3 min.
Pracujesz 8 godzin przy biurku? Odpuść sobie potem jazdę rowerem! Ostrzega fizjoterapeutka

Unsplash, fot. Christian Stahl
Najnowsze
04.03.2021
6 najbrudniejszych rzeczy w twoim domu
03.03.2021
W minionym roku wykorzystano blisko 33 tys. zarodków. MZ podało dane odnośnie in vitro w Polsce
03.03.2021
Kobiety zakochują się inaczej niż mężczyźni. Odpowiada za to chemia miłości – wyjaśnia prof. dr n. med. Robert Jach
03.03.2021
Maja Staśko: żyjemy w świecie, w którym „nie zgwałciłbym cię” ma być obelgą, a nie podstawową zasadą każdego człowieka, który nie jest gwałcicielem
02.03.2021
„Stereotypowe oczekiwania dotyczące płci ograniczają potencjał dzieci” – alarmuje Magda Korczyńska, autorka bloga „Jak wychowywać dziewczynki”
Uwielbiasz jeździć na rowerze, ponieważ po długim dniu w pracy za biurkiem to świetna odskocznia? Można przewietrzyć głowę, odpocząć i przy okazji trochę poćwiczyć. Jednak jeśli masz pracę siedzącą, nie jest to niestety aktywność dla ciebie. Ostrzega na swoim profilu na Instagramie fizjoterapeutka Magdalena Mikołajczyk.
Fizjoterapeutka Magdalena Mikołajczyk jest znana w mediach społecznościowych jako @rehab.fizjo. Ekspertka zajmuje się wyjaśnianiem zagadnień związanych ze świadomym treningiem oraz pasją do zdrowia i wybitnej formy. Specjalistka chce, by każda z nas ćwiczyła – świadomie i w oparciu o zasady fizjoterapii. W swoim ostatnim wpisie na Instagramie przestrzega przed jazdą na rowerze, jeśli większość dnia spędzasz na siedząco. Dlaczego?
Praca siedząca za biurkiem – potem nie na rower
Jedziesz rano do pracy, siedząc przez co najmniej 30 min w komunikacji miejskiej lub aucie. Następne 8 godzin spędzasz przy biurku również w pozycji siedzącej. Jeśli wracasz do domu także siedząc w środku transportu, to spędzasz 9 godzin w jednej pozycji. W domu z pewnością też nie stoisz czy leżysz przez cały czas. Chcąc w takim razie trochę poćwiczyć, wybierasz się na rower. I co się tutaj dzieje? Znowu siedzisz!
Uwaga❗️Na rowerze też siedzisz i w pracy też. Cały czas w zgięciu bioder. Dlatego TYLKO jazda na rowerze nie jest dobrą opcją ruchu dla osób, które większość czasu w pracy spędzają w pozycji siedzącej – ostrzega fizjoterapeutka.
Wyświetl ten post na Instagramie.
Pewnie myślisz, że wcale nie jest tak źle, przesadzają. Ekspertka podaje jednak długą listę powodów, dlaczego osoby spędzające za biurkiem 8 godzin powinny wybrać inną aktywność niż rower. Tak, też mi się to nie podoba, jednak argumenty Mikołajczyk nie pozostawiają złudzeń.
Fizjoterapeutka wymienia:
👉🏻 siedzisz w pracy przez 8 h, wtedy pracują te same mięśnie, które są aktywne podczas jazdy na rowerze. Biodra są w zgięciu. Mięsień biodrowo-lędźwiowy i czworogłowy uda jest cały czas aktywny i napięty. A pośladek jest rozciągnięty i często rozluźniony.
Przez to może dojść do pojawienia się dolegliwości bólowych w okolicy kręgosłupa oraz kolan. Ponadto można mieć niezłą zabawę z samym pośladkiem (zespół martwego pośladka, niestabilną miednicę itd.).👉🏻praca przepony i tor oddechu wymaga odpowiednich ćwiczeń, terapii manualnej, aby zniwelować skutek
👉🏻Zgięcie bioder, kręgosłupa itd. zaburza prawidłową pracę przepony a co za tym idzie również stabilizacji.
👉🏻 jeżdżąc rowerem często pochylasz się do przodu i wyciągasz barki. Co powoduje, że łopatki są rozciągnięte i wysunięte do przodu. Tak samo dzieje się kiedy, pracuje się przed komputerem z myszką. Łopatka nie ma wtedy stabilizacji, siła mięśni barków jest osłabiona i pojawiają się ograniczenia ruchu. Później jest wyzwanie, aby unieść rękę do góry czy podrapać się po plecach.
Praca siedząca za biurkiem – co potem ćwiczyć?
Co w takim razie zrobić, aby praca biurowa nie zabrała nam zdrowia? Mikołajczyk podaje kilka rad:
➡️jeśli siedzisz w pracy 8h to trzeba ćwiczyć w pozycji innej niż siedząca,
➡️warto zadbać o mobilność i stabilność kręgosłupa, bioder, kolan itd.,
➡️rower nie powinien być jedyną formą ruchu, ponieważ może doprowadzić do zaburzeń w ciele.
Zobacz także
Podrzuć koleżance!
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

04.03.2021
Karol Bączkowski, ratownik medyczny: Zdarza się, że nie ma zmiennika i zostajesz na kolejne 12 godzin dyżuru. Bo przecież „karetka musi jeździć”

03.03.2021
Hello My Hero. Katarzyna Dacyszyn: Zło, które się wydarzyło, zaczyna być przekuwane w dobro dla innych. To jest chyba najlepsza rzecz, jaka w tym ataku mogła się zdarzyć

02.03.2021
Magda Mołek: My, polskie kobiety, jesteśmy wychowywane w kulturze oceny, w kulturze „nie popełniam błędów”, „jestem idealna”

01.03.2021