3 min.
Profesor Romuald Dębski nie żyje. Był jednym z najlepszych ginekologów w Polsce

Facebook.com
„Z głębokim żalem żegnamy prof. Romualda Dębskiego wybitnego ginekologa, humanistę, przyjaciela naszego Szpitala” – czytamy w komunikacie na facebookowym profilu Szpitala Praskiego w Warszawie.
Z głębokim żalem żegnamy prof. Romualda Dębskiego wybitnego ginekologa, humanistę, przyjaciela naszego Szpitala.
Gepostet von Szpital Praski w Warszawie am Mittwoch, 19. Dezember 2018
Profesor Dębski zmarł w czwartek, 20 grudnia 2018 roku. Dokładna przyczyna śmierci wybitnego ginekologa nie została podana do wiadomości publicznej.
W połowie grudnia żona lekarza – Marzena Dębska – informowała, że ginekolog przebywał w szpitalu, gdzie walczył o życie. „Dziękujemy za słowa wsparcia, które dostajemy zewsząd, ogromnie dużo dla nas znaczą. Profesor nie wierzył w cuda. On je po prostu robił. Wierzymy, że taki cud przydarzy się i jemu. W pełni na to zasłużył” – pisała Marzena Dębska.
Szanowni Państwo, Drodzy Przyjaciele, Kochane Pacjentki, Profesor Dębski jest w szpitalu, walczy o życie. Dziękujemy za…
Gepostet von Dębski Clinic am Dienstag, 11. Dezember 2018
Prof. Dębski – kim był?
Prof. Romuald Dębski był ordynatorem oddziału ginekologiczno-położniczego Szpitala Bielańskiego w Warszawie, wiceprezesem Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, członkiem i założycielem Polskiego Towarzystwa Ultrasonograficznego oraz prezesem Polskiego Towarzystwa Menopauzy i Andropauzy. Wykształcenie medyczne zdobył w 1982 r., kiedy ukończył studia medyczne na kierunku lekarskim w Akademii Medycznej w Warszawie. Prof. Dębski to autor licznych publikacji z zakresu ginekologii, położnictwa i endokrynologii ginekologicznej.
Na oddziale ginekologiczno-położniczym, którego ordynatorem był prof. Dębski, co roku rodziło się 3 tys. dzieci, którym inni lekarze nie dawali szans. To tam były przeprowadzane najbardziej skomplikowane operacje na płodach.
Taki piękny plakat zawisł dziś na OIOMie przy łóżku Profesora Dębskiego.Drogie Bielańskie Mamy, ogromne podziękowania w imieniu Profesora i całej rodziny za ten niezwykły, wzruszajacy gest! Marzena Dębska
Gepostet von Dębski Clinic am Samstag, 15. Dezember 2018
Wybitny ginekolog leczył także pacjentki z nowotworem. Prowadził dla nich program rezerwacji płodności, który polegał na tym, że przed chemioterapią pobierano u takich kobiet komórki jajowe lub fragmenty jajników.
– Ja praktycznie nie prowadzę ciąż zdrowych. Do mnie przyjeżdżają lub są przysyłane kobiety z całej Polski, u których wstępnie zdiagnozowano poważne wady płodu. Ja i mój zespół robimy wszystko, by te matki i ich dzieci uratować. Przerwanie ciąży to ostateczność – mówił w rozmowie z Aleksandrą Szyłło w „Gazecie Wyborczej” w 2014 roku.
Prof. Dębski był zwolennikiem prawa do wyboru kobiety do decydowania o własnym ciele. Podkreślał, że decyzja o aborcji jest jedną z najcięższych, jakie można podjąć.
„Każda sytuacja, w której dochodzi do podjęcia decyzji o akceptacji prośby pacjenta o zabieg przerywania ciąży, jest dla lekarza trudna. Proszę mi uwierzyć – to nie jest przyjemne, to nie jest ulga ani dla matek, ani dla lekarzy. To naprawdę jest wybór mniejszego zła. Bo nie ma dobrego rozwiązania. Każde rozwiązanie jest złe…” – mówił w wywiadzie dla Weekend.gazeta.pl.
W programie „Tak jest” emitowanym na antenie TVN24 przyznał, że dopóki prawo zezwala na aborcję, to będzie takie zabiegi wykonywał.
– Dopóki w Polsce prawo jest takie, że kobieta ma prawo wystąpić [o aborcję – przyp. red.] i w uzasadnionych przypadkach powinna mieć tego typu procedurę wykonaną, to ja będę się tego trzymał, niezależnie od tego, jakie pikiety będą stały przed szpitalem – powiedział.
Wielokrotnie mówił, że poglądy na aborcję zmieniają się w chwili, kiedy problem zaczyna kogoś dotykać osobiście.
Zobacz także
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Zdrowie umysłu
Less Stress from Plants 60 kaps. wegański
60,00 zł
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Polecamy

29.03.2023
„Sami zapracowaliśmy na to, że wyżej cenimy wiedzę celebrytki niż profesora psychiatrii”. O fake newsach w kontekście zdrowia psychicznego mówi Marta Glanc, analityczka Stowarzyszenia Demagog

28.03.2023
Klaudia była pielęgniarką w Ukrainie. „Naoglądałam się w życiu ludzkiego cierpienia, ale doświadczeń z wyjazdu nie mogę z niczym porównać”

28.03.2023
„Miałam kilka takich sytuacji, w których zasugerowano, że dziecko zostanie odebrane, jeżeli go nie adoptuję” – o realiach rodzin zastępczych opowiada Aleksandra Gnap

27.03.2023