Przejdź do treści

Natalia Broniarczyk: Najczęstsze pytanie, jakie się pojawia, to: 'czy jesteś pewna, że nie będziesz później żałować?’. Nie zadawajmy go

aborcja w Polsce, wyrok TK
- Aborcja to nie jest powiedzenie komuś: „nie chce mieć z tobą dzieci”- mówi Natalia Broniarczyk z Aborcyjnego Dream Teamu/ zdj. David Cliff/NurPhoto via Getty Images
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Ignoruj zagrożenia, pamiętaj o lansie, nadużywaj słońca…Sposobów na zepsuty urlop jest znacznie więcej!
Pies kontra upał. Jak pomóc zwierzakowi? Podpowiadamy!
6 związkowych pułapek. Często wpadamy w nie przez samych siebie
Stresujesz się? Poćwicz! Propozycje ćwiczeń
„Przestańmy pytać kobiet o to, czy są w ciąży. Często to po prostu wzdęcia” – apeluje ciałopozytywna instagramerka Danae Mercer

– Spróbuj zobaczyć to z drugiej strony i pomyśl o przyjaciółce, która kontynuuje ciążę i decyduje się urodzić. Czy zadałabyś jej takie pytanie? No nie, bo wiesz, że podjęła decyzję w zgodzie ze sobą. (…) Aborcja to nie jest powiedzenie komuś: „nie chce mieć z tobą dzieci”. To powiedzenie: “nie chcę TEJ ciąży, TERAZ”- mówi Natalia Broniarczyk z Aborcyjnego Dream Teamu.

 

Nina Harbuz: Rozmawiamy kilka miesięcy po pierwszym polskim aborcyjnym coming oucie. Byłaś inicjatorką tego pomysłu. Z czego on się zrodził?

Natalia Broniarczyk: Z frustracji. Pamiętam, że któregoś dnia poszłam protestować pod sejmem i wszyscy krzyczeli „***** PiS”. Czułam się jak na juwenaliach, a nie na proteście. Zaczęłyśmy z koleżankami krzyczeć hasła aborcyjne: “Wolność, równość, aborcja na żądanie”, “Aborcja prawem, nie przywilejem”, “Pomagajmy sobie w aborcjach”, ale ludzie nas zagłuszali hasłami przeciwko partii rządzącej. Po prostu było ich więcej i tym samym byli głośniejsi. Wróciłam do domu i było mi smutno, bo to był piąty czy szósty dzień strajku, a tematu aborcji na protestach już prawie nie było. Ale każdego dnia podchodzili do mnie obcy ludzie, pytali, czy to ja jestem tą Natalią z Aborcyjnego Dream Teamu i dziękowali za pomoc. Jakaś dziewczyna chciała mnie przytulić, a raz podszedł do mnie chłopak i powiedział: “Od kiedy wiemy, że istniejecie, moja dziewczyna przestała się bać seksu”. I wtedy pomyślałam: Jezu, ci ludzie chcą o tym mówić. Zróbmy na to przestrzeń.

I ty wystąpiłaś jako pierwsza.

Tak, bo wiem, jak ważne jest usłyszeć to najpierw od kogoś innego, że też ma za sobą takie doświadczenie. Aborcja jest dużo bardziej powszechna niż wiele osób przypuszcza. Chciałam wyciągnąć rękę do tych, którym wydaje się, że są w tym same, które przez lata musiały milczeć i nigdy nie rozmawiały o swojej aborcji. Zależało mi, żeby pokazać, że aborcja nas nie definiuje, ani nie sprawia, że stajemy się innymi osobami. Po zabiegu nadal jesteśmy ludźmi, którzy mają tysiące cech, zainteresowań, relacji,  przyjaźni i rzeczy, które nas określają i to bardziej niż przerwanie ciąży.

Zależało mi, żeby pokazać, że aborcja nas nie definiuje, ani nie sprawia, że stajemy się innymi osobami. Po zabiegu nadal jesteśmy ludźmi, którzy mają tysiące cech, zainteresowań, relacji,  przyjaźni i rzeczy, które nas określają, i to bardziej niż przerwanie ciąży

W czasie aborcyjnego coming outu wystąpiło 10 osób.

Tak, wychodziły kolejno z tłumu. To były niezwykle poruszające momenty. Najbardziej zapadła mi w pamięć osoba, która powiedziała, że mówi o tym pierwszy raz w życiu, a na oko miała trzydzieści lat. Trzymałam ją pod rękę i czułam, jak cała drżała. Myślałam, że ucieknie albo zemdleje. To się nie stało. Trzęsącym się głosem wyznała: “To jest moje życie, to jest moje ciało, mam prawo decydować o tym, jak będzie wyglądać moja rodzina”. Aż teraz chce mi się płakać ze wzruszenia, gdy to wspominam. Ta kobieta dała odwagę kolejnym osobom, żeby wystąpiły. Wyszła również pani, starsza osoba, która powiedziała o swojej aborcji jeszcze z czasów, gdy zabieg był legalny. Powiedziała: “Jestem tu dla was, bo mnie to już nie dotyczy, ale miałam aborcję i to było coś normalnego. Wszyscy to robili. Dziewczyny, walczcie o siebie!”.

Numer „Aborcji bez granic” 22 292 25 97 dzwoni ciągle?

Przez pierwsze trzy tygodnie od wyroku pseudo Trybunału Konstytucyjnego dzwonił non stop. Zdarzało się nawet 300, 400 telefonów dziennie. Teraz jest około stu. Przed 22 października miałyśmy 400 telefonów miesięcznie, czyli około 20-25 telefonów dziennie.

Natalia Broniarczyk z Aborcyjnego Dream Teamu / Archiwum prywatne

Wyrok nie został dotąd opublikowany w Dzienniku Ustaw, więc teoretycznie ciążę nadal można przerwać w szpitalu z przyczyn embriopatologicznych. Wiadomo jednak, że niektóre szpitale już dzień po ogłoszeniu wyroku odmawiały kobietom aborcji ze względu na tę przesłankę. Czy to z tego wynika tak ogromny wzrost zgłoszeń na infolinię i do Aborcyjnego Dream Teamu?

Już 23 października dzwoniły do nas osoby, które dostały informację ze szpitala, że nie będą mogły przerwać ciąży, chociaż były umówione na zabieg. Większość kobiet, która do nas dzwoni, potrzebuje aborcji farmakologicznej. Nie mają stwierdzonej przesłanki embriopatologicznej albo ciąża nie jest jeszcze na tyle zaawansowana, by w ogóle można tę przesłankę stwierdzić. Uważamy, choć nie mamy na to żadnych badań, że nagły wzrost telefonów wynika z tego, że kobiety dowiedziały się, że w Polsce w ogóle można przerwać ciążę. Wraz z decyzją Trybunału podniosła się świadomość ludzi w tym temacie. W ciągu miesiąca od 22 października z powodu przesłanki embriopatologicznej wysłałyśmy za granicę 16 osób Wcześniej było to miesięcznie około 4-5 osób. To pokazuje, jak ten wyrok zadziałał.

W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:

PROMOCJA
Zdrowie umysłu
Less Stress from Plants 60 kaps. wegański
60,00 zł 90,00 zł
Moriah Woods i Anita Lipnicka

Ponad 95 proc. zabiegów uwzględnionych w statystykach Ministerstwa Zdrowia jest przeprowadzanych ze względu na stwierdzenie ciężkich wad płodu. W 2019 r. było ich 1074. Tymczasem, dane Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny mówią o 80-150 tys. Polek rocznie, które decydują się przerwać ciążę.

Przesłanka embriopatologiczna stanowi 2 proc. wszystkich aborcji na całym świecie. 1-2 proc. to aborcje wynikające z zagrożenia życia lub zdrowia osoby w ciąży. Liczba przerwanych ciąż będących wynikiem gwałtu jest niezbadana, co wynika ze stygmatyzacji zarówno aborcji, jak i przemocy seksualnej. Zatem 95 proc. zabiegów na świecie, niezależnie od kraju, w którym żyjemy, to aborcje z powodów np. socjoekonomicznych, niegotowości na kolejne dziecko. 95 proc. rozmów telefonicznych i zgłoszeń mailowych, jakie otrzymujemy w Aborcyjnym Dream Teamie, jest od osób, które nie spełniają przesłanek określonych w polskiej ustawie. Zdecydowana mniejszość to kobiety, które teoretycznie mogły przerwać ciążę w polskim szpitalu, ale bały się stygmatyzacji, albo odmówiono im tego prawa, bo lekarz zasłaniał się klauzulą sumienia. Zamówienie tabletek do domu często wydaje się bezpieczniejszą opcją w kontekście społecznym. Nikogo, kto później mógłby wykorzystać tę wiedzę, nie trzeba informować.

W jaki sposób można zamówić tabletki?

Przede wszystkim, należy zamówić bezpieczne leki, czyli zestaw, który prześle nam sprawdzona organizacja, np. Women Help Women albo Women on Web.  To dwie organizacje, które wysyłają do Polski leki używane na całym świecie, rekomendowane przez Światową Organizację Zdrowia jako najbezpieczniejsza metoda w pierwszym trymestrze ciąży. WHO umieściło je na Liście leków podstawowych (Model Lists of Essential Medicines). Mają skuteczność od 98 do 99% jeżeli zażyjemy je zgodnie z instrukcją i do 12. tygodnia ciąży. Zamawiając tabletki od polskiego handlarza, czyli na przykład z OLX, czy stron niewiadomego pochodzenia narażamy się na oszustwo i na to, że nie będziemy bezpieczne. Są osoby, które wysyłają do Aborcyjnego Dream Teamu zapytania, czy dana strona jest godna zaufania. Zachęcamy więc, żeby pisać do nas i pytać. Z organizacjami, z którymi współpracujemy i które działają w ramach Aborcji Bez Granic, można korespondować po polsku.  Można też pisać po rosyjsku i ukraińsku.

95 proc. zabiegów na świecie, niezależnie od kraju, w którym żyjemy, to aborcje z powodów np. socjoekonomicznych, niegotowości na kolejne dziecko. 95 proc. rozmów telefonicznych i zgłoszeń mailowych, jakie otrzymujemy w Aborcyjnym Dream Teamie, jest od osób, które nie spełniają przesłanek określonych w polskiej ustawie

Ile kosztują leki?

Leki kosztują około 75 euro. Jeśli nie dysponujemy taką kwotą, możemy napisać do organizacji, że prosimy o obniżenie ceny. Organizacje zawsze biorą pod uwagę indywidualną sytuację finansową, zwłaszcza, jeśli osoba jest młoda albo ma trudną sytuację materialną. Proponują niższą cenę, a jeśli ta wciąż jest zbyt wysoka, można ponownie prosić o zmniejszenie kwoty do zapłaty albo powiedzieć, że w danym momencie nie dysponuje się pieniędzmi, ale za 2 miesiące będzie można zwrócić dług. Organizacja zawsze zaakceptuje proponowane przez nas rozwiązanie, ale ważne, żeby być z nią w kontakcie. Powodem jest obawa, że leki mogą kupować handlarze, którzy wprowadzają tabletki na czarny rynek po dużo wyższych stawkach.

Jak dobrze wspierać osobę, której towarzyszymy w czasie aborcji? Co mówić? Czego unikać?

Przede wszystkim wsparcie nie może być warunkowe. Czyli nie oczekuję, że osoba coś zrobi, żebym przy niej została, np., że nie będzie panikować. A często o tym słyszymy. W takiej sytuacji lepiej jest powiedzieć szczerze: „Będę przy tobie, ale też się boję, ta sytuacja również we mnie wywołuje różne emocje”. Nie oczekujmy, że wszyscy będą super odważni, będą umieli towarzyszyć, jak profesjonaliści, bo to nie jest łatwa rzecz. Ważne, żeby nie dokładać osobie towarzyszącej poczucia odpowiedzialności, ale też osoba doświadczająca aborcji nie ma sprawić swoim zachowaniem, że osoba wspierająca dobrze się poczuje. Więc zawsze mówimy: „Przygotuj się na to, że to może być dla ciebie trudne i że możesz powiedzieć: „Więcej nie wiem, co robić, myślę że powinniśmy zadzwonić teraz do Aborcji Bez Granic i zapytać, co dalej”. A osoba towarzysząca w każdej chwili może powiedzieć: „Boję się, że wzmagam twój stres, że nie pomagam, tylko przeszkadzam. Poprośmy o wsparcie organizację”.

Czyli uznać własną bezradność, że można nie wiedzieć, jak pomóc, co zrobić, co powiedzieć.

Lepiej nie być super bohaterem, bo to jest sytuacja, która może być zaskoczeniem i nie jest łatwa. Pozwólmy sobie na wątpliwości, na pytania, na słabość. Nie oczekujmy od siebie i od osoby, która przez to przechodzi stuprocentowej siły i pewności. Bo to nie pomaga, wręcz przeciwnie – jest obciążające. Druga rzecz, to niezadawanie pytań, które – według mnie – nie są potrzebne do tego, żeby wesprzeć. Najczęstsze pytanie, jakie się pojawia, to: “Czy jesteś pewna, że nie będziesz później żałować?”. Nie zadawajmy go. Ono tylko w teorii wydaje się pomocne.

Ale jest obciążające.

Właśnie. Spróbuj zobaczyć to z drugiej strony i pomyśl o przyjaciółce, która kontynuuje ciążę i decyduje się urodzić. Czy zadałabyś jej takie pytanie? No nie, bo wiesz, że podjęła decyzję w zgodzie ze sobą. I to jest podobna sytuacja. Na takie pytanie nigdy nie ma odpowiedniego czasu. Jeżeli osoba sama chce z tobą o tym rozmawiać, to owszem, słuchaj, ale nie prowokuj takiej dyskusji. I ostatnia rzecz jest skierowana do facetów –  nie róbcie z decyzji o zabiegu opowieści o swoim ojcostwie. Czyli nie mówcie swoim dziewczynom, partnerkom, żonom, że może musicie w końcu dojrzeć i stać się ojcami, bo tak najwidoczniej chciał los i powinniście się mu poddać”. To sprawia, że kobiety, które nie chcą być w ciąży, czują się winne.

Że coś, komuś odbierają.

Tak. Aborcja to nie jest powiedzenie komuś: „nie chce mieć z tobą dzieci”. To powiedzenie: “nie chcę TEJ ciąży, TERAZ”. To nie znaczy, że cię nie kocham, że uważam, że byłbyś złym ojcem, a ja złą matką. To oznacza, że teraz nie chcę być w ciąży, bo nie jestem na to gotowa.

 

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Aborcja na Malcie jest zakazana / unsplash

„Jeśli jesteś kobietą – nie jedź na Maltę”, ostrzega para, którą podczas wakacji spotkała tragedia

Kobiety

Kobiety na TikToku jednoczą się w sprawie zakazu aborcji w Stanach Zjednoczonych i Polsce. „Jeśli potrzebujesz aborcji, przyjedź do mnie”

„Ludzie cały czas wywierali na mnie nacisk, ciągle pytali: 'a kiedy dziecko?'” – Lenka Klimentova szczerze o problemach z zajściem w ciążę i społecznej presji

Protestujące kobiety w USA

Protesty w Stanach Zjednoczonych po utraceniu prawa do legalnej aborcji. Kobiety wzywają do strajku seksualnego

HELLO PIONIERKI: Jak Michalina Wisłocka uczyła Polki seksualności i autoerotyzmu na wiele lat przed znalezieniem punktu „G”

Hello Pionierka: Jak Halina Jędrzejewska-Dudzik wróciła po wojnie z Londynu, by zostać lekarką i pomagać kolegom z AK

Katarzyna Sokołowska

Katarzyna Sokołowska o późnym macierzyństwie: „Właśnie teraz będę mogła synowi poświęcić więcej czasu i uwagi niż 10 lat wcześniej”

Hello Pionierka: Jak Barbara Duhl zostawiła karierę naukową, żeby pracować dla innych jako pediatra i opozycjonistka

Zaszła w ciążę, będąc w ciąży. To się zdarza!

Niechciana ciąża to bzdura / istock

„W dzisiejszych czasach trzeba być wyjątkowo głupią, żeby zajść w niechcianą ciążę”? Bzdura!

Rejestr ciąż wchodzi w życie - co to oznacza? / istock

Rejestr ciąż wchodzi w życie. „Narzędzie represji w stosunku do wszystkich kobiet w ciąży” – komentuje dr Kamil Stępniak

Hello Pionierka: Jak Marta Płaska została mentorką polskiej instrumentalizacji, szkoląc pielęgniarki operacyjne i aplikując chorym „słowne relanium”

Hello Pionierki: Jak Maria Grzegorzewska, ucząc nauczycieli miłości i akceptacji, zbudowała polską pedagogikę specjalną

Malina Błańska: „Z okazji Dnia Matki w Polsce powinniśmy kobietom palić znicze”. Jak mówienie o trudach bycia mamą zbliża nas do szczęśliwego macierzyństwa

HELLO PIONIERKI: Jak Irena Białówna, pionierka białostockiej pediatrii, stała się bohaterką hiphopowej piosenki

Transpłciowy mężczyzna w ciąży w reklamie Calvina Kleina. Marka usuwa nienawistne komentarze

„Nie uważam, żeby politycy i sędziowie mieli decydować o sprawach kobiet”- Nancy Pelosi ostro o antyaborcyjnym prawie

Britney Spears wyznała, że straciła wyczekiwaną ciążę. „To druzgocący czas dla każdego rodzica"

Britney Spears wyznała, że straciła wyczekiwaną ciążę. „To druzgocący czas dla każdego rodzica”

HELLO PIONIERKI: Jak Lili Goldstein pomagała budować w Zabrzu stolicę polskiej kardiologii

Piłka rehabilitacyjna – kiedy warto na niej ćwiczyć i jak ją dobrać?

Kobiety w burkach

Afganki znów założą burki. Janina Ochojska: „Talibowie złamali wszystkie obietnice i oczekiwania odnośnie respektowania prawa kobiet w Afganistanie”

HELLO PIONIERKI: Jak Anna Rydlówna organizowała krakowskie pielęgniarstwo, by udowodnić, że nie jest Haneczką

Amerykanki będą miały trudniejszy dostęp do aborcji? Szokujący projekt sędziego ujrzał światło dziennie

„Jeśli są kobiety, które potrzebują pomocy – my zrobimy wszystko, żeby jej udzielić”. O koalicji kobiet Siostrzeństwo Polsko-Ukraińskie mówi Grzegorz Łaguna, rzecznik prasowy Kulczyk Foundation

Najpopularniejsze

Ćwiczenia na biust

Ćwiczenia na biust. 6 sposobów na jędrne piersi

Kobieta wąchająca kwiat

Choroby mają zapach – wiedziałaś o tym?

Kobieta w stroju fitness

Oponka na brzuchu. Jak zredukować ten problem?

Intymne dolegliwości rowerzystek. Sprawdź, jak zadbać o siebie w trakcie rowerowych wojaży

Jak dbać o nogi w podróży?

kobieta na wydmach

„Odpuszczanie” jest dobre dla ambitnych i konsekwentnych kobiet – podpowiada nam psycholożka Anita Kruszewska

Kobieta ćwiczy

Twój kręgosłup potrzebuje wsparcia? Oto kilka ćwiczeń, które go wzmocnią

Fit Matka Wariatka / Facebook

Agresja i fałszywa troska na profilu „Fit Matki Wariatki”. Przyszedł czas na pato-fitness. Hello Zdrowie mówi temu nie!

Kasia Bigos trenerka

Ćwiczenia z hantlami – wypracuj smukłe ramiona

Kobieta ćwiczy

Oto 7 ćwiczeń, za które twój kręgosłup ci podziękuje. Wystarczy niewiele, by poczuć znaczną różnicę

Ćwiczenia na rozciąganie barków

Rozciąganie stawów barkowych – te ćwiczenia na pewno ci się przydadzą

7 najgorszych typów butów dla twoich stóp. Jakie obuwie może być niebezpieczne?

Kobieta popijająca winko

„Alkoholiczka, która pije wino albo piwo, twierdzi, że nie ma problemu”. Kobiecy alkoholizm

Smartfon a dolegliwości / istock

Smartfon a dolegliwości, które może wywołać. To nie tylko bezsenność

Kobieta ćwiczy

Dzień się dopiero rozpoczął, a ciebie już ktoś wyprowadził z równowagi? Poznaj 5 kroków, które pozwolą zapanować nad emocjami

brzuszki na piłce

Sposób na bolące lędźwie. Jak sobie ulżyć?

×