Przejdź do treści

Była pracownica Facebooka: algorytmy promują treści szerzące nienawiść i szkodzące zdrowiu psychicznemu najmłodszych

Francis Haugen ujawnia szokujące fakty o działaniach Facebooka
Francis Haugen ujawnia szokujące fakty o działaniach Facebooka / Zdjęcie: Jabin Botsford-Pool/Getty Images
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Sean Bean kwestionuje pracę koordynatorów intymności. „Doświadczenie bardzo hamujące”
Na świecie żyje więcej emerytów niż dzieci. To pierwszy taki przypadek w historii
Maja Bohosiewicz krytykuje tekst popularnego wśród nastolatków utworu. „Piosenka, która jawnie poniża kobiety”
„Tam na dole”, „muszelka”, „siusia”. Badanie pokazało, jak Polki nazywają swoje narządy płciowe
Ciężko ci okiełznać swoją zazdrość? Milena Wojnarowska podpowiada, jak sobie z nią poradzić

Francis Haugen ujawniła swoją tożsamość i wyjaśniła powody, dla których przekazała dziennikarzom z „Wall Street Journal” wewnętrzne dokumenty niewygodne dla internetowego giganta. Powołując się na raporty, podczas wtorkowego posiedzenia w amerykańskim Senacie, była pracownica firmy tłumaczyła, że algorytmy Facebooka sprzyjają m.in. rozwojowi anoreksji, przyczyniają się do nieprawidłowej oceny wyglądu i pogorszenia samopoczucia wśród nastolatek i nastolatków.

Zysk kosztem bezpieczeństwa i zdrowia psychicznego internautów

37-letnia Frances Haugen rozstała się z największym serwisem społecznościowym na świecie w tym roku. Przed odejściem skopiowała wewnętrzne notatki i inne dokumenty, które następnie przekazała anonimowo dziennikowi „The Wall Street Journal”.

Dziennik na podstawie otrzymanych raportów opublikował serię artykułów, z których wynikało m.in., że największy serwis społecznościowy na świecie wprowadzając algorytm treści, przyczynił się do zwiększenia polaryzacji w internecie, a także nie podjął kroków w celu zmniejszenia niechęci do szczepień.

„Z ujawnionych dokumentów wynikało, że celebryci, politycy i inni znani użytkownicy Facebooka byli traktowani w inny sposób niż pozostali internauci – wobec tych profili stosowano odmienne zasady moderowania lub nie stosowano ich wcale” – pisze BBC.

W niedzielę była menagerka ds. produktu w Facebooku ujawniła swoją tożsamość, potwierdzając w programie „60 Minutes” stacji CBS, że to ona przekazała „The Wall Street Journal” wewnętrzne dokumenty firmy, po opublikowaniu których rozpętała się dyskusja na temat społecznych skutków działania internetowego giganta.

Jej zdaniem Facebook celowo wykorzystywał do promowania algorytmy podsycające nienawiść pomiędzy użytkownikami i szkodzące zdrowiu psychicznemu najmłodszych internautów, by zwiększyć zyski kosztem bezpieczeństwa tych, którzy korzystali z tej platformy.

„Był konflikt interesów pomiędzy tym, co było dobre dla użytkowników, i tym, co było dobre dla Facebooka (…) i Facebook przez cały czas wybierał działanie z korzyścią dla siebie, czyli na przykład zarabianie więcej pieniędzy” – mówiła w programie.

„Facebook zarabia więcej, gdy konsumujesz więcej treści. A im więcej gniewu, na który są narażeni użytkownicy, im częściej wchodzą w interakcje, tym więcej konsumują” – podkreśliła.

Z kolei przedstawiciele Facebooka twierdzą, że dokumenty udostępnione przez Haugen, są „mylące” i nie zawierają informacji o krokach, które podjęła firma.

„Nikt spoza Facebooka nie wie, co się dzieje wewnątrz Facebooka”

Podczas wtorkowego posiedzenia w amerykańskim Senacie Frances Haugen zdradziła kulisy działania Facebooka, oskarżając byłego pracodawcę o kierowanie się tylko interesem firmy z pełną świadomością pomijając dobro użytkowników.

„Jestem tutaj, bo uważam, że produkty Facebooka szkodzą dzieciom, zaogniają podziały, osłabiają naszą demokrację i wiele więcej. Kierujący firmą wiedzą, jak sprawić, by Facebook i Instagram były bezpieczniejszymi przestrzeniami, ale nie wprowadzają koniecznych zmian, bo przedkładają swoje ogromne zyski ponad ludzi” — mówiła Haugen podczas przesłuchania przed komisją ds. handlu w Senacie.

Republikańska senator Marsha Blackburn przytoczyła wewnętrzne badania Facebooka ujawnione przez Haugen. Wynika z nich, że należący do tej samej firmy Instagram wywołuje myśli samobójcze u 13 proc. nastoletnich użytkowniczek, aż 66 proc. nastolatek doświadcza negatywnych porównań społecznych, a 32 proc. twierdzi, że serwis sprawia, że źle się czują w swoich ciałach. Raporty wykazały, że algorytmy sterujące mediami społecznościowymi sprzyjają rozwojowi anoreksji, przyczyniają się do nieprawidłowej oceny wyglądu i pogorszenia samopoczucia.

Była menagerka ds. produktu w Facebooku przyznała, że obawia się odwetu ze strony internetowego giganta. „Wiem, że Facebook ma nieskończone środki, których może użyć, by mnie zniszczyć” – powiedziała. Szef komisji, demokratyczny senator Ed Markey oświadczył, że Haugen jest „bohaterką na miarę XXI wieku” i zapewnił, że Kongres nie pozwoli na jej zastraszanie.

„To moja wiadomość dla Marka Zuckerberga: pański czas ingerowania w naszą prywatność, promowania toksycznych treści i żerowania na dzieciach się skończył. Kongres będzie działał” – powiedział Markey.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Rośnie popularność aplikacji, które pomagają dbać o zdrowie psychiczne czy monitorują owulację. Dlaczego to może być niebezpieczne? Wyjaśnia Gosia Fraser, analityczka prywatności i cyberbezpieczeństwa

MZ podało, ile w Polsce przeprowadzono aborcji w 2021 r. "To liczba żenująco niska, ponieważ osób potrzebujących aborcji jest dużo, dużo więcej"

MZ podało, ile w Polsce przeprowadzono aborcji w 2021 r. FEDERA: „To liczba żenująco niska, ponieważ osób potrzebujących aborcji jest dużo, dużo więcej”

W naszej pamięci genetycznej mieszanie wody z ziarnami jest mocno utrwalone. O niezwykłej mocy „bake therapy” /fot. iStock

W naszej pamięci genetycznej mieszanie wody z ziarnami jest mocno utrwalone. O niezwykłej mocy „bake therapy”

Efekt horoskopowy w psychologii / istock

„Co mówi o tobie wynik psychotestu?”. Psycholożka zdradza, jakie niebezpieczeństwa mogą się kryć za efektem horoskopowym

Dlaczego tak trudno reagować na mobbing, mówi psycholożka Karolina Ołdak /fot. Getty Images

„Wpojono nam, że trzeba dążyć do celu, nawet jeśli po drodze pojawiają się trudności”. Dlaczego tak trudno reagować na mobbing, mówi psycholożka Karolina Ołdak

Marysia Warych / fot. Jarosław Stróżyk

Marysia Warych: „Ludzie myślą, że mamy dwa tryby: albo nie możemy wstać z łóżka, albo mamy halucynacje i słyszymy głosy. Tymczasem choroba afektywna dwubiegunowa ma różne oblicza”

Dlaczego warto nauczyć się wdzięczności? / istock

„Niektórym wdzięczność przychodzi zdecydowanie trudniej”. Dlaczego warto nauczyć się wdzięczności, mówi psycholożka Milena Wojnarowska

„Słowami nazywamy to, co już wiemy, natomiast ciało ma dostęp do treści, które są w nas tajemnicą”. O mocy terapii tańcem mówi Katarzyna Dańska

„Prowadzenie dziennika może zmienić nasze życie. Dla wielu bywa skuteczną autoterapią” – uważa psycholog Anna Frączkowska. Czym jest journaling i jaką ma moc?

Gdy ich bliscy chorują, oni sami są cichymi pacjentami. Tak w Polsce wygląda opieka nad osobami ze schizofrenią

„Zawsze noszę w torebce cukierki chili”. O życiu z chorobą schizoafektywną opowiada Dorota Solarska, autorka książki „Artystka przetrwania”

Nie stawiaj siebie na szarym końcu! / pexels

Nie stawiaj siebie na szarym końcu! Dlaczego tak trudno o siebie zadbać?

Zbadali, dlaczego młodzi nie chcą żyć. Na pierwszym miejscu brak wsparcia rodziców

Gruba w głowie. „Schudłam 18 kg i poczułam się oszukana. Czekałam na wielką zmianę, a czułam się tylko gorzej”

Słyszałaś, że jesteś dojrzała jak na swój wiek? To może być trauma / istock

Często słyszała, że jest dojrzała jak na swój wiek. „To nie do końca dojrzałość, a wynik przeżytych traum”

Medytacja - czas na słuchanie siebie / unsplash

Czas na słuchanie siebie. „Nie musimy być zaawansowanymi medytującymi, aby czerpać korzyści z medytacji”

„Kundalini była jogą dla uprzywilejowanych, tylko wybrani mogli ją praktykować”. Dlaczego mówi się, że modna odmiana jogi zmienia życie, wyjaśnia Monika Wypych

Jesteśmy słabym pokoleniem? Psycholożka wyjaśnia / pexels

Jesteśmy słabym pokoleniem? Psycholożka wyjaśnia, z czego może wynikać wzrost zapadalności na choroby psychiczne

Ashley Judd wyjawiła prawdę o śmierci swojej matki. I zwróciła się do fanów z mocnym apelem

Jeśli twój bliski choruje, wydrukuj i zapamiętaj! Rady Moniki Kotlarek dla rodzin i przyjaciół osób z zaburzeniami psychicznymi

Barbara Filipczyńska /fot. archiwum prywatne

„Kiedy dusza ustala kierunek działania, a umysł je realizuje, zaczynamy żyć tak, jak chcemy”. Czym jest Soul Coaching® mówi Barbara Filipczyńska

kobieta z telefonem w ręku

Social media – żeby korzystanie z nich wyszło ci na zdrowie, musisz wiedzieć, kiedy się wylogować

„Nie idziemy do lasu zwiedzać, tylko wziąć w nim udział”. O wielkiej mocy lasoterapii mówi psychiatra i ekoterapeutka Katarzyna Simonienko

„3 minuty śmiechu odpowiadają 15 minutom joggingu. Kiedy się śmiejemy, pracuje 240 naszych mięśni” – mówi Henryka Radziejowska-Semków, specjalistka nauki o śmiechu

Najpopularniejsze

Ćwiczenia na biust

Ćwiczenia na biust. 6 sposobów na jędrne piersi

Kobieta wąchająca kwiat

Choroby mają zapach – wiedziałaś o tym?

Kobieta mindfulness

Mindfulness dla początkujących. Kasia Bem zdradza 5 prostych zasad uważności

Intymne dolegliwości rowerzystek. Sprawdź, jak zadbać o siebie w trakcie rowerowych wojaży

Kobieta w stroju fitness

Oponka na brzuchu. Jak zredukować ten problem?

kobieta na wydmach

„Odpuszczanie” jest dobre dla ambitnych i konsekwentnych kobiet – podpowiada nam psycholożka Anita Kruszewska

Kobieta ćwiczy

Ćwiczenia na wzmocnienie kręgosłupa – łatwe i skuteczne

5 rozmów, które warto abyś przeprowadziła ze swoim partnerem lub partnerką

Kasia Bigos trenerka

Ćwiczenia z hantlami – wypracuj smukłe ramiona

Twój kręgosłup potrzebuje rozluźnienia? Oto kilka pomocnych ćwiczeń, skorzystaj

Smartfon a dolegliwości / istock

Smartfon a dolegliwości, które może wywołać. To nie tylko bezsenność

Kobieta ćwiczy

Dzień się dopiero rozpoczął, a ciebie już ktoś wyprowadził z równowagi? Poznaj 5 kroków, które pozwolą zapanować nad emocjami

Ćwiczenia na rozciąganie barków

Rozciąganie stawów barkowych – te ćwiczenia na pewno ci się przydadzą

Fit Matka Wariatka / Facebook

Agresja i fałszywa troska na profilu „Fit Matki Wariatki”. Przyszedł czas na pato-fitness. Hello Zdrowie mówi temu nie!

7 najgorszych typów butów dla twoich stóp. Jakie obuwie może być niebezpieczne?

Kobieta popijająca winko

„Alkoholiczka, która pije wino albo piwo, twierdzi, że nie ma problemu”. Kobiecy alkoholizm