. Lęk przed podróżowaniem samolotem najczęściej spowodowany jest traumatycznymi przeżyciami, np. turbulencjami, gwałtownym lub awaryjnym lądowaniem. Zazwyczaj uświadomienie sobie tego, że z punktu widzenia bezpieczeństwa, sytuacje te nie zagrażają naszemu życiu, a także doinformowanie się, że pewne zdarzenia lotnicze mają swoje miejsce, jest pomocne i najczęściej wystarczające w pozbyciu się fobii.
Czego boimy się w podróżowaniu samolotem?
W ramach programu „Pokochaj latanie” przeprowadzono badanie wśród pasażerów na lotnisku, pytając o przyczynę lęku przed podróżowaniem samolotem. Oszacowano, że 18 procent osób obawia się usterki, 16 procent awarii podczas lotu a 14 procent – turbulencji. Rodzą się także obawy przed niespodziewanym zachowaniem innych pasażerów, złymi warunkami atmosferycznymi i deficytem paliwa.
Na forach internetowych temat strachu przed lataniem jest obszerny. Dziewczyny opisują swoje traumatyczne przeżycia i obiecują „już nigdy więcej”, ale można znaleźć również porady osób, które uporały się z problemem.
Jak pokonać strach?
Przed kolejnym lotem warto przygotować się psychicznie i fizycznie. Będąc świadomym tego, co może się wydarzyć, uspokójmy się i zadbajmy maksymalnie o swój komfort.
Przygotuj książkę lub gazetę, która pomoże ci zająć się podczas podróży. Ubierz się komfortowo i wygodnie. Wiele osób podczas lotu śpi, jest to dobra forma spędzenia czasu, dodatkowo regenerując się i zbierając siły. Ważne jest, aby zapewnić sobie czas i rozrywkę, która jest dla nas przyjemna, w ten sposób ograniczymy nasz lęk i strach, skupiając uwagę i myśli na innym punkcie.
Latając samej, biorę laptop i odpalam film. Czuję się lepiej, gdy ktoś jest ze mną, wtedy gadamy i jest łatwiej
Latanie samolotem może powodować strach, ze względu na przestrzeń, nad którą nie mamy kontroli. W pewnym stopniu powierzamy swoje losy pilotowi i załodze pokładu. Najbezpieczniej czujemy się na ziemi i w przestrzeni, którą znamy i kojarzymy.
Jeśli czujesz strach i obawy przed podróżowaniem takim środkiem transportu, dowiedz się więcej na temat lotów samolotów, ale unikaj czytania o wypadkach – owszem, zdarzają się, ale tak samo, jak wypadki drogowe lub potrącenia pieszych. Natomiast, jeśli masz atak paniki już będąc na pokładzie, zgłoś swoje obawy personelowi, oni wesprą cię w trudnym momencie.
Zobacz także
Polecamy
Leki przeciwlękowe, pełna lista. Jak działają poszczególne preparaty?
Czy fobia to po prostu śmieszne lęki, czy poważna choroba?
Gdzie wyrzucać blistry i opakowania po lekach? Nie popełniaj tego błędu
Pacjenci przyjmujący Ozempic mogą mieć myśli samobójcze. Duże badanie potwierdziło wcześniejsze przypuszczenia
się ten artykuł?