Depresja dotyka 10 procent dorosłych w Polsce. Najnowsze badania CBOS

Długotrwały stres, samotność, szybkie tempo życia to jedne z najczęstszych przyczyn depresji, z którą miało do czynienia 10 procent dorosłych w Polsce. Według najnowszych badań CBOS trzy dorosłe osoby na sto obecnie zmagają się z chorobą. Depresja ma związek z czynnikami ekonomicznymi i zawodowymi, a także stanem cywilnym.
Depresja – badania
Zdaniem autorów badań CBOS depresja ma duży związek z sytuacją ekonomiczną. Osoby chore częściej źle oceniały własną sytuację materialną, dodatkowo częściej deklarowały wykształcenie podstawowe lub gimnazjalne. Ryzyko depresji zwiększało się również, jeśli osoby nie pozostawały w związkach. W grupie osób pracujących dotknięte są depresją bardzo nieliczni. Z badań wynika, że wyjątkiem są robotnicy niewykwalifikowani.
Badanie „Aktualne problemy i wydarzenia” przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich w dniach 4–11 października 2018 roku na próbie liczącej 1016 osób – dorosłych mieszkańców Polski.
Depresja – przyczyny
Raport badań CBOS pokazuje, że najczęstszą przyczyną depresji jest nadmierny i długotrwały stres (68 procent), szybkie tempo życia, brak czasu wolnego, nadmiar pracy (56 procent), a także samotność i brak relacji z ludźmi (57 procent). Co czwarty ankietowany uważa, że za chorobę odpowiedzialne są używki (23 procent), a także zbyt mała ilość snu i odpoczynku (15 procent). Badani, którzy deklarowali, że przechodzili przez depresję raz, wskazywali, że miało to związek z traumatycznymi przeżyciami z ich życia. Natomiast osoby, które częściej zmagały się z chorobą twierdzą, że pojawia się bez wyraźnej przyczyny.
Według najnowszych badań CBOS, wpływ wieku i miejsca zamieszkania jest niewielki. Depresję deklarują obecnie najczęściej badani z miast średniej wielkości (20 000 – 99 000 ludności), a najrzadziej z dużych aglomeracji. Kobiety częściej niż mężczyźni deklarują, że chorowały na depresję w przeszłości, jednak wpływ płci nie wpłynął na badanie w sposób istotny. 14 procent osób, które chorowały na depresję przyznają, że uznawały ten fakt za coś wstydliwego. Do depresji najrzadziej przyznają się najmłodsi respondenci i mający od 35 do 44 lat.
Depresja – szukanie pomocy
Z badań dowiadujemy się, że 82 procent osób mających depresję szukała pomocy u specjalisty, konsultowała chorobę z lekarzem, psychologiem lub psychoterapeutą. 18 procent osób nie korzystało z pomocy, radziła sobie samodzielnie. 66 procent osób, która korzystała z pomocy specjalisty, chodziło do psychiatry.
Podoba Ci się ten artykuł?
Polecamy

Natalia Skoczylas: „Grubancypacja nie mówi: 'kochaj swoje ciało’, tylko: 'masz prawo żyć pełnią życia, niezależnie od tego, jak wyglądasz'”

Coolcation, czyli dlaczego tak wielu z nas wybiera wakacje w zimnych krajach. „Jak inna planeta”
20:58 min
Prof. Katarzyna Schier: „Jak możemy się nauczyć troski o siebie i innych, kiedy nasi rodzice nie mieli wystraczających zasobów, żeby się troszczyć o nas”

„Kiedy dowiadywały się, że są zakażone, czuły się brudne“. Aleksandra Zbroja o tym, dlaczego nie opowiadamy historii kobiet z HIV
się ten artykuł?