Przejdź do treści

Pracujesz 8 godzin przy biurku? Odpuść sobie potem jazdę rowerem! Ostrzega fizjoterapeutka

Unsplash, fot. Christian Stahl
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Uwielbiasz jeździć na rowerze, ponieważ po długim dniu w pracy za biurkiem to świetna odskocznia? Można przewietrzyć głowę, odpocząć i przy okazji trochę poćwiczyć. Jednak jeśli masz pracę siedzącą, nie jest to niestety aktywność dla ciebie. Ostrzega na swoim profilu na Instagramie fizjoterapeutka Magdalena Mikołajczyk.

Fizjoterapeutka Magdalena Mikołajczyk jest znana w mediach społecznościowych jako @rehab.fizjo. Ekspertka zajmuje się wyjaśnianiem zagadnień związanych ze świadomym treningiem oraz pasją do zdrowia i wybitnej formy. Specjalistka chce, by każda z nas ćwiczyła – świadomie i w oparciu o zasady fizjoterapii. W swoim ostatnim wpisie na Instagramie przestrzega przed jazdą na rowerze, jeśli większość dnia spędzasz na siedząco. Dlaczego?

Praca siedząca za biurkiem – potem nie na rower

Jedziesz rano do pracy, siedząc przez co najmniej 30 min w komunikacji miejskiej lub aucie. Następne 8 godzin spędzasz przy biurku również w pozycji siedzącej. Jeśli wracasz do domu także siedząc w środku transportu, to spędzasz 9 godzin w jednej pozycji. W domu z pewnością też nie stoisz czy leżysz przez cały czas. Chcąc w takim razie trochę poćwiczyć, wybierasz się na rower. I co się tutaj dzieje? Znowu siedzisz!

Uwaga❗️Na rowerze też siedzisz i w pracy też. Cały czas w zgięciu bioder. Dlatego TYLKO jazda na rowerze nie jest dobrą opcją ruchu dla osób, które większość czasu w pracy spędzają w pozycji siedzącej – ostrzega fizjoterapeutka.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Magdalena Mikołajczyk (@rehab.fizjo)

Pewnie myślisz, że wcale nie jest tak źle, przesadzają. Ekspertka podaje jednak długą listę powodów, dlaczego osoby spędzające za biurkiem 8 godzin powinny wybrać inną aktywność niż rower. Tak, też mi się to nie podoba, jednak argumenty Mikołajczyk nie pozostawiają złudzeń.

Fizjoterapeutka wymienia:

?? siedzisz w pracy przez 8 h, wtedy pracują te same mięśnie, które są aktywne podczas jazdy na rowerze. Biodra są w zgięciu. Mięsień biodrowo-lędźwiowy i czworogłowy uda jest cały czas aktywny i napięty. A pośladek jest rozciągnięty i często rozluźniony.
Przez to może dojść do pojawienia się dolegliwości bólowych w okolicy kręgosłupa oraz kolan. Ponadto można mieć niezłą zabawę z samym pośladkiem (zespół martwego pośladka, niestabilną miednicę itd.).

??praca przepony i tor oddechu wymaga odpowiednich ćwiczeń, terapii manualnej, aby zniwelować skutek

??Zgięcie bioder, kręgosłupa itd. zaburza prawidłową pracę przepony a co za tym idzie również stabilizacji.

?? jeżdżąc rowerem często pochylasz się do przodu i wyciągasz barki. Co powoduje, że łopatki są rozciągnięte i wysunięte do przodu. Tak samo dzieje się kiedy, pracuje się przed komputerem z myszką. Łopatka nie ma wtedy stabilizacji, siła mięśni barków jest osłabiona i pojawiają się ograniczenia ruchu. Później jest wyzwanie, aby unieść rękę do góry czy podrapać się po plecach.

OIL

Praca siedząca za biurkiem – co potem ćwiczyć?

Co w takim razie zrobić, aby praca biurowa nie zabrała nam zdrowia? Mikołajczyk podaje kilka rad:

➡️jeśli siedzisz w pracy 8h to trzeba ćwiczyć w pozycji innej niż siedząca,
➡️warto zadbać o mobilność i stabilność kręgosłupa, bioder, kolan itd.,
➡️rower nie powinien być jedyną formą ruchu, ponieważ może doprowadzić do zaburzeń w ciele.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.