3 min.
„Przerwa nie jest twoją porażką”. Joanna Jaworska podpowiada, jak bez spiny wrócić do regularnych treningów

Joanna Jaworska o trudnych powrotach do treningów / Zdjęcie: Pexels
17.08.2022
Siostra Bożenna o mobbingu w pielęgniarstwie: „Pielęgniarki pielęgniarkom urządziły piekło w miejscach pracy”
17.08.2022
„Nie mogę uwierzyć, że przegapiłabym wszystkie te doświadczenia życiowe, gdybym nadal ukrywała swoje ciało” – pisze kanadyjska modelka po amputacji nogi
17.08.2022
12 proc. z nas używa smartfona pod prysznicem, 9 proc. w czasie seksu. Lek. Michał Domaszewski ostrzega przed uzależnieniem od telefonu
16.08.2022
Gorączka Denga czy Gorączka Zachodniego Nilu pojawi się w Polsce? Eksperci alarmują: już niedługo
16.08.2022
Ane Piżl z cudowną (i potrzebną!) akcją topfreedom. „Nie zgadzam się na podział klatek piersiowych na legalne i nielegalne”
„Przerwa w treningu jest czymś normalnym, ludzkim, życiowym. Jest ok” – pisze Joanna Jaworska w swoim najnowszym poście na Instagramie. To jej odpowiedź na obawy kobiet związane z powrotem do aktywności. Trenerka podkreśla, że są jak najbardziej zasadne, ale powinnyśmy dać sobie przestrzeń na przeżywanie tych emocji i jednocześnie mieć świadomość, że zazwyczaj nie da się uprawiać sportu bez ustanku.
Spis treści
Trudne powroty do treningów
Joanna Jaworska w swoim wpisie podkreśla, że każda z nas doświadcza przerw od regularnego trenowania i one są normalne. Jeśli powroty wywołują w nas trudne emocje, warto sobie z nimi poradzić, zmieniając nieco swoje nastawienie.
„Powroty do ruchu bywają frustrujące. Wysiłek bywa nieporównywalny z wcześniejszym szczytem formy. Masz prawo czuć się z tym źle” – zaznacza Jaworska.
I dodaje: „Daj sobie na to przestrzeń!”.
Wiele z nas odkłada moment powrotu do aktywności w obawie o spadek kondycji, słabsze wyniki, ale – jak pisze trenerka – przerwy mają to do siebie, że powodują spadki siły fizycznej, mobilności i energii względem okresu treningowego. „To normalne, zgodne z biologią” – podkreśla i dodaje, że wbrew pozorom wcale nie zaczynamy od zera.
„Mimo słabszych 'wyników’, twoje ciało posiada wypracowane wcześniej umiejętności. Między mózgiem a mięśniami zostały zbudowane połączenia, które ułatwiają progres po powrocie” – wyjaśnia.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
PROMOCJA
Zdrowie umysłu
Less Stress from Plants 60 kaps. wegański
60,00 zł 90,00 zł
Przerwy są potrzebne i nieuniknione
Dla komfortu psychicznego warto przyswoić sobie prostą zależność – przerwa w treningu jest potrzebna. „Daje nową perspektywę, pozwala docenić regularną aktywność” – pisze trenerka.
Jaworska zaznacza, że przerwa bywa nieunikniona, dlatego nie można jej traktować jako porażki. „Prawdopodobnie nigdy nie będziesz uprawiać danego ruchu bez ustanku. Przerwy będą następowały cyklicznie, nie raz, nie dwa razy. Więcej” – pisze.
Zdaniem trenerki im dłużej zwlekamy z aktywnością, tym trudniej będzie nam do niej wrócić. Co może pomóc? „Przyjmij perspektywę 1 dnia – postaraj się koncentrować na ruchu dziś, tu i teraz. Bądź dla siebie wyrozumiała” – tłumaczy.
Joanna Jaworska i Myśl w ruchu
„Myśl w ruchu to projekt skierowany do kobiet, które pragną zmienić swój styl życia na zdrowszy, które doceniają potęgę rozwoju osobistego i które chciałyby wypracować harmonię ciała i umysłu” – tak pisze na swoim profilu na Facebooku Joanna Jaworska. Śledzi go ponad 4,2 tys. osób.
Można znaleźć tam nie tylko ćwiczenia, ale też motywację do tego, żeby podjąć działanie i zacząć się ruszać. Joanna Jaworska przekonuje też, że nie wcale musimy być lepszą wersją siebie. „Możesz być inna, nie lepsza!” – podkreśla.
Wyświetl ten post na Instagramie.
Udostępnij!
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

17.08.2022
„Niektórzy pacjenci życzą sobie, żeby w trakcie psychoterapii terapeuta coś z nimi skutecznie 'zrobił’. Terapia nie jest leczeniem zęba” – mówi dr Krzysztof Ciepliński

16.08.2022
„Osoby, które są w stanie poświęcić wszystko, żeby osiągnąć cel, a przy tym są perfekcjonistyczne, mogą doświadczać depresji maskowanej”. O „korpoosobowości” mówi psycholożka Katarzyna Kawka

14.08.2022
Mobilna rehabilitacja, hostel dla niepełnosprawnych, senior living. Sprawdziliśmy, czego potrzebują i jaką pomoc mogą otrzymać opiekunowie osób chorych i niepełnosprawnych

13.08.2022