Przejdź do treści

Patricia Kazadi ofiarą body shamingu. „Nie chciało mi się żyć. I taką próbę podjęłam”

Patricia Kazadi ofiarą body shamingu
Patricia Kazadi ofiarą body shamingu. / Zdjęcie: MWMEDIA
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Oto 7 ćwiczeń, za które twój kręgosłup ci podziękuje. Wystarczy niewiele, by poczuć znaczną różnicę
Jak odpocząć w czasie krótkiego wyjazdu? Podpowiadamy!
Znany psycholog obraził modelkę plus size za zdjęcie na okładce magazynu Sports Illustrated. Spotkała go fala krytyki
Menopauza to nie powód do wstydu! Ale nawet połowa kobiet nie mówi o niej partnerom
22-letnia kobieta wygląda jak dziecko. Od ludzi mijanych na ulicy słyszy: „Czy ten dzieciak jest w ciąży?!”

„Body shamingu doświadczam w swoim życiu od praktycznie 20 lat” – przyznała Patricia Kazadi. Artystka w poruszającym nagraniu wideo, które opublikowała na swoim profilu na Instagramie, pokreśliła, że ciągła krytyka i oceny ze strony mediów oraz internautów doprowadziły ją na skraj. Próbowała targnąć się na życie. Teraz zapowiedziała, że będzie walczyć z każdym przejawem hejtu pod swoim adresem.

Patricia Kazadi o body shamingu

Patricia Kazadi – jak podkreśliła w rozmowie z Hello Zdrowie – w świat show-biznesu wkroczyła z niesamowitą energią, ale i workiem kompleksów o różnym podłożu. – Począwszy od tego, że kiedy ja dorastałam, nie było zbyt wiele ciemnoskórych dzieci w Polsce. Wyróżniałam się i dlatego w szkole nie mogłam się odnaleźć. Jako wrażliwa artystyczna dusza w otoczeniu ścisłych umysłów nie czułam zrozumienia. Byłam outsiderem. Kolejne kompleksy doszły w okresie dojrzewania, kiedy okazało się, że nie jestem filigranową modelką. W pracy byłam i jestem non stop oceniana i krytykowana – wyjaśniła w rozmowie z naszą dziennikarką.

Gwiazda cztery lata temu postanowiła wycofać się z show-biznesu. Przestała pojawiać się publicznie na eventach, zrezygnowała z kilku projektów, ograniczyła do minimum swoją aktywność w social mediach. W serii nagrań wideo, które opublikowała teraz na swoim instagramowym profilu wyjawiła, że za jej decyzją stała choroba. Aktorka chciała przejść przez ten trudny czas w spokoju, bez atencji mediów i innych ludzi. Zdradziła, że od ponad roku mieszka z mamą, która bardzo pomogła jej stanąć na nogi.

„Odpowiadając na pytania zaciekawionych internautów: „co się stało z Kazadi?” – Kazadi choruje. Kazadi choruje już od dłuższego czasu, ale leczy się i została prawidłowo zdiagnozowana półtora roku temu. Chorowanie podczas pandemii nie było łatwe. Ktokolwiek tak jak ja musiał być hospitalizowany albo musiał przechodzić przez swoje leczenie w trakcie tego wszystkiego, z całego serca wam współczuję i łączę się w bólu, ale też z tego miejsca ogromny ukłon dla naszej służby zdrowia” – zaczęła.

„Będąc w szpitalu dużo ciężej czyta się komentarze, że się roztyłam i jestem obrzydliwa. Nie radziłam sobie z tym najlepiej. Miałam dużo frustracji w sobie. Na moje ciało, na to, że mnie absolutnie nie słucha i sprawia mi tyle bólu. Ale z czasem zyskałam ogromnego szacunku dla mojego ciała za to, ile przeszło i jak pięknie się regeneruje i robi postępy – że mogę siadać, a potem mogę już chodzić, więc nabrałam zupełnie nowej perspektywy” – dodała.

Kazadi wyjaśniła, że powodem dla którego opublikowała w sieci serię nagrań wideo, była lawina obraźliwych komentarzy pod jej zdjęciami z eventu, w którym kilka dni temu wzięła udział. „Ale się spasła”, „czy przygotowuje się do roli hipopotama” – to tylko niektóre z nich. Wokalistka przyznała, że z negatywnymi komentarzami na temat swojego wyglądu zmaga się od 20 lat.

„Najpierw doświadczałam go [body shamingu – przyp. red.] w skali małej, prywatnej, pewnie tak, jak większość z was, czyli np. jadąc w rodzinne strony czy odwiedzając znajomych wysłuchiwałam takich zdań jak 'ojej, zmizerniałaś, może byś coś zjadła’ albo 'ooo, widzę, że się pojadło’, itd. Wiadomo, żadna z tych osób nie miała nic złego na myśli, nie chciała mnie pewnie urazić, ale w momencie, gdy jesteś na etapie dorastania takie zdania cię dotykają. (…) Później doświadczyłam body shamingu na początku mojej kariery zawodowej. (…) Mam koleżanki w branży, które jak słyszą na swój temat jakieś zdania czy komentarze to w ogóle ich to nie rusza, bo świetnie czują się same ze sobą, ale nie wszyscy jesteśmy tacy sami. Ja ewidentnie jestem może dużo bardziej wrażliwa” – wyjaśniła.

W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:

PROMOCJA
Zdrowie umysłu
Less Stress from Plants 60 kaps. wegański
60,00 zł 90,00 zł

Próba samobójcza: „Nie chciało mi się żyć”

Patricia Kazadi w swoim poruszającym nagraniu wideo postanowiła odnieść się do wydarzeń sprzed kilku lat, które silnie odcisnęły się na jej psychice. Jednym z nich był incydent z publikacją jej zdjęć w bieliźnie z występu w „Tańcu z gwiazdami” w 2010 r. Do sieci, a później na okładki gazet, trafiły fotografie, na których było widać pośladki i bieliznę młodej Kazadi.

„Nikt wtedy nie pomyślał, że dotyczy to dziewczyny, która nie wystawiła się specjalnie na ocenę ludzi, pokazując swoją prywatną strefę, że dotyczy to dziewczyny, która dopiero skończyła swoje nastoletnie lata, która wchodzi dopiero w dorosłość, której ciało się zmienia. (…) Nie umiem opisać, co się wtedy ze mną działo. Co innego jest, kiedy robisz to z premedytacją i chcesz, żeby pewne zdjęcia krążyły w sieci, a co innego, kiedy dzieje się to bez twojej zgody, woli i chęci. I co innego, kiedy masz 35, 40 czy 30 lat, kiedy już jesteś świadoma, a co innego, kiedy masz dopiero 20 lat i jeszcze sama walczysz ze swoim ciałem” – tłumaczyła.

Artystka podkreśliła, że to zdjęcie prześladowało ją później latami, ale wtedy, zaraz po publikacji, „rozpoczęło spiralę wyniszczania siebie samej”.

„Nie chciało mi się żyć. Pamiętam, że po prostu położyłam się i chciałam umrzeć. I taką próbę podjęłam. Na szczęście jestem tutaj z wami, ale nie wszystkie dzieciaki, młode dziewczyny i młodzi chłopcy mają to szczęście. Liczba samobójstw z powodu body shamingu i hejtu w Polsce jest zatrważająca. Czas zacząć o tym głośno mówić, czas tego nie lekceważyć, nie wyśmiewać i czas wprowadzać zmiany” – wyznała.

Magda Mołek / zdj. Łukasz Sokół

„Oznaką słabości nie jest przyznanie się do tego, że coś nas zabolało”

Patricia Kazadi odniosła się również do komentarzy, które pojawiły się pod jej zdjęciami w bikini. Podkreśliła, że kiedy prześledziła, kto za nimi stoi, okazało się, że w zdecydowanej większości były to kobiety.

„To są normalne, fajne babki. Też o pełnych kształtach. Matki, które mają małe córeczki, które też kiedyś wejdą w etap dorastania i będą musiały mierzyć się z tym samym. Jaki my dajemy im przykład? Co my w ogóle robimy? Co się dzieje? Zamiast się złościć, zaczęłam współczuć, bo wydaje mi się, że presja jest tak duża, że już kompletnie pogubiliśmy się w tym wszystkim, że mamy coraz mniej empatii i zrozumienia dla drugiej osoby” – zauważyła.

„Każda z nas, bez względu na swój rozmiar czy wygląd, ma prawo czuć się pięknie i seksownie w swoim ciele. Chcę więcej reprezentacji nas kobiet w mediach, w social mediach, wszędzie. I nie skrajności, czyli jak teraz mi wsadzą modelkę plus size na okładkę to już będzie body positive. Nie. Body positive to jest całe spektrum – od bardzo szczupłej dziewczyny, która nie ma dużych piersi, nie ma dużego tyłka, jest bardzo smukła, bardzo szczuplutka. Chcę widzieć wszystkie. (…) Jestem adwokatką tego, żeby być najlepszą wersją siebie, zdrową, dbać o siebie, ale żyć też w zgodzie ze swoimi cechami genetycznymi” – dodała.

Na koniec artystka podkreśliła, że publikując coś w sieci, ma świadomość, że wystawia się na czyjąś opinię, że może to się komuś spodobać lub nie. Nie godzi się jednak na hejt i prosi by osoby, które ją obserwują, znały różnice między hejtem a opinią.

„Opinią nie są takie zdania jak 'jesteś obleśnym tłuściochem’, 'styłaś się’, 'kiedyś byłaś spoko, teraz jesteś obleśna’. To są słowa i mowa nienawiści. Nie można usprawiedliwiać tego typu zdań, że każdy ma prawo do swojej opinii. (…) Nie ma mojej zgody na to, żeby na moim profilu pojawiały się tego typu wypowiedzi” – zaznaczyła.

„Rozmawiajmy. Często rozmawiajmy o tym, co nas boli. Bo oznaką słabości nie jest przyznanie się do tego, że coś nas zabolało, coś nas zraniło. Słabością jest czerpanie szczęścia i satysfakcji z tego, że niszczy się drugą osobę. To jest słabe” – dodała.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Victoria Beckham

Victoria Beckham o współczesnych kanonach piękna: „Nie chodzi o bycie w określonym rozmiarze. Chodzi o to, by wiedzieć, kim się jest i być szczęśliwym w swojej skórze”

74-letnia Maye Musk na okładce w stroju kąpielowym. „Mam nadzieję, że kobiety lepiej poczują się we własnej skórze”

Barbie

Pierwsza w historii Barbie z aparatem słuchowym. „Jesteśmy zobowiązani odzwierciedlić różnorodność, jaką dzieci widzą w świecie”

Kobieta siedzi na łące i przegląda się w lustrze

Dlaczego mężczyźni wyglądają tak dobrze bez makijażu?

Czy manekiny mogłyby miesiączkować? Paulina Ihnatowicz, dietetyk kliniczna zaskakuje tym pytaniem

Kobiety

„Powiedz mi bez wahania, że jestem bez porównania”. Manifest z tej kampanii powinna znać każda kobieta

"Koncept, że połowa ludzi ma zasłaniać piersi, a druga połowa nie musi, jest kulturowo odjechany" - podkreśla Ane Piżl

„Koncept, że połowa ludzi ma zasłaniać piersi, a druga połowa nie musi, jest kulturowo odjechany” – podkreśla Ane Piżl

Dwa zdjęcia, dwa kliknięcia i 5 minut odstępu. Sara Puhto rozprawia się z internetowymi kłamstwami

Kobieta w białej koszuli przegląda się w lustrze. Ręce trzyma na górze, poprawia sobie coś we włosach

Co czujesz, kiedy widzisz siebie nagą w lustrze?

Fatfobia nowojorskiego fotografa? Większe ceny dla modelek plus size / unsplash

Fotograf chciał więcej pieniędzy za sesję zdjęciową modelki plus size. Agencja głośno mówi: „To fatfobia!”

Agata Tomaszewska i Wojciech Sawicki obalają mity związane z niepełnosprawnością

„W postach o akceptacji ciała nie chodzi o to, aby chwalić czyjeś wnętrze” – stanowczo podkreśla Agata z Life On Wheelz

Annie Lennox opublikowała swoje selfie - bez retuszu, bez filtra. "Stara, ale jara!"

Annie Lennox opublikowała swoje selfie w odpowiedzi na post internauty – bez retuszu, bez filtra. „Oto ja – stara, ale jara!”

Maja Hyży

Rihanna za pokazanie ciążowego brzucha otrzymała komplementy, Maja Hyży – krytykę. Co kraj to obyczaj?

Irena Wielocha

„Jestem emerytką z polską emeryturą, a tu świat się przede mną otwiera”. Irena Wielocha po 60. została modelką, a jej profil na Instagramie śledzi ponad 40 tys. osób

„Miałam potrzebę reinterpretacji tej patriarchalnej skamieliny, jaką były kalendarze z 'gołymi babami’”. O kalendarzu Dobre Ciało mówi Kamila Raczyńska-Chomyn

„Od trollowania jeszcze nikt nie schudł, ale rozmawianie o życiu grubych ludzi może je zmienić na lepsze” – mówi Ula Chowaniec, znana jako Galanta Lala

„Jest OK nie być OK ze swoim ciałem” – mówi Betty Q, performerka burleski

Magdalena Zalejska /fot. Maciej Nowak

„Słyszałam, że jestem nieprofesjonalna, gruba, nie umiem pozować i nigdy nic nie osiągnę” – mówi Magdalena Zalejska, modelka curvy

Aleksandra Żebrowska pokazała swój brzuch po ciąży

„Wiecie, dlaczego nasza skóra traci elastyczność, pojawiają się na niej rozstępy i cellulit?” – pyta swoje obserwatorki Ola Żebrowska i pokazuje całą prawdę o swoim brzuchu

Sarah Jessica Parker odpowiada na krytykę siwych włosów

„Co mam zrobić? Przestać się starzeć? Zaszyć się w cieniu?”. Sarah Jessica Parker odpowiada na krytykę siwych włosów

Kalendarz Dobre Ciało / mat. prasowe

„Miej się dobrze, troszcz się o siebie, oddychaj”. Poznaj Kalendarz Dobre Ciało pokazujący różnorodność ciał i tożsamości

Julita Kordońska: ciałopozytywność to proces, który w pandemii wychodzi nam beznadziejnie [WIDEO]

Julita Kordońska: ciałopozytywność to proces, który teraz wychodzi nam beznadziejnie. To efekt pandemii [WIDEO]

Ola Kisiel

Ola Kisiel: pogódźmy się z tym, że grubi ludzie istnieją i że to nie jest upadek cywilizacji [WIDEO]

Paulina Kitlas: Język dotyczący ciała jest często albo silnie zmedykalizowany, albo wulgarny

Paulina Kitlas: Język dotyczący ciała jest często albo silnie zmedykalizowany, albo wulgarny [WIDEO]

Najpopularniejsze

Kobieta wąchająca kwiat

Choroby mają zapach – wiedziałaś o tym?

Ćwiczenia na biust. 6 sposobów na ujędrnienie i podniesienie piersi

Kobieta mindfulness

Mindfulness dla początkujących. Kasia Bem zdradza 5 prostych zasad uważności

Ty zawsze w trzech swetrach, a dalej ci zimno? Oto kilka możliwych przyczyn

4 sposoby na pozbycie się oponki z brzucha. I nie chodzi wcale o robienie brzuszków

Burpees to jedno z najlepszych ćwiczeń w świecie fitness. Podejmij wyzwanie!

Burpees to jedno z najlepszych ćwiczeń w świecie fitness. Podejmij wyzwanie!

Kobieta ćwiczy

Twój kręgosłup potrzebuje wsparcia? Oto kilka ćwiczeń, które go wzmocnią

Intymne dolegliwości rowerzystek. Sprawdź, jak zadbać o siebie w trakcie rowerowych wojaży

kobieta na wydmach

„Odpuszczanie” jest dobre dla ambitnych i konsekwentnych kobiet – podpowiada nam psycholożka Anita Kruszewska

Kobieta ćwiczy

Dzień się dopiero rozpoczął, a ciebie już ktoś wyprowadził z równowagi? Poznaj 5 kroków, które pozwolą zapanować nad emocjami

Kasia Bigos trenerka

Ćwiczenia na ramiona z hantlami – wypracuj smukłe ramiona

Ćwiczenia na rozciąganie barków

Rozciąganie stawów barkowych – te ćwiczenia na pewno ci się przydadzą

brzuszki na piłce

Sposób na bolące lędźwie. Jak sobie ulżyć?

7 najgorszych typów butów dla twoich stóp. Jakie obuwie może być niebezpieczne?

Smartfon a dolegliwości / istock

Smartfon a dolegliwości, które może wywołać. To nie tylko bezsenność

Kobieta popijająca winko

„Alkoholiczka, która pije wino albo piwo, twierdzi, że nie ma problemu”. Kobiecy alkoholizm

×