4 min.
„Dlaczego kobiety uczone są zasłaniania swoich sutków, podczas gdy mężczyźni mogą bez problemu pokazywać swoje?” – Magda Falińska o seksualizacji kobiecych piersi

Magda Falińska o seksualizacji kobiecych piersi / Zdjęcie: Getty Images
03.07.2022
Ignoruj zagrożenia, pamiętaj o lansie, nadużywaj słońca…Sposobów na zepsuty urlop jest znacznie więcej!
03.07.2022
Pies kontra upał. Jak pomóc zwierzakowi? Podpowiadamy!
02.07.2022
6 związkowych pułapek. Często wpadamy w nie przez samych siebie
02.07.2022
Stresujesz się? Poćwicz! Propozycje ćwiczeń
01.07.2022
„Przestańmy pytać kobiet o to, czy są w ciąży. Często to po prostu wzdęcia” – apeluje ciałopozytywna instagramerka Danae Mercer
„Mężczyzna może przejść po plaży topless i nie zwróci tym niczyjej uwagi, natomiast takie zachowanie kobiety zostanie, w ogromnej większości, uznane za wulgarne, niestosowne, prowokacyjne lub w najlepszym razie – kontrowersyjne” – pisze Magda Falińska, współautorka instagramowego profilu „Jak wychowywać dziewczynki”. Blogerka zastanawia się, dlaczego kobiece piersi są w naszej kulturze tak silnie seksualizowane, i jaki to ma wpływ na wychowanie dziewczynek.
Spis treści
Seksualizacja kobiecych piersi
W najnowszym poście na instagramowym profilu „Jak wychowywać dziewczynki” Magda Falińska bierze na tapet podwójne kulturowe standardy, w myśl których męskie sutki nikogo nie gorszą, a te kobiece są cenzurowane i traktowane jako część ciała kojarząca się z szeroko pojętą erotyką. Zdaniem autorki wpisu to jeden z efektów życia w patriarchalnym społeczeństwie, które na wiele spraw patrzy z perspektywy heteroseksualnego mężczyzny.
„Skoro dla niego sutki kobiety w okołoerotycznym kontekście często są podniecającą częścią ciała, przyjęło się, że kobiety powinny je zakrywać:
- by oglądać je mógł tylko mężczyzna, z którym dana kobieta jest w związku,
- by kobieta nie kusiła nimi zajętych mężczyzn,
- by nie gorszyć ich widokiem dzieci,
- bo powinna się „szanować” i nie pokazywać tak „intymnej” części ciała światu.” – argumentuje Falińska.
To wszystko sprawia – kontynuuje Falińska – że kobiety w zasadzie od dzieciństwa uczone są wstydu względem swoich piersi.
„Dziewczynki ubiera się w bikini nawet w wieku, w którym ich klatki piersiowe niczym nie różnią się od klatek piersiowych chłopców. Odznaczające się pod bluzką sutki nastolatek i dorosłych kobiet gorszą otoczenie, a nienoszenie przez nie stanika uznawane jest za niechlujne. Matki karmiące piersią słyszą, że powinny udać się na odosobnienie podczas serwowania posiłku swoim dzieciom, by nie zniesmaczać postronnych obserwatorów/rek, a dojrzałym kobietom sugeruje się, że im to już dekoltów nosić 'nie przystoi'” – pisze Magda.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
PROMOCJA
Zdrowie umysłu
Less Stress from Plants 60 kaps. wegański
60,00 zł 90,00 zł
Ocenianie przez pryzmat wyglądu piersi
Dodatkowo, jak zauważa blogerka, nierzadkim zjawiskiem jest ocenianie kobiet przez pryzmat wyglądu ich biustu.
„Małe piersi? Stereotypowo rzecz biorąc, to ujma dla seksualnej atrakcyjności oraz sygnał, że kobieta jest 'drętwa’ i mało rozrywkowa, ale za to ich posiadaczkę wiele osób potraktuje jako kobietę elegancką i rozsądną.
Piersi duże? To wiele punktów do powabu i seksualny atut, jednocześnie jednak kobiety o większym biuście bywają postrzegane jako niepoważne, przaśne, 'rozwiązłe’ czy wręcz mało inteligentne” – tłumaczy Falińska.
W opublikowanym poście blogerka zachęca kobiety do tego, by pomyślały o swoich piersiach jako o części ciała, która należy do nich i z którą powinny robić to, z czym czują się komfortowo.
„Piersi nie są odrębnymi od nas, kobiet, przedmiotami, stworzonymi ku uciesze lub gorszeniu osób postronnych. Ich kształt, wielkość lub brak w żaden sposób nie świadczy o tym, jakimi jesteśmy ludźmi” – podsumowuje autorka.
Jak wychowywać dziewczynki?
Bloga „Jak wychowywać dziewczynki” prowadzi Magda Korczyńska – mama dwóch córek, która sama o sobie tak pisze:
„Dzielę się moją drogą do wolności. Wolności od wszędobylskich stereotypów na temat dziewczynek i chłopców. Wszędobylskich, bo wyskakujących m.in. z bajek, reklam, książek, a co gorsza z ust dziadków, kolegów i (o zgrozo) czasem z moich! Potrzebuję świadomości. I wiedzy”.
Korczyńska – jak przekonuje – wierzy w wychowanie oparte na wiedzy, nie stereotypach. Wraz z Magdą Falińską prowadzi profil na Instagramie „Jak wychować dziewczynki”, który śledzi 137 tys. osób!
Wyświetl ten post na Instagramie.
Poleć artykuł znajomym
Zobacz także

Magda Mołek: My, polskie kobiety, jesteśmy wychowywane w kulturze oceny, w kulturze „nie popełniam błędów”, „jestem idealna”

„Noszenie stanika to wybór, a nie obowiązek” – podkreśla edukatorka antydyskryminacyjna Anna Wiatrowska

Dr Ewa Jarczewska-Gerc: Kobietom wmawia się, że równowagę osiągną dopiero wtedy, kiedy będą miały swoją drugą połówkę
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

02.07.2022
Jak cztery miedziane wanny dały początek uzdrowiskowej historii Ciechocinka, zwanego najtańszym biurem matrymonialnym i wypoczynkowym przedmieściem Warszawy

30.06.2022
„Zdarzają się sytuacje, że pacjent nie powie lekarzowi wszystkiego, a powie pielęgniarce” – mówi Anna Szczypta, krajowa konsultantka w dziedzinie pielęgniarstwa epidemiologicznego

29.06.2022
„W 93,5 proc. byłam osobą nieżyjącą. W jednej chwili straciłam wszystko. Ale po stracie też jest życie” – mówi Aleksandra Cymerman, która pomaga osobom dotkniętym traumą

28.06.2022