3 min.
Nie bądźmy obojętni wobec treści, które publikują nasi znajomi. Instagram w walce z samookaleczaniem.

zdjęcie: iStockphoto.com
27.05.2022
Red Lipstick Monster pokazała swoje zdjęcie w kostiumie kąpielowym – bez retuszu i filtra. „W końcu ktoś pokazuje prawdziwość kobiet”
27.05.2022
Cztery zarzuty o napaść na tle seksualnym. Czy to koniec Kevina Spaceya?
27.05.2022
40 tys. zł odszkodowania za naruszenie praw pacjenta. Przy nazwisku mężczyzny widniał napis „pacjent HIV”, który każdy mógł zobaczyć
27.05.2022
Marianna Gierszewska wystąpiła w kampanii reklamowej bielizny z widoczną stomią. „Na długi czas zupełnie odcięłam się od swojego ciała”
27.05.2022
„Wzięłam tyle hormonów, że powinnam nimi sikać” – Dorota Wellman o trudnej drodze do macierzyństwa
Instagram, fotograficzny portal społecznościowy, chce zwiększyć kontrolę nad dodawanymi zdjęciami, szczególnie tymi, które mogą propagować lub normalizować niebezpieczne zachowania, między innymi samookaleczanie się. Zdjęcia, które będą ukazywać przemoc, blizny, rany po autoagresji będą ukrywane.
Na portalach społecznościowym, które gromadzą dużą ilość zdjęć i użytkowników kontrola treści jest ograniczona. Niektóre zdjęcia mogą normalizować wiele trudnych i niebezpiecznych zjawisk, np. promowanie zaburzeń odżywiania, samookaleczania się. Tego typu treści mogą prowadzić do groźnych zachowań, czego przykładem jest samobójstwo 14-letniej Brytyjki Molly Russell. Po jej wynikach wyszukiwań na mediach społecznościowych zauważono że, szukała zdjęć otagowanych #depresja, #samobójstwo. To przyczyniło się do ostrej społecznej debaty i ruchu, które chce podjąć Instagram.
All graphic images of self-harm will be removed from Instagram, the head of the social media platform tells the BBC
[Tap to expand] https://t.co/228PEncMo8 pic.twitter.com/HnIqYLdsTg
— BBC News (World) (@BBCWorld) February 7, 2019
„Mamy obowiązek to naprawić. Będziemy polepszać się i jesteśmy zobowiązani do znajdowania i usuwania tych treści na dużą skalę, a także współpracować z ekspertami i szerszą branżą, aby znaleźć sposoby na wsparcie ludzi, gdy są najbardziej potrzebujący”, zapowiedział Adam Mosseri, szef serwisu Instagram.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
PROMOCJA
Zdrowie umysłu
Less Stress from Plants 60 kaps. wegański
60,00 zł 90,00 zł
Fotograficzny serwis społecznościowy zapowiedział zakaz graficznej autoagresji i usuwanie jednoznacznych treści przedstawiających samobójstwa lub samookaleczenie. Zostaną również zablokowane hashtagi, czyli wyrazy zawierające „#”, które sugerować by miały o niebezpiecznym zjawisku, np. związanych z samobójstwem. Środki te mają na celu utrudnić znalezienie nastolatkom zdjęć, które zachęciłyby lub wskazywały tendencję do niebezpiecznych reakcji.
Platformy mediów społecznościowych stają się coraz bardziej uważne, ponieważ zwiększają zasięg i wpływy kulturowe, tym sposobem wywołując reakcje, kształtując pogląd, wprowadzając trend.
Instagram w walce z depresją
Już wcześnie, serwis fotograficzny wprowadził nową funkcję, która wspomaga w walce z depresją. Użytkownik, gdy zauważy w serwisie niepokojącą fotografię, może zgłosić ją do administratorów, a autor zdjęcia otrzyma komunikat: „Ktoś widział twój post i sądzi, że możesz teraz przechodzić przez trudny okres. Jeśli potrzebujesz wsparcia, możemy ci pomóc”.
Czy wprowadzenie nowej polityki Instagrama przyczyni się do mniejszej normalizacji niebezpiecznych zachowań, będziemy mogli ocenić w pewnej perspektywie czasu. Jest to jednak dobry krok. Zwracajmy uwagę na to, co publikują nasi znajomi, być może są to sygnały, że potrzebują większego wsparcia lub uwagi.
Zobacz także
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

26.05.2022
Paulina Holtz: „Daję moim córkom szansę, aby same ogarnęły swoje życie”

26.05.2022
Malina Błańska: „Z okazji Dnia Matki w Polsce powinniśmy kobietom palić znicze”. Jak mówienie o trudach bycia mamą zbliża nas do szczęśliwego macierzyństwa

24.05.2022
Czasem przeleci helikopter, a gdy strzelają na poligonie, okna się trzęsą. „Gdyby tu wojna wybuchła, to byśmy nie zauważyły” – mówi jedna z mieszkanek Braniewa

21.05.2022