Przejdź do treści

Kamala Harris: chciałam siedzieć przy stole, przy którym podejmowano decyzje

Kamala Harris
Cliff Hawkins/Getty Images
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Kiedy ogłosiła, że zamierza walczyć o urząd prezydenta Stanów Zjednoczonych, w ciągu doby na Kickstarterze zebrała całą potrzebną na podróż kwotę. Czy pierwsza senator Kalifornii o pochodzeniu indyjsko-jamajskim ma szansę zdobyć amerykańskich wyborców?

Przypominamy ten materiał 7 listopada 2020r., kiedy ogłoszono, że Joe Biden został 46 prezydentem Stanów Zjednoczonych. Oznacza to, że Kamala Harris zostanie pierwszą kobietą na stanowisku wiceprezydenta USA.

Kamala Harris urodziła się 20 października 1964 roku w Oakland w domu Donalda Harrisa i Shyamali Gopalan. Jej ojciec, Jamajczyk, emigrował do USA  w latach 60-tych i pracował jako wykładowca ekonomii na Uniwersytecie Stanford, a matka, z pochodzenia Tamilka, zajmowała się badaniami nad rakiem piersi. Dziadek Kamali był tamilskim dyplomatą.

Choć Kamala i jej siostra, Maya, wychowywały się w czarnej dzielnicy, rodzice włożyli dużo wysiłku, by znały swoją kulturę. Uczęszczały do kościołów społeczności Afroamerykanów z sąsiedztwa, ale też do hinduistycznych świątyń. Odwiedzały kraje pochodzenia rodziców i utrzymywały kontakty ze swoimi krewnymi. Kamala Harris nie uważa, by miała kiedykolwiek kryzys tożsamości z powodu swoich korzeni i wychowania. Kiedy Harris miała 7 lat, jej rodzice rozwiedli się i siostry zamieszkały z matką. Pięć lat później przeprowadziły się do Montrealu w Kanadzie, gdzie kontynuowała badania nad rakiem piersi i podjęła pracę na Uniwersytecie McGill. Jak często podkreślała w wywiadach: Moja matka była i na zawsze pozostanie moją największą bohaterką.

Po ukończeniu publicznego liceum Harris podjęła naukę na Uniwersytecie Howard w Waszyngtonie, który skupiał głównie czarnoskórych studentów. W 1986 roku otrzymała tam tytuł licencjata ekonomii i nauk politycznych.  Kontynuowała studia na Hastings College of Law w Północnej Kalifornii, a po otrzymaniu tytułu doktora prawa rozpoczęła pracę w zawodzie.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Optimism is the fuel driving every fight I’ve been in—and I could not be more optimistic for the future. ?: @elleusa

Post udostępniony przez Kamala Harris (@kamalaharris)

W latach 1990-1998 pracowała jako prokurator okręgowy hrabstwa. W 2004 roku została zatrudniona jako prokurator okręgowy San Francisco. Była pierwszą osobą o pochodzeniu jamajsko-indyjskim na tym stanowisku. W swojej pracy zajmowała się głównie problemami rodzin i dzieci. Powołała specjalną jednostkę ścigającą przestępstwa związane z mową nienawiści i przemocą wobec dzieci i nastolatków LGBT, głośno popierała także legalizację małżeństw jednej płci. W 2004 roku została uhonorowana tytułem „Kobiety Mocy” National Urban League, było to pierwsze, ale nie jedyne prestiżowe wyróżnienie za jej działalność na rzecz kobiet.

W 2011 objęła urząd prokuratora generalnego stanu Kalifornia. Podczas jej rządów Biuro Dystryktu San Francisco zarejestrowało o połowę więcej wyroków niebezpiecznych przestępców.  „Jestem do szpiku kości prokuratorem. Kiedy coś widzę, od razu pytam: jak to wpłynie na dziecko?” – często podkreślała.

Moja matka często powtarzała: Kamala, możesz robić wiele rzeczy jako pierwsza w historii, ale musisz zadbać, żeby nie być ostatnią

W 2004 roku zainicjowała program resocjalizacyjny „Back on Track” (Z powrotem w rytmie), który pozwalał wybranym więźniom na wyczyszczenie swoich teczek po uzyskaniu wykształcenia licealnego, utrzymania się w pracy oraz przejścia testów na obecność narkotyków we krwi. W 2009 roku, kiedy program pomógł prawie 300 osobom rozpocząć nowe życie, sąsiadujące hrabstwa zaczęły wprowadzać podobne rozwiązania. Już wtedy pojawiły się pierwsze głosy, że Harris powinna kandydować na urząd prezydenta Stanów Zjednoczonych.

W 2011 roku o Harris zrobiło się głośno w związku ze sprawą laborantki Deborah Madden, która naruszyła materiały dowodowe związane z dużą narkotykową aferą w San Francisco. Jak donosiły media, Kamala Harris miała zdawać sobie z tego sprawę na długo przed ujawnieniem skandalu. Do tej pory nie wyjaśniono jednak wszystkich okoliczności związanych z tą sprawą.

W 2014 roku Harris wyszła za mąż za adwokata Douglassa Emhoffa. Nie urodziła dziecka, ale jest macochą dwójki pasierbów. „To bardzo ważne, żeby moja córka zdawała sobie sprawę, że jeśli masz dość szczęścia, żeby mieć szansę, musisz pracować, żeby inni też ją mieli” – mówi.

W 2015 roku Kamala Harris rozpoczęła walkę o urząd senatora. Jej rywalką była Lorertta Sanchez. Po zwycięstwie rozpoczęła pracę nad kwestiami budżetowymi, bezpieczeństwem i prawem.  Wprowadziła wiele nowych rozwiązań związanych ze środowiskiem, surowcami naturalnymi, prawem i imigracją. Nie zaprzestała też kategorycznego wyrażania swoich opinii.

Żadna kobieta nie powinna słyszeć, że nie może podejmować decyzji związanych z jej własnym ciałem. Jeśli prawa reprodukcyjne kobiet są atakowane, zawsze stanę po stronie kobiet

Kamala Harris jest znana ze swojej pracy na rzecz praw kobiet, poparcia dla aborcji i silnego oporu względem administracji Donalda Trumpa. W 2017 roku wystąpiła podczas Marszu Kobiet w Waszyngtoni. To ona użyła też sformułowania „ban na muzułmanów” podczas afery związanej z blokowaniem przejść granicznych dla imigrantów na początku kadencji Trumpa.

„Jestem dumna z bycia mentorką dla wielu kobiet, które starają się o pracę w polityce, bo wierzę, że potrzebujemy ich więcej na każdym szczeblu pełnienia władzy. Kobiety mają takie samo prawo do decydowania o naszej przyszłości i powinny mieć równy głos. To trudne czasy pełne wyzwań, ale wierzę, że częścią ich rozwiązywania jest wspieranie kobiet w polityce”.

W 2018 roku brała udział w dwóch głośnych przesłuchaniach: Marka Zuckerberga w sprawie nadużyć wobec danych użytkowników Facebook’a oraz sekretarz Kirstjen Nielsen, która została oskarżona o faworyzowanie norweskich imigrantów.  

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: