Przejdź do treści

Była pracownica Facebooka: algorytmy promują treści szerzące nienawiść i szkodzące zdrowiu psychicznemu najmłodszych

Francis Haugen ujawnia szokujące fakty o działaniach Facebooka
Francis Haugen ujawnia szokujące fakty o działaniach Facebooka / Zdjęcie: Jabin Botsford-Pool/Getty Images
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

Francis Haugen ujawniła swoją tożsamość i wyjaśniła powody, dla których przekazała dziennikarzom z „Wall Street Journal” wewnętrzne dokumenty niewygodne dla internetowego giganta. Powołując się na raporty, podczas wtorkowego posiedzenia w amerykańskim Senacie, była pracownica firmy tłumaczyła, że algorytmy Facebooka sprzyjają m.in. rozwojowi anoreksji, przyczyniają się do nieprawidłowej oceny wyglądu i pogorszenia samopoczucia wśród nastolatek i nastolatków.

Zysk kosztem bezpieczeństwa i zdrowia psychicznego internautów

37-letnia Frances Haugen rozstała się z największym serwisem społecznościowym na świecie w tym roku. Przed odejściem skopiowała wewnętrzne notatki i inne dokumenty, które następnie przekazała anonimowo dziennikowi „The Wall Street Journal”.

Dziennik na podstawie otrzymanych raportów opublikował serię artykułów, z których wynikało m.in., że największy serwis społecznościowy na świecie wprowadzając algorytm treści, przyczynił się do zwiększenia polaryzacji w internecie, a także nie podjął kroków w celu zmniejszenia niechęci do szczepień.

„Z ujawnionych dokumentów wynikało, że celebryci, politycy i inni znani użytkownicy Facebooka byli traktowani w inny sposób niż pozostali internauci – wobec tych profili stosowano odmienne zasady moderowania lub nie stosowano ich wcale” – pisze BBC.

W niedzielę była menagerka ds. produktu w Facebooku ujawniła swoją tożsamość, potwierdzając w programie „60 Minutes” stacji CBS, że to ona przekazała „The Wall Street Journal” wewnętrzne dokumenty firmy, po opublikowaniu których rozpętała się dyskusja na temat społecznych skutków działania internetowego giganta.

Jej zdaniem Facebook celowo wykorzystywał do promowania algorytmy podsycające nienawiść pomiędzy użytkownikami i szkodzące zdrowiu psychicznemu najmłodszych internautów, by zwiększyć zyski kosztem bezpieczeństwa tych, którzy korzystali z tej platformy.

„Był konflikt interesów pomiędzy tym, co było dobre dla użytkowników, i tym, co było dobre dla Facebooka (…) i Facebook przez cały czas wybierał działanie z korzyścią dla siebie, czyli na przykład zarabianie więcej pieniędzy” – mówiła w programie.

„Facebook zarabia więcej, gdy konsumujesz więcej treści. A im więcej gniewu, na który są narażeni użytkownicy, im częściej wchodzą w interakcje, tym więcej konsumują” – podkreśliła.

Z kolei przedstawiciele Facebooka twierdzą, że dokumenty udostępnione przez Haugen, są „mylące” i nie zawierają informacji o krokach, które podjęła firma.

„Nikt spoza Facebooka nie wie, co się dzieje wewnątrz Facebooka”

Podczas wtorkowego posiedzenia w amerykańskim Senacie Frances Haugen zdradziła kulisy działania Facebooka, oskarżając byłego pracodawcę o kierowanie się tylko interesem firmy z pełną świadomością pomijając dobro użytkowników.

„Jestem tutaj, bo uważam, że produkty Facebooka szkodzą dzieciom, zaogniają podziały, osłabiają naszą demokrację i wiele więcej. Kierujący firmą wiedzą, jak sprawić, by Facebook i Instagram były bezpieczniejszymi przestrzeniami, ale nie wprowadzają koniecznych zmian, bo przedkładają swoje ogromne zyski ponad ludzi” — mówiła Haugen podczas przesłuchania przed komisją ds. handlu w Senacie.

Republikańska senator Marsha Blackburn przytoczyła wewnętrzne badania Facebooka ujawnione przez Haugen. Wynika z nich, że należący do tej samej firmy Instagram wywołuje myśli samobójcze u 13 proc. nastoletnich użytkowniczek, aż 66 proc. nastolatek doświadcza negatywnych porównań społecznych, a 32 proc. twierdzi, że serwis sprawia, że źle się czują w swoich ciałach. Raporty wykazały, że algorytmy sterujące mediami społecznościowymi sprzyjają rozwojowi anoreksji, przyczyniają się do nieprawidłowej oceny wyglądu i pogorszenia samopoczucia.

Była menagerka ds. produktu w Facebooku przyznała, że obawia się odwetu ze strony internetowego giganta. „Wiem, że Facebook ma nieskończone środki, których może użyć, by mnie zniszczyć” – powiedziała. Szef komisji, demokratyczny senator Ed Markey oświadczył, że Haugen jest „bohaterką na miarę XXI wieku” i zapewnił, że Kongres nie pozwoli na jej zastraszanie.

„To moja wiadomość dla Marka Zuckerberga: pański czas ingerowania w naszą prywatność, promowania toksycznych treści i żerowania na dzieciach się skończył. Kongres będzie działał” – powiedział Markey.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

„Mężczyzna trafia do psychiatry, dopiero gdy nawala mu działanie. Wcześniej radzi sobie z depresją acting-outowo” – mówi Szymon Żyśko

Mazowiecki Marsz Mocy Fundacji Marka Kamińskiego już w ten weekend! W trosce o kondycję psychiczną młodzieży

Odległość nie ma żadnego znaczenia, jeśli chodzi o niesienie pomocy. Polska nastolatka uratowała młodego mieszkańca Australii

„Coraz częściej stawiany jest znak równości pomiędzy tym, 'co mi służy’, a tym, 'co jest dobre'”. Socjolożka o kulturze terapeutycznej, która prowadzi do antyspołecznych postaw

Renata na miastenię choruje od 25 lat. „W dobry dzień choroba pozwala mi połknąć posiłek bez dławienia się”

Portugalia legalizuje eutanazję. Prezydent podpisał ustawę

Kryzysy psychiczne młodzieży nie rodzą się same

Nie wypada? A właśnie że wypada!

„Podejście zadaniowe do życia i znajdowanie czasu na przyjemności to antidotum na zbytnie martwienie się” – mówi psychoterapeutka Marlena Ewa Kazoń

„Nie jedz niczego, co ma naklejkę Apeel”. Ten fake news krąży po sieci i uderza w firmę zapobiegającą marnowaniu żywności

Dodatkowa premia za chodzenie z tacą na głowie. Ola Petrus skomentowała skandaliczną propozycję pracy

Lekarze już wydają pacjentom „niebieskie” zalecenia i skierowania na „wodne programy”. Czym jest koncepcja „niebieskich terapii”

Kobieta stoi na łące, w ręce trzyma wstążki

Kobiety przywiązują wstążki do torebek, plecaków i wózków. To ważny sygnał

Grupa nastolatków patrzy w telefony

Niebezpieczne wyzwanie na TikToku z lekami na alergię. Rodzina zmarłego nastolatka apeluje o zmianę prawa

„Jak się żyje w szpitalu psychiatrycznym, na oddziale zamkniętym? Trochę jak w małej wiosce, gdzie wszyscy się znają i wiele ich łączy” – mówi Krystyna Piątkowska

„Sami zapracowaliśmy na to, że wyżej cenimy wiedzę celebrytki niż profesora psychiatrii”. O fake newsach w kontekście zdrowia psychicznego mówi Marta Glanc, analityczka Stowarzyszenia Demagog

Sześć pokoleń na jednym zdjęciu. Seniorka rodu tuli swoją prapraprawnuczkę

Nie pije od kilku lat, ale nadal słyszy o sobie, że „musiał być pijany”. Ben Affleck o stygmatyzowaniu przez społeczeństwo

Lady Gaga pomocna i spontaniczna, Hugh Grant arogancki i ironiczny. Oscary 2023

15-letni Mikołaj nie żyje, internauci są wstrząśnięci, ludzie mediów żądają zmian. Psychoterapeuta: „Żyjemy w świecie hejtu i nieważności ludzkiego życia”

Twoje nagie zdjęcia znalazły się w internecie? Ruszyła bezpłatna strona, która pomoże ci je usunąć

Paulina i Arkadiusz chorują na schizofrenię. Udowadniają, że ich choroba nie przekreśla szans na normalne życie

Kobieta trzyma psa na rękach

Stres. Jak sobie z nim radzić? Oto 14 pomysłów, jak poradzić sobie ze stresem

„Depresja to choroba, której nie widać. Można się z niej pośmiać, podważyć ją i bezkarnie uznać, że ludzie o niej mówią pod publikę” – mówią Małgorzata Serafin i Marek Sekielski