Przejdź do treści

„Przerwa nie jest twoją porażką”. Joanna Jaworska podpowiada, jak bez spiny wrócić do regularnych treningów

Joanna Jaworska o trudnych powrotach do treningów
Joanna Jaworska o trudnych powrotach do treningów / Zdjęcie: Pexels
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

„Przerwa w treningu jest czymś normalnym, ludzkim, życiowym. Jest ok” – pisze Joanna Jaworska w swoim najnowszym poście na Instagramie. To jej odpowiedź na obawy kobiet związane z powrotem do aktywności. Trenerka podkreśla, że są jak najbardziej zasadne, ale powinnyśmy dać sobie przestrzeń na przeżywanie tych emocji i jednocześnie mieć świadomość, że zazwyczaj nie da się uprawiać sportu bez ustanku.

Trudne powroty do treningów

Joanna Jaworska w swoim wpisie podkreśla, że każda z nas doświadcza przerw od regularnego trenowania i one są normalne. Jeśli powroty wywołują w nas trudne emocje, warto sobie z nimi poradzić, zmieniając nieco swoje nastawienie.

„Powroty do ruchu bywają frustrujące. Wysiłek bywa nieporównywalny z wcześniejszym szczytem formy. Masz prawo czuć się z tym źle” – zaznacza Jaworska.

I dodaje: „Daj sobie na to przestrzeń!”.

Wiele z nas odkłada moment powrotu do aktywności w obawie o spadek kondycji, słabsze wyniki, ale – jak pisze trenerka – przerwy mają to do siebie, że powodują spadki siły fizycznej, mobilności i energii względem okresu treningowego. „To normalne, zgodne z biologią” – podkreśla i dodaje, że wbrew pozorom wcale nie zaczynamy od zera.

„Mimo słabszych 'wyników’, twoje ciało posiada wypracowane wcześniej umiejętności. Między mózgiem a mięśniami zostały zbudowane połączenia, które ułatwiają progres po powrocie” – wyjaśnia.

Joanna Jaworska o nauczycielach wf-u: naklejają dziecku etykietkę: gruby, wolny, słaby, przekreślając szansę na dobre relacje z ruchem

Przerwy są potrzebne i nieuniknione

Dla komfortu psychicznego warto przyswoić sobie prostą zależność – przerwa w treningu jest potrzebna. „Daje nową perspektywę, pozwala docenić regularną aktywność” – pisze trenerka.

Jaworska zaznacza, że przerwa bywa nieunikniona, dlatego nie można jej traktować jako porażki. „Prawdopodobnie nigdy nie będziesz uprawiać danego ruchu bez ustanku. Przerwy będą następowały cyklicznie, nie raz, nie dwa razy. Więcej” – pisze.

Zdaniem trenerki im dłużej zwlekamy z aktywnością, tym trudniej będzie nam do niej wrócić. Co może pomóc? „Przyjmij perspektywę 1 dnia – postaraj się koncentrować na ruchu dziś, tu i teraz. Bądź dla siebie wyrozumiała” – tłumaczy.

Joanna Jaworska

Joanna Jaworska i Myśl w ruchu

„Myśl w ruchu to projekt skierowany do kobiet, które pragną zmienić swój styl życia na zdrowszy, które doceniają potęgę rozwoju osobistego i które chciałyby wypracować harmonię ciała i umysłu” – tak pisze na swoim profilu na Facebooku Joanna Jaworska. Śledzi go ponad 4,2 tys. osób.

Można znaleźć tam nie tylko ćwiczenia, ale też motywację do tego, żeby podjąć działanie i zacząć się ruszać. Joanna Jaworska przekonuje też, że nie wcale musimy być lepszą wersją siebie. „Możesz być inna, nie lepsza!” – podkreśla.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: