Przejdź do treści

Kolumbia legalizuje aborcję do 24. tygodnia ciąży. „Dzisiaj kobiety w tym kraju wygrały”

Kobieta mówi przez megafon
Kolumbia legalizuje aborcję. Można jej dokonać w ciągu 24 pierwszych tygodni ciąży/ Photo by: Ximena Rubio/Long Visual Press/Universal Images Group via Getty Images
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

Kolumbia stała się jednym z niewielu krajów Ameryki Łacińskiej, który zwiększył dostęp do aborcji. Niedawno krajowy Trybunał Konstytucyjny przegłosował zalegalizowanie tej procedury do 24. tygodnia ciąży bez konieczności podawania jej uzasadnienia. To historyczny krok dla Kolumbijek!

„Dzisiaj kobiety w tym kraju wygrały”

Przełomowe orzeczenie o dekryminalizacji aborcji do 24. tygodnia ciąży Sąd Konstytucyjny Kolumbii wydał 21 lutego. Od teraz aborcja w tym kraju staje się legalna, a kobiety mogą przestać obawiać się, że zostaną postawione przed sąd i skazane za przerwanie ciąży.

„Dzisiaj kobiety w tym kraju wygrały. To historyczna decyzja dla Ameryki Łacińskiej, która posłuży jako latarnia morska dla sądów konstytucyjnych i najwyższych w regionie” – powiedziała w rozmowie z The Washington Post Catalina Martínez Coral, dyrektorka regionalnego Centrum ds. Ameryki Łacińskiej i Karaibów.

Wcześniej przerwanie ciąży w Kolumbii było możliwe jedynie w przypadku zagrożenia życia lub zdrowia ciężarnej, płód miał wady rozwojowe lub ciąża była wynikiem gwałtu. Teraz Kolumbijki będą mogły dokonywać aborcji do 24. tygodnia ciąży bez konieczności podawania jej uzasadnienia. W kolejnych tygodniach ciąży aborcja nadal będzie podlegać ograniczeniom.

„Próbowaliśmy doprowadzić do całkowitej dekryminalizacji aborcji, ale to wciąż historyczny krok” – powiedziała Cristina Rosero, prawniczka nowojorskiego Centrum Praw Reprodukcyjnych, jednej z wielu organizacji, które złożyły pozew w 2020 r., by sąd najwyższy zbadał kolumbijskie przepisy dotyczące aborcji.

W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:

PROMOCJA
Zdrowie umysłu
Less Stress from Plants 60 kaps. wegański
60,00 zł 90,00 zł
Decyzja o ciąży / istockphoto

Koniec z nielegalną aborcją?

Pozew – uwzględniony przez tamtejszy Trybunał Konstytucyjny w październiku 2020 r. – został wniesiony przez Ruch Causa Justa, koalicję ponad 90 organizacji i 134 adwokatów dążących do wyeliminowania przestępstwa aborcji w Kolumbii. Argumentowano w nim m.in., że ograniczenia aborcji dyskryminowały kobiety o niskich dochodach, ponieważ mają one utrudniony dostęp do lekarzy, prawników czy psychologów, którzy mogliby im pomóc udowodnić, że ciąża zagraża ich zdrowiu. Jak podaje The Guardian, od 2006 do połowy 2019 roku 350 kobiet zostało skazanych lub ukaranych za aborcję, w tym co najmniej 20 dziewcząt, które nie ukończyły 18 lat.

Według szacunków Profamilii, lokalnej organizacji świadczącej usługi w zakresie zdrowia reprodukcyjnego, w 2020 roku w Kolumbii przeprowadzono około 26 223 niebezpiecznych zabiegów przerwania ciąży. Ponadto szacuje się, że co roku w tym kraju wykonuje się aż 400 tysięcy aborcji, z czego zaledwie 10 proc. przeprowadzanych jest legalnie.

W Kolumbii aborcja od dawna jest kwestią sporną. Sędziowie spotykali się kilka razy, aby rozpatrzyć pozew złożony przez organizacje praw kobiet bez głosowania nad nim. W międzyczasie grupy pro-choice wymachujące zielonymi flagami protestowały na ulicach obok przeciwników aborcji.

Teraz Kolumbia jest ósmym krajem Ameryki Łacińskiej, w którym zezwala się na aborcję. Ponadto usunięcie ciąży możliwe jest m.in. w Argentynie, Urugwaju czy na Kubie. W Meksyku sąd najwyższy stwierdził niedawno, że kobiety nie mogą być osądzane za przerwanie ciąży, a w Salwadorze, Nikaragui, Hondurasie czy Dominikanie aborcja jest całkowicie zakazana.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Stadion w Katarze

„Śmierć tysięcy pracowników dalej pozostaje bez śledztwa”. Co trzeba wiedzieć o Mistrzostwach Świata w Katarze?

Anne Hathaway

Anne Hathaway do przywódców najbogatszych państw świata: Wykorzystujemy kobiety. Musimy przestać karać je za troskę

„Nie ma rozmowy o dojrzałej kobiecości bez zastanowienia się nad tym, jaką się było dziewczynką” – mówi Sylwia Szwed z „Kosmosu dla dziewczynek”

Uważano, że macica to zwierzę wędrujące w ciele kobiety w poszukiwaniu męskiego nasienia. Jak kiedyś leczono duszność maciczną, czyli tzw. histerię

Aga Wojciechowska: Kobietom jest znacznie trudniej w zawodzie strażaka, ale to nie oznacza, że są dyskryminowane

Przy dobrej pogodzie i o wschodzie księżyca. Jak leczono kobiety upustami krwi

O aborcje może być jeszcze ciężej niż obecnie. Kaja Godek stworzyła nowy projekt ustawy, który niedługo trafi do Sejmu

O aborcję może być jeszcze trudniej. Kaja Godek stworzyła nowy projekt ustawy, który niedługo trafi do Sejmu

Katarzyna Kowalska

Kasia Kowalska wyznała, że partner namawiał ją do aborcji. „Musiałam ukrywać ciążę”

Aktywistki Aborcji Bez Granic

Tysiące Polek usunęły ciąże dzięki Aborcji Bez Granic. Aktywistki pokazały miażdżące statystyki

Elnaz Rekabi

Odnalazła się irańska zawodniczka, która wystartowała w mistrzostwach bez hidżabu. „Elnaz jesteś bohaterką”

Nowe badanie pokazuje, że stosunek do aborcji znacznie się różni w zależności od płci. „Te wyniki szokują” – podkreśla Pani od Feminatywów

Dr Agata Szade / fot. archiwum prywatne

Dr Agata Szade: „Jeśli chodzi o bycie kobietą-naukowcem, to myślę, że w Polsce naprawdę nie jest najgorzej”

„Hidżab to nie jest temat zastępczy. To jest symbol kontroli władzy. Kobiety otwarcie rzucają jej rękawicę” – rozmowa z Aleksandrą Chrobak o kobiecej rewolucji w Iranie

Sydney Sweeney

Sydney Sweeney o nadmiernej seksualizacji: „To, co zostało powiedziane o Cassie w 'Euforii’, publiczność zdecydowała się zrobić ze mną w prawdziwym życiu”

„Za kobiety, życie, wolność”. Młody muzyk z Iranu nagrał protest song. Teraz grożą mu surowe konsekwencje

W tym roku literacki Nobel należy do kobiety. Otrzymała go Annie Ernaux, francuska pisarka

Aborcja bez względu na stan cywilny. Mieszkanki Indii mówią o przełomie

Chrissy Teigen

„Ona jest taką drama queen”, „Przestań już o tym mówić”. Chrissy Teigen spotkała się z hejtem po wyznaniu o aborcji. Modelka odpowiedziała

Zanim przerwą ciążę, będą musiały wysłuchać bicia serca płodu. Węgierski rząd zaostrza przepisy aborcyjne

Agata Sawicka

„Wędrująca suknia ślubna” Agaty z Life On Wheelz. To piękny przykład siostrzeństwa

Hiszpania

Aborcja od 16. r.ż. bez zgody rodziców i pigułka „dzień po” dla każdego. Hiszpania przeprowadza rewolucję w prawach kobiet

Manifestacja 'Ani jednej więcej"

Śmierć Izabeli z Pszczyny poruszyła całą Polskę. Teraz dwaj lekarze usłyszeli zarzuty

Żeby przyjąć tabletkę, będą potrzebowały zgody partnera. Japonki oburzone decyzją władz

Gospodarce zagrażają wykształcone kobiety. Tak wynika z raportu węgierskiego NIK-u / gettyimages

Gospodarce zagrażają wykształcone kobiety. Tak wynika z raportu węgierskiego NIK-u

×