Przejdź do treści

Kate Beckingsale opowiedziała o swoim poronieniu. „To może być najbardziej samotny i niszczący duszę czas”

Kate Beckinsale
Kate Beckinsale o poronieniu/ zdj. Axelle/Bauer-Griffin/FilmMagic via getty Images
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
W minionym roku wykorzystano blisko 33 tys. zarodków. MZ podało dane odnośnie in vitro w Polsce
Jak się zakochują mężczyźni, a jak kobiety? O tym, jak działa i na czym polega chemia miłości, opowiada prof. dr n. med. Robert Jach
Kobiety zakochują się inaczej niż mężczyźni. Odpowiada za to chemia miłości – wyjaśnia prof. dr n. med. Robert Jach
Maja Staśko: żyjemy w świecie, w którym „nie zgwałciłbym cię” ma być obelgą, a nie podstawową zasadą każdego człowieka, który nie jest gwałcicielem
Zabawki
„Stereotypowe oczekiwania dotyczące płci ograniczają potencjał dzieci” – alarmuje Magda Korczyńska, autorka bloga „Jak wychowywać dziewczynki”
Kobieta
Co musisz wiedzieć o zwolnieniu lekarskim od psychiatry? Wyjaśnia lek. Joanna Adamiak

W ślad za Chrissy Teigen, która kilka dni temu wyznała, że poroniła, poszła kolejna amerykańska gwiazda. Aktorka Kate Beckingale po raz pierwszy opowiedziała o swoim poronieniu. Przyznała, że było to druzgoczące doświadczenie.  „Ciało, które po stracie zachowuje się tak, jakby miało dziecko do odchowania. Masz mleko, ale nie masz kogo nim karmić” – napisała na Instagramie.

Tragedia Chrissy Teigen

Kilka dni temu Chrissy Teigen, amerykańska modelka, prezenterka telewizyjna i żona Jona Legenda, podzieliła się ze światem smutną informacją: poroniła. W utrzymaniu trzeciej ciąży nie pomogły starania lekarzy, transfuzje krwi, leki.

Otwarte i przejmujące wyznanie Teigen odbiło się szerokim echem w mediach społecznościowych.  Wielu oburzył fakt, że modelka zdecydowała się na opublikowanie bardzo intymnych zdjęć ze szpitala. Jak jednak twierdzi sama zainteresowana, w ten sposób chciała sposób podzielić się swoim cierpieniem i symboliczne zjednoczyć się z innymi kobietami znajdującymi się w tej samej sytuacji.

Kate Beckingsale o swoim poronieniu

Słowa wsparcia popłynęły w stronę modelki od wielu gwiazd. Wśród nich znalazła się Kate Beckinsale, która przyznała, że również ma za sobą poronienie.

„Wiele lat temu sama straciłam dziecko. Byłam w 20 tygodniu ciąży. Informację o ciąży zachowałam dla siebie, załamałam się, ale nikt o tym nie wiedział. Takiemu doświadczeniu towarzyszą żal, poczucie wstydu i szok, a także nieadekwatność ciała, które po stracie zachowuje się tak, jakby miało dziecko do odchowania” – napisała aktorka na Instagramie.

47-latka nie ukrywa, że czas po poronieniu może być koszmarem – niewyobrażalnym dla osób, które nigdy tego nie doświadczyły.

Masz mleko, ale nie masz kogo nim karmić. To może być najbardziej samotny i niszczący duszę czas” – napisała gwiazda. „Przesyłam wiele miłości rodzinie Legend, ale także kobietom i parom, które milczały i cierpiały. Wiem, że jest ich naprawdę wiele”.

Aktorka podziękowała Chrissy za odwagę w dzieleniu się ze światem swoją tragedią. Przypomniała również, że ocenianie, krytykowanie w takiej sytuacji jest bardzo nie na miejscu – każdy bowiem inaczej radzi sobie ze stratą.

Czy w ślad za Teigen i Beckingsale pójdą kolejne gwiazdy, które zdecydują się przełamać milczenie wokół poronienia? To się okaże. Na pewno jest to temat wciąż wymagający otwartej debaty. Potwierdzeniem tego niech będzie fakt, że tysiące kobiet, które również straciły dzieci, podziękowały w komentarzach obu gwiazdom – za to, że swoimi wyznaniami obalają bolesne tabu.

View this post on Instagram

I’ve noticed people criticizing @chrissyteigen for sharing deeply intimate photos of the loss of her baby. As if there’s some protocol during soul-scouring calamity that, if not observed, emboldens people who do not know her or her family to say how she should be handling the unimaginable. Years ago, I lost a baby at 20 weeks. I had managed to keep my pregnancy quiet and I absolutely collapsed inside and no one would have known. There is grief, shame and shock so often that come with an experience like this, plus the heartbreak of your body continuing, after the loss, to act as if it had a child to nurture. Your milk comes in, with no one to feed. It can be the loneliest, most soul destroying period of time, particularly if you are not in the position of having an emotionally connected, supportive partner like Chrissy has. I think it’s an honour to be allowed into another persons grief, especially with a subject like this which so often puts a woman into that hall of mirrors state of life continuing as if the world hasn’t, for you ,come to a bloody and terrible halt. Sending so much love to the Legend family, but also so much to the women and couples who have kept it quiet and suffered. I know there are so many. Thank you @chrissyteigen for making sure it is abundantly clear how devastating this is, and how life changing it can be without support. Let’s let the grieving decide what’s right for them. Send support or keep quiet . This is a really hard time to bear .Blessings and hugs to all x

A post shared by Kate Beckinsale (@katebeckinsale) on

Pink

Krótka Instrukcja: o Poronieniu

Temat poronienia jest nam bardzo bliski. Właśnie dlatego w marcu 2020 r. opublikowaliśmy Krótką Instrukcję: o Poronieniu.

Instrukcja została stworzona z myślą, by wspierać kobiety, które doświadczyły poronienia, ich partnerów oraz wszystkich tych, którzy zastanawiają się, jak wspomagać osoby, które znalazły się w takiej sytuacjiCzy tą osobą jest przyjaciółka, brat, żona, pacjentka czy kolega z pracy.

O Instrukcji myślimy jak o znajomej, która przeszła już drogę, którą masz przed sobą, i chce podzielić się z Tobą swoją wiedzą i doświadczeniem. Daje rzeczowe porady i pomaga oswoić nową, nieznaną sytuację.

Instrukcję stworzyliśmy razem z kobietami, które doświadczyły poronienia, ich partnerami i bliskimi, fundacjami i stowarzyszeniami, które zajmują się tym tematem w Polsce, oraz specjalistami – lekarzami i lekarkami specjalizującymi się w ginekologii i położnictwie, położnymi, prawniczkami, psychologami i psychoterapeutami.

Tematy związane z poczęciem i ciążą są często kontrowersyjne i pojmowane bardzo różnie, zależnie od światopoglądu. Niektóre kobiety wolą używać sformułowania utrata ciąży lub utrata dziecka, niż poronieniePisząc Instrukcję postanowiliśmy stosować te sformułowania zamiennieChcemy skupić się na tym, co nas łączy, nie dzieli, a różnice między nami – uszanować.

Niezależnie od tego, czy było to poronienie na wcześniejszym czy późniejszym etapie ciąży, masz prawo myśleć o swoim doświadczeniu na własny sposób i przeżywać je zgodnie ze sobą i swoimi wartościami. Ten poradnik jest dla każdej i każdego z Was, którzy szukają wsparcia w swojej sytuacji.

Zobacz także

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Meghan Markle w ciąży! Książę Harry i księżna Sussex spodziewają się drugiego dziecka

Brak wsparcia psychologicznego kobiet po stracie, utylizacja ciał dzieci zmarłych po porodzie i arogancki personel. Nowy raport NIK o polskich porodówkach przeraża

Brak wsparcia psychologicznego kobiet po stracie i arogancki personel. Nowy raport NIK o polskich porodówkach przeraża

Agnieszka Woźniak-Starak

Agnieszka Woźniak-Starak opowiedziała o swoich poronieniach. „Nie musiałam podejmować decyzji o aborcji, bo życie zadecydowało za mnie”

Martyna Wojciechowska o wolności wyboru: „Czy poroniłam kiedyś ciążę? Tak. Czy miałam badania prenatalne? Tak, nawet te zaawansowane”

„Ta decyzja zaprzecza dorobkowi ostatnich 40 lat polskiej medycyny rozrodu, neonatologii i pediatrii”. NIL i PTP o wyroku Trybunału Konstytucyjnego

Dr n. med. Robert Łyszcz: „Co mogę zaproponować pacjentce, skoro taka aborcja będzie nielegalna? W zasadzie nic. Będziemy się uśmiechać do siebie przez 6 kolejnych miesięcy”

ciąża, powikłania, poronienie

„Chciałabym, żeby mamy chorych dzieci miały siłę je kochać i miały siłę, żeby żyć”. Położna o brakach systemu, który rodziców w trudnych przypadkach zostawia samych

Martwe urodzenia na świecie

„Co 16 sekund dochodzi do martwego urodzenia”. Pandemia może jeszcze pogorszyć sytuację

Chrissy Teigen, amerykańska modelka i prezenterka telewizyjna, poroniła. „Odczuwamy ból, jakiego nigdy wcześniej nie czuliśmy”

Miejsce Pamięci Dzieci Utraconych

Tu spoczywają pozostawione w szpitalach dzieci i te, których nigdy nie pochowano. „Odzywają się do nas ludzie z całej Polski i zza granicy”

Zachowanie Filipa Chajzera oburzyło telewidzów. „Jeśli spłodzenie potomstwa nie jest takie trudne, to może przejdzie się pan do klinik niepłodności”

Położna Anna Stachulska

„Nie ma stópki tak małej, by nie mogła zostawić śladu” – mówi położna opiekująca się kobietami z martwą lub zagrożoną ciążą

Anna Wietrzykowska, psycholożka: danie sobie samemu prawa do przeżycia żałoby po poronieniu jest uwalniające

Zofia Zborowska

Zofia Zborowska komentuje pytania o plany posiadania dzieci: może poroniłam i boję się podjąć kolejną próbę?

„Krótka Instrukcja. O Poronieniu” jest już dostępna dla pacjentek szpitala przy Karowej

"Krótka Instrukcja. O Poronieniu" dostępna w szpitalu dr Dębskiej!

„Krótka Instrukcja. O Poronieniu” już dostępna dla pacjentek szpitala na Czerniakowskiej

Krótka Instrukcja o Poronieniu już dostępna na oddziałach szpitala św. Zofii w Warszawie

czarnoskóra kobieta i biała kobieta

Różnice rasowe w niepłodności kobiet i dostępu do jej leczenia to fakt. Porażające dane

dziewczyny rozmawiające przy stole

„Kiedy planujesz dziecko?”. To pytanie, którego nie należy zadawać!

Krótka Instrukcja. O Poronieniu – zobacz, jak powstawała. O czym jest? WIDEO

Justyna Trojanowska-Juras

„Intymność i opieka – to są najbardziej potrzebne zmiany. I uszanowanie, że każda kobieta ma prawo do przeżywania swojej straty” – o poronieniu mówi psychoterapeutka Justyna Trojanowska-Juras

„Poronienie jest społecznie ignorowane, bo przecież można mieć następne dziecko, więc po co się nad tym rozwodzić”. Malina Błańska o dwukrotnym poronieniu

"W poczuciu się ojcem nie przeszkadzało mi to, że nie żył"

„W poczuciu się ojcem nie przeszkadzało mi to, że Tymek nie żył”. Co czuje ojciec po poronieniu? REPORTAŻ

Joanna Frejus, O matko, depresja

„Najważniejsze zdanie, jakie powinna usłyszeć kobieta po poronieniu brzmi: To nie twoja wina” – Joanna Frejus o tym, co dzieje się w głowach i sercach kobiet, które poroniły

Najpopularniejsze

Oto 7 ćwiczeń, za które twój kręgosłup ci podziękuje. Wystarczy niewiele, by poczuć znaczną różnicę

Ćwiczenia na biust. 6 sposobów na ujędrnienie i podniesienie piersi

Twój kręgosłup potrzebuje wsparcia? Oto kilka ćwiczeń, które go wzmocnią

Choroby mają zapach – wiedziałaś o tym?

Stanie na rękach – krok po kroku

Stanie na rękach – krok po kroku

Jak pozbyć się oponki z brzucha

4 sposoby na pozbycie się oponki z brzucha. I nie chodzi wcale o robienie brzuszków

Ćwiczenia na rozciąganie barków

Rozciąganie stawów barkowych – te ćwiczenia na pewno ci się przydadzą

Dlaczego związki, które miały trwać całe życie, tak często się rozpadają?

Joga hormonalna – sposób na równowagę

Fit Matka Wariatka / Facebook

Agresja i fałszywa troska na profilu „Fit Matki Wariatki”. Przyszedł czas na pato-fitness. Hello Zdrowie mówi temu nie!

kobieta na wydmach

„Odpuszczanie” jest dobre dla ambitnych i konsekwentnych kobiet – podpowiada nam psycholożka Anita Kruszewska

Kobieta

5 błędów, które popełniasz przed 10 rano

Kasia Bigos trenerka

Ćwiczenia na ramiona z hantlami – wypracuj smukłe ramiona

8 rzeczy, za które pokochają cię twoje stawy. Nie tylko wysiłek fizyczny!

Smartfon a dolegliwości / istock

Smartfon a dolegliwości, które może wywołać. To nie tylko bezsenność

kobieta w pracy

Czujesz, że tracisz moc? Oto 10 sposobów na zapewnienie sobie energii w ciągu dnia