Przejdź do treści

„Miłość jak miód” – pierwsza polska komedia o kobietach w menopauzie. „To film o tym, że wiek nas nie definiuje, a menopauza niczego nie zabiera”

Agnieszka Suchora w filmie "Miłość ja miód" - stoi przy lodówce, bo ma uderzenia gorąca z powodu menopauzy
Agnieszka Suchora w filmie "Miłość jak miód" - pierwszej polskiej komedii o kobietach w menopauzie / Zdjęcie: Materiały prasowe
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Już 9 lutego do kin w całej Polsce trafi film „Miłość jak miód”. – To pierwsza polska komedia romantyczna, w której temat menopauzy został tak mocno zaakcentowany. I dobrze, bo właściwie wszystkie kobiety w pewnym wieku muszą się z tym zmierzyć – mówi Agnieszka Suchora odtwórczyni jednej z głównych ról. Hello Zdrowie objęło tę produkcję matronatem medialnym, a podczas oficjalnej premiery widzowie mogli usłyszeć zapowiedź naszej publikacji, czyli „Krótkiej Instrukcji. O Menopauzie”.

„Miłość jak miód”, czyli o dojrzałości, menopauzie i… stadzie pszczół

Cukiernia nad Bałtykiem wypełniona po brzegi sernikami wiedeńskimi i zapachem świeżo parzonej kawy. Pasieka w Tatrach, z dala od zgiełku i w otoczeniu malowniczego krajobrazu, w której pszczoła jest wartością, a miód darem. W komedii romantycznej „Miłość jak miód” słodycz miejsc, w których rozgrywa się akcja filmu, przeplata się z goryczą życiowych doświadczeń jego głównych bohaterek, które są po pięćdziesiątce, przechodzą menopauzę i nie wierzą, że coś dobrego może je jeszcze spotkać. Jednak nic bardziej mylnego!

Majka, w tej roli wspaniała Agnieszka Suchora, jest wdową, która poświęca się bez pamięci dzieciom i wnukom, zapominając przy tym o sobie. Agatę, którą brawurowo zagrała Edyta Olszówka, partner zostawia dla młodszej. Architektka na odchodne słyszy, że „i tak już od dawna nie iskrzyło”. Przyjaciółki spotykają się na pogrzebie koleżanki z liceum. Agata namawia Majkę do spontanicznego wyjazdu w góry, sama zaś zajmuje jej miejsce w cukierni nad morzem.

Plakat z filmu "Miłość jak miód"

Plakat z filmu „Miłość jak miód” / Materiały prasowe

Obie przechodzą menopauzę. O objawach, które co i rusz nieco zaburzają im codzienność, mówią bez skrępowania, wspierając się i udowadniając, że ten etap w ich życiu nie powinien wywoływać zażenowania czy wstydu. Każda ma na nie swoje sposoby. Kuracja zimnem lodówki na uderzenia gorąca, medytacja i tybetańskie gongi na rozchwiane emocje, sporo dystansu, poczucia humoru.

Majka i Agata udowadniają, że z menopauzą da się żyć. W tym czasie można się sobie podobać, można w sobie kogoś rozkochać, można wspinać się po górach (z częstszymi zadyszkami, ale jednak!), można mieć satysfakcjonujący seks. Wystarczy dać sobie szansę, uwierzyć w siebie, a przede wszystkim słuchać wewnętrznego głosu.

„Miłość jak miód” to film o tym, że bycie w zgodzie ze sobą to kojący plaster na trudne emocje i klucz do zdrowych relacji, niezależnie od wieku. Też o tym, że menopauza po to wysyła nam (czasem bardziej, czasem mniej dotkliwe) sygnały, byśmy wreszcie zrobiły zoom na własne potrzeby i zajęły się sobą. Przestały niańczyć partnera czy gonić za sprawami dzieci. Zadały sobie pytanie, gdzie w tym wszystkim jestem ja!

Krótka Instrukcja o Menopauzie to darmowy poradnik stworzony we współpracy z kobietami, ekspertami i ekspertkami z wielu dziedzin

Agnieszka Suchora o menopauzie w kinie

W poniedziałek (5 lutego) w warszawskim kinie Cinema City Sadyba odbyła się oficjalna premiera filmu wyreżyserowanego przez Macieja Migasa pt. „Miłość jak miód”. Na czerwonym dywanie pojawili się twórcy i obsada pełna polskich gwiazd na czele z Agnieszką Suchorą, Edytą Olszówką, Bartoszem Opanią, Rafałem Królikowskim, Agnieszką Więdłochą oraz Mateuszem Rusinem.

Obsada filmu "Miłość jak miód" - aktorzy i aktorki pozują na ściance podczas medialnej premiery

Obsada filmu „Miłość jak miód” / Zdjęcie: archiwum Hello Zdrowie

„Miłość jak miód” to pierwsza polska komedia romantyczna o dwóch kobietach w okresie menopauzy. Jako redakcja staramy się budować dobrą, merytoryczną i przyjazną dla kobiet narrację wokół tego zjawiska, dlatego objęliśmy tę produkcję matronatem medialnym i w towarzystwie Marty Ploch, koordynatorki prac nad poradnikiem „Krótka Instrukcja. O Menopauzie”, również gościłyśmy na tej premierze. To była doskonała okazja, by dowiedzieć się, jak wyglądała praca na planie filmu, jak również, co o temacie menopauzy na dużym ekranie sądzą odtwórczynie głównych ról.

Agnieszka Suchora, mimo iż z aktorstwem związana jest od przeszło trzech dekad, jeszcze nigdy wcześniej nie zagrała w komedii romantycznej. Tak więc rolą Majki w „Miłość jak miód” debiutuje w tym gatunku. „Gdy dowiedziałam się, że Michał Kwieciński postanowił nakręcić film o tym, że kobiety w dojrzałym wieku mogą przeżyć wspaniałą miłość i że mogłabym w nim zagrać, bardzo się ucieszyłam” – mówiła, zapytana o to, jak zareagowała na tę propozycję.

Kadr z filmu "Miłość jak miód" - Agnieszka Suchora i Michał Czernecki stoją w objęciach, w oddali górska chata i Tatry

Agnieszka Suchora i Michał Czernecki w filmie „Miłość jak miód” / Zdjęcie: Materiały prasowe

Aktorka nie ma wątpliwości co do wyjątkowości tej produkcji i tego, że dotyka ona pewnego tabu. – W teatrze potrzebne są wszystkie pokolenia i wszystkie typy aktorów. Kino rządzi się trochę swoimi prawami – zauważa. I dodaje, że choć w ostatnim czasie pojawia się coraz więcej świetnych polskich produkcji filmowych z udziałem dojrzałych aktorek, to niewątpliwą nowością jest – na pierwszym planie w komedii romantycznej – obecność dwóch kobiet po pięćdziesiątce, borykających się z menopauzą.

– „Miłość jak miód” to zdaje się pierwsza polska komedia romantyczna, w której temat menopauzy został tak mocno zaakcentowany. I dobrze, bo właściwie wszystkie kobiety w pewnym wieku muszą się z tym zmierzyć. To jest też film o tym, że nigdy nie jest za późno, że wiek nas nie definiuje, a menopauza niczego nam nie zabiera. Menopauza nie jest ani końcem, ani początkiem, to po prostu jeden z etapów, a tych w naszym życiu jest sporo – zauważa Agnieszka Suchora. –  Otwarta głowa, przyjaciele, relacje – to są klucze do sukcesu, a miłość późna owszem może się zdarzyć, ale też nie musi i to nie jest koniec świata. Naszym bohaterkom się przydarza – zdradza aktorka.

Dlaczego w polskim kinie dotąd niewiele mówiło się o menopauzie? Dlaczego nie dostrzegano jej istnienia?

Temat menopauzy wydawał się nieatrakcyjny. Zwykło się bowiem uważać, że kobieta w tym okresie siedzi w domu, zajmuje się wnukami, jest jej ciągle gorąco, poci się i narzeka. Tymczasem, jak się okazuje, można o tym opowiedzieć w sposób lekki, a jednocześnie nieodbierający powagi – podsumowuje.

Edyta Olszówka o „Krótkiej Instrukcji. O Menopauzie”

Podczas premiery medialnej w kinie Cinema City Sadyba, na chwilę przed seansem filmu „Miłość jak miód”, miała miejsce zapowiedź „Krótkiej Instrukcji. O Menopauzie”, czyli bezpłatnego poradnika, który już niebawem ukaże się w formie zarówno drukowanej, jak i elektronicznej. Będzie dostępny do pobrania na specjalnie stworzonej stronie internetowej. Edyta Olszówka, aktorka, odgrywająca w filmie „Miłość jak miód” rolę Agaty, kobiety po pięćdziesiątce, która boryka się z objawami menopauzy, podkreśla, że to ważna i potrzebna publikacja.

– To apel, żebyśmy kochały siebie i dawały sobie szansę w każdym wieku. Bo w każdym wieku można zacząć wszystko od nowa. Nie ma granic, wszystko jest na wyciągnięcie ręki – przyznaje aktorka.

Widzowie w kinie patrzą na planszę "Krótkiej Instrukcji. O Menopauzie"

„Krótka Instrukcja. O Menopauzie” zapowiedź przed seansem filmu „Miłość jak miód” / Zdjęcie: Archiwum Hello Zdrowie

Z kolei na pytanie, dlaczego warto rozmawiać o menopauzie i dlaczego ten temat jest ważny dla każdej kobiety, Edyta Olszówka odpowiada:

– Warto w ogóle rozmawiać o dojrzewaniu, o aborcji, o życiu seksualnym, o menopauzie, o tym, jak jest skonstruowana kobieta. To my mamy tę wielką szansę, możliwość od kosmosu, whatever jak to nazwiemy, że to w nas powstaje życie. I nie ma nic wstydliwego w każdym z tych tematów. Nie ma lepszego i gorszego, a wszelkie próby takiego kategoryzowania, to wynik durnych norm społecznych, chrzańmy to.

„Krótka Instrukcja. O Menopauzie” powstaje we współpracy z ekspertkami i ekspertami z takich dziedzin, jak endokrynologia, ginekologia, dietetyka, fizjoterapia uroginekologiczna, psychologia, seksuologia, medycyna holistyczna, fitness i aktywność fizyczna, standardy diagnostyczne medycyny, prawo czy polityka zdrowotna wobec kobiet w miejscu pracy. Jednak przede wszystkim głos w tej publikacji został oddany kobietom będącym w okresie perimenopauzy, w trakcie i po menopauzie, ich bliskim, partnerom i partnerkom. Jak wspierać partnerkę w tym czasie? Jak samemu odnaleźć się jako osoba towarzysząca jej na tym etapie życia? „Krótka Instrukcja. O Menopauzie” to kompendium wiedzy dające odpowiedź na najbardziej nurtujące pytania, przedstawiające szanse i alternatywy.

KIOM, czyli Krótka Instrukcja. O Menopauzie

KIOM, czyli Krótka Instrukcja. O Menopauzie, powstała, żeby wspierać wszystkie kobiety, które przechodzą menopauzę, i te, które czują, że aktualnie doświadczane przez nie objawy mogą być z nią związane. Powstała także z myślą o osobach, które po prostu chcą się lepiej przygotować do tego etapu: czy dla siebie samych, czy po to, by wiedzieć, jak wspierać bliskie sobie kobiety.

Instrukcja jest po to, aby życzliwie, z troską i w sposób rzeczowy przedstawić Ci zagadnienia związane z menopauzą. Myślimy o niej jak o przyjaciółce, która już przeszła drogę, którą masz przed sobą. Dzieli się z Tobą wiedzą, doświadczeniem, podpowiada możliwości działania tak, żebyś mogła nawigować przez ten etap jak najlepiej dla siebie.

Instrukcję stworzyłyśmy wspólnie z ekspertkami wielu dziedzin, które w sposób jasny, ciekawy i merytoryczny wyjaśniły wiele aspektów menopauzy, a także wspólnie z kobietami, które podzieliły się doświadczeniem tego okresu.

Krótka Instrukcja. O Menopauzie jest darmowa. Możesz przeczytać ją na stronie krotkainstrukcja.pl lub pobrać ją w formie PDF-a.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.