Przejdź do treści

Niebezpieczne wyzwanie na TikToku z lekami na alergię. Rodzina zmarłego nastolatka apeluje o zmianę prawa

Grupa nastolatków patrzy w telefony
Niebezpieczne wyzwanie na TikToku z lekami na alergię. Rodzina zmarłego nastolatka apeluje o zmianę prawa/ fot. Adobe Stock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Udział w niezwykle groźnym wyzwaniu w mediach społecznościowych doprowadził do śmierci 13-letniego Jacoba Stevensa. Rodzina chłopca rozpoczęła kampanię w celu zmiany prawa w dostępie do leków bez recepty oraz użytkowania TikToka. „Każdego dnia pęka mi serce, gdy wiem, że skrzywdzone może zostać kolejne dziecko” – mówi Justin Stevens, ojciec nastolatka.

Śmiertelnie groźne wyzwanie na TikToku „Benadryl Challenge”

Popularne wśród nastolatków wyzwanie „Benadryl Challenge” polega na zażyciu kilkunastu tabletek na alergię, by wywołać halucynacje. Następnie filmuje się reakcję organizmu, a wideo ze swoimi doświadczeniami publikuje w sieci. Eksperci ostrzegają, że jest to niezwykle groźna „zabawa”, ponieważ przedawkowanie leków przeciwhistaminowych oprócz urojeń powoduje także drgawki, niewydolność serca, udar i trwałe uszkodzenie mózgu.

Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) już w 2020 r. ostrzegała przed ryzykownym trendem po śmierci 15-letniej Chloe Marie Phillips, która przedawkowała lek. Wyzwanie jednak wciąż cieszyło się dużym zainteresowaniem wśród młodzieży, a w ostatnich dniach w wyniku „Benadryl Challenge” zmarł kolejny nastolatek.

Jak informuje „Fox News”, 13-letni Jacob Stevens postanowił wziąć udział w wyzwaniu wraz z przyjaciółmi na początku kwietnia. Nastolatek niedługo po zażyciu leku dostał silnych drgawek, a koledzy nagrywali go, by zobaczyć, co się wydarzy. Jacob stracił jednak przytomność i został przewieziony do szpitala, gdzie podłączono go do respiratora.

„To mój 13-letni syn, który walczy o przetrwanie. Jego stan jest spowodowany 'Wyzwaniem Benadryl’. Razem z kilkoma przyjaciółmi myślał, że fajnie będzie je podjąć, i oto rezultat (…)  Jeśli macie dzieci lub bliskich, podzielcie się z nimi tym zdjęciem, mając nadzieję, że powstrzyma ich od popełnienia tego wielkiego błędu” – napisał na Facebooku Justin Stevens, ojciec Jacoba, który pokazał fotografię swojego syna z sali szpitalnej.

Niestety po tygodniu lekarze stwierdzili śmierć mózgu chłopca. Specjaliści wraz z rodzicami Jacoba zdecydowali o odłączeniu go od urządzeń podtrzymujących życie. Nastolatek zmarł 13 kwietnia.

istockphoto.com

„Miej oko na to, co robią twoje dzieci na telefonie”

Rodzina Jacoba przyznała, że przed śmiercią nastolatka nigdy nie słyszała o niebezpiecznym wyzwaniu. By ustrzec innych, rozpoczęła kampanię w Stanach Zjednoczonych, która ma na celu wprowadzenie ograniczeń wiekowych na leki dostępne bez recepty. Zaapelowała także do przedstawicieli TikToka, by wymagano przedstawienia tożsamości od osób, które zakładają konta na platformie, oraz ograniczono ich wiek.

„Miej oko na to, co robią twoje dzieci na telefonie. Porozmawiaj z nimi o sytuacji. Chcę, żeby wszyscy wiedzieli o moim synu” – powiedział w rozmowie z „ABC 6” Justin Stevens.

Po śmierci Jacoba TikTok poinformował o podjęciu działań, które mają zapewnić bezpieczeństwo użytkownikom platformy. Po wpisaniu hasła „Benadryl Challenge” w aplikacji pojawiają się komunikaty o niebezpiecznych treściach. Filmy jednak mogą pojawiać się pod zakodowanymi przez młodzież hasłami w pozostałych mediach społecznościowych. Głos w sprawie zabrał także producent leku, Johnson & Johnson. Nazwał wyzwanie „niebezpiecznym”, które „należy natychmiast zatrzymać”.

Rodzice Jacoba zaapelowali do innych rodziców, by dokładnie sprawdzali leki w domowej apteczce i kontrolowali treści, do których mają dostęp ich dzieci w internecie.

„Mówię to w kółko. Jako rodzice żyjemy w szybkim tempie. Wszyscy poruszają się z prędkością stu mil na godzinę. Powiedziałbym tylko, żeby zwolnić. Każdego dnia pęka mi serce, gdy wiem, że skrzywdzone może zostać kolejne dziecko” – dodał ojciec Jacoba.

Czym są leki przeciwhistaminowe? 

Leki przeciwhistaminowe blokują działanie histaminy. Jest to mediator procesu zapalnego, który odpowiada zarówno za wczesne, jak i późne reakcje uczuleniowe. Uwolniona histamina oddziałuje przede wszystkim na receptor H1 (znajduje się w ośrodkowym układzie nerwowym). To właśnie jego pobudzenie wywołuje skurcz mięśni gładkich oraz zwiększa przepuszczalność nabłonka i naczyń krwionośnych, w efekcie czego występują charakterystyczne dla alergii objawy. Leki przeciwhistaminowe zawierają przede wszystkim antagonistów receptorów H1, a więc mają zdolność do ich blokowania. Przez to uwolniona histamina, nawet oddziałując na receptory H1, nie doprowadza do wystąpienia objawów alergii.

Leki z difenhydraminą, takie jak Benadryl, należą do grupy leków przeciwhistaminowych pierwszej generacji, które mogą doprowadzić nawet do zmian w układzie nerwowym.

„Chociaż leki przeciwhistaminowe zapewniają bezpieczną i skuteczną ulgę milionom osób cierpiących na alergie, ważne jest, aby były przyjmowane tylko w dawce zalecanej na opakowaniu lub zgodnie z zaleceniami lekarza” – powiedział prof. Parastou Donyai, naukowiec z Królewskiego Towarzystwa Farmaceutycznego.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: